آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل پاور ماینر بی نشان

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام خدمت اساتید
یک پاور ماینر برای یکی از دوستان به دستم رسیده که با وجود ولتاژ 12 ولت ماینر رو روشن نمیکنه و صدای تیک تیک میداد
من چند خازن کوچک الکترولیت رو خارج کردم و تست کردم مشکلی نداشت و جا زدم همچنین خازن سرامیکی smd رو هم شارژ قلع کردم الان با کمال تعجب اصلا روشن نمیشه و رله رو نمیچسبونه و خازن بزرگ هم 310 ولت داره
جا داره یع نکته رو هم بگم موقع باز کردن برد یک پیچ زیر چسب جا موند و کمی فشار به برد اومد فکر کردم شاید به خاطر ترک ریز به علت فشار باشه و یک هیت هم گرفتم اما اثری نداشت پیچ در نزدیک بخش pfc بوده
لطفا کمک کنید زیاد تجربه در این مورد ندارم
عکس هم در پست های بعد قرار میدم

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
۲۰۲۱۰۹۱۸_۱۳۳۷۱۵.jpg
۲۰۲۱۰۹۱۸_۱۳۳۷۴۰.jpg
۲۰۲۱۰۹۱۸_۱۳۳۷۴۸.jpg

mhpr2008

کاربر
2013-10-06
6
4
سلام خسته نباشید این پاور اسمش فک کنم P5 باشه
بیشتر توضیح میدید؟ تست لامپ سری گرفتید؟
الان فقط رله تق تق میکنه؟

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
تشکر از پاسختون

این پاور اسمش فک کنم P5 باشه
از کجا متوجه شدید؟

ابتدا مشکل عدم روشن کردن ماینر با وجود داشتن ولتاژ 12 داشت و یک صدای تیک تیک از ترانس شنیده میشود
. بعد دوستمون خواستن از قاب خارج کنن یک پیچ زیر چسب مونده بود و کمی فشار به برد وارد شد بعد متوجه پیچ شدیم بعد از خارج کردن تست دوباره نکردم . یکسری خازن خارج کردم و تست کردم و دوباره لحیم کردم همچنین چند مورد شارژ قلع برای قطعات smd انجام دادم وقتی که تست کردم با لامپ تست ابتدا یک چشمک زد که نشون از سلامت داره ولی رله نچسبید و خروجی هم نداشت

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: majidtaxi

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
تشکر از پاسختون

این پاور اسمش فک کنم P5 باشه
از کجا متوجه شدید؟

ابتدا مشکل عدم روشن کردن ماینر با وجود داشتن ولتاژ 12 داشت و یک صدای تیک تیک از ترانس شنیده میشود
. بعد دوستمون خواستن از قاب خارج کنن یک پیچ زیر چسب مونده بود و کمی فشار به برد وارد شد بعد متوجه پیچ شدیم بعد از خارج کردن تست دوباره نکردم . یکسری خازن خارج کردم و تست کردم و دوباره لحیم کردم همچنین چند مورد شارژ قلع برای قطعات smd انجام دادم وقتی که تست کردم با لامپ تست ابتدا یک چشمک زد که نشون از سلامت داره ولی رله نچسبید و خروجی هم نداشت

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
817
32
پاور P5 نیست، دو خروجی بیشتر نداره
قسمت PFC خراب شده به همین علت هم ولتاژ 310 ولت دارید در حالی که باید حدود 400 ولت باشه چیپ PFC شارژ لحیم بشه، قسمت تامین برق چیپ و مسیر ها رو چک کنید. ضمنا هروقت چیزی راحت از جاش در نمیاد با زور فقط خراب تر میشه
مشکل اولیه هم از صدای تیک تیک از ترانس که میفرمایید مشخصه که دستگاه توی ثانویه مشکل اتصال کوتاه داره

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
پاور P5 نیست، دو خروجی بیشتر نداره
قسمت PFC خراب شده به همین علت هم ولتاژ 310 ولت دارید در حالی که باید حدود 400 ولت باشه چیپ PFC شارژ لحیم بشه، قسمت تامین برق چیپ و مسیر ها رو چک کنید. ضمنا هروقت چیزی راحت از جاش در نمیاد با زور فقط خراب تر میشه
مشکل اولیه هم از صدای تیک تیک از ترانس که میفرمایید مشخصه که دستگاه توی ثانویه مشکل اتصال کوتاه داره

بله دوستم اجازه نداد خودش مشغول شد متاسفانه.
چطور اتصال کوتاه باعث صدا میشه ؟ مگه این پاور ها محافظ اتصال کوتاه ندارن؟
اموزشی وجود نداره که تپولوژی این نوع پاور رو توضیح بده

mehdi_mat

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-07-07
271
924
شما اون صدایی که میگید احتمالا از رله بوده. ببینید خروجیتون اتصال کوتاه هست یا نه؟ اگه اتصال کوتاه باشه فت های ثانویه سوختگی دارن. این پاورها بالای نود درصد ایراد سوختگی فت های خروجی رو دارن. ااونجا موردی نداشت ، فت های وردی رو خارج از مدار چک کنید و قطعات اس ام دی هر یک از فت ها رو هم مخصوصا ترانزیستورها و مقاومت ها رو چک کنید.

Parviz_roohi

کاربر vip
vip
کاربر
2021-09-19
27
14
33
سلام دوست عزیز بنده کارم تخصصی تعمیر پاور ماینر نیست ولی یکی دو مورد تعمیر کردم... زیاد فرقی با منابع تغذیه دیگه نداره از اولیه شروع کن ببین سر خازن ورودی حدود 400 بنظرم باید ولتاژ داشته باشید بعدشم چک کنید
دورو اطراف مدارو تو عکس هم شماره قطعات واضع نیست
زیر قسمت هیت سینگ احساس میکنم یه smd انگار ترکیدگی داره شایدم بخاطر عکس باشه... ولی خروجی رو چک کن دیود هارو در بیار چک کن شاید بین پایه اتصال اهمی گرفته باشه... شما احتمال زیاد قسمت خروجی مشکل خرابی قطعه دارین

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام و تشکر از همکاران
اما شما به حرف بنده توجه نکردید

که با وجود ولتاژ 12 ولت ماینر رو روشن نمیکنه و صدای تیک تیک میداد

اتصال و یا صدای ناشی از رله و ... نمیتونه درست باشه چون اول ولتاژ داشته اما به هر دلیلی مناسب برای راه اندازی ماینر نبوده صدای تیک تیک هم از ترانس خارج میشد و به نظر داغ کرده بود و نوار جسب روش حرارت خورده به نظر میرسید
مشکل در حال حاظر روشن نشدن ماینر و کاهش ولتاژ دو سر خازن بزرگ تا 310 ولت هست که بعد از خارج کردن اون به وجود اومده که به نظرم به خاطر مورد زیر هست

موقع باز کردن برد یک پیچ زیر چسب جا موند و کمی فشار به برد اومد فکر کردم شاید به خاطر ترک ریز به علت فشار باشه و یک هیت هم گرفتم اما اثری نداشت پیچ در نزدیک بخش pfc بوده

که در این مورد بنده دخیل نبودم
بله دوستم اجازه نداد خودش مشغول شد متاسفانه.

باز هم ممنون از شرکت در این تاپیک

آخرین ویرایش:
بالا