آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: سیم پیچی و ساخت انواع ترانس جوش و ماشین آلات جوش وبرش

مندیش

کاربر
وقت بخیر ، دستگاهی که مد نظر شماست باید بوسیله plc کنترل بشه که هزینه ساخت این دستگاه خیلی بالاست ، سال گذشته برای یکی از همکاران ساختم حدود ۲۰۰ میلیون فقط هزینه لوازم دستگاه شد (شامل ۶ عدد استپ موتور ، دوعدد دینام dc ، قسمت کنترل و قدرت ، گیربکس پر قدرت ، شاسی کشی ،و،،،
فکر نمی کنم بخواهید این مقدار هزینه کنید ،
تا چه قدرتی می خواهید سیم پیچی کنید؟
اگه ترانس جوش تا ۵۰۰ آمپر را می خواهید سیم پیچی کنید می توانید از یک دینام سه فاز ۵ یا تک فاز ۳ اسب استفاده کنید و همچنین یک گیربکس ۱:۹۰
برای این کار کفایت می کند ، من قبلا برای همکاران که دستگاه می ساختم از گیر بکسهای استوک آسانسور استفاده می کردم که قیمت خیلی مناسبی داشت ، به شما هم پیشنهاد میکنم بگردید و ازاین گیربکس ها تهیه کنید
در مورد کنترل هم می توانید از یک کلید چپگرد راستگرد استفاده کنید یا اینکه پیشرفته تر بسازید و از سیستم کنترل فرکانس و plc, استفاده کنید
همه این موارد به بودجه شما بستگی دارد ،
من سه عدد دستگاه سیم پیچ دارم که یکی از آنها سیستم ساده و مناسبی دارد ، همونی که در فیلم مشاهده می کنید ، اگه خواستید ، از نحوه کارکرد دستگاه فیلم بگیرم براتون بفرستم ، تا بتونید ایده بگیرید و بر اساس نیاز خود یک دستگاه بسازید ،
در ضمن نکاتی که بابت سیم پیچی ترانس نوشتم مربوط به شما نبود ، این مطالب را به درخواست یکی از همکاران نوشتم که پیام خصوصی ارسال کرده بود و گفتم شاید بدرد دیگران هم بخورد ،
سلام عرض ادب خدمت همکاران عزیز ،
یک دوست، درخواست راهنمایی و ساخت دستگاه سیم‌پیچ داده بودند و بنده سعی کردم بطور خلاصه و مفید مطالبی جهت راهنمایی و کمک به این دوست عزیز عرض کنم ، سایر همکاران اگه نیاز به دستگاه سیم پیچ دارند ، اعلام کنند تا بنده تا آنجا که بتوانم در خدمت دوستان باشم

nilz70

کاربر vip
کاربر
2012-09-22
134
178
سلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز
ببخشید من میخوام برم دوره سیم پیچی ببینم تهران
کامل سه فاز وتک فاز راهنمایی میکنید کجا برم زود وکیفیت خوب داشته باشه برا آموزش ممنون میشم کمکم کنید

nilz70

کاربر vip
کاربر
2012-09-22
134
178
سلام به استاد عزیز امیدوارم ک حال و اوقاتتان خوب باشد
ببخشید من یه راهنمایی میخواستم
من برای انتخاب شغل دائمی وهمچنین علاقهری زیاد به سیم پیچی و تابلو برق
نیاز به دوره ی آموزشی دارم تهران تو چندتا سایت پیدا کردم ولی زیاد مطمئن نیستم اگه محبتت کنین وجایی را برای دوره سیم پیچی سه فاز وتک فاز به بنده معرفی کنید واقعا ممنون و دست بوستون میشم
یه فرد روستایی متاهل دارای دو فرزند شغل الانمم تعمیرکار کولر ویخچالم
اینجا موتورهای برقی آب زیاده با خرابی بالا

مندیش

کاربر
سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی ، تخصص بنده سیم پیچی و تعمیر ماشین آلات جوش و برش هست ، در زمینه سیم پیچی الکتروموتور فعالیتی ندارم ،
برای دوره‌های آموزشی مجتمع فنی تهران رو پیشنهاد میکنم ، سه سال مدرس این آموزشگاه بودم ، قیمتهای دوره ها نسبت به محتوایی که آموزش میدهند مناسب هست و کاربردی .
اگه نمی خواهید آموزشگاه برید :
برای یاد گیری سیم پیچی الکتروموتور و ترانس جوش پیشنهاد می کنم
نزد همکاران باتجربه این حرفه رو یاد بگیرید ، کار زیاد سخت و تخصصی نیست ، کمی اطلاعات اولیه میخواد و مابقی کار هم تجربه هست که خودتون حین کار بدست می آورید ، برای این کار پیشنهاد میکنم نزد یک فرد ماهر مدتی بدون دستمزد کار کنید و از ایشان بخواهید بجای دستمزد فوت فن کار رو بشما آموزش بدهند ،
بنده تا الان بیشتر از پانزده نفر رو بهمین شکل آموزش دادم ،
دوستانی بودند که از شهرستان آمده‌اند و ظرف دو هفته آموزشهای اولیه تعمیر و سیم پیچی ماشین آلات و جوش و برش رو یاد گرفته اند
و با پشتکار خودشون و راهنمایی های بنده ، خیلی سریع تو زمینه سیم پیچی اوستا کار شده اند ،
همه چیز به خودتون بستگی داره ، فقط اینو بگم که سیم پیچی ترانس جوش و الکتروموتور بیشتر از اینکه دانش علمی بخواد ، تجربه و پشتکار نیاز داره ، موفق باشید

nilz70

کاربر vip
کاربر
2012-09-22
134
178
ممنونم مهندس این آموزشگاه که میگین سه فاز و تک فاز رو آموزش میدن؟

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
باید تعداد 115 دور سیم مس نمره 2 یا آلومنیوم نمره 2.5 برای قسمت اولیه(قسمتی که به برق شهر وصل می شود) بپیچید.
استاد 115 دور سیم نمره 2 اتصال کوتاه حساب نمیشه؟
احیانا مقاومتی چیزی نباید داشته باشه؟
من الان سیم نمره 1 پیچیدم جرات نمیکنم وصل کنم به برق شهری
فکر کنم درجا بسوزه یا فیوز بپرونه
ترانسها معمولا سیم اولیه شون نازک با تعداد دور بالاست
یه سوال دیگه هم اینکه تو سایت آموزشی فنی حرفه ای میگه جهت پیچیدن سیم ثانویه باید بر خلاف جهت اولیه باشه ایا درسته یا فرق نداره؟

آخرین ویرایش:

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
والا ما که هرچی دیوار و شیپور و شخم زدیم ترانس سوخته ندیدیم
از کجا میشه ترانس سوخته قیمت مناسب پیدا کرد؟
کسی سراغ داره؟

afram

کاربر vip
کاربر
2012-07-23
10
4
شمال ایران
عرض ادب ، من فکر کنم شما شماره سطح مقطع رو درست متوجه نشدید ، سطح مقطع ۰/۲ با ۲ تفاوت زیادی دارد

David54

کاربر
2016-12-15
73
132
منزل
عرض ادب ، من فکر کنم شما شماره سطح مقطع رو درست متوجه نشدید ، سطح مقطع ۰/۲ با ۲ تفاوت زیادی دارد

سلام
سیم نمره ۲ یعنی سیم با قطر یا ضخامت ۲ میلیمتر
۲ میلیمتر با ۰.۲ یا ۰.۴ و اساسا با هر نمره ای غیر از ۲ فرق داره
ولی این ۰.۲ از کجا اومد؟
کسی حرفی از ۰.۲ نزد
۱۱۵ دور سیم نمره ۲ جریان زیادی عبور میده چون هم تعداد دورش کمه و هم ضخامتش زیاده مگه اینکه قدرتش بواسطه تبدیل به شار مغناطیسی گرفته بشه
ولی اگر منظور سطح مقطع ۲میلیمتر مربع باشه میشه سیم سایز ۰.۸
۰.۸×۰.۸×۳.۱۴=۲.۰۱

بالا