آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: محافظت در برابر شارژ خازن در تستر قطعات T4

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
520
این هم یک تصویر از نمای کلی

86157518.jpg

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
520
خوب دوستان طبق تصاویر مخصوصا تصویر اولی که مربوط به pinout میکرو اتمگا است احیانا بشه تشخیص داد موقع استارت کدوم پین باید فعال بشه در صورتی که دوستان نظری دارند بفرمایند تا طبق تصاویر من تست بزنم

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
بده بدلیل اینکه در این مدل از مدارات از آرایه های دیودی استفاده میکنم ، خیلی دنبال شناسایی این پایه نبودم . خصوصا اینکه امکان حذف کد مربوطه از برنامه میکرو وجود دارد . شوربختانه استفاده از هر تکنیکی به جز فعالسازی از طریق خود میکرو ، می تواند مصرف مدار را بیشتر و همچنین میزان محافظت را برای تست های متوالی و بدون خاموشی دستگاه را به حداقل برساند. با همه این تفاسیر پین فعالساز بکلایت ، جایگزین قایل تحملی به نظر میرسد.

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
520
با تشکر از ابراز نظر کارشناسانه و دقیق شما آیا امکان دارد در تصویر علامت بزنید کدام پین و ضمنا مدار مورد نظر خود را ترسیم و ارائه دهید

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
با سلام
من یک کار ساده کردم که اصلا به هیچ وجه یادم نمی رهه خازن رو تخلیه کنم. یه تیکه کوچیک فیبر مسی خام بغل دستگاه چسبوندم (فویل هم میشه) هر وقت بخوام تست کنم اول به اون میزنم تا تخلیه بشه
دوستان اگر میخوان خیلی علمی باشه میتونن مقداری از مس وسط فیبر رو با کاتر بردارند و یک مقاومت بین دو قسمت تشکیل شده لحیم کنند تا موقع تخلیه اتصال کوتاه نباشه

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
https://s19.picofile.com/file/8436853034/TESTER_LCR_T4_1864029.jpg

ترانزیستور Q3 وظیفه کنترل بکلایت را به عهده دارد. با مرور شماتیک راه آسانتری به ذهنم رسید . تغذیه رله ها بسته به ولتاژ کاری و با اتخاذ تمهیدات امنیتی ناشی از فلای بک کویل ها ، میتوانید از قبل و یا بعد از آیسی رگولیتور بصورت مستقیم تامین نمایید. احتمالا از دو رله مینیاتوری دو کنتاکت و در آرایش نرمالی کلوز باید استفاده کنید که در نهایت از یک سو به GND و از سویی دیگر به پایه های تستر متصل گردیده و یک کنتاکت نیز اضافه خواهد امد!

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
یک نکته که باید اضافه کنم این است که مدار متشکل از Q3 و Q1 به همراه پین 10 میکرو کنترلر تشکیل یک مدار پاور هولد (POWER HOLD ) رو میدن . و در واقع LED بکلایت نیز بخشی از این مدار رو تشکیل میده که در صورت قطع شدن دیگه عملا با فشار شستی دستگاه روشن و با رها کردن اون دستگاه خاموش خواهد شد. این مورد خیلی به این تایپیک مربوط نمیشه و کلیات اضافه کردن رله به همان صورتی که دوستان اشاره داشتند میسر خواهد بود.

mioo_sara

کاربر
2008-02-23
143
520
یک نکته که باید اضافه کنم این است که مدار متشکل از Q3 و Q1 به همراه پین 10 میکرو کنترلر تشکیل یک مدار پاور هولد (POWER HOLD ) رو میدن . و در واقع LED بکلایت نیز بخشی از این مدار رو تشکیل میده که در صورت قطع شدن دیگه عملا با فشار شستی دستگاه روشن و با رها کردن اون دستگاه خاموش خواهد شد. این مورد خیلی به این تایپیک مربوط نمیشه و کلیات اضافه کردن رله به همان صورتی که دوستان اشاره داشتند میسر خواهد بود.

با تشکر از شما دوست من بابت مشارکت و ارائه شماتیک البته نکته اینجاست که آیسی های میکرو در تستر های ارزان چینی 4 طرفه هستند ولی در طرح شما میکرو دو طرفه است اینجا دقیقا پین شماره 10 در میکرو طبق شماتیک صفحه قبل کدوم پین میشه ( آیسی میکرو 4 طرفه) و نحوه اضافه کردن پین های رله به مدار به نحو بی خطر چطور باید باشه؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,019
2,806
31
چکاریه ؟ خازن 400 ولت رو با لامپ 220 ولت تخلیه کنید بعد به دستگاه بزنید اینطور که از کلیپ پیداست با شورت شدن دوسر خازن و جرقه زنی باعث خراب شدن دی الکتریک خازن و esr ... و شوک به خازن میشه اینطور میشه خازن قبل از تست توسط دستگاه esr 3.5 ohm...vloss 5% حالا خازن بعد از تست و شورت شدن برطبق کلیپ esr 5 ohm...vloss 10%
چکاریه؟

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
چکاریه ؟ خازن 400 ولت رو با لامپ 220 ولت تخلیه کنید بعد به دستگاه بزنید اینطور که از کلیپ پیداست با شورت شدن دوسر خازن و جرقه زنی باعث خراب شدن دی الکتریک خازن و esr ... و شوک به خازن میشه اینطور میشه خازن قبل از تست توسط دستگاه esr 3.5 ohm...vloss 5% حالا خازن بعد از تست و شورت شدن برطبق کلیپ esr 5 ohm...vloss 10%
چکاریه؟
اون کلیپ صرفا جهت نمایش مصونیت دستگاه در برابر اتصال خازن شارژ شده هستش و لا غیر . هدف از ایجاد این تایپیک هم بررسی راهکارهای محافظت از دستگاه هستش و لاغیر

بالا