آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: نکته ای در مورد خازن های ورودی پاور

i2015

کاربر
2020-10-31
88
61
سلام. یه سوالی برام پیش اومده ممنون میشم اساتید جواب بدن. اگه دقت کرده باشید موقع تخلیه خازن های ورودی پاور به روش اتصال کوتاه (فارغ از اشتباه بودن این کار) در برخی موارد هیچ جرقه ای دیده نمیشه یعنی عملا خازن کاملا خالی شده اما در برخی پاورها جرقه خیلی بزرگی دیده میشه.
حالا سوال اینجاس
میشه اینطور نتیجه گرفت که خازن هایی که خودشون تخلیه شدند احتمالا ضعیف یا خراب شدند؟ یا این موضوع فقط به خاطر تفاوت مدارها است؟(مثل وجود یا عدم وجود مقاومت موازی با خازن ها)

آخرین ویرایش:

i2015

کاربر
2020-10-31
88
61
ممکنه در بعضی مدارات از مقاومت موازی با خازن استفاده شده باشه تا بعد از خاموشی مدار خازن رو تخلیه کنه
بله توی توضیحات هم خودم اشاره کردم اما اکثرا همه پاورها مقاومت موازی رو دارند! من این موضوع رو زیاد دیدم به نظر من خازن هایی که ضعیف شدن خودشون سریع خالی میشن

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
بله توی توضیحات هم خودم اشاره کردم اما اکثرا همه پاورها مقاومت موازی رو دارند! من این موضوع رو زیاد دیدم به نظر من خازن هایی که ضعیف شدن خودشون سریع خالی میشن

سلام .به سوالتون خودتون جواب دادید
لطفا موردی که (پاور ) سالم باشه و یا خرابی که این مورد رو بشه توضیح داد تصاویرشو با اشکال یا همخوانی آن با سئوال تون رو بزارید

i2015

کاربر
2020-10-31
88
61
سلام .به سوالتون خودتون جواب دادید
لطفا موردی که (پاور ) سالم باشه و یا خرابی که این مورد رو بشه توضیح داد تصاویرشو با اشکال یا همخوانی آن با سئوال تون رو بزارید
متاسفانه در حال حاضر موردی جهت ارسال ندارم. ببینید همون مواردی هم که خازن ها سریع خالی میشن (یعنی به محض کشیدن از برق میتونید به خازن ها دست بزنید!) اغلب پاور بدون مشکل کار میکنه برای همین سوال پیش میاد که آیا واقعا خازن ضعیف شده یا نه. امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
949
متاسفانه در حال حاضر موردی جهت ارسال ندارم. ببینید همون مواردی هم که خازن ها سریع خالی میشن (یعنی به محض کشیدن از برق میتونید به خازن ها دست بزنید!) اغلب پاور بدون مشکل کار میکنه برای همین سوال پیش میاد که آیا واقعا خازن ضعیف شده یا نه. امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.

با سلام
1.معمولا برای تست ای سی تغذیه ، خازن ورودی رو تست می کنن اگه بعد از قطع کردن برق ولتاژ زیادی درونش بمونه (یا با مولتی متر یا با اتصال ) نشان دهنده ی خرابی ای سی تغذیه در نظر گرفته میشه (چون انرژی رو به ترانس و ثانویه منتقل نمیکنه) که شما در پست قبل اشاره کردی
پس خالی شدن خازن ===========> سلامت ای سی یا ترانزیستور تغذیه
2. برای سوال مطرح شده (در حالت کلی) هیچ کس جز خودتون نمیتونه جواب کاملی به شما بده . شما این تئوری که مطرح کردید رو خودتون با خازن سنج ازمایش کنید امکان داره خازن نشتی داشته باشه امکان داره به قول شما ناشی از تفاوت مدار باشه امکان داره به دلیل انتقال انرژی به ترانس باشه ولی هیچ کدوم 100% نیست . البته در مدار های یکسان نتیجه گیری بهتری حاصل میشه تا مدار های مختلف
در صورت انجام ازمایش جواب رو به اشتراک بذارید
با تشکر

آخرین ویرایش:

mehdi63_teh

کاربر
2011-02-02
52
54
در مدار یکسان .جرقه یکسان نباشد . دلیل بر خرابی خازن نیست
این تست esr متر یا حتی با خازن سنج اگر در لحظه خازن تغییر کند موقع اندازه گیری یعنی نشتی دارد
===============
90 درصد جرقه کمتر به علت بی کیفیتی جنس خازن است
بعنوان مثال خازن هایی که در داخل کیس کامپیتور .مادربرد استفاده می شود با شارژ ولتاژ و اتصال کوتاه جرقه مطلوب دارند
ولی خازنی که از باز خرید مکنید با همون ظرفیت در حین اتصال کوتاه اون جرقه را نداردد .

علت جرقه کمتر در 10 درصد مواقع به خاطر نشتی است .یعنی خازن جریان دهی خوبی ندارد به دلیل متریال ساخت آن .حتی سرعت شارژ و دشارژ خوبی ندارد اگر تحقیق بیشتر کنید
خازن های بکار رفته در دستگاههای صنعتی و یا دستگاه معتبر که از qc رد شده اند در این مورد عالی و جرقه خوبی دارند

سپاس

بالا