آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

اینم آزمایشم با نتیجه هاش و برداشت های من:
یک سر پروب رو به فاز بریز و سر دیگر رو به نقاط مختلف زیر وصل کردم و این شد نتیجه

به زمین خشک حدود ۳۰ ولت
به زمین خیس حدود ۲۱۰ ولت
به کاسه فلزی روی زمین خیس حدود ۲۲۵ ولت

حالا می‌بخشید که با وجودی که آزمایش رو انجام دادم بازم سوالام رو تکرار می‌کنم ...

اول از همه اینکه اون قضیه موازی شدن مقاومت ها تو قسمت زمین خیس ( همونطور که تو شکل کشیدم) برام منطقی به نظر می‌رسه اما در مورد کاسه بنظر یه جای کار می‌لنگه
چون کاسه میاد بین پروب و زمین خیس قرار میگیره و باهاشون سری میشه دیگه... (بازم احتمالا به نقطه تماس مربوطه که هنوز برام جا نیوفتاده)
مقاومت ها رو فرضی در نظر گرفتم
مقاومت پروب = ۰.۱ اهم
مقاومت زمین ۲۰ مگا اهم
مقاومت کاسه فلزی = ۰.۰۱ اهم

و اینکه همونطور که قبلا اشاره کردین و نتیجه این آزمایش اگر رو این زمین خشک به فاز دست زده بشه برق گرفتگی رخ نمیده (؟)

درود

اولا سوال را مشخص نکردی که سوالت چیه؟
ثانیا محل اتصال کاسه و زمین درواقع هزار تا پروب موازی هست که به زمین متصل کردی .
اما اینکه مقاومت کاسه با این مجموعه سری میشه درسته اما مقاومت کاسه صفر اهمه که با پروب سری شده و پروب هم تقریبا حدود صفر اهمه و میتونی مقاومت زمین را با صفر جمع کنی و ببینی مقاومت کل ، همون مقاومت زمین هست که با ولتمتر سری شده و اشکالی پیش نمیاد. و فقط همانطور که دیدی عمده ولتاژ روی مقاومت زمین افت میکنه و ولتمتر ولتاژ چندانی تشخیص نمیده.
اما اگه زمین مرطوب باشه مقاومت خاک کمتر میشه و مثلا با نوک پروب ۳ مگا اهم میشه و با هزار تا پروب یا صفحه فلزی یا کاسه فلزی حدود ۳ کیلو میشه و لذا افت ولتاژ هم کمتر میشه.

ضمنا شکل وسط اشتباهه چون زمین خیس با نوک پروب خیلی کمتر از ۲۰ مگا اهم مثلا 3 مگا اهمه
در ضمن فقط باید یک مقاومت میکشیدی ، چون تعداد مقاومت ها یعنی اتصال نقاط متعدد با زمین درحالیکه در شکل وسط فقط یک نقطه نوک پروب با زمین متصله.

شکل راست هم مقدار ۲۰ مگا اهم اشتباهه چون درواقع شبیه هزاران شکل وسطی هست که با هم موازی شدند و مقاومتش بسیار کمتر از مقاومت وسطی یا کمتر از 3 مگا اهم مثلا 2 کیلو اهم است .
لذا با کاسه ازآنجاکه مقاومت تماس با ارت حدود ۲ کیلو هست بنابرین افت ولتاژ ناچیزی در زمین داریم و عمده ولتاژ به ولتمتر میرسه و شبیه اینه که ۲ کیلو را با ولتمتر سری کنید و ببینید تقریبا موجب افت ولتاژ نمیشه.

مطلب پایانی شما رو نفهمیدم که مقصودت چیه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
بخاطر اینکه وقت ارزشمندتون رو می گیرم پوزش می خوام و سپاس بابت پاسخ های گرانبهاتون...

محل اتصال کاسه و زمین درواقع هزار تا پروب موازی هست که به زمین متصل کردی .

که معادل این مقاومت های موازی میشه یک مقاومت صفر اهم ؛ و فایده ش اینه که سطح تماس رو بیشتر میکنه؟

ضمنا شکل وسط اشتباهه چون زمین خیس با نوک پروب خیلی کمتر از ۲۰ مگا اهم مثلا 3 مگا اهمه
در ضمن فقط باید یک مقاومت میکشیدی ، چون تعداد مقاومت ها یعنی اتصال نقاط متعدد با زمین درحالیکه در شکل وسط فقط یک نقطه نوک پروب با زمین متصله.

شاید اشکال اصلی من در همین مورد باشه...
برداشت من اینه که ما تعداد زیادی مقاومت 20 مگا اهم داریم که یک سرشون در عمق زمین به دلیل رطوبت و ... به هم متصله و وقتی که زمین خیس میشه سر دیگرشون هم به هم متصل میشه و موازی میشن و در نتیجه شکل های سمت راست و وسطی که کشیدم رو شکل میدن.

مطلب پایانی شما رو نفهمیدم که مقصودت چیه ؟
اینکه اگر روی زمین خشک ایستاده باشیم و به فاز دست بزنیم برق نمی گیرتمون؟!( البته بنده رو از این آزمایش معاف بفرمایید استاد...)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
بخاطر اینکه وقت ارزشمندتون رو می گیرم پوزش می خوام و سپاس بابت پاسخ های گرانبهاتون...

که معادل این مقاومت های موازی میشه یک مقاومت صفر اهم ؛ و فایده ش اینه که سطح تماس رو بیشتر میکنه؟

برداشت من اینه که ما تعداد زیادی مقاومت 20 مگا اهم داریم که یک سرشون در عمق زمین به دلیل رطوبت و ... به هم متصله و وقتی که زمین خیس میشه سر دیگرشون هم به هم متصل میشه و موازی میشن و در نتیجه شکل های سمت راست و وسطی که کشیدم رو شکل میدن.

اینکه اگر روی زمین خشک ایستاده باشیم و به فاز دست بزنیم برق نمی گیرتمون؟!( البته بنده رو از این آزمایش معاف بفرمایید استاد...)

درود

فرمودی
برداشت من اینه که ما تعداد زیادی مقاومت 20 مگا اهم داریم که یک سرشون در عمق زمین به دلیل رطوبت و ... به هم متصله و وقتی که زمین خیس میشه سر دیگرشون هم به هم متصل میشه و موازی میشن

خیر اشکال شما اینه که توضیح نداده بودی منظور از مقاومت ۲۰ مگا در شکل چیه ؟

وقتی نوک یک پروب را به زمین خشک متصل میکنی یعنی از ارت تا نوک یک پروب مقدار مقاومت ۲۰ مگا اهم داری که با ولتمتر سری میشه و یا با بدن انسان سری میشه و جریان ناچیزی داره که عمده ولتاژ روی ۲۰ مگا اهم افت میکنه و ولتاژی به انسان نمیرسه و برق گرفتگی نداری و با ولتمتر هم ولتاژی نمی بینی.

اما وقتی نوک یک پروب را به زمین متصل میکنی و زمین رو خیس میکنی یعنی از ارت تا نوک یک پروب مقدار مقاومت ۲۰ مگا اهمی رو کم کردی و مثلا فقط یک مقاومت ۳ مگا شده .
اما اگه کاسه را روی زمین مرطوب بگذاری یعنی هزارتا ۳ مگا به نوک پروب متصل کردی .

چون کف کاسه بمنزله هزار نوک پروب موازی است که به یک پروب ولتمتر متصل کردی
ازآنجاکه مقاومت کاسه فلزی صفر اهمه لذا بجهت سادگی تحلیل نباید صفر اهم را با بقیه سری فرض کنی چون ثمری نداره.
اما مدام تکرار میکنی که کاسه با پروب سری شد لذا خب سری شده یعنی صفر اهم با پروب سری شده و اثری نداره و لذا چرا پیچیده و شلوغش کنیم ؟

اما مقاومت خاک مورد نظرمان هزار برابر کوچکتر از ۳ مگا شده چون هزار تا ۳ مگا توسط کاسه موازی شده و لذا ۳ کیلو شده و تقریبا کل ولتاژ به ولتمتر یا به انسان اختصاص می یابد و بابای آدمو درمیاره
بازم نشد؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
سلام ازخود غزال وقتتون بخیر ببخشی نمیدونم ک رشته تحصیلی شما چی هست و ی سوال فکرمو درگیر کرده و اون اینه ک ستا اسپیکر رادیو قدیمی واسه تعمیر اوردن یکیشون واکمن کاست خور و دوتای دیگه اسپیکر های فلش خور یک نسل قبل ک هنوز اسپیکر بلوتوث خور نیومده بود ار این قرمز مربعیا هرسه اتصالی دارند و یک کلید سه حالته خاموش رادیو فلش غالیه برق باتری شارژر نخور اتصالی تو یکیشون وقتی دستگاه رو خاموش میکردم رخ میداد و دیود زنر اول مدار ب شدت داغ میشد در حد سوختن دست تست گرم گرفتم قبل پل دیود جریان ۲۲۰ و بعدش ۱۵ ولت و ضبط خاموش میموند الان با کلی ور رفتن و قطع کردن بخشه تغذیه دویست و بیست درست شد ولی نفهمیدم عیب از چیه و دومین ضبط هم برزدن همون کلید سه حالته و تغذیه برق شهر خود کلید جرقه میزنه و هنوز دستش نزدم و میخواستم دلیل این اتفاق رو بدونم ممنون میشم پاسخ بدین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام ازخود غزال وقتتون بخیر ببخشی نمیدونم ک رشته تحصیلی شما چی هست و ی سوال فکرمو درگیر کرده و اون اینه ک ستا اسپیکر رادیو قدیمی واسه تعمیر اوردن یکیشون واکمن کاست خور و دوتای دیگه اسپیکر های فلش خور یک نسل قبل ک هنوز اسپیکر بلوتوث خور نیومده بود ار این قرمز مربعیا هرسه اتصالی دارند و یک کلید سه حالته خاموش رادیو فلش غالیه برق باتری شارژر نخور اتصالی تو یکیشون وقتی دستگاه رو خاموش میکردم رخ میداد و دیود زنر اول مدار ب شدت داغ میشد در حد سوختن دست تست گرم گرفتم قبل پل دیود جریان ۲۲۰ و بعدش ۱۵ ولت و ضبط خاموش میموند الان با کلی ور رفتن و قطع کردن بخشه تغذیه دویست و بیست درست شد ولی نفهمیدم عیب از چیه و دومین ضبط هم برزدن همون کلید سه حالته و تغذیه برق شهر خود کلید جرقه میزنه و هنوز دستش نزدم و میخواستم دلیل این اتفاق رو بدونم ممنون میشم پاسخ بدین

درود

اولا رشته تحصیلی من لابد شیمی یا مکانیک و کتابداری یا کشاورزی و امثالهم هست و هر چی هست قطعا الکترونیک نیست.

ثانیا بابت تعمیر دستگاه خود ، باید در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید.

ثالثا بدون نقشه کاری ازم ساخته نیست.

سپاس

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی

علت و فایدهٔ نول کردن زمین چیه اصلا؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام و وقت بخیر خدمت استاد گرامی

علت و فایدهٔ نول کردن زمین چیه اصلا؟

سپاس

درود

موضوع قبلی رو درک کردی که سوال جدیدی مطرح کردی ؟
اتصال سر مشترک ژنراتور سه فاز ستاره به زمین ، کاربرد فراوانی داره که با توجه به سوال قبل بنظر میرسه بزودی هضم نمیشه.

اما عمق زمین که بمقدار کافی مرطوب باشه بعنوان رسانا محسوب میشه و بعنوان یکی از سیم های منابع ولتاژ قابل استفاده است که بنام ارت معرفی شده.
یکی از کاربردهای مهم ارت در سیستم های حفاظتی است .

مثلا اگه بدنه فلزی دستگاهی به ارت متصل بشه مانع برق گرفتگی میشه ، زیرا در هرصورت بدنه دستگاهٔ متصل به ارت ، حدود صفر ولته و پتانسیلی نسبت به زمین نداره که برق گرفتگی اتفاق بیافته .

مضافا که نشت این جریان ، سیستم حفاظتی رو فعال میکنه و تا رفع عیب ، برق دستگاه رو بکلی قطع میکنه .

البته ارت کاربردهای فراوانی داره که ذکر عناوینش هم ، سوالات رو بی انتها میکنه و ازآنجاکه:

اولا تشریح مباحث سه فاز را ضروری میکنه که برای مخاطبین عزیز انجمن که عمدتا با تکفاز سر و کار دارند ، کاربرد عملی و ارزش قابل توجهی نداره و

ثانیا مورد توجه و علاقه عمده مخاطبین عزیز هم نیست ،
لذا به همین مقدار بسنده میکنم.

سپاس

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
موضوع قبلی رو درک کردی که سوال جدیدی مطرح کردی ؟
تا حدی ، اما حالا که می‌پرسید بذارین یه بار دیگه مرور کنم

چیزی که از این آزمایش تو ذهنمه، اینطوریه که در حالت اول که زمین خشک رو داریم مسیر بین مولتی متر و زمین یه مقاومت ۲۰ مگا اهم سر راه خودش داره... و وقتی یه رسانای خوب مثل کاسه فلزی رو بتونیم کاملا با این زمین و پروب مماس کنیم، مقاومت این مسیر رو کم کردیم ( با موازی کردن مقاومت های ۲۰ مگ که در مسیر بین پروب و زمین قرار گرفتن) ... و بنظرم ( جسارتم رو ببخشید ...این مدلسازی رو از خودم میگم و لطفا اصلاحش کنید اگه لازمه) ... آبی که بین کاسه و زمین قرار گرفته یجورایی مثل خمیر سیلیکون عمل میکنه؟! یعنی هم رساناست و فاصله بین فلز و زمین رو پر می‌کنه که کاملا بهم متصل بشن)

• Like

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود و سپاس

با توجه به سوال قبل بنظر میرسه بزودی هضم نمیشه
اگر اینطور تشخیص می‌دین ، هرچند برام جای کنجاوی داره، فعلا سعی می‌کنم گام هام رو آهسته تر بردارم و ...

مثلا اگه بدنه فلزی دستگاهی به ارت متصل بشه مانع برق گرفتگی میشه ، زیرا در هرصورت بدنه دستگاهٔ متصل به ارت ، حدود صفر ولته و پتانسیلی نسبت به زمین نداره که برق گرفتگی اتفاق بیافته .

درسته ، در شرایطی که اکثر مصرف کننده ها از این ویژگی پشتیبانی کنند ... اما آیا در کشور ما، و به خصوص ساختمان و وسایلی که ۱۰ ها سال از عمرشون میگذره آیا برای محافظت به ارت وصل می‌شن/ شدند؟

اگر جواب سوال بالا منفی باشه، به نظر منطقی بود اگر نول رو به زمین نمی‌دادن چرا که با این کار تقریبا یکسر مدار رو به انسان ها وصل کردن...

در ضمن اینکه فرمودین ارت کردن وسایل برقی مانع برقگرفتگی میشه، خب اصلا اگر نول رو به زمین نمیدادن ، با دست زدن به فاز دچار برق گرفتگی نمی‌شدیم که حالا ارت بیاد محافظت کنه از ما...

سپاس فراوان

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
تا حدی ، اما حالا که می‌پرسید بذارین یه بار دیگه مرور کنم

چیزی که از این آزمایش تو ذهنمه، اینطوریه که در حالت اول که زمین خشک رو داریم مسیر بین مولتی متر و زمین یه مقاومت ۲۰ مگا اهم سر راه خودش داره... و وقتی یه رسانای خوب مثل کاسه فلزی رو بتونیم کاملا با این زمین و پروب مماس کنیم، مقاومت این مسیر رو کم کردیم ( با موازی کردن مقاومت های ۲۰ مگ که در مسیر بین پروب و زمین قرار گرفتن) ... و بنظرم ( جسارتم رو ببخشید ...این مدلسازی رو از خودم میگم و لطفا اصلاحش کنید اگه لازمه) ... آبی که بین کاسه و زمین قرار گرفته یجورایی مثل خمیر سیلیکون عمل میکنه؟! یعنی هم رساناست و فاصله بین فلز و زمین رو پر می‌کنه که کاملا بهم متصل بشن)

درود

چی بگم؟
گویا باید همه پست ها رو همراه با جاده خاکی ارسال کنی.
خمیر سیلیکون عایق کجا و آب رسانا کجا ؟
بقیه موارد درسته اما چرا باید حتما شبیه سازی هایی که مطرح میکنم ، تغییر بدی تا من برای درک تخیلات جدید شما تلاش کنم و بسختی درک کنم منظور شما چیست و ابهامات تازه درست کنی؟

بهتره مطالب را منطبق با پاسخ ها ی قبلی مطرح کنی که اغلب عناصر مثال را درک کردیم و رفع ابهامات شما ساده تر بشه.
در هر صورت بنظر میرسه درک کردی .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا