آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
وقت همگی بخیر.
من برای به حرکت دراوردن یه فن 3 یا 5 ولت نیاز به یه منبع تغذیه ساده و کم هزینه دارم که میخوام یه دسته 500 تایی ازش تولید کنم،مدار زیر رو تست کردم ولی توان راه اندازی موتور رو نداره،موتوری که استفاده کردم از هموناس که توی اسباب بازی ها به وفور استفاده شده.
مدار موتور رو بدون پروانه راه میندازه ولی گشتاورش انقدر پایین که موتور با یه پروانه پلاستیکی ساده و سبک راه نمی افته.
از شما و استاد غزال عزیز تقاضا دارم اگه راهی برای اصلاح این مدار برای افزایش جریان هست دریغ نکنن.
حداکثر جریانی که من میخوام 250-300 میلی آمپر هست.
با تشکر فراوان
مشاهده فایل‌پیوست 174165

درود

اگه موتور همیشه به خروجی متصل باشه و برای روشن و خاموش کردن موتور ، برق شهر را قطع و وصل کنید بسادگی و بدون هزینه رفع میشه.

در غیراینصورت مداری با هزینه بیشتر نیاز داره.

انتخاب کن؟

سپاس

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
درود   
قبل هر صحبتی من با تمام وجودم از شما معذرت میخواهم و در مقابل ایرادهای که از من گرفتید عرق شرمندگی میریزم با تمام وجودم شرمندم.
استاد بزگوار ممنونم برای اینکه وقت و علم خودتونو از من دریغ ننمودید از شما ممنونم خداوند سلامتی بهتون بده.
عزیز در مورد هیتر عرض کنم که داشتم با هیتر کار میکردم که چند تا لرزش کرد خاموش شد .هیچی کار نمیکرد نه هویه نه هیتر نه چراغی همه خاموش بود.من پشت دستگاه را باز کردم خازن بزرگی بود سوخته 1000فارات و 16Vو دو خازن 25 فارت47فارد وBT134 تعویض کردم وبه سراغ روشن کردن دستگاه شدم وقتی کلید هیتر را زدم باد دستگاه روشن شد ولی گرم نمیکرد و شماره دیجیتالی هم خاموش بود به سراغ هویه رفتم هویه کلیدشو زدم گرم نمیشد وچراغ دیجیتالی با نور کم روشن خاموش میشد از برق کشیدم هر سه تریاک را تعویض کردم BT113وBT1137وBT008و 507 وPHT500Dرا تعویض کردم تعویض قطعات تموم شد که هیتر را به برق وصل کردم و کلید هویه را زدم هویه گرم کرد ولی مقدار گرما را نشون نمیداد شماره های دیجیتالی  روشن و روی صفر مونده بود و مقدار نشون نمیداد هویه را خاموش نکردم که کلید هیترو زدم که هیتر روشن نمیشد ولی شماره های دیجیتال  خاموش روش میشد .استاد بزرگوار هر چند نوشتن من برای شما خسته کننده بود ولی کلا براتون نوشتم واز شما سپاسگذارم که این همه مزاحمتون شدم.
خداوند نگهدارت

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
درود
عزیز دل
ببخشی باز هم مزاحم شدم .مهندس پایها را تست گرفتم پایه T4 تا1 تا 5 در نوسان هست
T3هم پایه سمت راست و پایه سمت چپ 1تا 66در نوسان است T1پایه سمت راست 70 و پایه سمت چپ تا30 در نوسان است T2 پایه سمت چپ 1/60 در نوسان
ببخشید که در پیام قبلی این چکها را براتون ننوشتم
خداوند نگهدارت بزرگ مرد

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
عزیز دل
ببخشی باز هم مزاحم شدم .مهندس پایها را تست گرفتم پایه T4 تا1 تا 5 در نوسان هست
T3هم پایه سمت راست و پایه سمت چپ 1تا 66در نوسان است T1پایه سمت راست 70 و پایه سمت چپ تا30 در نوسان است T2 پایه سمت چپ 1/60 در نوسان
ببخشید که در پیام قبلی این چکها را براتون ننوشتم
خداوند نگهدارت بزرگ مرد

درود

از لطف شما ممنونم
بنظر میرسه عیب ساده ای داره اما
اولا قرار بود در تاپیک هیتر گزارش کنی ولی بازم همینجا ادامه دادی.

ثانیا ولتاژ پایه چپ و راست رگلاتورها رو خواستم نه ترایاک ها

رگلاتور ها با عدد 78 یا 79 شروع میشه مثلا 7805 که T3 , T10 هست یا 79L05 که T9 و T7 هست و 7812 که T6,و T5 هست ، مورد نظرم بوده که در مراحل عیب یابی هم بعنوان اولین تست تاکید کردم.
ضمنا از ولتمتر در حالت متناوب استفاده کردی که اعداد عجیبی گزارش کردی ، ولی ولتمتر باید در حالت dc باشه و به ترایاک ها کاری نداشته باش.

ثالثا قرار بود مراحل عیب یابی رو اجرا کنی و اگه به مشکلی برخورد کردی مطرح کن راهنمایی کنم.
اگه پست ۴ تاپیک هیتر که عیب یابی هست و با کلیک روی ادرسی که در پست قبل معرفی کردم ، نتونستی پیدا کنی یا بدلایلی نمیتونی استفاده کنی اعلام کن.

رابعا بازم نگفتی چطور فهمیدی خازن ها سوخته اند.

دیگه الکی و شانسی قطعه ای عوض نکن که پیچیده تر نشه و عیب مشخص بشه و بنظر میرسه عیوب ساده ای باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
939
8,849
استان مرکزی-اراک
درود

اگه موتور همیشه به خروجی متصل باشه و برای روشن و خاموش کردن موتور ، برق شهر را قطع و وصل کنید بسادگی و بدون هزینه رفع میشه.

در غیراینصورت مداری با هزینه بیشتر نیاز داره.

انتخاب کن؟

سپاس
خیلی ممنون بابت بررسی و پاسخ.
این تغذیه قرار هست به همراه یک فن 5 ولت روی یه رک کوچیک نصب بشه و دائم روشن بمونه تنها دلایل خاموشی فن هم رفتن برق ، سوختن خودش یا تغذیه هست.
من مقدار خازن 400 وقتی رو از یک به دو میکروفاراد تغییر دادم موتور با دور بالا راه می افته ولی جریان کشی شدیدی به وجود میاد،در هر دو قسمت این تغذیه از مقاومت 100 اهم 2 وات استفاده کردم که با تغییر این خازن اگه بیشتر از دو دقیقه روشن بمونه ضمن اینکه دور موتور خوبه ولی بابای مقاومت ها زیر فشار زندگی در میاد و دود میشن،با حذف مقاومت ها هم جریان کشی وجود دارد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
خیلی ممنون بابت بررسی و پاسخ.
این تغذیه قرار هست به همراه یک فن 5 ولت روی یه رک کوچیک نصب بشه و دائم روشن بمونه تنها دلایل خاموشی فن هم رفتن برق ، سوختن خودش یا تغذیه هست.
من مقدار خازن 400 وقتی رو از یک به دو میکروفاراد تغییر دادم موتور با دور بالا راه می افته ولی جریان کشی شدیدی به وجود میاد،در هر دو قسمت این تغذیه از مقاومت 100 اهم 2 وات استفاده کردم که با تغییر این خازن اگه بیشتر از دو دقیقه روشن بمونه ضمن اینکه دور موتور خوبه ولی بابای مقاومت ها زیر فشار زندگی در میاد و دود میشن،با حذف مقاومت ها هم جریان کشی وجود دارد.

درود

اگه موتور ، نیاز به جریان قابل توجهی داشته باشه ، استفاده از این شیوه چندان مناسب نیست. در هر صورت جهت تست

اگه موتور دائما متصله تغییرات زیر را اعمال کن

۱- خازن الکترولیت را بردار و با زینر موازی کن .
۲- دو مقاومت حدود ۲۲ اهم بجای دو تا ۱۰۰ اهمی و اگه بازم حرارتش قابل تحمل نبود تا ۱۰ اهم کم کن.
۳- اگه موتور ۶ ولتی هست ، زینر ۷،۵ الی ۸ ولت جایگزین زینر ۶ ولتی کن .

حالا اگه دیدی جریان خوبه بتدریج ظرفیت ۱ میکرو را کم کن تا با حداقل ظرفیت کار کنه.
و اگه دیدی جریان کم میاره ( که با احتمال زیاد کم نمیاره ) دراینصورت ظرفیت ۱ میکروی ۴۰۰ ولتی را کم‌کم بالا ببر تا بمقصود برسی ولی نه تا ۲ میکرو.

اگر با تغییرات فوق بمقصود نرسیدی جریان موتور قابل توجه است و این شیوه پاسخگو نیست و باید چاره دیگری اندیشید.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
939
8,849
استان مرکزی-اراک
درود مجدد.
استاد من دقیقا اینو مونتاژ کردم در پروتئوس هم شبیه سازی کردم با تغییر مقاومت R4 هیچ تغییری در جریان اتفاق نمی افته و فقط ولتاژ افت میکنه!!!
چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه این نرم افزار عین واقیعت رو نشون نمیده؟
ولی در عمل موتور رو بدون بار راه میندازه پس جریان ضعیفی در خروجی جاریه، ولتاژ خروجی هم که ولتمتر نشون میده با چیزی که توی نرم افزار هست حدودا یکیه.
با نرم افزار من یه ال ای دی سری با یه مقاومت یک کلیو هم اضافه کردم که ال ای دی هم روشن میشه!
Untitled.jpg

• Like

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
ود
خسته نباشید
مهندس جان من رگلاتور روی برد نمیبینم 5ترایاک و دو عدد ترانزیستور به شماره 633SDمیبینم لطفا راهنمایی بفرمایید .
ممنونم .خسته نباشی

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
ود
خسته نباشید
مهندس جان من رگلاتور روی برد نمیبینم 5عدد ترایاک و دو عدد ترانزیستور به شماره 633SDمیبینم لطفا راهنمایی بفرمایید .
ممنونم .خسته نباشی

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود مجدد.
استاد من دقیقا اینو مونتاژ کردم در پروتئوس هم شبیه سازی کردم با تغییر مقاومت R4 هیچ تغییری در جریان اتفاق نمی افته و فقط ولتاژ افت میکنه!!!
چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه این نرم افزار عین واقیعت رو نشون نمیده؟
ولی در عمل موتور رو بدون بار راه میندازه پس جریان ضعیفی در خروجی جاریه، ولتاژ خروجی هم که ولتمتر نشون میده با چیزی که توی نرم افزار هست حدودا یکیه.
با نرم افزار من یه ال ای دی سری با یه مقاومت یک کلیو هم اضافه کردم که ال ای دی هم روشن میشه!
مشاهده فایل‌پیوست 174192

درود

از شما بعید بود که کارهای دیگری انجام بدی و انتظار بهبود و توقع نتیجه مطلوب هم داشته باشی.
من نگفتم r4 را تغییر دهید و با نرم افزار تست کنید.
نقشه مورد بحث اساسا r4 موازی با خروجی نداشت و قرار شد دو تا ۱۰۰ اهمی هم تغییر کنه
ولی نمیدونم چرا تصور کردی دیو هستم و هر کاری که نگفتم ،انجام دادی و هر کاری گفتم انجام بده انجام ندادی
بجای کاهش ۱۰۰ اهمی ها ، مقاومت ۱ کیلو را افزایش دادی و دیود نوری را حذف و بجای ۱ میکرو که تاکید کردم ۲ میکرو استفاده نکن ولی ۲ میکرو استفاده کردی و ....
کاری که گفتم انجام بده گزارش کن ، مطمئنا تغییرات را می بینی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا