آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
درود استاد عزیز
من منبع تغذیه آزمایشگاهی متغیر دارم برای پیدا کردن جریانکشی در ولتاژ منفی اینورترهای جوشکاری چطور میتونم ولتاژ رو بصورت موقت به منفی تبدیل کنم روی پراپ مثبت تغذیه یه دیود الترافست بصورت معکوس قرار دادم نشد
آیا شدنی هست استاد
سپاس CM210303-01484001.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
درود استاد عزیز
من منبع تغذیه آزمایشگاهی متغیر دارم برای پیدا کردن جریانکشی در ولتاژ منفی اینورترهای جوشکاری چطور میتونم ولتاژ رو بصورت موقت به منفی تبدیل کنم روی پراپ مثبت تغذیه یه دیود الترافست بصورت معکوس قرار دادم نشد
آیا شدنی هست استاد
سپاسمشاهده فایل‌پیوست 174095

درود

واضح تر خواسته خود را اعلام کن متوجه نشدم میخوای چکار کنی؟

برای پیدا کردن جریانکشی در ولتاژ منفی اینورترهای جوشکاری

جمله بالا یعنی چی ؟ چه هدفی داری؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
درود

واضح تر خواسته خود را اعلام کن متوجه نشدم میخوای چکار کنی؟

جمله بالا یعنی چی ؟ چه هدفی داری؟

سپاس

درود استاد عزیز
من قبلاً تعمیرات موبایل کار میکردم و از منبع تغذیه که در تصویر پست قبلی گذاشتم جهت پیدا کردن اتصالی در برد استفاده میکردم
ولتاژ روی ۳.۷ ولت تنظیم (ولتاژ باتری موبایل) و بجای باتری به برد متصل میکنیم
در حالت عادی قبل از پاور کردن برد نباید هیچ آمپری کشیده بشه
در مرحله بعد موبایل رو پاور میکنیم مقدار جریانی که برد می‌کشه از طریق میتر آمپر متر منبع مشخص میشه نباید بیشتر از حالت عادی باشه (با توجه به تجربه تعمیرکار و برد های مشابهی که تعمیرکار قبلا تعمیر کرده متوجه میشه که مقدار آمپر نرماله یا بیشتر از حالت عادی
جریانکشی داره )
حالا اگر برد قبل پاور جریانکشی داشته باشه یا کلا اتصال کوتاه باشه
رنج ولتاژ کمتر از ۳.۷ مثلا روی ۲ ولت تنظیم میکنیم و با تست قطعات قطعه ای که داغ می‌کنه رو پیدا میکنیم ..
تو تعمیر یه دستگاه اینورتر جوش به مشکل خوردم
دستگاه تو مدار چاپر دو تا خروجی ۲۴ ولت مثبت و منفی ۲۰ ولت داره که هر دو ولتاژ به دو تا ریگلاتور7815 و 7915 میرن و بعد کلی سروکله زدن با دستگاه متوجه شدم اتصال تو مسیر بعد ۷۹۱۵ هست(ریگلاتور تعویض شده یعنی هر کاری که به عقلم رسیدن جهت پیدا کردن اتصالی انجام دادم) چون همه قطعات دستگاه بصورت smd هستن پیدا کردن اتصالی با منبع تغذیه بصورت تست موبایلی بهترین روشه
اگر منبعی با خروجی منفی و قابل تنظیم ولتاژ می‌تونستم تهیه کنم عالی میشد مثلا 0 تا 20 ولت منفی
سپاس

CM210303-01484001.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
درود استاد عزیز
من قبلاً تعمیرات موبایل کار میکردم و از منبع تغذیه که در تصویر پست قبلی گذاشتم جهت پیدا کردن اتصالی در برد استفاده میکردم
ولتاژ روی ۳.۷ ولت تنظیم (ولتاژ باتری موبایل) و بجای باتری به برد متصل میکنیم
در حالت عادی قبل از پاور کردن برد نباید هیچ آمپری کشیده بشه
در مرحله بعد موبایل رو پاور میکنیم مقدار جریانی که برد می‌کشه از طریق میتر آمپر متر منبع مشخص میشه نباید بیشتر از حالت عادی باشه (با توجه به تجربه تعمیرکار و برد های مشابهی که تعمیرکار قبلا تعمیر کرده متوجه میشه که مقدار آمپر نرماله یا بیشتر از حالت عادی
جریانکشی داره )
حالا اگر برد قبل پاور جریانکشی داشته باشه یا کلا اتصال کوتاه باشه
رنج ولتاژ کمتر از ۳.۷ مثلا روی ۲ ولت تنظیم میکنیم و با تست قطعات قطعه ای که داغ می‌کنه رو پیدا میکنیم ..
تو تعمیر یه دستگاه اینورتر جوش به مشکل خوردم
دستگاه تو مدار چاپر دو تا خروجی ۲۴ ولت مثبت و منفی ۲۰ ولت داره که هر دو ولتاژ به دو تا ریگلاتور7815 و 7915 میرن و بعد کلی سروکله زدن با دستگاه متوجه شدم اتصال تو مسیر بعد ۷۹۱۵ هست(ریگلاتور تعویض شده یعنی هر کاری که به عقلم رسیدن جهت پیدا کردن اتصالی انجام دادم) چون همه قطعات دستگاه بصورت smd هستن پیدا کردن اتصالی با منبع تغذیه بصورت تست موبایلی بهترین روشه
اگر منبعی با خروجی منفی و قابل تنظیم ولتاژ می‌تونستم تهیه کنم عالی میشد مثلا 0 تا 20 ولت منفی
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 174115

درود

اگر مثبت خروجی تغذیه را به گراند دستگاه جوش متصل کنی دراینصورت پروب منفی خروجی تغذیه ولتاژ منفی به شما میده که با ولوم ولتاژ تغذیه قابل تغییر هم هست .

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
436
991
زاهدان
درود

اگر مثبت خروجی تغذیه را به گراند دستگاه جوش متصل کنی دراینصورت پروب منفی خروجی تغذیه ولتاژ منفی به شما میده که با ولوم ولتاژ تغذیه قابل تغییر هم هست .

سپاس

درود استاد
تست کردم یعنی پراپ مثبت تغذیه رو به گراند دستگاه جوش وصل کردم از پراب منفی تغذیه ولتاژ منفی گرفتم ممنون استاد خیلی خیلی سپاسگزارم

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
خسته نباشید
جناب مهندس   من یک تعمیر کارتلفن همراه  هستم مدت چهار روز هیترم خراب شده و کسی هم نیست که تعمیر کنه سه روز پیام دادم به همکاران شما ولی کسی جوابگو نیست از شما خواهشمندم مرا یاری کنید .هیتر کرداک من در حین کار خاموش شد ترایاک T1 T2 T3و چند خازن که سوخته بودن تعویض کردم حالا هیترم احساس میکنم روشنه ولی باد نداره هویه هم خاموشه لطفا کمکم کنید 
سپاسگذاره.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
خسته نباشید
جناب مهندس   من یک تعمیر کارتلفن همراه  هستم مدت چهار روز هیترم خراب شده و کسی هم نیست که تعمیر کنه سه روز پیام دادم به همکاران شما ولی کسی جوابگو نیست از شما خواهشمندم مرا یاری کنید .هیتر کرداک من در حین کار خاموش شد ترایاک T1 T2 T3و چند خازن که سوخته بودن تعویض کردم حالا هیترم احساس میکنم روشنه ولی باد نداره هویه هم خاموشه لطفا کمکم کنید 
سپاسگذاره.

درود

اتفاقا پست شما رو دیدم و پاسخ هم دادم که از الگویتم عیب یابی که تقدیم شده استفاده کنید و براحتی مشکل را پیدا کنید.
اینجا در پست ۴ همون تاپیکی که مشکل خود را مطرح فرمودید.

https://www.irantk.ir/threads/85277...1-702-بخش-هیتر?p=492438&viewfull=1#post492438
ممکنه بفرمایید چرا از روش عیب یابی استفاده نمیکنید ؟
مطمئنید ترایاک ها و خازن ها سوخته بود یا شانسی عوض کردید ؟
هیچ اطلاعاتی هم گزارش نکردید که چه بخشی از کار افتاد و چرا این قطعات رو عوض کردید و چه ولتاژهایی دارید ؟
لطفا پست ۴ تاپیک فوق الذکر را مطالعه فرمایید .
من باید همون مطالبو برات بخونم که شما تست کنید و نتیجه را اعلام کنید تا عیب مشخص بشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
مهندس عزیز
لطف کردید که جواب منو دادید.
عزیز .تریاک های که تعویض کردم شانسی بود ولی چهار تا خازن سوخته بود وتعویض  کردم حالا هیترم هویه روشن میشه ولی درجه کرما نداره چراغ درجه هویه روشنه ولی مقدار نمیده.ولی هیترم کلا خاموشه کلید میززم صدا پمپ میاد ولی باد نداره و گرما هم نداره
فدات بشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
مهندس عزیز
لطف کردید که جواب منو دادید.
عزیز .تریاک های که تعویض کردم شانسی بود ولی چهار تا خازن سوخته بود وتعویض  کردم حالا هیترم هویه روشن میشه ولی درجه کرما نداره چراغ درجه هویه روشنه ولی مقدار نمیده.ولی هیترم کلا خاموشه کلید میززم صدا پمپ میاد ولی باد نداره و گرما هم نداره
فدات بشم

درود

بنظر میرسه دیجیتاله و آی سی ، فرمان صحیحی نمیده.
ولی بازم نفرمودی کدوم خازن ها سوخته بود ؟
چطور فهمیدی سوخته ؟
.
در همون تاپیک با گزارش دقیق و کامل ، ولتاژ پایه چپ و راست رگلاتورها رو هم گزارش کن .( پروب مشکی ولتمتر را به پایه وسط رگلاتور و یا به رادیاتور یا فلز یک رگلاتور متصل کن )

و بگو چرا از عیب یابی استفاده نمیکنی که خودم تنظیم کردم و باید همونا رو بخونم و برات کپی کنم که انجام بدی ، پس خودت بخون و نتایج تست ها رو تا جایی که مقدورت هست انجام بده و گزارش کن .

اگه مشکلی پیش اومد و متوجه نشدی و نتونستی ادامه بدی اعلام کن توضیح بدم

بدون تلاش و حرکت اگه هزار بار بگی ۴ روزه کسی کمک نمیکنه ، چیزی درست نمیشه
تا جایی که میتونی حرکت کن که همراهی و همکاری کنم تا ببینم دردش چیه ؟

اینجور که میگی گویا هیچ بخشی کار نمیکنه ، درسته ؟

بنابرین ابتدا گزارش دقیق و کامل تنظیم و ارسال کن.
لوکیشن قطعات را هم اعلام کن یعنی اینکه خازن سوخته به دردم نمیخوره بلکه بگو کدوم خازن ها سوخته و چجوری فهمیدی سوخته.
چه ترایاکی جایگزین کردی ؟
هر کدومو شانسی عوض کردی و تاثیری نداشت سر جاش برگردون .
اگه اطلاعات نادرست بدی فقط منو گیج میکنی و بی نتیجه هم میشه.
بدون غلط املایی هم گزارش کن مثلا گفتی
هیترم هویه روشن میشه
باید بپرسم هیتر یا هویه یا هر دو روشن میشه چون جمله غلطه
سپس گفتی
هیترم کلا خاموشه

لذا معلوم نیست بالاخره هیتر روشنه یا بکلی خاموشه؟
درست و دقیق گزارش کن چند بار هم بخون و ویرایش کن بعد ارسال کن که منو دنبال نخود سیاه نفرستی .
۴ خط نوشتی که ۱۰ تا غلط داره یعنی کسی که پاسخ بده باید نابود بشه تا بفهمه چی میگی ولی منتظر پاسخ هم هستی.
لااقل بخاطر خودت دقت کن و به مخاطب احترام کن و برای وقتش ارزش قائل شو که نتیجه بگیری.

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
سلام
وقت همگی بخیر.
من برای به حرکت دراوردن یه فن 3 یا 5 ولت نیاز به یه منبع تغذیه ساده و کم هزینه دارم که میخوام یه دسته 500 تایی ازش تولید کنم،مدار زیر رو تست کردم ولی توان راه اندازی موتور رو نداره،موتوری که استفاده کردم از هموناس که توی اسباب بازی ها به وفور استفاده شده.
مدار موتور رو بدون پروانه راه میندازه ولی گشتاورش انقدر پایین که موتور با یه پروانه پلاستیکی ساده و سبک راه نمی افته.
از شما و استاد غزال عزیز تقاضا دارم اگه راهی برای اصلاح این مدار برای افزایش جریان هست دریغ نکنن.
حداکثر جریانی که من میخوام 250-300 میلی آمپر هست.
با تشکر فراوان
unnamed.jpg

بالا