آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

وقتی وریستور ۱۵۰ ولتی با ولتاژ نقطه ای سری باشه تا زمانیکه اون نقطه به ۱۵۰ ولت نرسیده جریان را مسدود و قطع میکنه و وقتی از ۱۵۰ ولت بیشتر میشه از وریستور عبور میکنه و به کوپلر میرسه و کوپلر روشن میشه و رله فعال میشه و دو سر ntcها رو اتصال کوتاه میکنه تا برق شهر مستقیما به دیود پل متصل بشه.

در غیراینصورت باید ntcها رو شورت کنن که بابای تغذیه رو درمیاره و برق شهر از لحظه اول مستقیما به دیود پل و خازن ها متصل میشه و فوق العاده مضر است.

اما اگه میخوای بهتر از وریستور هم بشه و دیگه در بدترین شرابط هم هیچوقت ، وریستور و کوپلر نسوزه میتونی از دو مقاومت و زینر بجای وریستور بشرح زیر استفاده کنی

مقاومت حدود ۱۳۰ کیلو و ۲۴ کیلو را سری کن و سر و ته این دو مقاومت را با خازن بزرگ موازی کن بطوریکه؛

سر آزاد ۱۳۰ کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل و
سر آزاد ۲۴ کیلو به منفی خازن بزرگ (گراند ) متصل و
سر مشترک این دو مقاومت را به کاتد یک زینر ۲۴ ولت متصل کن

و پایه آند این زینر را به محل پایه خروجی وریستور متصل کن که درواقع به کوپلر متصل بشه و بتونه به کوپلر جریان بده.

حالا این سه قطعه کار وریستور را انجام میده با این تفاوت که دیگه هرگز زینر و کوپلر نمیسوزه ( حتی اگه برق شهر دوفاز بشه).

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 173065

درود استاد

چون مقاومت۱۳۰ کیلو نتونستم پیدا کنم ۳۳۰ کیلو و ۲۲۰ کیلو موازی کردم که تقریبا ۱۳۲کیلو شد و با مقاومت ۲۴کیلو سری کردم
طبق دستور شما سر آزاد ۱۳۰کیلو به مثبت خازن ها و سر آزاد ۲۴ کیلو به منفی خازن ها و پایه کاتد زینر۲۴ ولتی به سر مشترک مقاومت ها و اند زینر به پایه اند کوپلر U3 وصل کردم
استاد : ولتاژ خروجی رو ۳۱۰ ولت قفل شد بدون کوچکترین افت ولتاژی
چون دستگاه مشکل جوش داره تا فردا رفع و زیر بار هم تست میکنم که مطمنم تکون نمیخوره
خیلی خیلی سپاسگزارم خدا خیرتون بده استاد

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
مقاومت حدود ۱۳۰ کیلو و ۲۴ کیلو را سری کن و سر و ته این دو مقاومت را با خازن بزرگ موازی کن بطوریکه؛

سر آزاد ۱۳۰ کیلو به مثبت خازن بزرگ متصل و
سر آزاد ۲۴ کیلو به منفی خازن بزرگ (گراند ) متصل و
سر مشترک این دو مقاومت را به کاتد یک زینر ۲۴ ولت متصل کن

و پایه آند این زینر را به محل پایه خروجی وریستور متصل کن که درواقع به کوپلر متصل بشه و بتونه به کوپلر جریان بده.
درود استاد
اگر درست متوجه شده باشم
مقاومت های 130k و 24k مقسم ولتاژ و زینر 24v هم نقش ایسی 431 داره که از ولتاژ خروجی نمونه گیری و به کوپلر ارسال می‌کنه
ممنون میشم یه مختصر توضیحاتی محبت و فرمول محاسبه مقدار مقاومت ها رو بفرمایید
سپاس

پیوست‌ها

• 18.1 کیلوبایت بازدیدها: 116
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
اگر درست متوجه شده باشم
مقاومت های 130k و 24k مقسم ولتاژ و زینر 24v هم نقش ایسی 431 داره که از ولتاژ خروجی نمونه گیری و به کوپلر ارسال می‌کنه
ممنون میشم یه مختصر توضیحاتی محبت و فرمول محاسبه مقدار مقاومت ها رو بفرمایید
سپاس

درود

وریستور ۱۵۰ ولتی تا ۱۵۰ ولت را مسدود و مازاد بر آنرا هدایت میکنه و لذا وقتی ولتاژ ۳۱۰ ولت بشه ۱۶۰ ولت خروجی داره

اما دو مقاومت ۱۳۰ و ۲۴ کیلو و زینر ۲۴ ولتی تا ۱۵۴ ولت مسدود و مازاد بر آن از یکسو موجب فعالیت رله میشه و از سوی دیگر بواسطه تقسیم ولتاژ از ظهور ولتاژ بالا و خطرناک جلوگیری میکنه .

یعنی زمانیکه ولتاژ به ۳۱۰ ولت میرسه با وریستور ولتاژ ۱۶۰ ولت در خروجی وریستور داریم ولی در مدار مشابه ابتکاری فقط ۴۸ ولت در خروجی زینر داریم و لذا اگه بجای ۲۲۰ ولت ولتاژ دو فاز ۳۸۰ ولت هم به دستگاه برسه هنوز حتی ۱۰۰ ولت هم در خروجی زینر ظاهر نمیشه و در بدترین شرایط هم کوچکترین صدمه ای به این بخش وارد نمیشه.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود استاد
یه تغذیه با ترانس سویچینگ دوبل با خروجی های 24+ و 20- خریدم
(جهت جایگزینی برد تغذیه دستگاههای اینورتر جوش )
که تست های لازمه جهت راندازی برد اینور انجام شد و بدون هیچ مشکل و افت ولتاژی دستگاه راندازی و حتی فن ۲۴ ولت دستگاه هم بهش وصل کردم که فعلا بدون مشکل کار می‌کنه

چون مدار ساده هست میخواستم خودم رو برد سوراخدار مونتاژ کنم ولی مشکل اینکه شماره آی سی رو پاک کردن
ضمنا از هیچ ترانزیستور قدرتی هم تو مدار استفاده نشده
استاد باتوجه به تجارب چنددهه میتونین حدس بزنین چه ای سی میشه استفاده کرده
پایه های ۵تا ۸ ای سی به هم متصل هستن
چون سابقه و مهارتی تو کشیدن نقشه ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم

xl0h_cm201220-16470502.jpg

vup7_cm201221-06431702.jpg

n1pf_+24_,_-20v.jpeg

درود استاد
این تغذیه رو بصورت آماده از بازار خریدم و به کمک شما با آی سی viper22 مونتاژ کردم
بدون بار هر دو ولتاژ خروجی رو دقیق میده
وقتی 24+ رو هم به تنهایی استفاده میکنم بازم دقیق و بدون افت ولتاژ کار می‌کنه (۳تا فن ۲۴ ولت ۳۰۰ میلی آمپر در آن واحد بهش وصل کردم ولتاژ افت نکرد)
ولی وقتی 20- رو هم وصل میکنم 24+ ولت به 15 ولت افت می‌کنه
دلیل این افت ولتاژ از کجاست استاد
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
این تغذیه رو بصورت آماده از بازار خریدم و به کمک شما با آی سی viper22 مونتاژ کردم
بدون بار هر دو ولتاژ خروجی رو دقیق میده
وقتی 24+ رو هم به تنهایی استفاده میکنم بازم دقیق و بدون افت ولتاژ کار می‌کنه (۳تا فن ۲۴ ولت ۳۰۰ میلی آمپر در آن واحد بهش وصل کردم ولتاژ افت نکرد)
ولی وقتی 20- رو هم وصل میکنم 24+ ولت به 15 ولت افت می‌کنه
دلیل این افت ولتاژ از کجاست استاد
سپاس

درود

از ۲۰- چند آمپر میکشی؟
۳۰۰ ولت ورودی را از کجا تامین میکنی؟
اگه فقط ۲۰- به همون مصرف کننده متصل باشه ولتاژ افت نمیکنه ؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

از ۲۰- چند آمپر میکشی؟
۳۰۰ ولت ورودی را از کجا تامین میکنی؟
اگه فقط ۲۰- به همون مصرف کننده متصل باشه ولتاژ افت نمیکنه ؟

سپاس

درود استاد
20-ولت به ریگلاتور 7915 میره و جهت ولتاژ منفی آپ آمپ در اینورتر جوش استفاده و آمپر زیادی ازش کشیده نمیشه

۳۰۰ ولت رو هم از تغذیه اینورتر گرفتم

اگر 20- رو با برعکس کردن دیود D8 و خازن C8 تبدیل به 20+ولت کنم و تست کنم ببینم ولتاژ کم میاره یا نه اشکال نداره ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
20-ولت به ریگلاتور 7915 میره و جهت ولتاژ منفی آپ آمپ در اینورتر جوش استفاده و آمپر زیادی ازش کشیده نمیشه

اگر 20- رو با برعکس کردن دیود D8 و خازن C8 تبدیل به 20+ولت کنم و تست کنم ببینم ولتاژ کم میاره یا نه اشکال نداره ؟

درود

رگلاتور ۱۵ ولتی داغ میکنه ؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

رگلاتور ۱۵ ولتی داغ میکنه ؟

سپاس

درود استاد
وقتی هر دو ولتاژ 25+ و 21- رو وصل میکنم 25+ به 16 ولت و 21- ولت به 13.5- ولت افت می‌کنه
وقتی به تنهایی21- ولت وصل میکنم به 15- ولت افت می‌کنه
وقتی به تنهایی 25+ولت وصل میکنم 17 افت می‌کنه
ضمنا ریگلاتور 7915 در تمام مراحل تست داغ نمیکنه
شرمنده استاد الان که ولتاژها رو دقیق گرفتم متوجه شدم کلا خود تغذیه ضعیفه و زیر بار کم میاره
فک میکنم طی آزمایش هایی که با آی سیviper22رو تغذیه انجام دادم و دوباره به حالت فابریک برگرداندم قطعه ای خراب شده
الان با یه فن ۲۴ ولت ۲۵۰ میلی آمپر تست کردم ولتاژ از ۲۵ ولت به ۱۷ ولت افت کرد
CM210131-00342701.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

درود

نیاز به معکوس کردن دیود و خازن نیست کافیه مقاومت مثلا ۲۰ اهم را به ۲۰ - متصل کنی ۱ آمپر مصرف میکنه
و اگه ۴۰ آهم متصل کنی نیم آمپر
و ۱۰۰ اهم متصل کنی ۵۰ میلی آمپر

البته بشرطی که ولتاژ افت نکنه
و اگر افت کرد ولتاژ جدید را تقسیم بر مقاومت میکنی.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
وقتی هر دو ولتاژ 25+ و 21- رو وصل میکنم 25+ به 16 ولت و 21- ولت به 13.5- ولت افت می‌کنه
وقتی به تنهایی21- ولت وصل میکنم به 15- ولت افت می‌کنه
وقتی به تنهایی 25+ولت وصل میکنم 17 افت می‌کنه
ضمنا ریگلاتور 7915 در تمام مراحل تست داغ نمیکنه
شرمنده استاد الان که ولتاژها رو دقیق گرفتم متوجه شدم کلا خود تغذیه ضعیفه و زیر بار کم میاره
فک میکنم طی آزمایش هایی که با آی سیviper22رو تغذیه انجام دادم و دوباره به حالت فابریک برگرداندم قطعه ای خراب شده
الان با یه فن ۲۴ ولت ۲۵۰ میلی آمپر تست کردم ولتاژ از ۲۵ ولت به ۱۷ ولت افت کرد
مشاهده فایل‌پیوست 173340
سپاس

درود

حدس میزنم جریان غیرمجاز مصرف میکنی و کم میاره
اگه مقاومت به خروجی ها مطابق پست قبل متصل کنید و ولتاژ جدید و مقاومت را اعلام کنید میفهمم دردش چیه؟

سپاس

بالا