آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود خدمت استاد غزال بزرگوار
تغذیه اینورترجوش هایترونیک شماتیک پیوست می‌باشد که تعمیرکار قبلی تمامیntc,ptc ها رو از مدار حذف کرده بجاش سیم کشیده و بجای VR2 به شماره14D151k
شماره472K جایگزین کرده بود
قطعات حذف شده رو جایگزین کردم ولی 14d151k رو هرچی گشتم پیدا نکردم ..اگه حذف کنم مشکلی پیش میاد؟
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 173018

درود

بازم نقشه نادرست ؟
k1,k2,k3 چیه ؟ رله؟
قطعه مورد نظرت وریستوره و میتونی از زینر حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ ولت بجاش استفاده کنی.
من نمیتونم پاسخگوی سوالات اینورتر جوشکاری باشم که تمرکز عمیقی نیاز داره.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

بازم نقشه نادرست ؟
k1,k2,k3 چیه ؟ رله؟
قطعه مورد نظرت وریستوره و میتونی از زینر حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ ولت بجاش استفاده کنی.
من نمیتونم پاسخگوی سوالات اینورتر جوشکاری باشم که تمرکز عمیقی نیاز داره.

سپاس

درود استاد
بله k1,k2,k3 سه تا رله هستن تو این تغذیه از ۳ تا رله استفاده شده و دوتا ورودی ac داره یعنی ۲ تا ۳۰۰ ولت مجزا باید تشکیل بشه که هردو به برد اینورتر میرن
یکی ۳۰۰ ولت قدرت
۳۰۰ ولت دوم بعد از تشکیل یه ۲۴ ولت برای راندازی رله ها دوباره از برد اینورتر برمیگرده به سوکتCN3
استاد بخدا این نقشه بنده نکشیدم از همکارام گرفتم
تعمیر این تغذیه یه خرده سخته چون اکثر مواقع که یکی از رله ها تو مدار نیاد جوش ضعیف میشه الآنم دوتا از این تغذیه رومیزکارم هست که هنوز موفق نشدم تعمیر کنم CM210120-09565501.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد
بله k1,k2,k3 سه تا رله هستن تو این تغذیه از ۳ تا رله استفاده شده و دوتا ورودی ac داره یعنی ۲ تا ۳۰۰ ولت مجزا باید تشکیل بشه که هردو به برد اینورتر میرن
یکی ۳۰۰ ولت قدرت
۳۰۰ ولت دوم بعد از تشکیل یه ۲۴ ولت برای راندازی رله ها دوباره از برد اینورتر برمیگرده به سوکتCN3
استاد بخدا این نقشه بنده نکشیدم از همکارام گرفتم
تعمیر این تغذیه یه خرده سخته چون اکثر مواقع که یکی از رله ها تو مدار نیاد جوش ضعیف میشه الآنم دوتا از این تغذیه رومیزکارم هست که هنوز موفق نشدم تعمیر کنممشاهده فایل‌پیوست 173022

درود

ازآنجاکه دیگه تمرکز خوبی ندارم و زیاد اشتباه میکنم در خصوص دستگاه جوش اظهار نظر نمیکنم که احیانا منجر به خسارتی بشه و شرمنده بشم.
اینو سعی میکنم انجام بشه ولی لطفا در اینگونه موارد معافم فرمایید.
وریستور ۱۵۱ در بازار موجوده ، میتونی تهیه کنی
تصویر وریستور ۱۵۰ ولتی موجود بازار
در مدلی که فرمودید باید با ولتاژ متناوب سری باشه که حتما باید وریستور استفاده کتی ولی در نقشه ای که با خطاهای زیادی ارسال فرمودید با dc سری شده که زینر هم جوابگو هست و قطعا این مورد هم از اشتباهات نقشه است.

IMG_20210120_103819_165.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

ازآنجاکه دیگه تمرکز خوبی ندارم و زیاد اشتباه میکنم در خصوص دستگاه جوش اظهار نظر نمیکنم که احیانا منجر به خسارتی بشه و شرمنده بشم.
اینو سعی میکنم انجام بشه ولی لطفا در اینگونه موارد معافم فرمایید.
وریستور ۱۵۱ در بازار موجوده ، میتونی تهیه کنی
تصویر وریستور ۱۵۰ ولتی موجود در بازار رو برات ارسال میکنم.

سپاس

درود استاد
زاهدان از نظر قطعات یه خرده ضعیفه هرچی تو شهرگشتم پیدا نکردم
همین که زینر ۱۵۰ ولتی رو توصیه فرمودید سپاسگزارم اصلا نمی‌خوام مصدع اوقات بشم بقیه اش خودم حل میکنم
نسبت به ۶ ماه پیش و با کمک و راهنمایی های شما در این مدت پیشرفت های شایانی حاصل گردیده
ولی استاد این وریستور ۱۵۱k تو برد دقیقا مشابه نقشه ارسالی قرار گرفته و اگر خلاف این بود حاضر به اشدمجازات با اعمال شاقه هستم تصویر پشت و روی مدار تقدیم میکنم
سپاس فراوان

۲۰۲۱۰۱۲۰_۱۱۱۸۴۶.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد
زاهدان از نظر قطعات یه خرده ضعیفه هرچی تو شهرگشتم پیدا نکردم
همین که زینر ۱۵۰ ولتی رو توصیه فرمودید سپاسگزارم اصلا نمی‌خوام مصدع اوقات بشم بقیه اش خودم حل میکنم
نسبت به ۶ ماه پیش و با کمک و راهنمایی های شما در این مدت پیشرفت های شایانی حاصل گردیده
ولی استاد این وریستور ۱۵۱k تو برد دقیقا مشابه نقشه ارسالی قرار گرفته و اگر خلاف این بود حاضر به اشدمجازات با اعمال شاقه هستم تصویر پشت و روی مدار تقدیم میکنم
سپاس فراوان

مشاهده فایل‌پیوست 173027

درود

میتونی از فروشگاه های اینترنتی خرید کنی ولی وریستور در ماناوب استفاده میشه و طراحش مریض نبوده بجای زینر استفاده کنه و لذا دو تا زینر ۱۵۰ ولتی سر به سر یا ته به ته سری کن و بجای وریستور استفاده کن که چه مستقیم و چه متناوب باشه جواب بده و مشکلی پیش نیاد.

چشم من ضعیفه و با دقت در مدار و بررسی تصویر برد درست و حسابی اذیت میشم و چشام میسوزه.
مضافا که این تصویر چیزی رو ثابت نمیکنه و ثمری نداره.
میدونم وریستوری با یک دیود و کوپلر در هایترونیک سری میشه اما با ولتاژ متناوب مرتبط هست نه مستقیم
در نقشه شما با ولتاژ مستقیم مرتبط شده که خیلی خیلی بعیده

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

میتونی از فروشگاه های اینترنتی خرید کنی ولی وریستور در ماناوب استفاده میشه و طراحش مریض نبوده بجای زینر استفاده کنه و لذا دو تا زینر ۱۵۰ ولتی سر به سر یا ته به ته سری کن و بجای وریستور استفاده کن که چه مستقیم و چه متناوب باشه جواب بده و مشکلی پیش نیاد.

چشم من ضعیفه و با دقت در مدار و بررسی تصویر برد درست و حسابی اذیت میشم و چشام میسوزه.
مضافا که این تصویر چیزی رو ثابت نمیکنه و ثمری نداره.
میدونم وریستوری با یک دیود و کوپلر در هایترونیک سری میشه اما با ولتاژ متناوب مرتبط هست نه مستقیم
در نقشه شما با ولتاژ مستقیم مرتبط شده که خیلی خیلی بعیده

سپاس

درود استاد جمپر J1 رو در نقشه ارسالی بهم اتصال دادم ولتاژ خروجی حل شد باتشکر از شما استاد
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود استاد جمپر J1 رو در نقشه ارسالی بهم اتصال دادم ولتاژ خروجی حل شد باتشکر از شما استاد
سپاس

درود

تعمیر کیلویی ارزش نداره و بزودی با چوب و چماق سراغت میاد .
اعمال تغییر و ابتکار در بسیاری از موارد میسر هست اما باید با دلایل علمی و اصولی باشه .

با اینکار در هر لحظه اتصال به برق یک ضربه شدید به تغذیه دستگاه وارد میشه و بزودی از کار میافته و با احتمال زیاد پروتکت هم عمل نمیکنه و پس از بروز عیب ، فت ها رو منفجر میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
150
295
درود

اعمال تغییر و ابتکار در بسیاری از موارد میسر هست اما باید با دلایل علمی و اصولی باشه .

با اینکار در هر لحظه اتصال به برق یک ضربه شدید به تغذیه دستگاه وارد میشه و بزودی از کار میافته و با احتمال زیاد پروتکت هم عمل نمیکنه و پس از بروز عیب ، فت ها رو منفجر میکنه.

سپاس

استاد من نتیجه این پست شما رو چند سال پیش تو تعمیر یه فلاشر عکاسی که به درخواست مشتری زمان شارژ خازن ها رو کمتر کردم که زودتر بتونه فلش بزنه که بعد یک ماه همون فلاشر با خرابی خازن اوردن پیشم تا جایی که یادمه شیش تا خازن موازی شده بود که اکثرشون خراب شده بود شد تجربه شد برام که به حرف مشتری گوش ندم کار خودمو نبرم زیر سوال استاد ممنون که هستی

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

سپاس

درود استاد
گفتم با اتصال J1 خروجی حل شد یعنی ۳۰۰ ولت تشکیل و کم کم ولتاژ افت نکرد (قبل از این بعد یک دقیقه کم کم افت و تا ۵ ولت می‌رسید)
ولی نگفتم تحویل مشتری دادم فقط جهت اطلاع عرض کردم
بعدظهر ۲ تا زینر ۱۵۰ ولتی میخرم و به همون روشی که امر کردین نصب و تست میکنم اگر اوکی بود پس از یکساعت روشن بودن تحویل مشتری میدم
سپاس

بالا