آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: قطع usb لب تاپ ایسر aspire 5742

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
از نو شروع کنید ( ذهنتون خیلی با این کار درگیر شده ) بنابراین

1. آی سی شماره u17 و u46 رو طبق نقشه بغیر از پین یکشون بغیه ناید با بدنه شورت یا اهم مشکوک پایینی داشته باشند (اهم چک و اهم مشکوک رو اعلام کنید )

2. اهم های چهار پین usb رو گرفته و اعلام کنید

3. روی پایه 2و3 هر دو آی سی باید 3 ولت الویز باشه
4. روی پین 4 هر 2 آی سی ولتاژ EN 5 ولت باید باشه
5. روی پین 5 باید 3 ولت باشه
6. پینهای 6 .7 . و 8 خروجی 5 ولت به usb هاست که نسبت به بدنه و پایه های دیگه همین آی سی اهم چک کنید شورت ویا نشتی ( اهم پایین ) نکرده باشه

7. همه قطعاتی که نام برده شد هم نسبت به بدنه و هم نسبت به پایه های دیگه همون قطعه اهمشون رو بگیرید که معیوب نشده باشند
طبق الویت انجام بدین و اعلام کنید

یه مقدار با عجله تونستم وقت بزارم ممکنه نکته ای اشاره نشده باشه مهم نیست اینارو با دقت انجام و یادداشت و اعلام کنید

پیوست‌ها

• 66 کیلوبایت بازدیدها: 59
  • 34.3 کیلوبایت بازدیدها: 60
آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
دوست عزیز مگه ندارید دم دست همون بردویو که روش توضیح میدین مگه مال دستگاه یاد شده نیست ؟ همونو لطفا آپ کنید که شاید انشالله همراهی موثری واقع شد با سپاس
نه خیر من ندارماز اطلاعات جناب hanirayan استفاده میکردم

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
فقط جناب فرزاد با یک پرآمپ نوک سوزنی روی این آی سی ها کار کنید
چون ولتاژهایی هستند که در همه حال حاضرند اگه کوچیکترین اتصالی حین چک با هم داشته باشند ممکنه مشکلات خیلی زیادی ایجاد بشه

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
از نو شروع کنید ( ذهنتون خیلی با این کار درگیر شده ) بنابراین

1. آی سی شماره u17 و u46 رو طبق نقشه بغیر از پین یکشون بغیه ناید با بدنه شورت یا اهم مشکوک پایینی داشته باشند (اهم چک و اهم مشکوک رو اعلام کنید )

6. پینهای 6 .7 . و 8 خروجی 5 ولت به usb هاست که نسبت به بدنه و پایه های دیگه همین آی سی اهم چک کنید شورت ویا نشتی ( اهم پایین ) نکرده باشه

7. همه قطعاتی که نام برده شد هم نسبت به بدنه و هم نسبت به پایه های دیگه همون قطعه اهمشون رو بگیرید که معیوب نشده باشند

یه مقدار با عجله تونستم وقت بزارم ممکنه نکته ای اشاره نشده باشه مهم نیست اینارو با دقت انجام و یادداشت و اعلام کنید
سپاس مجدد

با بدنه اهم مشکوک ندارن
فقط 3 و 4 هر دو آی سی حدود 50 اهم به هم راه میدن البته داخل مدار و روی بردتست کردم
3 ولت نیست 5 ولت هست و اندازه گیری کردم
5 ولت هست
3.2 ولت هست
5 ولت ندارم و اهم مشکوک به بدنه و بقیه پایه ها ندارد
فقط 3 و 4 هر دو آی سی حدود 50 اهم به هم راه میدن البته داخل مدار و روی بردتست کردم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
مورد 3 درسته 5 ولت باید باشه سهوا 3 نوشته شده

پایه 6.7.8 نسبت به بدنه اهم ؟

پست 83 این لینک هم یه نظری بندازید چون طراحی مشابه دارن .بد نیست
https://www.irantk.ir/threads/46443-تجربيات-همکاران-در-تعميرات-لپ-تاپ#page=9

مجبورم فعلا مرخص بشم
پایه 6.7.8 نسبت به بدنه اهم ؟
در حالت تست دیود و سیم مثبت اهم متر دیجیتال به بدنه 600 اهم و سیم منفی به بدنه صفر
در حالت تست مقاومت هم رفتارش شبیه تست خازن هست

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سپاس مجدد

با بدنه اهم مشکوک ندارن

3 ولت نیست 5 ولت هست و اندازه گیری کردم

5 ولت هست

3.2 ولت هست

5 ولت ندارم و اهم مشکوک به بدنه و بقیه پایه ها ندارد

تقریبا همه آیتم های لازم برای کار usb فراهم هست الا عدم وجود 5 ولت تغذیه usb و مادامیکه این 5 ولت هم فراهم و درست نشه اصلا نیازی به تست مسیرهای دیتا نیست . باحتمال قریب به یقین این آیتم ( 5 ولت 6.7.8 خروجی برای usb ) رفع بشه فکر نمیکنم مشکلی باقی بمونه

و از طرفی اهم پین ولتاژ usb نرمال بنظر نمیاد ( البته کاش اهمی میگرفتین نه دیودی ) با عقربه ای اهمشو بگیرید

پس طولانیش نمیکنم تا سریعتر نتیجه بگیریم

یا خود آی سی خرابه که خروجی نداره

یا دیود 26 مشکل داره که میتونید از مدار خارج کنید و ببینید خروجی 5 ولت آی سی راه میافته

دوتا خازن c726 و c728 رو از نظر نندازید

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
تقریبا همه آیتم های لازم برای کار usb فراهم هست الا عدم وجود 5 ولت تغذیه usb و مادامیکه این 5 ولت هم فراهم و درست نشه اصلا نیازی به تست مسیرهای دیتا نیست . باحتمال قریب به یقین این آیتم ( 5 ولت 6.7.8 خروجی برای usb ) رفع بشه فکر نمیکنم مشکلی باقی بمونه

و از طرفی اهم پین ولتاژ usb نرمال بنظر نمیاد ( البته کاش اهمی میگرفتین نه دیودی ) با عقربه ای اهمشو بگیرید

پس طولانیش نمیکنم تا سریعتر نتیجه بگیریم

یا خود آی سی خرابه که خروجی نداره

یا دیود 26 مشکل داره که میتونید از مدار خارج کنید و ببینید خروجی 5 ولت آی سی راه میافته

دوتا خازن c726 و c728 رو از نظر نندازید
متاسفانه اهم متر عقر به ایی ندارم
خازن c726 رو پیدا کردم روی بردمشکل نداشت
ولی خازن c728 رو پیدا نکردم
اگه آی سی باشه کدوم آی سی ممکنه آسیب دیده باشه؟

• Like

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
متاسفانه اهم متر عقر به ایی ندارم
خازن c726 رو پیدا کردم روی بردمشکل نداشت
ولی خازن c728 رو پیدا نکردم
اگه آی سی باشه کدوم آی سی ممکنه آسیب دیده باشه؟

ببینید اصلا میتونید usb در نظر نگیرید
این مشکل در واقع سوئیچ شدن یک ولتاژ 5 ولت میباشد که همه سیگنال ها . فرامین و ... بدرستی موجود هستند بجز ولتاژ خروجی که دو عامل میتونه سبب نبودن خروجی بشه یکی خراب بودن خود آی سی سوئیچینگ و دیگری مشکل شورتی یا نشتی مسیر این ولتاژ ( که سه تا قطعه بیشتر نیست )

میتونید مسیر رو آزاد کنید یا هر دو آی سی رو در بیارید و یک آی سی سالم تو یک مسیر کار بزارید تا زودتر اشکال تفکیک و مرتفع بشه ( البته این توصیه بسیار ابتدایی هست که من کردم ولی از اونجایی که فرمودین راسته کارتون لپ تاپ نیست من به این شکل دارم همراهی میکنم ) در حالی که کافیه نقشه شو بگیرید و براحتی ( بواسطه محدود بودن مشکل ) مشکل رو رفع کنید
البته حین کار ممکنه فکر من یا هر همکار دیگه خیلی باز و متمرکز برای راهنمایی خوب نباشه لذا نظر همکاران دیگه لطف خواهد بود

همونطور که لینکشو تو تایپک قبلی بعنوان تجربه گزاشتم میتونه چند تا آی سی همزمان معیوب بشه
لینکشو دوباره گزاشتم تا بعضا دوستانی خرده نگیرند .پست 83
موفق باشید

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
ببینید اصلا میتونید usb در نظر نگیرید
این مشکل در واقع سوئیچ شدن یک ولتاژ 5 ولت میباشد که همه سیگنال ها . فرامین و ... بدرستی موجود هستند بجز ولتاژ خروجی که دو عامل میتونه سبب نبودن خروجی بشه یکی خراب بودن خود آی سی سوئیچینگ و دیگری مشکل شورتی یا نشتی مسیر این ولتاژ ( که سه تا قطعه بیشتر نیست )

میتونید مسیر رو آزاد کنید یا هر دو آی سی رو در بیارید و یک آی سی سالم تو یک مسیر کار بزارید تا زودتر اشکال تفکیک و مرتفع بشه ( البته این توصیه بسیار ابتدایی هست که من کردم ولی از اونجایی که فرمودین راسته کارتون لپ تاپ نیست من به این شکل دارم همراهی میکنم ) در حالی که کافیه نقشه شو بگیرید و براحتی ( بواسطه محدود بودن مشکل ) مشکل رو رفع کنید
البته حین کار ممکنه فکر من یا هر همکار دیگه خیلی باز و متمرکز برای راهنمایی خوب نباشه لذا نظر همکاران دیگه لطف خواهد بود

همونطور که لینکشو تو تایپک قبلی بعنوان تجربه گزاشتم میتونه چند تا آی سی همزمان معیوب بشه
لینکشو دوباره گزاشتم تا بعضا دوستانی خرده نگیرند .پست 83
موفق باشید
سلام و تشکر
فراموش کرده بودم عرض کنم که دیود d26 هم خارج کرده بودم همچنان در پایه های 6و7و8 آی سی ولتاژ نداشتم
ضمن این که چطور تشخیص بدم کدوم آی سی سوخته چون هیچ کدوم در خروجی ولتاژ نداره
شماره آی سی u17 هم APL3510B هست و شماره آی سی u46 هم
p7534ds8 هست که هیچ کدومشون رو پیدا نکردم

• Like
بالا