آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن مادربرد گیگا GA-M52LT-D3 Rev2.3

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
150
سلام . تو این محدوده ( مشخص تو تصویر ) دارید عیب یابی میکنید باطری بایوس رو در نیاوردین .( جهت اطلاع .یادآوری)
سلام همکار گرامی ، بله عیب از این قسمت چیپ هست بنظر همراهان، ولی باطری رو بعد از کناز گذاشتن برد گذاشتم روی برد ولی با وجودش هم مقدار اهمی تغییر نکرد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
دوست عزیز
اگر ای او ولتاژ ورودی و خروجی داشت و 3.3 و 5 ولت روی پایه ها برقرار بود نیازی به تعویض نبود (با رفتن به دیتا شیت ای سی و پیدا کردن پایه های ورودی و خروجی و ولتاژ گیری از پایه های مربوطه )
شماره ای سی ای او که انداختید ایا دقیقا مثل همون قبلی هست ؟
ای او را نو گذاشتید یا از برد اوراقی جایگزین کردید؟
برد را با تینر شستشو داده و با حوصله زیر چیپ را با سرنگ و تینر بشورید و خشک نمایید
باطری سیموس را دربیارید و کلیر سیموس رو انجام بدید /
ایا مادربورد بدون قرار دادن سوکت 4 پین استارت می خوره ؟
ولتاژ ورودی و خروجی رگولاتورهای روی مادربورد را تست نمایید .
ای سی صدا و لن را از نظر حرارت و همینطور پایه های مثبت و منفی خازن های اطراف اون ها را چک کنید با هم اتصال نباشند
4 پایه سوکت یو اس بی را بررسی کنید نباید باهم اتصال باشند .
سوکت 24 پین برق پاور را دربیارید و و پین هایی که مربوط به سیم قرمز , زرد و نارنجی را با گراند تست بگیرید

به نظر من ایراد مادربورد شما بیشتر از ای سی Pwmو قطعات اس ام دی و فت های اطراف آن و بعد خرابی چیپ ولی باز هم منتظر نظر اساتید محترم باشید

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
150
دوست عزیز
اگر ای او ولتاژ ورودی و خروجی داشت و 3.3 و 5 ولت روی پایه ها برقرار بود نیازی به تعویض نبود (با رفتن به دیتا شیت ای سی و پیدا کردن پایه های ورودی و خروجی و ولتاژ گیری از پایه های مربوطه )
شماره ای سی ای او که انداختید ایا دقیقا مثل همون قبلی هست ؟
ای او را نو گذاشتید یا از برد اوراقی جایگزین کردید؟
برد را با تینر شستشو داده و با حوصله زیر چیپ را با سرنگ و تینر بشورید و خشک نمایید
باطری سیموس را دربیارید و کلیر سیموس رو انجام بدید /
ایا مادربورد بدون قرار دادن سوکت 4 پین استارت می خوره ؟
ولتاژ ورودی و خروجی رگولاتورهای روی مادربورد را تست نمایید .
ای سی صدا و لن را از نظر حرارت و همینطور پایه های مثبت و منفی خازن های اطراف اون ها را چک کنید با هم اتصال نباشند
4 پایه سوکت یو اس بی را بررسی کنید نباید باهم اتصال باشند .
سوکت 24 پین برق پاور را دربیارید و و پین هایی که مربوط به سیم قرمز , زرد و نارنجی را با گراند تست بگیرید

به نظر من ایراد مادربورد شما بیشتر از ای سی Pwmو قطعات اس ام دی و فت های اطراف آن و بعد خرابی چیپ ولی باز هم منتظر نظر اساتید محترم باشید
سلام جناب hanirayan عزیز. نظر شما سبب شد دوباره برد رو بررسی کنم.
ایسی ای او با نمونه مطابق با خودش که نو خریداری شد تعویض شد.
هیچ یک از ایسی های لن،صدا، جریان کشی که داغ کنن نداشتن.
برد به روشی که گفتین شسته شو داده شد و مشکل برطرف نشد.
بابررسی مادربرد های دیگر گیگابایت پی بردم این مقدار اهمی در تغذیه پل جنوبی بین ۱۰ تا ۷ اهم مشاهده میشه که ولتاژ ثابت ۱.۲ ولت دارن. پس پی بردم بی دلیل به سوختن این چیپ مشکوک شده بودم.
با بررسی مجدد پین دکمه پاور متوجه شدم برخلاف مادربرد های که این پین مستقیم به ای او میرود ، ابتدا به ایسی پاور منیجر با شماره nct3012s می رود که وظیفه کاهش جریان مصرفی در زمان استندبای دارد. با بررسی این ایسی متوجه شدم با زدن کلید پاور خروجی این ایسی فرمان استارت به ای او نمیفرستد که با تعویض ان مشکل برطرف شد. فقط نمیدونم علت سوختن اون ماسفت های قسمت pwm چی بودن!!!

باز از همه عزیزان که در این موضوع مشارکت کردند ممنونم. تجربه خوبی برای من بود.

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
خیلی خوشحالم که موفق شدید مادربورد رو تعمیر کنید و ممنونم که روش راه حل مسئله رو هم اعلام کردید که ماهم تجربه کسب کنیم

توی مادربوردهای amd به مشکل سوختن ماسفت های اطراف cpu و همچنین خرابی ای سی pwm زیاد برخورد داشتم و طبق همین تجربه و همچنین طبق گفته های شما گفتم خرابی میتونه از اونجا باشه و به نظرم دلیل سوختن ماسفت های شما هم میتونه اتصالی یک یا چندتا ماسفت بوده که این ایراد از قبل مادربورد داشته

همیشه موفق باشید

بالا