آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: لپ تاپ Lenovo T420s خاموش

G3ntleMan

کاربر
2019-10-12
6
4
32
سلام دوستان عزیز و اساتید گرامی
لپتاپی به دست بنده رسیده که از پیدا کردن مشکلش عاجز شدم
مدل لپتاپ:
Lenovo T420s
LSN-3 UMA MB
H0223-4
48.4KF57 041
شماتیک و بوردویوو رو به پست پیوست میکنم.
شرح مشکل:
لپتاپ خاموشه. ولتاژ های VCC3M_SW و VCC5M_SW موجود نیستند وقتی به برق میزنم. در درجه اول آی سی U61 به محض وصل شدن برق شروع به داغ شدن می کنه که از مدار خارج کردم و می خوام تعویض کنم(بدلیل دوری راه قطعات دیر به دستم میرسه). اهم گیری کردم سلف 5ولت اهم مناسبی داشت اما سلف 3ولت شورتی نشون می داد. سلف رو از مدار خارج کردم مشخص شد یکی از مصرف کننده ها شورتی داره. آی سی U23 رو از مدار خارج کردم اهم سمت خروجی سلف به حدود 250 اهم افزایش پیدا کرد( همزمان هر قطعه دیگه ای که VCC3M بهش میده قبل از جدا کردن این IC اهمی در حد 0.1 نشون میدادند و بعد از جدا کردنش حدود 250)
از روی شماتیک تمام قطعاتی که این 3 ولت بهشون تزریق میشد و سر راه ولتاژ مقاومتی نبود رو پیدا کردم اما محدوده خیلی وسیع هست. اگر دوستان و اساتید محبت کنند راهنمایی کنند دامنه جست و جو برای خرابی رو چطور کوچکتر کنم ممنون میشم.

پیوست‌ها

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود
این نظر من هست ولی اساتید باید نظرشون جویا بشید
بنظرمن بهترین راه برای چنین مشکلی برد ویو هست با شما تیک سخت است

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: G3ntleMan

G3ntleMan

کاربر
2019-10-12
6
4
32
درود
این نظر من هست ولی اساتید باید نظرشون جویا بشید
بنظرمن بهترین راه برای چنین مشکلی برد ویو هست با شما تیک سخت است
از بورد ویوو هم استفاده کردم.
مصرف کننده های 3ولت حدود 210 تا هستن.
به خروجی 3ولت ولتاژ دادم و مشخص شد PCH مشکل داره داغ می کرد

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود . در اینطور موارد راه بهتر اینه که با تعیین مسیرهای VCC3M که 210 مسیر منتهی میشه . مسیرهایی که سلف داره . جک یا جامپر داره آزاد کنی یه تعداد به اینصورت از مصرف کننده ها کم میشه
و مسیرهای دیگه ای که در مسیر VCC3M مقاومت هست که اهمی بیشتر از حد شورتی داره باید از آمار بررسی حذف کنی
و مسیرهایی که به نیمه هادی ها مثل موس فت . آی سی ها مستقیم وارد میشه رو یادداشت کنید ( که بعد از مشخص شدن اینکارها بدونید کدوم مسیرذ ها باید عیب یابی و بررسی شود )
و قطعاتی که مثل نیمه هادی ها باید از لحاظ شورتی بررسی بشه خازنهای smd هست

ولی در این موارد خیلی نمیتونید از بردویو استفاده کنید چون فقط مسیرهای اتصال مستقیم رو میتونید ببنید و اگر استفاده کردید با ید حواستان باشه اگر در اتصالات مستقیم سلف و مقاومت فیوزی یا اهم پایین وجود داشت میبایست با کلیک سر دیگر مقاومت یا سلف و یا آی سی ها مسیرهای متعدد دیگر رو که مثل اتصال مستقیم هست رو ببینید

موفق باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
از بورد ویوو هم استفاده کردم.
مصرف کننده های 3ولت حدود 210 تا هستن.
به خروجی 3ولت ولتاژ دادم و مشخص شد PCH مشکل داره داغ می کرد

سلام وقتی ولتاژ تزریق کردید چند آمپر میکشید ؟
آیا به سرعت داغ میشد یا بتدریج ؟
گرمای بعضی قطعات تا حدودی مجاز هست دلیل بر خراب بودن قطعه نیست اگر دست را می سوزاند و به سرعت داغ می کند به احتمال زیاد PCH سوخته

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: G3ntleMan

G3ntleMan

کاربر
2019-10-12
6
4
32
سلام وقتی ولتاژ تزریق کردید چند آمپر میکشید ؟
سلام. وقتی 2 ولتاژ تزریق کردم حدود 0.6 آمپر و وقتی 3 ولت تزریق کردم حدود 1 آمپر می کشید
آیا به سرعت داغ میشد یا بتدریج ؟
به تدریج داغ میشد. با 2ولت خیلی بیش از حد داغ نمیکرد ولی وقتی 3ولت تزریق شد داغی خیلی زیاد شد و انگشت رو می سوزوند

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza.93
بالا