آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: اموزش الکترونیک را از کجا شروع کنیم

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
سلام و درود بر اساتید الکترونیک
نیاز مبرم بهتون دارم الان میگم چطور
راستش من علاقه زیادی به تعمیرات الکترونیک دارم اومدم یه برنامه نوشتم که ببینم اصلا چند چند هستم با خودم داخل الکترونیک من واسه شروع الکترونیک یه برنامه به ذهنم رسیده اونو خدمتتون میگم بعد بفرمایید که مسیری که میخام برم درست هست؟ و اگر نه چیکار کنم درست بشه
بعد اینکه من فهمیدم اتم چیه الکترون چیه ولتاز و جریان و فرکانس و........
من باید این موارد رو بفهمم
1)المان ها را بشناسم:
قدم اول :برای این مورد این هست که یه تعرف کلی درمورد اون بدونم یعنی اینکه من بدونم مقاومت یه قطعه پسیو هست حالا خود پسیو پیه؟!! همین جور ادامه بدم تا به کاربرد های کلیش برسم مثلا مقاومت برای تقسیم ولتاز و محدود کردن جریان و تطبیق امپدانس و..... هست حالا باید برم مفاهیم تقسیم ولتاز و تطبیق امپدانس و محدود کردن جریان رو بفهمم و اینکه وقتی یه برد گذاشتن جلوم من از کجا بفهمم این مقاومت کاربردش تو کدوم دسته قرار میگیره

قدم دوم اینه: که انواع ان المان و کاربرد های مهم جزیی ان المان رو بدونم:
بحثی روی انواع المان ندارم مثلا اینکه من بدونم مقاومت اجری داریم مقاومت حرارتی داریم و...... بحث من روی کاربرد های جزیی و تکی اونهاست مثلا به صورت خاص بفهمم مقاومت حرارتی چیکار میکنه اصلا چرا داخل بورد ها از مقاومت اجری استفاده میکنن چرا از مقاومت کربنی استفاده نمیشه!!!! این تفاوت ها رو باید دقیقا دقیق با گوشت و پوستم درک کنم موافقید!!!!؟؟؟

قدم سوم اینه: که من زیاد به لطف برادران چینی!!!!باهاش مشکل دارم و مطمئنم هر کسی زمان شروع باهاش مشکل داشته اینه که از لحاظ ظاهری المان ها را بشناسم و انها را از هم تفکیک کنم:
هستند المان هایی که برای اول نمیشه از هم تفکیک کرد مثلا ترانزیستور رو با فت ولی میشه پتاسیومتر رو با ntc جدا کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!

قدم یکی مونده به اخر!!: اینه که بتونم از روی ظاهر هر مقداری که مربوط به اون هست رو بفهمم
اگه از نظر ظاهرش مقدار اهم و توانش و اگر از لحاظ نوشته روش ولتاز و جریانش رو باید تشخیص داد بتونم تشخیص بدم اگر یه ترانس داشته باشم بتونم با مولتی متر طرف ورودی و خروجیشو تشخیص بدم و....!!!!!!!!!!
که من اینجا داخل قسمت دوم ضعیفم ولی یه تایپیک جدا بعدا میزنم منظورم اینه که میدونم یه ترانزیتور هایی هستن که کد روش دوتاش مال جریانه دو تاش مال ولتاژ
حالا یه تایپیک میزنم اونجا تموم المان ها رو جمع میکنیم که به صورت یکجا داشته باشم

واما قدم اخر: بتونم قطعات رو از روی ظاهر اگر بشود سالم یا خراب بودن را تشخیص دهم و اینکه بدون توجه به ظاهر با مولتی متر قطعات خراب و سالم را جدا کنم.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
اذیتتون کردم ببخشید ممنون میشم بگین که این مسیر رو من برای الکترونیک برم درست هست یا ن و اگر ن چیکار کنم درست بشه
یه سوال دیگه هم دارم اونو داخل زیر همین پست جداگونه مینویسم ازتون خواهش میکنم شما هم به صورت جدا جوابمو بدین

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
قسمت دوم
سلام دوباره تو این قسمت به شدت نیاز کمکتون دارم میگم چطوری!تشکر
قسمت دوم والبته اخر رو اینجور شروع کنم که بشینم با خودم فکر کنم اصلا داخل چه حوزه ای از تعمیرات میخام کار کنم تعمیرات تلویزیون؟! موبایل؟!یخچال و فریزر ؟! دستگاه های صنعتی؟! و.....
خورده نگیرید خیلی از اینا شاید داخل یه فیلد باشن ولی الان دلیلمو میگم هر چند من به خاطر یه چیز دیگه ای جدا کردم

وقتی که فهمیدم با خودم چند چند هستم مثلا فهمیدم بیشتر دوست دارم تعمیرات یخچال و فریزر و مایکروفر و لباسشویی و تا حدودی تلویزیون
اینجاش مهم میشه:
بیام بشینم انواع مدارات کاربردی داخل این وسایل رو یاد بگیرم مدارات کاربردی یعنی چی؟
یه مثال میزنم
با علم ناقص و کمم میدونم داخل بردهای مخابراتی ما یه سری مدارات داریم به اسم اسیلاتور
حالا من که میخام وسایل خانگی ای تعمیر کنم ایا نیازه وقتمو بذارم واسه اینکه این اسیلاتور چیه؟!!!
(داخل پراتز اینو بگم اولش گفتم با علم ناقص و کمم حالا شاید لوازم خانگی داشته باشیم که ندارات اسیلاتور داخلش باشه ولی منظور من مداراتی هست که داخل لوازم خانگی نیستن!)
پس به طور خلاصه این شد فیلد کاریمو که مشخص کردم ببینم مدارات پرکاربرد داخل حوزه فعالیت من چی هستن و اونا رو هم یاد بگیرم هم تحلیل کنم
حالا من به کمکتون نیاز دارم بهم بگین لطفا مدارات پر کاربرد داخل فیلد تعمیراتی لوازم خانگی چیا هستن
(احساس میکنم کلی حرف زدم درمورد مدارات کاربردی ،منظورم از مدارات کاربدی انواع فیلتر ها مثلا من داخل بورد لوازم خانگی مدار چند برابر کننده ولتاز میبینم؟ !! اگه نمیبینم چرا برم ببینم چی هست.... ایا من داخل بورد لوازم خانگی مدار باک اگه اشتباه نکنم میبینم؟!!! اگه نمیبینم......)
اگر علاوه بر همه این ها این کاری رو که میگم انجام دادم دیگه نور الا نور میشه
مطمئنم داخل بوردها قطعاتی هستن که همیشه دلیل استفاده شون ثابته مثل چی؟
مثلا خازن بعد از پل دیود جهت صافی استفاده میشن
مثلا دیود بعد ترانس ها جلوگیری میکنن از فرکانس های برگشتی از ترانس
یه چیزهای ثابت مطمئنم داریم داخل بورد ها این ها رو هم یاد بگیرم لطفا داخل این مورد هم کمکم کنید تشکر:icon26:

amer007

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-21
962
3,234
IRAN IN MY HEART
سلام
یه الکترونیک کار موفق از نظر این حقیر کسی است که ابتدا قطعات رو کامل بشناسه و طریقه تست کردن و عملکرد اونا رو در مدارات بدونه %
در وهله اول هر الکترونیک کار باید بورد پاور خصوصا منابع تغذیه سویچینگ ... عملکرد /... عیب یابی /... و ..... رو کاملا بشناسه تست و عیب یابی کنه %
انواع فیلترها و مدارات مرتبط رو بشناسه /. اسیلاتورها رو بشناسه /.
بنده حقیر تعمیرات رو از گوشی های تلفن رومیزی آغاز کردم ( آنالوگ و دیجیتال).
کار کردن روی تلویزیونهای CRT طبقات مختلف / عیب یابی کامل مدارات /.... پاور طبقه افقی و طبقه عمودی اسیلاتورهای مرتبط و آمپلی فایر ها /... طبقه صوت /...
پردازشگر و فرمان و....
وبطور کلی بنظر بنده تعمیرات الکترونیک رو از هر کجا آغاز کنید در صورت پشتکار و بروز کردن اطلاعات تون توفیق حاصل خواهد شد %
داشتن اطلاعات نظری و توام کردن تجربه و عمل لازمه پیشرفت وموفقیت در علم الکترونیک که با سرعت نور در حال پیشرفت است می باشد %
توفیقتون روز افزون

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
مهندس دستتون درد نکنه
میشه انواع مدارهایی که ممکن هست داخل بورد های الکترونیکی به انها بر بخوریم بهم بگید؟

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران

با سلام و احترام
با کسب اجازه از اساتید محترم انجمن
ضمن تشکر از دوست عزیزمون جناب عامر عزیز
که نکات طلایی و ارزشمندی مطرح فرمودند
اول تصمیمتون رو محکم بگیرید تا بعدا پشیمون
نشید و همه ی جوانب رو در نظر بگیرید،
بزرگوار ببینید بنده تو این انجمن شاگردی میکنم
و در بعضی موارد که مسأله ای رو بدونم در حد
توان کمک میکنم و اینم به عنوان عضو کوچک سایت
و دوستانه خدمت شما عارض میشم الکترونیک از
نظر بنده یک دریای بزرگ هست و اطلاعاتی که ما
داریم محدود،منتها بعضی ها کمتر میدونن و
بعضی ها بیشتر،حالا چیکار کنیم که ما هم بیشتر
بدونیم از نظر بنده تحقیق،جستجو،مطالعه تلاش
پشتکار خداروشکر زمینه و شرایط و علم و تکنولوژی
که خیلی بروز هست فراهمه و مرد میدون 
 و عمل میخواد ما هم باید سعی کنیم اطلاعات
خودمون رو افزایش بدیم منتها قدم به قدم و پله به
پله از آشنایی با قطعات و برد ها گرفته تا عیب یابی،
مشابهات،شناخت قطعات با کیفیت،داشتن ابزار آلات
تخصصی مهارت کسب کردن و مطالعه شبانه روزی
و الی ماشاالله که کتاب،برنامه،فیلم فراوانی در این
زمینه هست که اگه چند سال هم بشینیم صحبت 
کنیم تمومی نداره البته سؤ برداشت نشه نباید
تنها منتظر پاسخ اساتید باشید بلکه خودتان باید
هدفی که میخواهید دنبال کنید رو مصمم و با اراده
پیش بگیرید و شبانه روزی از مباحث مقدماتی الی
آخر شروع کنید البته اینم بگم عمر ما و مغز ما 
محدوده،فقط باید نکات مهم و کاربردی رو بیشتر
یاد بگیریم و زیاد تو بحر سوالات عجیب غریب که
در الکترونیک که به دردمون نمیخوره نریم از همین
انجمن و تحقیق،کتاب و... شروع کنید و مباحث رو
یادداشت برداری و تفکیک کنید اگر اراده کنید 
مطمئنا موفق خواهید شد،کلاس های استاد غزال
هم بهترین گزینه برای یادگیری الکترونیک هست.
*انسان ها شکست نمیخورند فقط تلاششان را متوقف
میکنند،اگر تلاشت رو متوقف کنی شکست رو
پذیرفته ای* با آرزوی توفیق

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
مهندس دستتون درد نکنه
میشه انواع مدارهایی که ممکن هست داخل بورد های الکترونیکی به انها بر بخوریم بهم بگید؟

با کسب اجازه از دوستان عزیز

بنده نیز با نظر هر دو بزرگوار موافق میباشم
جناب مرادی اشاره های خوبی نمودند
الکترونیک دریایی میباسد بیکران لذا حال که شاخه مورد علاقه خودت رو پیدا کردی فقط در همان شاخه جستجو و تحقیق نمایید
شانس بسیار خوبی هم که داری و واقعا باید این رو به فال نیک بگیری اینکه کلاسهای استاد غزال در شرف بازگشایی میباشد
لذا از طریق ایشون میتونی به دریای الکترونیک متصل شوی
و با اصول تحقیق و تمرین و تعمیر به خوبی آشنایی پیدا کنید

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
قسمت دوم
سلام دوباره تو این قسمت به شدت نیاز کمکتون دارم میگم چطوری!تشکر
قسمت دوم والبته اخر رو اینجور شروع کنم که بشینم با خودم فکر کنم اصلا داخل چه حوزه ای از تعمیرات میخام کار کنم تعمیرات تلویزیون؟! موبایل؟!یخچال و فریزر ؟! دستگاه های صنعتی؟! و.....
خورده نگیرید خیلی از اینا شاید داخل یه فیلد باشن ولی الان دلیلمو میگم هر چند من به خاطر یه چیز دیگه ای جدا کردم

وقتی که فهمیدم با خودم چند چند هستم مثلا فهمیدم بیشتر دوست دارم تعمیرات یخچال و فریزر و مایکروفر و لباسشویی و تا حدودی تلویزیون
اینجاش مهم میشه:
بیام بشینم انواع مدارات کاربردی داخل این وسایل رو یاد بگیرم مدارات کاربردی یعنی چی؟
یه مثال میزنم
با علم ناقص و کمم میدونم داخل بردهای مخابراتی ما یه سری مدارات داریم به اسم اسیلاتور
حالا من که میخام وسایل خانگی ای تعمیر کنم ایا نیازه وقتمو بذارم واسه اینکه این اسیلاتور چیه؟!!!
(داخل پراتز اینو بگم اولش گفتم با علم ناقص و کمم حالا شاید لوازم خانگی داشته باشیم که ندارات اسیلاتور داخلش باشه ولی منظور من مداراتی هست که داخل لوازم خانگی نیستن!)
پس به طور خلاصه این شد فیلد کاریمو که مشخص کردم ببینم مدارات پرکاربرد داخل حوزه فعالیت من چی هستن و اونا رو هم یاد بگیرم هم تحلیل کنم
حالا من به کمکتون نیاز دارم بهم بگین لطفا مدارات پر کاربرد داخل فیلد تعمیراتی لوازم خانگی چیا هستن
(احساس میکنم کلی حرف زدم درمورد مدارات کاربردی ،منظورم از مدارات کاربدی انواع فیلتر ها مثلا من داخل بورد لوازم خانگی مدار چند برابر کننده ولتاز میبینم؟ !! اگه نمیبینم چرا برم ببینم چی هست.... ایا من داخل بورد لوازم خانگی مدار باک اگه اشتباه نکنم میبینم؟!!! اگه نمیبینم......)
اگر علاوه بر همه این ها این کاری رو که میگم انجام دادم دیگه نور الا نور میشه
مطمئنم داخل بوردها قطعاتی هستن که همیشه دلیل استفاده شون ثابته مثل چی؟
مثلا خازن بعد از پل دیود جهت صافی استفاده میشن
مثلا دیود بعد ترانس ها جلوگیری میکنن از فرکانس های برگشتی از ترانس
یه چیزهای ثابت مطمئنم داریم داخل بورد ها این ها رو هم یاد بگیرم لطفا داخل این مورد هم کمکم کنید تشکر:icon26:
این چیزی که مینویسم مربوط به جواب دهی استاد عزیز غزال هست
استاد سلام
مرسی که دوتا تایپیک بالا رو خوندید
پس متوجه شدید که چه هدفی دارم
هدف دارم با الکترونیک اشنا بشم
که واسه این اشنا شدن اول باید با المان ها یا همون قطعات اشنا بشم بعدش باید با مدارات پایه در الکترونیک و تحلیل اونها
اره سوال من این بود که تایپیکی هست که تحلیل مدارات رو انجام داده باشین و از مدارات اسون شروع و تموم پیش نیازهارو گفته باشین؟
استاد میخام تحلیل کردنمو کنار یادگیری قطعات قوی کنم
راستی استاد اگه مسیری که انتخاب کردمو اشتباه یا نواقصی داره بهم بگین
تشکر استاد

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
این چیزی که مینویسم مربوط به جواب دهی استاد عزیز غزال هست
استاد سلام
مرسی که دوتا تایپیک بالا رو خوندید
پس متوجه شدید که چه هدفی دارم
هدف دارم با الکترونیک اشنا بشم
که واسه این اشنا شدن اول باید با المان ها یا همون قطعات اشنا بشم بعدش باید با مدارات پایه در الکترونیک و تحلیل اونها
اره سوال من این بود که تایپیکی هست که تحلیل مدارات رو انجام داده باشین و از مدارات اسون شروع و تموم پیش نیازهارو گفته باشین؟
استاد میخام تحلیل کردنمو کنار یادگیری قطعات قوی کنم
راستی استاد اگه مسیری که انتخاب کردمو اشتباه یا نواقصی داره بهم بگین
تشکر استاد

بنظرم در این رشته علاوه بر داشتن اشراف متوسط بر تئوری الکترونیک مهارت داشتن تو چند قسمت شمارو به هدف میرسونه .اول شناسایی انواع قطعات ونحوه تست و ترفند های تست دوم تسلط کامل به کار با هویه و لحیم کاریه تمیز و حرفه‌ای الخصوص ایسیها و مسلط بودن روی کار با هیتر و قطعات اس ام دی(خیلی از موارد تعمیراتی که خودم دیدم ناشی از بد کار کردن تعمیر کار قبلی بوده البته متریال خوب هم باید استفاده بشه,،) سوم اشنای کامل و تحلیل و تعمیر منابع تغذیه حالا تغذیه خطی ،سویچینگ و حتی خازنی این مورد را درصورت تسلط صد درصدی ۷۰درصد از تعمیراتی که میادو انجام میدی چهارم انتخاب دو یا سه وسیله که هم قیمت بالای توی بازار دارن و هم نیاز به تعمیرشون زیاده که ارزش کار داشته باشه مثلا یه دوستی رفته بود تعمیر برد پکیجو یاد گرفته بود حالا اولا برد نو دو برند معروف قیمتی ندارن (۳۰۰تا۴۰۰)بعدم خرابی اکثرا دوتا رله دارن و درامد زایی کمه براش داشت.سه تا وسیله انتخابیو باید از نظر مکانیکال هم اطلاعات داشته باشی فلمثل فلان پمپ کارش چیه دستورشو مشترک از کدام قطعه میگی ره*یا دیتاهای ورودی و خروجی به چه صورت هستن ..همین خودش تو کار کلی نکته و تجربه برات ایجاد میشه

آخرین ویرایش:

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
بنظرم در این رشته علاوه بر داشتن اشراف متوسط بر تئوری الکترونیک مهارت داشتن تو چند قسمت شمارو به هدف میرسونه .اول شناسایی انواع قطعات ونحوه تست و ترفند های تست دوم تسلط کامل به کار با هویه و لحیم کاریه تمیز و حرفه‌ای الخصوص ایسیها و مسلط بودن روی کار با هیتر و قطعات اس ام دی(خیلی از موارد تعمیراتی که خودم دیدم ناشی از بد کار کردن تعمیر کار قبلی بوده البته متریال خوب هم باید استفاده بشه,،) سوم اشنای کامل و تحلیل و تعمیر منابع تغذیه حالا تغذیه خطی ،سویچینگ و حتی خازنی این مورد را درصورت تسلط صد درصدی ۷۰درصد از تعمیراتی که میادو انجام میدی چهارم انتخاب دو یا سه وسیله که هم قیمت بالای توی بازار دارن و هم نیاز به تعمیرشون زیاده که ارزش کار داشته باشه مثلا یه دوستی رفته بود تعمیر برد پکیجو یاد گرفته بود حالا اولا برد نو دو برند معروف قیمتی ندارن (۳۰۰تا۴۰۰)بعدم خرابی اکثرا دوتا رله دارن و درامد زایی کمه براش داشت.سه تا وسیله انتخابیو باید از نظر مکانیکال هم اطلاعات داشته باشی فلمثل فلان پمپ کارش چیه دستورشو مشترک از کدام قطعه میگی ره*یا دیتاهای ورودی و خروجی به چه صورت هستن ..همین خودش تو کار کلی نکته و تجربه برات ایجاد میشه
عااااااااااااااااالی بود مهندس
مرررررررررسی
حتما به پیامتون عمل میکنم:icon26::icon26:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: behi0021
بالا