آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تغذیه لپ تاپ dell1545

mkmosaarg

کاربر
2012-08-07
15
12
سلام
یه لپ تاپ dell 1545 مشتری آوده
که کلا روشن نمیشه،با منبع تغذیه هم هیچ جریانی چه قبل پاور چه بعد پاور نمیکشه
چک کردم دیدم هیچ ولتاژی روی کلید پاور نیست،کلا ولتاژ 3.3 و 5 هیچ جای برد نیست اما ولتاژ 19.5 وجود داره
فکر کنم مشکل از آی سی تغذیه باشه فقط من نمیدونم آی سی تغذیه این کجاست از بردیو هم نتوستم پیداش کنم
photo_2020-05-21_14-35-52.jpg
photo_2020-05-21_14-31-57.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
سلام
یه لپ تاپ dell 1545 مشتری آوده
که کلا روشن نمیشه،با منبع تغذیه هم هیچ جریانی چه قبل پاور چه بعد پاور نمیکشه
چک کردم دیدم هیچ ولتاژی روی کلید پاور نیست،کلا ولتاژ 3.3 و 5 هیچ جای برد نیست اما ولتاژ 19.5 وجود داره
فکر کنم مشکل از آی سی تغذیه باشه فقط من نمیدونم آی سی تغذیه این کجاست از بردیو هم نتوستم پیداش کنم
مشاهده فایل‌پیوست 166579
مشاهده فایل‌پیوست 166578

درود . دوست عزیز شما اول محدوده +b رو مشخص کنید که مطمئن شوید ورودی تغذیه مشکلی نداره وهست بعد طبقه تغذیه دست بزنید ( قدم به قدم پیش برید)

گفتید برد ویو شو دارید .لطفا آپ کنید تا محدوده و الویت تست و چک در حد امکان قطعات مرتبط براتون مشخص بشه

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
سلام

با اجازه از استاد عزیز علی آقا

ای سی تغذیه به شماره MAX8731 و لوکیشن u7 می باشد

dell 1545 ic max.jpg

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
خیلی ممنون،بردیو خدمت شما

باسلام . جناب hanirayan عزیز شما طبق معمول بزرگی و محبت کردید و اختیار ما هم دست شماست .ممنون

ولی ظاهرا دستمون با برد ویو راحتره یا نقشه شو ندارن .

من هم با اجازه شما به اشاره کاملا درست شما برد ویو رو اضافه میکنم

آقای mkmosaarg توی برد ویو برد ورودی جک نبود . لذا از وزودی مین جایی که نقاط زرد روی سوکت ورودی ( ورودی مثبت آداپتور ) را و تا نقاط زرد (های لایت ) ماسفت u46 رو با تست بیزر چک کنید که متصل باشند ( شماره 1 و2 )

دوم ( شماره 3 ) سمت دیگر موس فت ( درین ) u46 و سورس درین u47 v رو نسبت به بدنه ( و به همدیگه )اهم گیری کنید شورت ویا نشتی نداشته باشند

( ضمنا نقشه تایپک قبلی و این بردویو یک ورژن و یا ممکنه یک مدل نباشند چون تو ورودی آداپتور نقشه از یک موس فت استفاده شده در حالی که در بردویو از دو موس فت استفاده شده .لطفا چک کنید )
و در ادامه راهنمایی دوستمون که در تایپک قبلی زحمت کشیدن

پیوست‌ها

• 51.9 کیلوبایت بازدیدها: 84
آخرین ویرایش:

mkmosaarg

کاربر
2012-08-07
15
12
باسلام . جناب hanirayan عزیز شما طبق معمول بزرگی و محبت کردید و اختیار ما هم دست شماست .ممنون

ولی ظاهرا دستمون با برد ویو راحتره یا نقشه شو ندارن .

من هم با اجازه شما به اشاره کاملا درست شما برد ویو رو اضافه میکنم

آقای mkmosaarg توی برد ویو برد ورودی جک نبود . لذا از وزودی مین جایی که نقاط زرد روی سوکت ورودی ( ورودی مثبت آداپتور ) را و تا نقاط زرد (های لایت ) ماسفت u46 رو با تست بیزر چک کنید که متصل باشند ( شماره 1 و2 )

دوم ( شماره 3 ) سمت دیگر موس فت ( درین ) u46 و سورس درین u47 v رو نسبت به بدنه ( و به همدیگه )اهم گیری کنید شورت ویا نشتی نداشته باشند

( ضمنا نقشه تایپک قبلی و این بردویو یک ورژن و یا ممکنه یک مدل نباشند چون تو ورودی آداپتور نقشه از یک موس فت استفاده شده در حالی که در بردویو از دو موس فت استفاده شده .لطفا چک کنید )
و در ادامه راهنمایی دوستمون که در تایپک قبلی زحمت کشیدن

خیلی ممنون از علی آقا وhanirayan
2تا ماسفت ورودی رو چک کردم نشتی واتصالی نداشتند،وبه پایه های dc ورودی وصل بودند
آی سی MAX8731 چک کردم دیدم طبق برد ویو و شماتیک مشابه
19 ولت ورودی، روی خازن کنارic موجود هست،و5 ولت vcc هم تو خازن های خروجی مشخص شده موجود هست
ولی از 3.3 ولت توی خازن های مشخص شده خروجی ic خبری نیست،چک کردم همین 3.3وی توی چند جا مثل کلید پاور،کمرا،کیبورد هم باید میرفته اما هیچ کجا اثری ازشو نیست!
مشاهده فایل‌پیوست 166593
آی سی رو برداشتم ودوباره گذاشتم سر جاش تغییری نکرد،مشکل از آی سی هست دیگه درسته؟
سوالم اینه که مشخصات آی سی من به شکل زیر هست
مشاهده فایل‌پیوست 166594
اما توی نت که سرچ کردم تنها جایی که مشابه این آی سی رو داشت مشخصاتش این بود
MAX 8731AE TI QFN28 فقط شماره فنی خط دوم دقیقا یکیه و خط سوم و چهارم همخوانی ندارد، مشکلی نداره همین بهش میخوره دیگه؟
حقیقت تعمیرکار موبایل هستم وتازه وارد تعمیرات لپ تاپ شدم،ما توی تعمیرات موبایل همون شماره فنی اول رو پیدا می کنیم میزنیم وخط سوم و چهارم معمولا مال سری ساخت وتاریخ ساخت کارخونه هستن توجه نمیکنیم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
خیلی ممنون از علی آقا وhanirayan
2تا ماسفت ورودی رو چک کردم نشتی واتصالی نداشتند،وبه پایه های dc ورودی وصل بودند
آی سی MAX8731 چک کردم دیدم طبق برد ویو و شماتیک مشابه
19 ولت ورودی، روی خازن کنارic موجود هست،و5 ولت vcc هم تو خازن های خروجی مشخص شده موجود هست
ولی از 3.3 ولت توی خازن های مشخص شده خروجی ic خبری نیست،چک کردم همین 3.3وی توی چند جا مثل کلید پاور،کمرا،کیبورد هم باید میرفته اما هیچ کجا اثری ازشو نیست!
مشاهده فایل‌پیوست 166593
آی سی رو برداشتم ودوباره گذاشتم سر جاش تغییری نکرد،مشکل از آی سی هست دیگه درسته؟
سوالم اینه که مشخصات آی سی من به شکل زیر هست
مشاهده فایل‌پیوست 166594
اما توی نت که سرچ کردم تنها جایی که مشابه این آی سی رو داشت مشخصاتش این بود
MAX 8731AE TI QFN28 فقط شماره فنی خط دوم دقیقا یکیه و خط سوم و چهارم همخوانی ندارد، مشکلی نداره همین بهش میخوره دیگه؟
حقیقت تعمیرکار موبایل هستم وتازه وارد تعمیرات لپ تاپ شدم،ما توی تعمیرات موبایل همون شماره فنی اول رو پیدا می کنیم میزنیم وخط سوم و چهارم معمولا مال سری ساخت وتاریخ ساخت کارخونه هستن توجه نمیکنیم.

درود . با پوزش از آقای ( هانیرایان ) عزیز که همراهی میکردن و من مجبور شدم وارد بشم
دوست عزیز وجود ولتاژ باطری یا آداپتور بتنهایی تغذیه رو راه اندازی نمیکنه .که حالا ولتاژ آداپتور یا باطری به آی سی تغذیه میرسه و ولتاژهای خروجی نیست پس آی سی تغذیه خرابه . نه
بلکه میکروکنترل های متعددی تو لپ تاپ هست که عملیات بسیاری هم توی خودش و هم همزمان با کنترلهای دیگه باید ردوبدل و تامین باشه تا یک یا چند خروجی بتونه راه اندازی بشه
حالا شاید در مواردی در اول راه با تعویض یک آی سی اتفاقی یا با شانس بیشتر به نتیجه برسه ولی احتمال بیشتر تخریب بیشتر یا بعضا به غیر قابل تعمیر کردن دستگاه خواهد انجامید
من با گوشی الان وصلم و بیشتر از این مقدور نیست
لطفا همونطور که نقاط لازمی رو که چک و اعلام کردید طبق نقشه ورودی و ولتاژهای لازمه راه اندازی آی سی تغذیه رو ( فاکتورهای لازمه راه اندازی ) چک و مقادیر اون رو اعلام کنید .انشالله همکاران بزرگوار در حد امکان همراهی و راهنمایی میکنند .موفق باشید

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
با سلام مجدد

خواهش می کنم جناب علی آقا شما استاد ما هستید و خیلی خوشحالم توی سایتی عضو هستم که شمای باتجربه در اون حضور دارید و به افرادی مثل ما کمک میکنید واقعا جای تشکر داره

دوست عزیز کاشکی فعلا دست به اون ای سی نمی زدید اخه دیروز دل 1525 با مشکل شما برام اوردن و مادربرد تقریبا مثل شماست فقط جای چندتا ای سی عوض شده مشکل لپ تاپ به این صورت برطرف گردید
اول از همه با تینر همه جاشو شستشو دادم و زیر چیپ هاشو با سرنگ تینر تزریق کردم و خشک کردم درواقع مشکل اصلی از باطری سیموس بود که تموم شده بود و لپ تاپ روشن نمی شد ولی در جریان باشید تا وقتی باطری3 ولت سالم روی برد نزاشتم لپ تاپ روشن نمی شد حتی بدون باطری سیموس هم روشن نمی شد و یه اشکال دیگه هم داره که اون کلید سوئیچ برای اینکه درست کارکنه باید کابل فلتش رو با یکم فشار جا بزنید

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
ضمنا قبلش حتما کلیر سیموس انجام بدید و اگر امکان داره با یه اداپتور دیگه چک کنید چون قبلا سر همین اداپتور خیلی کلا سرم می رفت

mkmosaarg

کاربر
2012-08-07
15
12
با سلام مجدد

خواهش می کنم جناب علی آقا شما استاد ما هستید و خیلی خوشحالم توی سایتی عضو هستم که شمای باتجربه در اون حضور دارید و به افرادی مثل ما کمک میکنید واقعا جای تشکر داره

دوست عزیز کاشکی فعلا دست به اون ای سی نمی زدید اخه دیروز دل 1525 با مشکل شما برام اوردن و مادربرد تقریبا مثل شماست فقط جای چندتا ای سی عوض شده مشکل لپ تاپ به این صورت برطرف گردید
اول از همه با تینر همه جاشو شستشو دادم و زیر چیپ هاشو با سرنگ تینر تزریق کردم و خشک کردم درواقع مشکل اصلی از باطری سیموس بود که تموم شده بود و لپ تاپ روشن نمی شد ولی در جریان باشید تا وقتی باطری3 ولت سالم روی برد نزاشتم لپ تاپ روشن نمی شد حتی بدون باطری سیموس هم روشن نمی شد و یه اشکال دیگه هم داره که اون کلید سوئیچ برای اینکه درست کارکنه باید کابل فلتش رو با یکم فشار جا بزنید
سلام خیلی ممنون از کمتون تجربه خوبی برای تعمیر اولین لپ تاپم شد،
با شماتیک مشابه متوجه شدم آی سی تغذیه(پاور) این مدل max17020 بود و max8731 آی سی شارژش بود
اطراف این آی سی چند تا از پایه ها منفی شده بودن و توی دیتا شیت آی سی که نگاه کردم اون پایه ها منفی نبودن،چند تا خازن و فت های اطراف هم اتصال شده بودن
آی سی رو که برداشتم اتصالی رفع شد،و تا امروز که آی سی جدید برام رسید و گذاشتم سرجاش باز روشن نمیشد
چون روی پایه گیت فت های ورودی ولتاژ هیچی نبود
باز روی دیتاشیت ic که نگاه کردم دیدم تو پایه 6 باید vin مستقیم از ورودی بیاد، که هیچ ولتاژی روی این پایه نبود، حتی روی خازن کنارشم ولتاژ نبود، از برد ویو که نگاه کردم متوجه شدم مسیرش که از داخل برد رد شده به پشت برد،کلا قطع شده،منم از مقاومت پشتش سیم کشیدم به زیرآی سی وپایه 6
خوشبختانه ولتاژ 3.3 و 5 ولت ساخته شد ولپ تاپ روشن میشد اما تصویر نداشت که که بایوس پروگرام کردم تصویرم اودم
IMG_20200527_034146_924.jpg
IMG_20200527_034142_264.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hojat88
بالا