آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
استاد من مدارمو تست کردم ۳۲ولت و خورده ای داد اول کار p1رو چرخوندم از ۰تا ۳۲ ولت تغیر کرد حالا چیکارکنم من تاپیک تحلیل رو خوندم در مورد کالیبره کردن چیزی نبود الان RV1برای چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
استاد من مدارمو تست کردم ۳۲ولت و خورده ای داد اول کار p1رو چرخوندم از ۰تا ۳۲ ولت تغیر کرد حالا چیکارکنم من تاپیک تحلیل رو خوندم در مورد کالیبره کردن چیزی نبود الان RV1برای چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون.

درود

پتانسیومتر برای آفست نصب شده که بتونی دقیقا صفر ولت هم بگیری و لذا کاربردی نداره
پست عیب یابی و تست اواسط تاپیک است و دسترسی به آن ساده نیست و باید جستجو کنی ولی حتما هست و بخاطر دارم که خودم تقدیم کردم.

سپاس

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
بله پیدا کردم و فهمیدم ممنون فقط یه نکته این ترانزیستور قدرت وقتی مثلا یه لامپ موتور ۲ امپری رو با ولتاژ ۱۲ ولت بهش وصل میکنم بعد حدودا ۲۰ الی ۳۰ ثانیه شدت داغ شدنش رو به افزایش میره و اگه ادامه پیدا کنه میتونه دستم رو که بهش چسبوندم اذیت کنه البته هیت سینگی که بهش زدم خیلی بزرگ نیست و برای تست مداره با این اوصاف ایا مدار سالمه و میخواستم ببینم که چون داغ میکنه میشه یک ترانزیستور دیگه باهاش موازی کنم و یه سوال دیگه برای متصل کردن ولت متر امپر متر میدونم که امپر متر باید به صورت سری در مدار قرار بگیره تا وقتی مصرف کننده بهش وصله میران جریان مصرفی رو نشون بده ولی ایا میشه امپر متر رو جوری بست که وقتی p2تغیر میکنه تغیر جریان رو نشون بدهد ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
بله پیدا کردم و فهمیدم ممنون فقط یه نکته این ترانزیستور قدرت وقتی مثلا یه لامپ موتور ۲ امپری رو با ولتاژ ۱۲ ولت بهش وصل میکنم بعد حدودا ۲۰ الی ۳۰ ثانیه شدت داغ شدنش رو به افزایش میره و اگه ادامه پیدا کنه میتونه دستم رو که بهش چسبوندم اذیت کنه البته هیت سینگی که بهش زدم خیلی بزرگ نیست و برای تست مداره با این اوصاف ایا مدار سالمه و میخواستم ببینم که چون داغ میکنه میشه یک ترانزیستور دیگه باهاش موازی کنم و یه سوال دیگه برای متصل کردن ولت متر امپر متر میدونم که امپر متر باید به صورت سری در مدار قرار بگیره تا وقتی مصرف کننده بهش وصله میران جریان مصرفی رو نشون بده ولی ایا میشه امپر متر رو جوری بست که وقتی p2تغیر میکنه تغیر جریان رو نشون بدهد ممنون

درود

۱- داغ شدن ترانزیستور قدرت طبیعی است و هر چه جریان بیشتری مصرف کنی بیشتر داغ میکنه
میتونی یک یا چند ترانزیستور باهاش موازی کنی بشرطی که امیتر هر کدام با یک مقاومت حدود ۲/. اهمی سری شده باشه ( ۱وات و ترجیحا ۲ وات ) تا جریان و بتبع آن حرارت بین جملگی آنها تقسیم بشه وگرنه موازی کردن ثمر چندانی نداره
۲- اگه ملاک هر نمایشگری p2 باشه دراینصورت جریان انتخابی ( حداکثر جریان مجاز ) را نشون میده نه جریان مصرفی و لحظه ای را
لذا برای جریان مصرفی باید از آمپرمتر و بصورت سری استفاده بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
درود برشما ممنون فقط این که امپرمتری که ملاکش p2هست رو چه جوری در مدار قرار بدم بصورت موازی ؟؟؟و این که این ولت متر امپر مترا که بصورت حاضری در بازار بفروش میرسد میشه برای این منظور استفاده کرد؟؟و این که درمورد ترانزیستور که گفتید امیتر هر کدوم رو با یه مقاومت۲/. اهمی سری کنم منظورتون چه جوری ؟؟؟
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود برشما ممنون فقط این که امپرمتری که ملاکش p2هست رو چه جوری در مدار قرار بدم بصورت موازی ؟؟؟و این که این ولت متر امپر مترا که بصورت حاضری در بازار بفروش میرسد میشه برای این منظور استفاده کرد؟؟و این که درمورد ترانزیستور که گفتید امیتر هر کدوم رو با یه مقاومت۲/. اهمی سری کنم منظورتون چه جوری ؟؟؟
سپاس

درود

امپرمتری که ملاکش p2 باشه وجود نداره و باید مداری طراحی بشه که هر آمپرمتری به خروجی اون متصل کنی p2 را ملاک بگیره
و ساده ترین مدار اینه که از ولتمتری بجای آمپرمتر استفاده کنی و با پتانسیومتر دیگری با تقسیم ولتاژ بخشی از ولتاژ سر وسط پتانسیومتر p2 را به اون برسونی بطوریکه مثلا ۱/. ولت معرف ۱ امپر و ۳/. ولت معرف ۳ آمپر باشه
در مورد مقاومت سری با امیتر هم منظوری ندارم و بی منظور گفتم ، فقط باید هر کدام با یک امیتر سری باشه و دراینصورت چند حالت قابل تصور نیست که توضیح اضافه بخواد

سپاس

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
سلام ببخشید من مدارم جواب داد فقط دو تا مشکل دارم میخواستم ببینید اینا عیب هستن یا نه این که وقتی ولتاژرو روی 20ولت به بالا میزارم درحالی که جریان روی ماکزیمم باشه و یه مصرف کننده بهش وصل میکنم مثلا یه مقاومت ۱۰ اهم وات بالا در این حالت ولتاژافت میکنه و رو حدودا 20ولت قرار میگیره دلیلش چیه مشکل کجاست چرا ولتاژ افت میکنه ومشکل دوم این که اگر مدار رو اتصال کوتاه کنم ولتاژ رو حدودا 1ولت قرار میگیره ولی جریانی حدود 3.86امپر میکشه که اگه ادامه پیدا کنه ترانزیستور 2n3055داغ میکنه مگر این مدار در برابر اتصال کوتاه محافظت نمیشه پس چرا این جوریه؟
ممنون ازشما.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام ببخشید من مدارم جواب داد فقط دو تا مشکل دارم میخواستم ببینید اینا عیب هستن یا نه این که وقتی ولتاژرو روی 20ولت به بالا میزارم درحالی که جریان روی ماکزیمم باشه و یه مصرف کننده بهش وصل میکنم مثلا یه مقاومت ۱۰ اهم وات بالا در این حالت ولتاژافت میکنه و رو حدودا 20ولت قرار میگیره دلیلش چیه مشکل کجاست چرا ولتاژ افت میکنه ومشکل دوم این که اگر مدار رو اتصال کوتاه کنم ولتاژ رو حدودا 1ولت قرار میگیره ولی جریانی حدود 3.86امپر میکشه که اگه ادامه پیدا کنه ترانزیستور 2n3055داغ میکنه مگر این مدار در برابر اتصال کوتاه محافظت نمیشه پس چرا این جوریه؟
ممنون ازشما.

درود

پاسخ سوال ۱
درخصوص افت ولتاژ خروجی در حالتی که ولتاژ خروجی بالای ۲۰ ولته
عامل این اتفاق یکی از دو دلیل زیر است
یا توان بیش از قدرت ترانس مصرف میکنید
بطوریکه با این تصور گه قادر به دریافت ۳ آمپر با هر ولتاژی هستید در ولتاژهای بالاتر از ۲۰ ولت هم توقع جریان بالا را دارید که قدرت ترانس جوابگو نبوده و لذا موجب اختلال و افت ولتاژ میشه
یعنی اگه بخوای در ۲۰ ولت جریان ۲ آمپر مصرف کنی قدرت ترانس باید بییشتر از ۴۰ وات باشه مضافا که باید از تعداد کافی ترانزیستور قدرت استفاده کنید تا صدمه نبینه.

یا ولتاژ ثانویه ترانس مناسب نیست که البته درسته که ماکزیمم ولتاژ خازن بزرگ بالاتر از ۲۰ ولته اما ماکزیمم ولتاژ در صورت مصرف افت میکنه و لذا ولتاژ خازن بزرگ یا کلکتور ترانزیستور قدرت با کاهش چشمگیر ولتاژ مواجه میشه که به تبع آن موجب افت ولتاژ خروجی میشه.
ولتاژ کلکتور ترانزیستور قدرت ( یا ولتاژ خازن بزرگ) در دو حالت بی باری و در حالت اتصال بار مورد نظر شما به خروجی که موجب افت ولتاژ میشه چند ولته ؟

بدلایل فوق ، افت ولتاژ در جریان پایین در ولتاژهای بالای ۲۰ ولت هم اتفاق نمیافته ( مگر نزدیک به ولتاژ ماکزیمم )
در صورت نیاز بهتره بجای افزایش ولتاژ ثانویه ترانس ، ظرفیت خازن بزرگ را تا حد امکان بیشتر کنید که دراینصورت ، افت ولتاژ در جریان و ولتاژهای بالاتر اتفاق میافته

پاسخ سوال ۲
درخصوص سوال دوم که فرمودید در صورت اتصال کوتاه ، ولتاژ خروجی یک ولته
این حادثه ناممکنه زیرا اتصال کوتاه یعنی تقریبا صفر اهم و لذا هیچگاه دو سر سیم صفر اهمی دارای یک ولت نمیشه
اگر اشکال و ایرادی باشه ، در محدود کننده است که بدرستی قادر به انجام وظیفه نیست
اما حدس میزنم محدود کننده را برای ماکزیمم جریان (۳ آمپر که بنظر میرسه بواسطه خطا یا تغییر مقاومت های تغذیه شما خصوصا نمونه گیر حدود ۴ آمپر شده ) تنظیم میکنید و انتظار دارید در حالت اتصال کوتاه صفر آمپر شود درحالیکه وقتی ۳ آمپر انتخاب میکنید یعنی ۳ آمپر مجازه و اشکال نداره لذا از عبور بیش از ۳ آمپر جلوگیری میکنه و طبق گزارش شما احتمالا درست عمل میکنه و باید ۳ آمپر عبور کنه که بشدت موجب داغ شدن تک ترانزیستور میشه.

برای تست صحت ،
جریان ناچیزی مثلا ۵۰ میلی آمپر را انتخاب و اتصال کوتاه کنید و شرایط تغذیه را اعلام کنید که با احتمال زیاد ملاحظه میکنید ترانزیستور بعد از یکساعت هم خنک هست که دراینصورت تغذیه سالمه.
قابل ذکر است یک ترانزیستور بسیار مناسب و مرغوب در مدت طولانی قادر به تحمل بیش از نیم آمپر dc نیست و برای آمپر های بالاتر باید ترانزیستور قدرت و هیت سینک مناسب اضافه کنید.
غالبا تصور میشه ترانزیستور ۱۵ آمپری در هر شرایطی ۱۵ آمپر را تحمل میکنه ولی اینطور نیست و در شرایط خاصی میتونه ۱۵ آمپر تحمل کنه نه جریان dc و در هر شرایطی
ضمنا در پاسخ قبلی هم توضیح دادم که محافظت در برابر اتصال کوتاه تغذیه درواقع همان محدود کننده جریانه یعنی هر جریانی مثلا ۳ یا ۲ آمپر انتخاب کنی در حالت اتصال کوتاه همان ۳ یا ۲ آمپر عبور میکنه نه بیشتر از آن
اما اگر یک ترانزیستور قدرت که ۲ یا ۳ آمپر جریان مستقیم را چند دقیقه تحمل کنه باباش دراومده بویژه اگر تفاوت ولتاژ کلکتور و امیتر زیاد باشه بابای باباشم دراومده.

در پایان توصیه میکنم از ترانسی با ولتاژ بالا و بیش از نیازهای خود استفاده نکنید زیرا هر چقدر ولتاژ ترانس بالاتر باشه درسته که افت ولتاژ در ولتاژهای بالاتر از ۲۰ ولت رفع میشه ولی آپ امپ ها بسرعت صدمه می بینند
لذا تغذیه را برای ولتاژهایی که هرگز استفاده نمیشه یا بندرت نیاز میشه آماده نکنید
بله اگر تغذیه صفر تا ۱۰۰۰ ولت داشته باشیم کاملتره ولی تا پایان عمر شاید یکبار هم نیاز به چنین قابلیتی نداشته باشیم و فقط موجبات صدمه زودرس قطعات را فراهم کرده ایم و هزینه ساخت را سنگین ساخته ایم
من حدود ۳۵ سال از این تغذیه فقط با یک ترانزیستور قدرت استفاده کردم و فقط یکبار آپ امپ یکی از ۳ تغذیه سوخت و هرگز صدمه دیگری اتفاق نیافتاد زیرا برای جریان بیش از نیم آمپر بصورت لحظه ای استفاده میکنم.
لطفا سریعتر پاسخ دهید که فراموش نکنم و ناگزیر به مطالعه مجدد پست های گذشته شما نباشم.

سپاس

آخرین ویرایش:

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
سلام و ممنون با عرض پوزش خیلی شرمنده که نمیتونم الان پاسخ بدم انشالله فردا جواب سوالاتتون رو میدم بازم پوزش
سپاس

• Like

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
سلام ببخشید من یه گرفتاری پیش اومد پاک یادم رفت جوابتونو بدم
در خصوص سوال یک اولا این که شما میگید در ولتاژ های بالای ۲۰ ولت و ۲ آمپر توان ترانس جوابگو نیس چرا آخه مگه ترانس ۲۴ ولت ۳ آمپر نمیشه ۷۲ وات ؟؟؟
اما سوال اولتان ولتاژ خازن بزرگ درحالت بدون باری ۳۴ ولت و در بار ۲۵ ولت میشه من دوتا لامپ ۲۱ وات ۱۲ واتی رو سری کردم و حدود ۲۵ ولت بهش وصل کردم دراین شرایط مدار و تست کردم .
ودر مورد سوال دوم وقتی جریان رو روی مقدار اندکی می زارم و اتصال میکنم ولتاژ صفر میشه ولی وقتی جریان رو بالا میبرم و مثلا رو ی ماکزیمم می زارم ولتاژ روی حدودا یک ولت قرار میگیره و همون جریان ۳.۸۶ میشه ولی شما گفتید هرجریانی اتصال کوتاه کنید همون جریان رو می کشه پس چرا ۳.۸۶ آمپر می کشه ممنون

• Like
بالا