آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام بر استاد مهربانم
استاد عزیزم یک سوالی داشتم. در قسمت مدار فرمان وظیفه مقاومت ثابت دو کیلو چیست.
اگر وظیفه این مقامت محافظت از مقاومت متغییر 2کیلو است . چرا از مقاومت متغییر وات بالا استفاده نمیکنیم .تا از مقاومت ثابت استفاده نکنیم.
متشکرم.

درود

اگه منظور شما این سواله که چرا یک مقاومت با ولومی که نقش مقاومت متغیر ایفا میکنه موازی کردم ؟
دراینصورت سوال بسیار ارزشمندی است و ناشی از ریزبینی شماست.

دلیلش اینه که اولا ممکنه یکلحظه محل کنتاکت ولوم قطع بشه که به وفور اتفاق میافته خصوصا پس از مدتی که ولوم مستهلک و کثیف بشه .

ثانیا محدوده تغییرات مقاومت کمتر و لذا دقیق تر میشه.
یعنی بدون مقاومت موازی محدوده تغییرات از ابتدا تا انتهای ولوم ۲ کیلو است ولی با ۲ کیلوی موازی درحالیکه مسافت چرخش ولوم تغییری نکرده اما با این مسافت ۱ کیلو اهم تغییر میکنه .
شاید بپرسید چرا از ولوم ۱ کیلو استفاده نکردم ؟

چون خواستم تغییر ۱ کیلو را همراه با پیش بینی اول داشته باشم.
از طرفی محدودیت های موجودی بازار هم با این شیوه رفع میشه و اگه مثلا ولوم ۲۰۰ اهمی در بازار بسختی پیدا میشه با این شیوه میتونیم از ولوم های موجود با مقاومت موازی استفاده کنیم که سیستم موردنظر همون ۲۰۰ اهم ببینه‌.

اما مهمترینن نکته قطع شدن احتمالی و گاه و بیگاه ولوم هست که منجر به ناهنجاری شدیدی نشه
به این ترتیب اگه مقاومتی با ولوم موازی یاشه و قطع بشه با ناهنجاری ضعیف و قابل تحملی مواجه میشیم و متحمل خسارت چندانی نمیشیم.

این نکته ها و پیش بینی ها در اوایل مونتاژ و اوایل تولید دستگاه ها موثر نیست ولی بعد از مدتی که مستهلک شد دستگاه هایی که با طراحی قوی تولید میشه منجر به حوادث خطرناک و جبران ناپذیری نمیشه اما طراحی ضعیف در زمان بروز عیب ممکنه منجر به خسارات سنگین و چه بسا فاجعه بشه.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سلام خدمت دوستان و اساتید عزیز
استاد عزیزم نقشه ای که ابتدا لطف کردید و زحمت کشیدید ارسال کردید رو اجرا کردم.خیلی عالی عمل میکنه.وقتی پتانسیومتر رو کمترین حالت تنظیم میشه عین بنز رله رو وصل و سپس قطع میکنه(با سرعت خیلی بالا)و بعد این که پتانسیومتر رو درحالت ماکزیمم قرار میدم سرعت قطع کردنش کمتر میشه ولی فکر میکنم در هر صورت به یک ثانیه نمیرسه که این برای نقطه جوش عالیه.(البته با لامپ تست کردم به خاطر یه سری مسائل،فعلا نمیتونم روی ترانس امتحان کنم که در اولین فرصتی که بتونم حتما گزارش خواهم کرد).استاد عزیز سوالی داشتم
اگه بخواهیم تایم روشن بودنش رو بیشتر کنیم کدوم قسمت رو تغییر بدیم؟پتانسیومتر؟
و اینکه خواستم خواهش کنم اگه امکانش هست تحلیل این مدار رو هم لطف کنید.
راستی اینم یادم رفت بگم که با فشردن کلید عمل میکنه و نیازی به نگه داشتنش نیست.
با تشکر از لطف شما استاد عزیز
20201031_225515.jpg

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
استاد عزیزم مدار دومی هم خیلی عالی کار میکنه و توی این مدار کاملا مشخصه که اگه کلید رو زود رها کنی زودتر رله رو قطع میکنه و اگه کمی بیشتر نگه داری تنظیمی رو که با پتانسیومتر انجام دادیم رو توی رله تخلیه میکنه(یعنی تایم بیشتری طول میکشه تا قطع کنه)و من از این کلید استفاده کردم.
با تشکر از لطف بی پایان شما استاد عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
استاد عزیزم نقشه ای که ابتدا لطف کردید و زحمت کشیدید ارسال کردید رو اجرا کردم.خیلی عالی عمل میکنه.وقتی پتانسیومتر رو کمترین حالت تنظیم میشه عین بنز رله رو وصل و سپس قطع میکنه(با سرعت خیلی بالا)و بعد این که پتانسیومتر رو درحالت ماکزیمم قرار میدم سرعت قطع کردنش کمتر میشه ولی فکر میکنم در هر صورت به یک ثانیه نمیرسه که این برای نقطه جوش عالیه.(البته با لامپ تست کردم به خاطر یه سری مسائل،فعلا نمیتونم روی ترانس امتحان کنم که در اولین فرصتی که بتونم حتما گزارش خواهم کرد).استاد عزیز سوالی داشتم
مشاهده فایل‌پیوست 171084

درود بر شما

بابت قبول زحمت که تست فرمودید سپاسگزارم.
اما جناب حبیب عزیز بینهایت عجله داشت و مشتاق بود ولی فقط از او خبری نیست و شما زحمت تست را تقبل فرمودید .

بابت تحلیلش ، حتما تحلیلشو تقدیم میکنم
اما فرمودید :

اینطور که فرمودید نیست و براتون سوء برداشت شده
البته درسته که با رها کردن کلید s هم کار میکنه اما تایمش به سرعت عمل شما و زمان رها کردن وابسته میشه و زمان ثابتی حاصل نمیشه .

از طرفی چون خودم طراحی کردم بیشتر به طرز کارش واقفم .
و از دیگر سو وقتی تحلیل و طرز کارشو تقدیم کنم سوء برداشت رفع میشه .

البته یک نکته دیگه میتونه عامل این سوء برداشت شده باشه که زمان می نیمم و ماکزیمم را گوتاه گرفتم و شاید شما قادر نیستید زودتر از اتمام عملیات ، کلید s را رها کنید که با افزایش زمان که در نکته دوم مطرح فرمودید براحتی ملاحظه میکنید که نباید کلید را تا پایان عملیات رها کنید .

و اینکه فرمودید :

همانطور که بدرستی اشاره فرمودید افزایش مقاومت ولوم و مقاومت موازی و یا افزایش ظرفیت خازن موجب افزایش بازه زمانی میشه.

مثلا اگه قبلا با ولوم ۵۰۰ اهمی و مقاومت ۱ کیلوی موازی تا ۱ ثانیه قادر به انتخاب زمان روشن بودن رله بودید چنانچه از ولوم ۲ کیلو و مقاومت موازی ۳ کیلو استفاده کنید مثلا تا ۳ ثانیه قادر به انتخاب زمان جوش هستید ( مثال تقریبی زدم و ولی بدقت قابل محاسبه است )

و یا ظرفیت خازن را دو یا ۳ برابر کنید از این طریق هم قادر به انتخاب زمان بیشتر از ۱ ثانیه خواهید بود.

اتفاقا در نقشه دوم همین کارو کردم و با افزایش مقاومت ولوم و مقاومت موازی ، زمان بیشتری را قابل انتخاب کردم .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 171077

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
اینطور که فرمودید نیست و براتون سوء برداشت شده
البته درسته که با رها کردن کلید s هم کار میکنه اما تایمش به سرعت عمل شما و زمان رها کردن وابسته میشه و زمان ثابتی حاصل نمیشه .

از طرفی چون خودم طراحی کردم بیشتر به طرز کارش واقفم .
و از دیگر سو وقتی تحلیل و طرز کارشو تقدیم کنم سوء برداشت رفع میشه .

البته یک نکته دیگه میتونه عامل این سوء برداشت شده باشه که زمان می نیمم و ماکزیمم را گوتاه گرفتم و شاید شما قادر نیستید زودتر از اتمام عملیات ، کلید s را رها کنید که با افزایش زمان که در نکته دوم مطرح فرمودید براحتی ملاحظه میکنید که نباید کلید را تا پایان عملیات رها کنید .
بله استاد عزیزم دقیقا حق با شماست چون توی مدار اول تایم کمتری رو میشد تنظیم کرد تا مدار دوم،که پتانسیومتر مدار دوم چهار برابر مدار اولی بود.هر کاری کردم عکس کلید رو هم آپلود نکرد.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
استاد عزیزم مدار دومی هم خیلی عالی کار میکنه و توی این مدار کاملا مشخصه که اگه کلید رو زود رها کنی زودتر رله رو قطع میکنه و اگه کمی بیشتر نگه داری تنظیمی رو که با پتانسیومتر انجام دادیم رو توی رله تخلیه میکنه(یعنی تایم بیشتری طول میکشه تا قطع کنه)و من از این کلید استفاده کردم.
با تشکر از لطف بی پایان شما استاد عزیز

درود

همانطور که در پاسخ قبلی حدس زدم زمان کوتاهی که در نقشه اول منظور کردم بشما اجازه نمیداده که کلید s را زودتر از اتمام عملیات رها کنید و هر چقدر هم سریع عمل میکردید باز هم عملیات ، قبل از شما تمام میشده.

اما در نقشه دوم که زمان را با افزایش مقاومت ولوم ، افزایش دادم توانستید ضرورت نگهداشتن کلید را ملاحظه فرمایید .

البته این ضعف قابل رفع است که نیازی به نگهداشتن کلید نباشه ولی من همیشه به سادگی مدار اهمیت زیادی میدم زیرا عمر سیستم بشدت افزایش پیدا میکنه ، بویژه که نگهداشتن کلید ، زحمت چندانی نداره
و بویژه تر که زمان نقطه جوش باید بسیار کوتاه باشه و بنظر من زمان نقشه دوم بیش از مقدار مورد نیازه و زمان نقشه اول مناسب تره
هرچند که در نقشه دوم هم با انتخاب مقاومت مناسب در ولوم زمان کوتاه هم حاصل میشه ولی ازانجاکه ناگزیر هستید برای زمان های کوتاه ، همیشه از چند درصد ابتدای ولوم استفاده کنید و بخش اعظم ولوم بی ثمر میشه لذا دقت انتخاب زمان دقیق را دشوار میکنه.

به هر تقدیر ، عملا ناگزیر هستید زمان کوتاهی را انتخاب کنید که هر چقدر هم سریع عمل کنید ، لزوما، عملیات جوش ، قبل از رها کردن کلید بپایان میرسه اما جهت اطمینان ، بهتره از پایان عملیات مطلع شوید و سپس کلید را رها کنید .

سعی میکنم تحلیل نقشه اول را در اسرع وقت در پست های آتی تقدیم کنم و اگرچه نقشه دوم بسیار ساده است و نیاز به تحلیل نداره اما تحلیل نقشه دوم بشرح زیر است .

تحلیل بخش قدرت آن در تاپیکی با نام تحلیل دیمر ، قبلا به تفصیل تقدیم شده اما تحلیل بخش فرمان به این صورت است که:

کلید s در حالت اول ، ولتاژ ۱۲ ولت را به خازن متصل و فورا شارژ میکنه .

و زمانیکه کلید s در حالت دوم قرار میگیره انرژی خازن موجب تحریک بیس میشه و ترانزیستور روشن میشه .
و از سوی دیگر جریانی هم از طریق ولوم و مقاومت ۱۰۰ اهم عبور میکنه و متناسب با مقدار مقاومت ولوم که انتخاب کردید انرژی خازن را سریعتر یا دیرتر تخلیه میکنه .

و تا زمانیکه انرژی و ولتاژ خازن بمیزان کافی تخلیه نشده باشه و قادر به تحریک بیس باشه دراینصورت رله فعاله و بتبع آن جریان جوش هم وجود داره .

بنابرین ازآنجاکه با قطع شدن کلید s ، جریان بیس هم متوقف میشه ، لذا بمحضی که کلید را قطع کنید در همان لحظه رله خاموش و لذا جریان جوش هم قبل از پایان عملیات متوقف میشه .

بنابرین در این نقشه ملاحظه فرمودید که کلید s باید تا پایان عملیات در حالت دوم باشه.
و در نقشه اول هم به همین صورت است و در تحلیل آن که در پست های آتی تقدیم میکنم ، محرز و شفاف میشه.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 171077

مشاهده فایل‌پیوست 171020

برای آپلود آسان تصاویر باید تصاویر را قبل از ارسال ویرایش کنید که حجمش کم بشه و حجم انرا قبل از آپلود بررسی کنید که کم باشه تا اولا براحتی آپلود بشه و ثانیا بسادگی لود بشه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
پاسخ : تحلیل ساده ترین نقشه دستگاه نقطه جوش باطری

مشاهده فایل‌پیوست 171084

درود

مشاهده فایل‌پیوست 171020

تحلیل ساده ترین نقشه نقطه جوش
(نقشه فوق)

همانطور که در پست قبل عرض شد بخش قدرت این نقشه در تاپیک تحلیل دیمر مفصلا تحلیل و بررسی شده.

و بخش فرمان بشرح زیر است .

زمانیکه کلید s باز است بیس t1 از طریق R1 تحریک میشه و t1 را روشن میکنه و به این ترتیب ولتاژ ۱۲ ولت از کلکتور به امیتر و لذا به خازن هدایت و منتقل میشه و خازن را شارژ میکنه .

و ازآنجاکه لازمه روشن شدن t2 که تیپ مثبت است آنست که ولتاژ بیس آن کوچکتر از امیترش باشه اما بواسطه باز بودن کلید s ولتاژ بیس t2 که از طریق R1 و R2 به ۱۲ ولت مرتبط است همیشه بزرگتر از امیترش است لذا مادامیکه کلید باز باشه t2 خاموشه و لذا t3 تحریک و روشن نمیشه و لذا رله و بخش قدرت هم خاموشه.

اما بمحضی که کلید s بسته بشه ازآنجاکه امیتر t1 به خازنی متصله که با حدود ۱۲ ‌ولت شارژ شده و لذا ولتاژ امیتر حدود ۱۲ ولت است (صرفنظر از 7/. ولت )
و بیس t1 که از طریق کلید به گراند متصل میشه لذا ولتاژ بیس t1 که تیپ منفی است کمتر از امیتر میشه ، لذا خاموش میشه و ارتباط خازن با ۱۲ ولت تغذیه را قطع میکنه .

از طرفی بیس t2 از طریق مقاومت R2 و کلید به گراند یا صفر ولت مرتبط میشه و ازآنجاکه امیتر این ترانزیستور به خازنی با ولتاژ ۱۲ ولت متصله ، لذا ولتاژ بیس کوچکتر از امیتر میشه و بنابرین شرایط روشن شدن تیپ مثبت فراهم شده

و t2 روشن میشه و انرژی ذخیره شدهٔ خازن را از امیتر به کلکتور و لذا بسمت ولوم و بیس t3 هدایت میکنه و از یکسو از ۱۵ کیلو عبور کرده و بیس t3 را تحریک و t3 را روشن میکنه .

و از سوی دیگر بخشی از جریان و انرژی خازن از طریق ولوم و مقاومت ۱۰۰ اهمی به گراند مرتبط میشه و کم کم انرژی خازن را تخلیه میکنه .

لذا اگر مقاومت ولوم را بمقدار زیاد انتخاب کرده باشیم انرژی خازن به کندی تخلیه میشه و اگه مقاومت ولوم را بمقدار کم انتخاب کرده باشیم انرژی خازن بسرعت تخلیه میشه .

و زمانیکه خازن بمیزانی دشارژ و تخلیه بشه که دیگه قادر به تحریک بیس t3 نباشه.
در این هنگام t3 خاموش و لذا رله و بخش قدرت هم خاموش خواهد شد و جریان جوش متوقف میشه .

اما لازم است کلید s تا پایان عملیات بسته باشد و حالا در پست آتی ببینیم چنانچه قبل از پایان عملیات و قبل از دشارژ و تخلیه کامل خازن کلید را رها کنیم ، چه اتفاقی میافته ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 171020

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
پاسخ : تحلیل ساده ترین نقشه دستگاه نقطه جوش باطری

درود

مشاهده فایل‌پیوست 171020

بقیه تحلیل نقشه ساده ترین نقطه جوش
(نقشه فوق)

با توجه به تحلیل پست قبل دیدیم لازمه جریان نقطه جوش و فعال شدن رله و بخش قدرت اینه که t2 و t3 روشن باشه که بموجب بسته بودن کلید و با شرطی که خازن تخلیه نشده باشه حاصل میشه .

اما در حالیکه t2 روشن است و خازن هم دارای انرژی کافی است چنانچه کلید را رها کنیم در اینصورت بشرح زیر بیس هر دو ترانزیستور t1 و t2 از گراند آزاد میشه (که البته فعلا نیاز به بررسی t1 نداریم) .

زیرا با باز شدن کلید s مقاومت R2 از گراند آزاد میشه و ازآنجاکه R2 از طریق R1 به ۱۲ ولت متصله لذا بخشی از ولتاژ ۱۲ ولت از طریق R1 و R2 به ببس t2 هدایت میشه و شرط خاموشی t2 که تیپ مثبته برقرار میشه چرا ؟

زیرا t2 تیپ مثبته و در تیپ مثبت چنانچه ولتاژ بیس بزرگتر از امیتر باشه ترانزیستور خاموش میشه لذا ازآنجاکه ولتاژ خازن که به امیتر t2 متصله هر مقداری باشه با باز شدن کلید s ، بیس t2 بزرگتر از امیتر میشه بنابرین t2 خاموش خواهد شد .

و زمانیکه t2 خاموش بشه بشرح تحلیل ، t3 و رله و بخش قدرت هم خاموش میشه و جریان جوش را متوقف میکنه.
بنابرین چنانچه قبل از پایان عملیات ، کلید را رها کنیم بلافاصله جریان جوش زودتر از موعد متوقف میشه و جوشکاری را مخدوش میکنه .

تبدیل مدار نقطه جوش برای مصارف سبک و سنگین

اگر نقشه نقطه جوش برای مصارف سبک مثلا برای سری موازی کردن باطری های کوچک طراحی شده باشه دراینصورت ماکزیمم زمان و جریان جوش هم برای مصارف سنگین مانند صفحات فلز کابینت آشپزخانه کافی نیست و باید با تغییراتی ، مدت زمان و جریان جوش را افزایش دهیم .

با توجه به تحلیل سیستم بدیهی است ، اگه ظرفیت خازن بزرگتر باشه انرژی بیشتری ذخیره میکنه و لذا دیرتر تخلیه میشه و به این ترتیب مدت زمان جوشکاری طولانی تر میشه و برای مصارف سنگین تر قابل استفاده خواهد شد.

و اگه از ولوم و مقاومت موازی با اهم بالاتری استفاده کنیم ، انرژی خازن با کندی بیشتر و آهسته تر تخلیه میشه و لذا باز هم مدت زمان جوشکاری بیشتر میشه.

سوال 1​
چرا نمیتوانیم از ولومی با اهم بالا استفاده کنیم که انتخاب مدت زمان بسیار زیاد برای مصارف سنگین و مدت زمان بسیار کم برای مصارف سبک ممکن و مقدور باشه؟

سوال 2​

زمانیکه خازن دارای انرژی و هر ولتاژ کافی باشه (چه ۴ ولت و چه ۶ ولت و چه ۱۰ ولت و ..)

بمحض باز شدن کلید s چرا ولتاژ بیس t2 بزرگتر از امیتر میشه ؟​

سوال 3​
با چه کلکی میتوانیم مدار فرمان نقطه جوش را برای هر مصرف سبک و سنگینی بگونه ای مجهز کنیم که برای دستیابی به مدت زمان کافیِ جوش نیاز به تعویض قطعه نداشته باشه؟

سوال ۴
ضمنا نقیصه ای را در نقشه ها منظور کردم تا از سوی علاقمندان اعتراض و اصلاح بشه که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت
بطوریکه نقشه با همین وضعیت هم قابل استفاده است و از نظر عملکرد دستگاه ، با اشکالی مواجه نیست ولی ایراد تابلویی داره که بارها در این خصوص بحث و گفتگوی مبسوطی شده و انتظار داشتم لااقل مورد توجه و تاکید کاربران قدیمی قرار بگیره که البته شاید تابحال این تاپیک را مطالعه نفرمودند و شاید با عنایت و اطمینان بزرگوارانه ، تردیدی بر صحت نقشه نکردند تا از حیث نقص و ایراد بررسی فرمایند
.

.
لذا نقص علمی سیستم که تاثیری در کارآیی دستگاه نداره ، اعلام فرمایید

مشاهده فایل‌پیوست 171020

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود بر همه اساتید
استاد عزیزم بابت سوال آخرتون فکر میکنم منظورتون نبودن دیود هرزگرد باشه که باعث صدمه T3 میشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود بر همه اساتید
استاد عزیزم بابت سوال آخرتون فکر میکنم منظورتون نبودن دیود هرزگرد باشه که باعث صدمه T3 میشه.
درود

آفرین

من تصور میکردم جناب حبیب عزیز این تاپیک را مطرح فرمودند و هر چند ایشان هم خواستار نقشه نقطه جوش شدند اما بدوا شما جویای این نقشه بودید .

به هر صورت نقشه جدید پیوست که نیاز به نگهداشتن کلید s نباشه و بسادگی نقشه دوم باشه بشما هدیه میکنم.
فقط باید رله ای تهیه کنید که یک کنتاکت بسته و دو کنتاکت باز داشته باشه که فراوونه .
و سمت راست نقشه نحوه تبدیل یک کنتاکت بسته و یک کنتاکت باز به کنتاکت دو حالته را می بینید که برای اجرای نقشه استفاده کنید.

سپاس
در این نقشه کافیه یکلحظه کلید s را بزنید و رها کنید تا بقیه عملیات بدون توجه به وضعیت کلید اجرا بشه.
IMG_20201101_152706_471.jpg

آخرین ویرایش:
بالا