آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
دوستان من تا حالا کلیپ ارسال نکردم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمائید

درود

قبلا بابت اغراق بزرگوارانه شما سپاسگزارم
قبلا تاپیکی در خصوص ارسال فایل دیده بودم اما پیدا نکردم و در توضیحاتم اشتباه کردم و چون سالها قبل آنگونه ارسال میشد و الان ناخواسته مراحل ارسال را اجرا میکنم ولی روش گذشته را توضیح داده بودم و لذا روش فعلی را بصورت تصویری مشخص کردم.
1- پاسخ به موضوع
۲- تایپ متن
۳- تنظیمات اضافی
۴- مدیریت فایل
۵- choose file جهت انتخاب فایل دلخواه موجود در سیستم شما
۶- آپلود که لحظاتی متناسب با حجم فایل انتظار میکشید که آپلود انجام بشه تا نام فایل در پنجره کوچکی که قرار گرفته خودبخود پاک بشه .
اگه حجیم باشه آپلود نمیشه و باید بصورت فایل فشرده آپلود کنید

نهایتا پس از آپلود ، ذخیره تغییرات و ارسال .
اگه موفق نشدید مطلع فرمایید .

IMG_20201025_014403_897.jpg

IMG_20201025_014506_704.jpg

IMG_20201025_014553_953.jpg

IMG_20201025_014651_912.jpg

ضمنا روشی که جناب habbib در پست بعد اشاره فرمودند راحت تر است اما در روشی که من اشاره کردم امکاناتی از جمله حذف فایل هایی که اشتباها ارسال شده هم وجود داره.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با درود
کسب اجازه از استاد غزال

مهدی جان بی صبرانه در انتظار اتمام پروژه هستم با هم یک حرکت انقلابی بزنیم
البته با کمک استاد
در تصویر پایین توضیح دادم
علاوه بر توضیح استاد عزیزم مستقیماً از همان کلیشه آپلود تصویر نیز میتوانید بابت آپلود کلیپ استفاده نمایید

۲۰۲۰۱۰۲۵_۰۱۵۰۲۷.png
متشکرم

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
بابت کیفیت پایین تصویر عذر خواهی میکنم فایل اصلی رو با یک برنامه فشرده کردم که خیلی فشرده.تو این برنامه پنج کلید قرار دادم که با دو تاش زمان رو تنظیم میکنم و با دو تای دیگه تعداد جوش ها رو تنظیم میکنم و با آخرین کلید آتش میکنم که جوری برنامه ریزی کردم که اگه کلید رو پنج دقیقه هم نگه داری فقط یک بار برنامه تنظیم شده رو آتش میکنه.البته به احتمال زیاد در آینده این کلیدها حذف میشه و از یک کلید انکودری استفاده خواهم کرد و یک مدار زیرو کراسینگ نیز اضافه خواهم کرد برای یه سری کارهای دیگه.با تشکر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
بابت کیفیت پایین تصویر عذر خواهی میکنم فایل اصلی رو با یک برنامه فشرده کردم که خیلی فشرده.تو این برنامه پنج کلید قرار دادم که با دو تاش زمان رو تنظیم میکنم و با دو تای دیگه تعداد جوش ها رو تنظیم میکنم و با آخرین کلید آتش میکنم که جوری برنامه ریزی کردم که اگه کلید رو پنج دقیقه هم نگه داری فقط یک بار برنامه تنظیم شده رو آتش میکنه.البته به احتمال زیاد در آینده این کلیدها حذف میشه و از یک کلید انکودری استفاده خواهم کرد و یک مدار زیرو کراسینگ نیز اضافه خواهم کرد برای یه سری کارهای دیگه.با تشکر

مهدی جان خیلی جالب بود
آیا این سیستم رو توسط ترانس هم تست کردی
پاسخش چطوره؟

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

من تا اینجا ممنونم که پاسخ دادید.
و ممنونم که تست فرمودید .
و اینکه جواب گرفتید هم تردیدی ندارم اما نه آن جوابی که ابتدا ادعا فرمودید .

لذا از کلیه علاقمندانی که شاهد هستند دعوت میکنم این مدار ساده ابتکاری که تابحال عرضه نشده را تست فرمایند و پاسخ را همینجا اعلام فرمایند .​

و لذا ازانجاکه مقادیر قطعات را در ابتکار خود بدست اوردید و تجربه فرمودید لذا مقادیر و مشخصه قطعات را اعلام فرمایید تا علاقمندان هم نتیجه مقایسه دو نقشه رایج و نقشه ابتکاری شما را اعلام فرمایند بطوریکه اگه بهتر از نقشه رایج و بصورت خطی تونست موجب کاهش و افزایش ولتاژ بشه دراینصورت از شما عذرخواهی میکنم​

هرچند با وجود صحت ادعای شما هم مطلب بی ربطی نگفته بودم و نباید مبتکر یک طرح در محیطی که اطلاعی از توانایی وی ندارند درخواست تست ایده های خود را بده که بهش ایمان ندارند و دراینصورت از کیسه خلیفه بخشیده و قصد داشته از وقت دیگران برای پیشبرد اهداف خودش استفاده کنه.

و لذا حتی اگه ایده شما موثرتر از نقشه رایج میبود دراینصورت نیز پاسخم ، هیچگونه مطلب غیرعادی نداشته و عین حقیقت و عاری از توهین بوده اما با این وجود درصورتیکه نقشه شما موثرتر باشه و بصورت خطی عمل کنه عذرخواهی میکنم
اما من تست نکردم با قاطعیت اعلام میکنم نقشه شما بنحو بسیار غیرخطی تر از نقشه رایج عمل میکنه و منتظر تست علاقمندان هستیم.

سپاس
با سلام مجدد خدمت دوستان
بنده چند روزی هست که فقط در دفتر کارم به اینترنت دسترسی دارم بخاطر همین در جواب دادن به فرمایشات شما تاخیر رخ داد که عذر میخام
از طرفی مداری که پیشنهاد دادم ساختش مربوط به حدود 15 سال قبله و اینکه حدودی عرض کردم بخاطر همینه و همین مقادیری که گفتم فقط در حافظم موجوده و نه نیازی به تست دوستان هست و نه به عذرخواهی جنابعالی بنده عذر میخام بیشتر از اینم وقت شما و دوستان رو نمیگیرم موفق و سربلند باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام مجدد خدمت دوستان
بنده چند روزی هست که فقط در دفتر کارم به اینترنت دسترسی دارم بخاطر همین در جواب دادن به فرمایشات شما تاخیر رخ داد که عذر میخام
از طرفی مداری که پیشنهاد دادم ساختش مربوط به حدود 15 سال قبله و اینکه حدودی عرض کردم بخاطر همینه و همین مقادیری که گفتم فقط در حافظم موجوده و نه نیازی به تست دوستان هست و نه به عذرخواهی جنابعالی بنده عذر میخام بیشتر از اینم وقت شما و دوستان رو نمیگیرم موفق و سربلند باشید

درود

عزیز ارجمند
اینجا گرد آمدیم تا از یافته های یکدیگر استفاده کنیم.
این حقیقت که انسان مانند تمامی موجودات عالم خطا میکنه تردیدی نیست و لذا خطای من و شما موضوع تازه و جدیدی بنظر نمیرسه و قابل کتمان نیست.

فلذا ازآنجاکه ایده تازه ای مطرح فرمودید و در صورتیکه موثر و مفید باشه قطعا بسیار ارزشمند است دوست تر داشتیم از دانش حضرتعالی استفاده کنیم و اگر تمایلی ندارید مختار هستید ، اما با توجه به مرور زمان که تجربه ۱۵ سال قبل را مطرح فرمودید کمترین تردیدی ندارم که موضوع مشابهی بوده و بنحو کاملی بخاطر نیاوردید چون مطلب مورد نظر شما در دیمر مغایر با اصول علمی است و بهیچ عنوان پاسخ مناسبی نمیده .

ولی من با توجه به شهامت شما که ایده تازه ای مطرح فرمودید نه تنها مطابق عادت و اقتضای سنی کوچکترین توهینی نکردم بلکه احترام خاصی هم برای حضرت عالی قائل شدم و بسیار مشتاق شدم خطای احتمالی منو اصلاح فرمایید ، اگرچه با قدرت و اطمینان کامل بر نظر خود اصرار و پافشاری دارم و بسادگی قادر به اثبات و تحلیل مدعا هستم.

با اینحال بعید نیست خطا از ناحیه من باشه و ساده ترین شیوهٔ احراز خطا تست عملی توسط مدعی است.
خصوصا که دیگران بدلیل ناباوری و مقاومت در برابر ایده های تازه ، تست کامل و کافی نمیکنند و تمایل زیادی به عدم توفیق دارن و اساسا ممکنه صداقت لازم را هم نداشته باشن.

اما پس از آنکه فرمودید تست شده با این استنباط که اخیرا اقدام فرمودید مشخصه قطعات را سوال کردم تا علاقمندان با تکرار آزمایش ، مشاهدات و مقایسه خود را گزارش فرمایند و خطای احتمالی من یا شما اصلاح بشه.

و ازآنجا که موضوع را در گذشته دور تجربه فرمودید و مشخصهٔ قطعات را بخاطر ندارید ، استنباط خودمو از خلط مبحث و سوء برداشت تقدیم میکنم.

اینکه فرمودید اگر از ۳ پایه ولوم استفاده بشه تغییرات حاصله بحالت خطی نزدیکتره کاملا درسته ‌.
اما بشرطی که استفاده از ۳ پایه مقدور و ممکن باشه.
مثلا برای دریافت ولتاژ از صفر تا ۱۰ ولت و یا برای افزایش و کاهش شدت صدا و تن و نور و غیره قابل استفاده است و غالبا بکارگیری دو پایه ولوم منجر به غیر خطی شدن شدید تغییرات میشه.

آما در نقشه این دیمر که تحلیل مفصل آن هم در تاپیکی تقدیم شده اساسا امکان استفاده از ۳ پایه ولوم وجود نداره ، چرا ؟

چون ولتاژ و انرژی خازن وظیفه فرمان آتش را بعهده داره و ظرفیت خازن و مقاومت سری تعیین کننده زمان آتش است که در چه لحظاتی از نیم سیکل اتفاق بیافته
و لذا با خازن ثابت ، هر چقدر مقاومت بزرگتر باشه زمان شارژ خازن که ولتاژ بمیزان کافی برسه بیشتر میشه و ترایاک دیرتر روشن میشه .
و بنابرین باید فقط مقاومت ولوم تغییر کنه تا زمان آتش تغییر کنه .
و باید گیت مستقیما یا با مقاومت کوچکی به خازن متصل بشه
اما اگه بنحوی که در نقشه مشخص فرمودید از ۳ پایه استفاده بشه در اینصورت هر چقدر پایه وسط ولوم از خازن دورتر بشه ، وظیفه خازن کمرنگ تر و کمرنگ تر و از ناحیه ای که خیلی دور میشه بکلی بی اثر میشه و انرژی خازن تخلیه نمیشه.

و لذا ازآنجاکه ولتاژ و انرژی خازن در گیت تخلیه نمیشه (چون در نقشه شما مستقیما به خازن متصل نشده ) لذا جریان ناچیز لحظه ای اساسا قادر به روشن کردن بسیاری از ترایاک ها نیست.

به این ترتیب چنانچه پایه وسط نزدیک به خازن باشه ترایاک روشن میشه و در نواحی دیگه روشن نمیشه و لذا تقریبا بخش اعظم ولوم بی ثمر و بلااستفاده میشه و این موضوع یعنی اوج غیرخطی شدن سیستم .

بعبارت دیگر در محدوده وسیعی از ولوم شاهد هیچگونه تغییراتی نیستیم و هرچند اطمینان کامل دارم اما خطای خود را دور از ذهن هم نمیدانم که با تست عملی کاملا محرز و مشخص میشه.

بابت پاسخی که ارسال فرمودید و تا حدودی روشنگر حقیقت بود متشکرم.

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

عزیز ارجمند
اینجا گرد آمدیم تا از یافته های یکدیگر استفاده کنیم.
این حقیقت که انسان مانند تمامی موجودات عالم خطا میکنه تردیدی نیست و لذا خطای من و شما موضوع تازه و جدیدی بنظر نمیرسه و قابل کتمان نیست.

فلذا ازآنجاکه ایده تازه ای مطرح فرمودید و در صورتیکه موثر و مفید باشه قطعا بسیار ارزشمند است دوست تر داشتیم از دانش حضرتعالی استفاده کنیم و اگر تمایلی ندارید مختار هستید ، اما با توجه به مرور زمان که تجربه ۱۵ سال قبل را مطرح فرمودید کمترین تردیدی ندارم که موضوع مشابهی بوده و بنحو کاملی بخاطر نیاوردید چون مطلب مورد نظر شما در دیمر مغایر با اصول علمی است و بهیچ عنوان پاسخ مناسبی نمیده .

ولی من با توجه به شهامت شما که ایده تازه ای مطرح فرمودید نه تنها مطابق عادت و اقتضای سنی کوچکترین توهینی نکردم بلکه احترام خاصی هم برای حضرت عالی قائل شدم و بسیار مشتاق شدم خطای احتمالی منو اصلاح فرمایید ، اگرچه با قدرت و اطمینان کامل بر نظر خود اصرار و پافشاری دارم و بسادگی قادر به اثبات و تحلیل مدعا هستم.

با اینحال بعید نیست خطا از ناحیه من باشه و ساده ترین شیوهٔ احراز خطا تست عملی توسط مدعی است.
خصوصا که دیگران بدلیل ناباوری و مقاومت در برابر ایده های تازه ، تست کامل و کافی نمیکنند و تمایل زیادی به عدم توفیق دارن و اساسا ممکنه صداقت لازم را هم نداشته باشن.

اما پس از آنکه فرمودید تست شده با این استنباط که اخیرا اقدام فرمودید مشخصه قطعات را سوال کردم تا علاقمندان با تکرار آزمایش ، مشاهدات و مقایسه خود را گزارش فرمایند و خطای احتمالی من یا شما اصلاح بشه.

و ازآنجا که موضوع را در گذشته دور تجربه فرمودید و مشخصهٔ قطعات را بخاطر ندارید ، استنباط خودمو از خلط مبحث و سوء برداشت تقدیم میکنم.

اینکه فرمودید اگر از ۳ پایه ولوم استفاده بشه تغییرات حاصله بحالت خطی نزدیکتره کاملا درسته ‌.
اما بشرطی که استفاده از ۳ پایه مقدور و ممکن باشه.
مثلا برای دریافت ولتاژ از صفر تا ۱۰ ولت و یا برای افزایش و کاهش شدت صدا و تن و نور و غیره قابل استفاده است و غالبا بکارگیری دو پایه ولوم منجر به غیر خطی شدن شدید تغییرات میشه.

آما در نقشه این دیمر که تحلیل مفصل آن هم در تاپیکی تقدیم شده اساسا امکان استفاده از ۳ پایه ولوم وجود نداره ، چرا ؟

چون ولتاژ و انرژی خازن وظیفه فرمان آتش را بعهده داره و ظرفیت خازن و مقاومت سری تعیین کننده زمان آتش است که در چه لحظاتی از نیم سیکل اتفاق بیافته
و لذا با خازن ثابت ، هر چقدر مقاومت بزرگتر باشه زمان شارژ خازن که ولتاژ بمیزان کافی برسه بیشتر میشه و ترایاک دیرتر روشن میشه .
و بنابرین باید فقط مقاومت ولوم تغییر کنه تا زمان آتش تغییر کنه .
و باید گیت مستقیما یا با مقاومت کوچکی به خازن متصل بشه
اما اگه بنحوی که در نقشه مشخص فرمودید از ۳ پایه استفاده بشه در اینصورت هر چقدر پایه وسط ولوم از خازن دورتر بشه ، وظیفه خازن کمرنگ تر و کمرنگ تر و از ناحیه ای که خیلی دور میشه بکلی بی اثر میشه و انرژی خازن تخلیه نمیشه.

و لذا ازآنجاکه ولتاژ و انرژی خازن در گیت تخلیه نمیشه (چون در نقشه شما مستقیما به خازن متصل نشده ) لذا جریان ناچیز لحظه ای اساسا قادر به روشن کردن بسیاری از ترایاک ها نیست.

به این ترتیب چنانچه پایه وسط نزدیک به خازن باشه ترایاک روشن میشه و در نواحی دیگه روشن نمیشه و لذا تقریبا بخش اعظم ولوم بی ثمر و بلااستفاده میشه و این موضوع یعنی اوج غیرخطی شدن سیستم .

بعبارت دیگر در محدوده وسیعی از ولوم شاهد هیچگونه تغییراتی نیستیم و هرچند اطمینان کامل دارم اما خطای خود را دور از ذهن هم نمیدانم که با تست عملی کاملا محرز و مشخص میشه.

بابت پاسخی که ارسال فرمودید و تا حدودی روشنگر حقیقت بود متشکرم.

سپاس
جناب غزال از توجه شما به موضوع ممنونم و تشکر میکنم
بنده به واسطه تغییر ولتاژ گیت ترایاک و به تبع اون تغییر ولتاژ خروجی این مدار رو پیشنهاد دادم که البته تغییر فرکانس شاید بهتر میتونست از عهده اینکار بربیاد که صدالبته ساخت چنین مداری بسیار سنگین و پرهزینه میشد ولی مدار شما برحسب شارژ و دشارژ خازن کار میکنه که مطابق با توضیحات خوب و مفصل جنابعالی میباشد و امیدواریم در عمل هم کارایی خودشو نشون بده هر چند اگرهم چنین نشد از تجربیات شما واحترام ما به شما چیزی کم نمیکنه
ولی آیا با کم کردن ظرفیت خازن و مقاومت با همون ثابت زمانی نمیشد کاری کرد که ولوم از عهده جریانکشی مدار بربیاد و نیاز به چندین بار تعویض اون یا دوبل کردنش نباشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
جناب غزال از توجه شما به موضوع ممنونم و تشکر میکنم
بنده به واسطه تغییر ولتاژ گیت ترایاک و به تبع اون تغییر ولتاژ خروجی این مدار رو پیشنهاد دادم که البته تغییر فرکانس شاید بهتر میتونست از عهده اینکار بربیاد که صدالبته ساخت چنین مداری بسیار سنگین و پرهزینه میشد ولی مدار شما برحسب شارژ و دشارژ خازن کار میکنه که مطابق با توضیحات خوب و مفصل جنابعالی میباشد و امیدواریم در عمل هم کارایی خودشو نشون بده هر چند اگرهم چنین نشد از تجربیات شما واحترام ما به شما چیزی کم نمیکنه
ولی آیا با کم کردن ظرفیت خازن و مقاومت با همون ثابت زمانی نمیشد کاری کرد که ولوم از عهده جریانکشی مدار بربیاد و نیاز به چندین بار تعویض اون یا دوبل کردنش نباشه؟

درود بر شما

اصولا از آنجاکه باید جریان گیت تامین بشه و ازآنجاکه ناگزیر به استفاده از مقاومت و در واقع ولوم اهم بالا هستیم و عبور از مقاومت بزرگ جریانی نمیده لذا یا باید بقول شما از مدارات پیچیده و ای سی استفاده کنیم تا سیگنالی با ولتاژ پایین به ولوم اهم پایین بدیم و بتونیم از هر ۳ پایه ولوم استفاده کنیم

اما اینجا تنها راه ممکن ذخیره انرژی در خازن است که وقتی بمقدار ۳۰ ولت رسید بصورت ناگهانی از دیاک عبور میکنه و با جریان قابل توجهی در گیت تخلیه میشه .

اما زمان لحظه اتش همانطور که فرمودید ثابت زمانی تعیین میکنه ثابت زمانی با تغییر ظرفیت خازن و مقدار مقاومت تغییر میکنه

و ازآنجاکه تغییر ظرفیت خازن بصورت پیوسته تقریبا ناممکنه و حجم خازن واریابل خیلی بزرگ هست و همچنین گرون هم تموم میشه لذا بهتره خازن ثابتی انتخاب کنیم و فقط مقاومت ولوم را تغییر دهیم بطوریکه گیت ترایاک همواره متصل به خازن باشه.

اما برای استفاده از فرکانس که فرمودید ، محدودیت هایی داریم زیرا برق شهر ۵۰ هرتز و ثابت است و باید از اینورتر پرقدرت با فرکانس دلخواه استفاده کنیم که خیلی گرون و حجیم میشه

و یا برای استفاده از برق شهر ۵۰ هرنزی ، باید فرکانس فرمان آتش مضربی از فرکانس ۵۰ باشه.

بنابرین ساده ترین راه استفاده از دیمر ساده است .
ضمنا آخرین جمله مفهومم نشد
و نیاز به چندین بار تعویض اون یا دوبل کردنش نباشه؟

سپاس

بالا