آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افت ولتاژ منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
درود

امکان نداره زینر 9 ولتی باشه
پاسخ حدسی ارزشی نداره بلکه باید ولتاژ را با ولتمتر بخونی
من ولتاژ شکست نخواستم بلکه دو پروب ولتمتر را به دو سر زینر متصل کن ببین چند ولته که اگه سالم باشه ولتاژ شکست را نشون میده.

ولتاژ کلکتور از ابتدا که تغذیه را روشن میکنی چند ولته و چند ولت میشه ؟
ولتاژ هر پایه زینر جدا جدا چند ولته ؟
مقاومت حدود ۲ کیلو با مقاومت حدود ۶ کیلو که به بیس متصله موازی کن ببین درست میشه ( موقتی و آزمایشی است دائمی نیست )
نگفتی کدوم پایه بیس است ؟ اگه شماره روبروی شما باشه پایه سمت چپ بیس است یا وسط یا راست ؟
ضمنا نه تنها ارتباطی با L و H قدرت نداره بلکه اگر با اتصال ۱۸۱۵ واقعا درست شده هیچ ارتباطی به ترانزیستور های قدرت نداره
ولی تردید ندارم ایراد در ترانزیستور و نحوه نصب است که خلاصه با آزمایشات فوق مشخص میشه

سپاس
سلام، ولتاژ زنر همون 9 ولت هست با پراب زدن انداه گیری کردم، و ولتاژ دو سرش، سمت منفی دیود 26ولت و سمت مثبت 18 ولت هست، ولتاژ کلکتور هم 3.9 ولت هست، واسه ترانزیستور هم اگه نوشته رو ب رو باشه از راست به چپ میشه بیس کلکتور امیتر.
مقاومت‌ های بیس هم 15 و 1.5 کیلو هست، مقاومت دو کیلو ک گفتید با کدوم موازی بشه؟
ممنونم

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
شما گفتی فقط یک ترانزیستور 13009 رو تعویض کردی بنظر من ترانزیستور دوم رو خارج کن و تست کن به احتمال زیاد ایراد از همونه چون این پاور ها حتی با یک ترانزیستور سالم و یکی خراب همین رفتار رو از خود نشون میده
یک ترانزیستور سوخته بود اما واسه یکسان بودن هردوشو عوض کردم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sonysony

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام، ولتاژ زنر همون 9 ولت هست با پراب زدن انداه گیری کردم، و ولتاژ دو سرش، سمت منفی دیود 26ولت و سمت مثبت 18 ولت هست، ولتاژ کلکتور هم 3.9 ولت هست، واسه ترانزیستور هم اگه نوشته رو ب رو باشه از راست به چپ میشه بیس کلکتور امیتر.
مقاومت‌ های بیس هم 15 و 1.5 کیلو هست، مقاومت دو کیلو ک گفتید با کدوم موازی بشه؟
ممنونم

درود

اختلاف کاتد آند زینر 8 ولته و لذا با گزارش 9 ولت ناسازگاره
روی زینر چی نوشته ؟
ولتاژها غیر عادی است لذا آیا تغییراتی اعمال کردی و مثلا ۵ ولتی بوده و تبدیل به ۱۲ ولت کردید ؟
با ۱۵ کیلو مقاومت حدود ۴ کیلو سری کنید قطعا درست میشه ولی فقط جهت ارزیابی تست کنید تا اشکال مشخص بشه
آیا ۱۵ کیلو را با اهم متر اندازه گیری کردید یا بر اساس رنگ ؟

آیا نقشه این تغذیه را دارید ؟
آیا مطمئنی ۱۵ کیلو هست و آیا R31 هست و آیا مطمئنی این ۱۵ کیلویی را کسی تغییر داده و تعویض نکرده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
درود

اختلاف کاتد آند زینر 8 ولته و لذا با گزارش 9 ولت ناسازگاره
روی زینر چی نوشته ؟
ولتاژها غیر عادی است لذا آیا تغییراتی اعمال کردی و مثلا ۵ ولتی بوده و تبدیل به ۱۲ ولت کردید ؟
با ۱۵ کیلو مقاومت حدود ۴ کیلو سری کنید قطعا درست میشه ولی فقط جهت ارزیابی تست کنید تا اشکال مشخص بشه
آیا ۱۵ کیلو را با اهم متر اندازه گیری کردید یا بر اساس رنگ ؟

آیا نقشه این تغذیه را دارید ؟
آیا مطمئنی ۱۵ کیلو هست و آیا R31 هست و آیا مطمئنی این ۱۵ کیلویی را کسی تغییر داده و تعویض نکرده ؟

سپاس
روی زنر 9.1 نوشته که از اول همین بوده، کلا قطعه ای در مدار تغیر نکرده، مقاومت های بیس هم r27 و r28 هست،ک به ترتیب همون 1.5 و 15 کیلو هستند که با اهم متر هم اندازه گیری کردم همون مقدار رو نشون دادند.
مقاومت 4.7کیلو هم موازي کردم هم چنان مشکل پا برجاس
نقشه مدار رو متاسفانه ندارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
روی زنر 9.1 نوشته که از اول همین بوده، کلا قطعه ای در مدار تغیر نکرده، مقاومت های بیس هم r27 و r28 هست،ک به ترتیب همون 1.5 و 15 کیلو هستند که با اهم متر هم اندازه گیری کردم همون مقدار رو نشون دادند.

درود

هر پایه ۱۵ کیلو چند ولته؟ جدا جدا

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

یک عکس هم از محل ترانزیستور که R28وR27 مشخص باشه ارسال کن
کدوم ۱۵ کیلو هست ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

پس اشتباه فاحشی داری
R31 را پیدا کن ببین به کدوم پایه ترانزیستور متصله؟
یا ببین پایه های ترانزیستور به چه مقاومت هایی متصله و چند اهم هستن ؟

جهت اطمینان بک پروب اهم متر را به پایه ترانزیستور و دیگری را به اون مقاومت مورد ادعا بزن ببین اگه صفر اهم بود به اون مقاومت متصله .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960

آخرین ویرایش:

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
درود

پس اشتباه فاحشی داری
R31 را پیدا کن ببین به کدوم پایه ترانزیستور متصله؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 162959

مشاهده فایل‌پیوست 162960
R31 نزدیک پتانسومتر تنظیم هست، یه پایه ش به مثبت وصله و سمت دیگه ش با یه مقاومت 2.2 اهمی(R29) به پایه یک ایسی وصله
اگه توی عکس پیوست منظورتون هست, r31همون 15 کیلو هست ک بیین بیس و مثبت هست
بیس که به 1.5و15 کیلو وصله
کلکتور با مقاومت 5.6 کیلو به زنر وصله
امیتر هم به سر دیگه همون 1.5 کیلو و گراند و با یه مقاومت 5.6 کیلو دیگه به پایه 2 ایسی متصله

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
R31 نزدیک پتانسومتر تنظیم هست، یه پایه ش به مثبت وصله و سمت دیگه ش با یه مقاومت 2.2 اهمی(R29) به پایه یک ایسی وصله
اگه توی عکس پیوست منظورتون هست, r31همون 15 کیلو هست ک بیین بیس و مثبت هست

درود

عزیزم نقشه رو خودم تقدیم کردم و میتونم ببینم اونجا که نمی بینم بگو چیه ؟
اگر ۱۵ کیلو به بیس متصل باشه درصورتی میتونه بیشتر از ۳ ولت بشه که یا ترانزیستور سوخته باشه و یا پایه بیس را اشتباه نصب کرده باشی ؟
و به هر صورتی سوخته باشه هرگز بیس نمیتونه ۷،۷ ولت بشه.
بنابرین اساسا به هیچ پایه ای از ترانزیستور متصل نیست
.

امیتر به گراند متصله
دو پایه دیگر به چه قطعاتی متصله و مقاومت هاش چند اهم هستن ؟
با اهم متر مطمئن شو واقعا متصله .
پاسخ بده تا ایرادتو پیدا کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا