آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

elyasssmart

کاربر
2014-02-25
6
7
39

درود

با توجه به اینکه پاسخ سوال اخیر از خساراتی پیشگیری میکنه و با توجه به زمان قابل توجهی که پاسخ صحیح دریافت نشده .
لذا سوال را بنام معمای ۱۷ در پست ۳۹۰ تاپیک معماها مطرح میکنم و چنانچه پاسخ صحیح ظرف حدود یک هفته آتی اعلام نشه ، پاسخ صحیح را جهت پیشگیری از خسارت در تاپیک معماها اعلام میکنم.
https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=646164&viewfull=1#post646164
صورت معما و اخرین راهنمایی بشرح زیر است
چنانچه ، عوامل مهم صدمه لامپ ها از جمله حرارت و جریان بنحوی باشه که نور لامپ های led بصورت کورسو هم روشن بشه ، با این وجود هم ممکنه لامپ ها در مدت کوتاهی صدمه ببینند
عامل صدمه این لامپ ها که حتی با نور و حرارت ضعیف تر از نرمال هم کار میکنند چیست ؟

سپاس

درود خدمت استاد گرامی

ایا برای دونستن جواب این سوالی که پرسیدید
باید حق اشتراک پرداخت بشه ، درست است؟

چون جایی از سایت خوندم که اگر
تعمیر تلویزیون و این موارد علاقه دارید حق اشتراک باید تهیه کنید.

و فرموده بودید قبلن جواب دادید
امکانش هست محدودا تاپیکی که در ان درباره این پاسخ گفتید
رو بفرمایید
تا تمام تاپیک رو مطالعه کنم؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

elyasssmart

کاربر
2014-02-25
6
7
39
درود

آفرین
به نکته کلیدی و خوبی اشاره فرمودی.
اساسا میزان جریان تابع ولتاژه .
یعنی اگه جریان تغییر کنه قطعا ولتاژ تغییر کرده.
اما چرا اینجا اینطور نبوده ؟
این معما رو بصورت سوال زیر مطرح میکنم و اگه پاسخ صحیحی دریافت نشد پاسخ را تقدیم میکنم لذا بفرمایید :

چرا در مواردی از جمله در لامپ مورد اشاره شما باوجودیکه ولتاژ ثابت بوده تونستی جریان را کم و زیاد کنی ؟

یا چگونه میتونیم با ولتاژ ثابت ، جریان را کم کنیم؟

بدلیل جذابیت موضوع ، این سوال را در بخش معماها هم مطرح میکنم. اینجا در پست ۴۳۷ معمای ۱۹
https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=673165&viewfull=1#post673165

موضوع را در بخش معماها تعقیب و پیگیری کنید و نظر خود را همانجا مطرح فرمایید .

سپاس

جوابی که به ذهن من میرسه شاید
علتش این باشه مدار خیلی سادست
و مثل درایور لامپ led قطعات اضافه ای نداره
که شاید باعث بشه ماکزیموم ولتاژ به علت صاف نبودن ولتاژ
به دیودهای ریسه ۱۲ ولتی اعمال بشه
هی خاموش میشه هی روشن میشه با سرعت برق شهر
چون همچین مداری تو اینترنت با اسیلوسکوپ
شکل موجش مثل تپه های ریز میمونه
که هنوز اونقدر صاف نشده ولتاژ که
DC خوبی بدهد

بنابراین چون شکل موج خروجی این مدار ساده
نوک بالا تیز دارد
یعنی ماکزیموم ولتاژ زود میاد پایین و مدتش زیاد نیست

این ریسه ها به ولتاژ صافترتری نیاز دارند که بیشتر عمر کنند

سپاس

همین باعث خرابی میشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود خدمت استاد گرامی

ایا برای دونستن جواب این سوالی که پرسیدید
باید حق اشتراک پرداخت بشه ، درست است؟

چون جایی از سایت خوندم که اگر
تعمیر تلویزیون و این موارد علاقه دارید حق اشتراک باید تهیه کنید.

و فرموده بودید قبلن جواب دادید
امکانش هست محدودا تاپیکی که در ان درباره این پاسخ گفتید
رو بفرمایید
تا تمام تاپیک رو مطالعه کنم؟

سپاس

درود

به شخصه در راستای ارتقاء سطح دانش مخاطب و خودم از روش هایی استفاده میکنم که مخاطب انگیزه کافی برای فعالیت ذهنی داشته باشه .

و لذا تا جایی که مطلعم ، محدودیتی برای دسترسی و مطالعه کلیه مطالب من مقرر نشده و برای همگان و بدون پرداخت حق عضویت هم قابل استفاده است و در بقیه امور دخالتی ندارم ، ازجمله عدم دسترسی افراد و اعضاء خاص به مطالب و تاپیک های خاص از سوی من مقرر نمیشه ، زیرا کوچکترین نقش و اختیار و منافع و مسئولیت رسمی در سایت ندارم.

اما بسیار بدیهی است که تحمل هزینه های سایت , نیاز به سیاست و تمهیداتی داره که از سوی مسئولین محترم اتخاذ و مقرر میشه و قابل درک و قابل احترام است ، بویژه در شرایط حاضر که اغلب سایت های مشابه قادر به تحمل زیان مالی نبوده و از دایره فعالیت حذف شده اند ، ادامه حیات سایت بسادگی میسر نشده. و نخواهد شد.

لذا اگرچه عمده مطالب موجود بدون پرداخت حق عضویت قابل استفاده است اما در شرایط فعلی و در راستای قابل تحمل شدن مشکلات نه تنها شایسته است مبلغ ناچیز حق عضویت را برای استفاده از اطلاعاتی بپردازیم که حقیقتا برای خودم بمنزله کوهی از طلاست بلکه بنفع خودمان است تا با تلاش و مساعدت مقدور این گنجینه بسیار ارزشمند را حفظ و حراست کنیم .

به همین علت باوجودیکه دیناری از سود و زیان سایت متوجه من نیست اما ازانجاکه منافع علمی و شغلی خود را مدیون حضور و حیات مستمر این سایت بینظیر میدانم ، لذا در حد بضاعتم داوطلبانه و برایگان تلاش و فعالیت میکنم تا لااقل بخشی از دیون خود را ادا کنم که از این موهبت بسیار قیمتی محروم نشویم و برای همیشه قابل استفاده باشه.

اینجا هم پاسخ سوالی که بنظر میرسه مطالبه فرمودید.
https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=673303&viewfull=1#post673303
و اگه سوال دیگری مورد نظر است و با جستجو قادر به استخراج آن نشدید اعلام فرمایید تا چنانچه در وقت کوتاه قادر به استخراج شدم ، تقدیم کنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
جوابی که به ذهن من میرسه شاید
علتش این باشه مدار خیلی سادست
و مثل درایور لامپ led قطعات اضافه ای نداره
که شاید باعث بشه ماکزیموم ولتاژ به علت صاف نبودن ولتاژ
به دیودهای ریسه ۱۲ ولتی اعمال بشه
هی خاموش میشه هی روشن میشه با سرعت برق شهر
چون همچین مداری تو اینترنت با اسیلوسکوپ
شکل موجش مثل تپه های ریز میمونه
که هنوز اونقدر صاف نشده ولتاژ که
DC خوبی بدهد

بنابراین چون شکل موج خروجی این مدار ساده
نوک بالا تیز دارد
یعنی ماکزیموم ولتاژ زود میاد پایین و مدتش زیاد نیست

این ریسه ها به ولتاژ صافترتری نیاز دارند که بیشتر عمر کنند

سپاس

همین باعث خرابی میشه

درود

ضمن تشکر بابت مشارکت شما
پاسخ را در بخش معماهای آموزشی و در پاسخ معمای ۱۹ مطالعه فرمایید.
اما درخصوص طول عمر لامپ روشنایی پاسخ شما صحیح و جامع هست..

سپاس

آخرین ویرایش:

alivaidi

کاربر
2015-01-06
6
9
من برای لامپ نواری یا شلنگی بطول ۱۰ متر فقط از خازن و مقاومت استفاده کردم چون به نور قابل توجهی نیاز نداشتم .
باسلام خدمت استاد غزال
چون میترسیدم جوابم رو در پست معماهای آموزشی گم کنم اینجا پرسیدم
بابت این قسمت از حرف شما سوالی داشتم و اون اینکه چطوری مقدار خازن ومقاومت رو میشه محاسبه کرد و آیا نورشون هم زیادتر میشه یا فقط عمروشون افزایش پیدا میکنه؟
چون من با این ریسه های نواری زیاد کار میکنم ویکی از مشکلات من سوختنشون هست
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
باسلام خدمت استاد غزال
چون میترسیدم جوابم رو در پست معماهای آموزشی گم کنم اینجا پرسیدم
بابت این قسمت از حرف شما سوالی داشتم و اون اینکه چطوری مقدار خازن ومقاومت رو میشه محاسبه کرد و آیا نورشون هم زیادتر میشه یا فقط عمروشون افزایش پیدا میکنه؟
چون من با این ریسه های نواری زیاد کار میکنم ویکی از مشکلات من سوختنشون هست
ممنون

درود

نیاز شما دلیل خوبی برای بی توجهی و بی احترامی به مقررات نیست ، اما ازآنجاکه سوال شما تا حدودی مرتبط با این تاپیکه ، اینجا پاسخ میدم.

ازآنجاکه استفاده از ترانزیستور برای تثبیت ولتاژ لامپ های شلنگی مقرون بصرفه نیست لذا از مقاومت و خازن استفاده میکنیم اما نه با مقادیری که در تغذیه این لامپ ها فروخته میشه که گند صرفه جویی رو درآورده و منجر به صدمه بسیار زودرس لامپ ها میشه

اگه با دقت ، مطالب رو مطالعه میفرمودی متوجه میشدی که ولتاژ dc ناصاف عامل کاهش نور و صدمه زود رس لامپ هاست چرا ؟

با غلو فرض کنید یک لامپ led که 6 ولتی هست به ولتاژ dc. متصل شده که ماکزیمم ولتاژ ۱۰ ولته اما در هر سیکل بصورت سوزنی یکلحظه بسیار کوتاه ۱۰ ولت میده و بقیه سیکل خاموشه .

دراینصورت درحالیکه ولتاژ غیرمجاز و بیش از حد موجب صدمه زودرس لامپ میشه ، اما با این وجود هم نور بسیار ضعیفی داره چون در اغلب لحظات یک سیکل ولتاژی به لامپ نمیرسه .
ولتاژ بسیار ناصاف متغیر همینطور عمل میکنه.

بنابرین باوجودیکه ولتاژ غیرمجاز و بالایی به لامپ دادیم اما کورسو میزنه و بسرعت هم میسوزه.

اما اگه dc قابل قبول و مطلوبی داشته باشیم و کمی کمتر از ۶ ولت هم به لامپ متصل کنیم دراینصورت بشدت پرنور میشه و هیچوقت هم نمیسوزه.

اما از چه مقاومت و خازنی استفاده کنیم ؟
برای انتخاب خازن و مقاومت ، استفاده از فرمول های پیچیده ، ساده ترین روش نیست بویژه که مشخصه هایی برای محاسبه علمی نیاز داریم که معمولا بسهولت در دسترس قرار نمیگیره و از طرفی روش های تجربی بسیار مطمئن تر از محاسبات علمی است .

و یکی از راه ها اینه که
اولا حتی المقدور ظرفیت خازن هرچقدر بزرگتر باشه بهتره و باید بدونیم که هر چقدر جریان بیشتری بکشیم و تعداد لامپ ها بیشتر باشه باید از خازن بزرگتری استفاده کنیم که بتونه انرژی را تا ولتاژ ماکزیمم نیم سیکل بعد ذخیره و تامین کنه اما چه ظرفیتی مناسبه ؟

پس از انتخاب تقریبی خازن ،( متناسب با تعداد لامپ ها ) نور لامپ ها را با بزرگترین مقاومت سری که نور ضعیفی تولید بشه تست کن و بتدریج مقدار مقاومت را کم کن تا شدت نور لامپ ها تقریبا نصف نور نرمال باشه .

حالا لامپ ها رو خاموش کن و ولتاژ خازن را اندازه گیری کن
سپس لامپ ها را متصل و روشن کن و مجددا ولتاژ خازن را تست کن .
اگه ولتاژ اول که ولتاژ بی باری است تفاوت بسیار زیادی با ولتاژ دومی که ولتاژ بارداری است نداشت دراینصورت ظرفیت خازن مناسبه .
و اگه تفاوت زیادی داشت باید ظرفیت خازن را اضافه کنی تا تفاوت ولتاژ بی باری و بارداری زیاد نباشه .

حالا بتدریج مقاومت سری را کمتر و کمتر کن تا نور لامپ ها نزدیک به نرمال بشه .( کمتر از نرمال)

حالا مجددا ولتاژ بی باری و بارداری خازن را مقایسه کن و تا زمانیکه تفاوت زیادی نداشته باشن باید ظرفیت خازن را بیشتر و بیشتر کنی .

نهایتا بهترین مقاومت و خازن زمانی است که شدت نور لامپ ها نزدیک به نرمال ( اندکی کمتر از نرمال ) باشه و تفاوت ولتاژ بی باری و بارداری هم زیاد نباشه.
دراینصورت هم نور و هم عمر لامپ ها بیشتر میشه.
ضمنا هرچقدر ظرفیت و یا تعداد خازن ها بیشتر باشه هیچگونه اشکالی نداره و بهتره ، حتی اگه تمام خازن های دنیا را با هم موازی و استفاده کنی ، نه تنها ضرری نداره بلکه نور و عمر لامپ ها اضافه میشه.

ولی مراقب باش نور لامپ ها بیشتر از نرمال و حتی نرمال نباشه و دراینصورت مقاومت سری را بزرگتر کن که نور اندکی کمتر از نرمال بشه.

روش ۲
اگر اسیلوسکوپ داشته باشی کار خیلی ساده تره و کافیه زمان روشن شدن لامپ ها ولتاژ خازن را ببینی که تغییرات ولتاژ زیاد نباشه ، مثلا اگه از ۲۹۰ ولت تا ۲۷۰ ولت تغییر کنه بسیار عالی است و اگه از ۲۹۰ تا ۲۸۰ ولت تغییر کنه بسیار عالیتر است.

و اگر از RC برای تثبیت بهتر ولتاژ استفاده کنی یعنی از خازن دوم و مقاومت بین آنها استفاده کنی تغییرات خازن دوم ملاک است .

جایگزین اسیلوسکوپ
با دیود هم میتونی ولتاژ ماکزیمم و مینیمم را ببینی و اختلاف را بدست بیاری که اگرچه قبلا این روش را تقدیم کردم اما بصورت سوال مطرح میکنم.

چطور میتونیم بدون اسیلوسکوپ بفهمیم تغییرات یک ولتاژ متغیر چند ولته ؟
یعنی ولتاژ از چند ولت تا چند ولت تغییر میکنه ؟

سپاس

IMG_20220217_225819_925.jpg

آخرین ویرایش:

alivaidi

کاربر
2015-01-06
6
9
باسلام و تشکرخدمت استاد غزال بابت جوابتون
وعذرخواهی بابت دیرجواب دادن به دلیل نبود وسایل
7811f413-16cb-4a0f-900a-725e51d69ef9.jpg
این عکس اون ریسه ای هست که گفتم
شما گفته بودین مقدار تقریبی خازن رو براساس تعداد لامپها انتخاب کنم
در هر متر تعداد 10 عدد مقاومت 470 اهم وتعداد 88 ال ای دی که دوتا دوتا باهم موازی هستند و تا 100 متر همینجوری هست
وبا یک سوکت که داخل آن یک پل دیود هست روشن میشن
ولتاژ پل دیود 205 ولت و آمپر مصرفی هر متر 19 میلی آمپر
با توجه به مشخصات بالا چه خازن و مقاومتی رو پیشنهاد میدین؟ و برای چه متراژی قابل استفاده هست؟
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
باسلام و تشکرخدمت استاد غزال بابت جوابتون
وعذرخواهی بابت دیرجواب دادن به دلیل نبود وسایل
مشاهده فایل‌پیوست 183212
این عکس اون ریسه ای هست که گفتم
شما گفته بودین مقدار تقریبی خازن رو براساس تعداد لامپها انتخاب کنم
در هر متر تعداد 10 عدد مقاومت 470 اهم وتعداد 88 ال ای دی که دوتا دوتا باهم موازی هستند و تا 100 متر همینجوری هست
وبا یک سوکت که داخل آن یک پل دیود هست روشن میشن
ولتاژ پل دیود 205 ولت و آمپر مصرفی هر متر 19 میلی آمپر
با توجه به مشخصات بالا چه خازن و مقاومتی رو پیشنهاد میدین؟ و برای چه متراژی قابل استفاده هست؟
ممنون

درود

ولتاژ ۲۰۵ ولت خروجی پل یعنی افتضاحی که اولا زود میسوزن و ثانیا نور ضعیفی دارن.
حدود ۲ آمپر نیاز داره و لذا باید از خازن بسیار بزرگ و یا خازن های موازی استفاده کنید که ولتاژ پل نزدیک به ۳۰۰ ولت بشه و مقرون بصرفه نیست.
برای چنین نوار ۱۰۰ متری باید از سوئیچینگ یا منابع تغذیه استفاده کنه.
آیا کل ۱۰۰ متر باید پیوسته باشه یا مثلا ۵ تا ۲۰ متر موازی میشن ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

alivaidi

کاربر
2015-01-06
6
9
سلام خدمت استاد عزیز
این نواری ها با متراژ 100 متر تولید میشن و هرمتر با متر بعدی موازی هست یعنی کل صدمتر باهم موازی هستند و شما هر متراژی که خواستید میتونید برش بزنید البته با فاصله یکمتر از هم یعنی فاصله ی 1.5 متر نمیتونید برش بزنید.
اون سوکت کناریش که داخلش پل دیود هست از یک متر تا 100 متر رو روشن میکنه (5 متر جدا کنی روشن میکنه 50 متر هم جدا کنی روشن میکنه فرقی براش نداره فقط تو متراژ بالا داغ میکنه)
ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام خدمت استاد عزیز
این نواری ها با متراژ 100 متر تولید میشن و هرمتر با متر بعدی موازی هست یعنی کل صدمتر باهم موازی هستند و شما هر متراژی که خواستید میتونید برش بزنید البته با فاصله یکمتر از هم یعنی فاصله ی 1.5 متر نمیتونید برش بزنید.
اون سوکت کناریش که داخلش پل دیود هست از یک متر تا 100 متر رو روشن میکنه (5 متر جدا کنی روشن میکنه 50 متر هم جدا کنی روشن میکنه فرقی براش نداره فقط تو متراژ بالا داغ میکنه)
ممنون

درود

بله اینا رو میدونم.
و لذا نظرم همونه که عرض شد
تغذیه ای که همراه این لامپ ها هست برای یک متر هم افتضاحه چه رسد به ۱۰۰ متر

سپاس

بالا