آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دانلود: نقشه ناقص از منبع تغذیه آداک (ADAK)

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

بجای ۲۲/. اهمی ۲۲ اهمی نصب کنی ؟
بر اساس چه قاعده ای ؟

سپاس
درود استاد

نقشه قسمت ترانزیستورها رو کشیدم چون تجربه ای در این زمینه نداشتم هم دیر پاسخگوی راهنمایی‌های ارزشمند جنابعالی که عذرخواهی میکنم
استاد بررسی بفرمایید اگه روش کشیدن نقشه اشتباه هست امر بفرمایید اصلاح کنم
همچنین مقدار مقاومت سری با امیتر رو طبق این نقشه اگه محبت کنین بگید تا هم بقیه نقشه هم استارت تعمیر منبع فوق الذکر رو بزنیم
پیشاپیش سپاسگزارم

https://uupload.ir/files/lpcv_۲۰۲۰۱۰۲۰_۱۸۵۹۰۸.png

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد

نقشه قسمت ترانزیستورها رو کشیدم چون تجربه ای در این زمینه نداشتم هم دیر پاسخگوی راهنمایی‌های ارزشمند جنابعالی که عذرخواهی میکنم
استاد بررسی بفرمایید اگه روش کشیدن نقشه اشتباه هست امر بفرمایید اصلاح کنم
همچنین مقدار مقاومت سری با امیتر رو طبق این نقشه اگه محبت کنین بگید تا هم بقیه نقشه هم استارت تعمیر منبع فوق الذکر رو بزنیم
پیشاپیش سپاسگزارم

https://uupload.ir/files/lpcv_۲۰۲۰۱۰۲۰_۱۸۵۹۰۸.png

درود این نقشه پایه های آی سی هست ؟
شما چطور این مقادیر از جمله ۲۲ میای اهم را مشخص کردی
که در صورت صحت ۲۲ هزارم اهم است که ممکن نیست و باید ۲۲/. باشه
۰۲۲/. را از کجا اوردی؟
من در عمرم چنین مقاومتی ندیدم

سپاس
lpcv_۲۰۲۰۱۰۲۰_۱۸۵۹۰۸.png

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود استاد
با یه نرم افزار اندروید نقشه رو کشیدم همچنین مبتدی ۲۲٪اهم صحیح هست
همین مقاومت ۲۲٪ اهم رو خودم بزارم (قرمز-قرمز-نقرهای-طلایی) رو بزارم یا تغییر بدم نقشه اصلاح و تقدیم میکنم

https://uupload.ir/files/2ey5_screenshot_20201021-113949.png

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد
با یه نرم افزار اندروید نقشه رو کشیدم همچنین مبتدی ۲۲٪اهم صحیح هست
همین مقاومت ۲۲٪ اهم رو خودم بزارم (قرمز-قرمز-نقرهای-طلایی) رو بزارم یا تغییر بدم نقشه اصلاح و تقدیم میکنم

https://uupload.ir/files/2ey5_screenshot_20201021-113949.png

درود

قطعا ۲۲/. اهم درسته ولی پاسخ ندادی که ملاک شما برای مقدار مقاومت چی بوده ؟
یعنی بر چه اساسی مقدارو تعیین میکنی ؟
اگه این مقاومت سوخته و ملاکی تشخیص نداری چطور مقادیری اعلام کردی؟

میخوام میزان اعتماد به اعدادی که اعلام میکنی برام مشخص بشه که روی صحت مقادیر حساس باشم و بررسی کنم یا نه ؟

قرمز قرمز نقره ای درسته ولی قطعا وات پایین انتخاب کردی که با رنگ مشخص شده باید آجری کوچیک بگیری
ولی برای جریان پایین و ۱ وات هم موقتا برای تست اشکالی نداره .

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

میخوام میزان اعتماد به اعدادی که اعلام میکنی برام مشخص بشه که روی صحت مقادیر حساس باشم و بررسی کنم یا نه ؟

قرمز قرمز نقره ای درسته ولی قطعا وات پایین انتخاب کردی که با رنگ مشخص شده باید آجری کوچیک بگیری
ولی برای جریان پایین و ۱ وات هم موقتا برای تست اشکالی نداره .

سپاس

درود استاد
در پست قبل عرض کردم تنها خطای بنده مقاومت ۲۲٪ اهم را ۲۲ اهم تصور کرده بودم که پوزش میخواهم
ولی مقادیر ۳ مقاومت در دستگاه بنده که روی نقشه پیوستی به رنگ قرمز مشخص کردم با نقشه پست اول فرق میکنند

۱--مقاومت R11 در نقشه بنده 10.5 اهم ولی نقشه اول 470اهم هست

۲--مقاومت R8 نقشه بنده 1K ولی نقشه اول 2k هست

۳--مقاومت R5 هم نقشه بنده 1k در نقشه اول 2k هست

با توجه به مقادیر بالا و بررسی نقشه هنوز به پایه ورودی 723 مقاومت 1k سری کنم و مقاومت22٪؟ یا خیر

در مورد جواب سوال ملاک قرار دادن مقدار مقاومت
با توجه به ارسال تصاویر برد بدون دستکاری در پست 11 که رنگ هردو مقاومت مشخص هست (با تصویر برد اصلی در پست اول متفاوت هست) همچنین تفاوت مقادیر R8--R11 و R5 گیج شدم
وگرنه ملاک بنده تصاویر و نقشه در پست اول بود..

سپاس فراوان

https://uupload.ir/files/2756_adak302.jpeg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد
در پست قبل عرض کردم تنها خطای بنده مقاومت ۲۲٪ اهم را ۲۲ اهم تصور کرده بودم که پوزش میخواهم
ولی مقادیر ۳ مقاومت در دستگاه بنده که روی نقشه پیوستی به رنگ قرمز مشخص کردم با نقشه پست اول فرق میکنند

۱--مقاومت R11 در نقشه بنده 10.5 اهم ولی نقشه اول 470اهم هست

۲--مقاومت R8 نقشه بنده 1K ولی نقشه اول 2k هست

۳--مقاومت R5 هم نقشه بنده 1k در نقشه اول 2k هست

با توجه به مقادیر بالا و بررسی نقشه هنوز به پایه ورودی 723 مقاومت 1k سری کنم و مقاومت22٪؟ یا خیر

با توجه به ارسال تصاویر برد بدون دستکاری در پست 11 که رنگ هردو مقاومت مشخص هست (با تصویر برد اصلی در پست اول متفاوت هست) همچنین تفاوت مقادیر R8--R11 و R5 گیج شدم

سپاس فراوان

https://uupload.ir/files/2756_adak302.jpeg

درود

دقت نمیکنی
غالبا سعی میکنم از جملات شفاف استفاده کنم و با این وجود با نگارش متفاوتی هم تکرار کنم که کوچکترین ابهامی باقی نمونه .

لذا با سه .نگارش متفاوت یک سوال رو بشرح کپی زیر مطرح کرده بودم که ؛

ایا سوالم این بود که مقاومت ۲۲/. اهمه یا نه ؟

عزیزم میگم چطور فهمیدی ۲۲/. اهمه ؟
ولی پاسخ میدی من که گفتم استباه شد و ۲۲/. اهمه .

اینجوری میپرسم که نتونی پاسخ قبلی رو تکرار کنی

همین مقاومتی که مقدارشو اشتباها اعلام کرده بودی و نهایتا درستشو گفتی که ۲۲/. اهمه و مطمئن شدی درستش ۲۲/. اهم هست .

چطور متوجه شدی یعنی چطور نتیجه گرفتی و یا چطور مطمئن شدی مقدار اهم این مقاومت ۲۲/. اهم هست ؟
چون سوحته بوده و عوض کردی و رنگش قابل استناد و قابل تشخیص نبوده.

ضمنا اگه سوال زیر را قبلا پاسخ گفتی خاطرم نیست و لذا بگو آیا یک پایه این مقاومت فقط به امیتر قدرت متصله و به هیچ قطعه و انشعاب دیگری متصل نیست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

دقت نمیکنی
غالبا سعی میکنم از جملات شفاف استفاده کنم و با این وجود با نگارش متفاوتی هم تکرار کنم که کوچکترین ابهامی باقی نمونه .

لذا با سه .نگارش متفاوت یک سوال رو بشرح کپی زیر مطرح کرده بودم که ؛

ایا سوالم این بود که مقاومت ۲۲/. اهمه یا نه ؟

عزیزم میگم چطور فهمیدی ۲۲/. اهمه ؟
ولی پاسخ میدی من که گفتم استباه شد و ۲۲/. اهمه .

اینجوری میپرسم که نتونی پاسخ قبلی رو تکرار کنی

همین مقاومتی که مقدارشو اشتباها اعلام کرده بودی و نهایتا درستشو گفتی که ۲۲/. اهمه و مطمئن شدی درستش ۲۲/. اهم هست .

چطور متوجه شدی یعنی چطور نتیجه گرفتی و یا چطور مطمئن شدی مقدار اهم این مقاومت ۲۲/. اهم هست ؟
چون سوحته بوده و عوض کردی و رنگش قابل استناد و قابل تشخیص نبوده.

ضمنا اگه سوال زیر را قبلا پاسخ گفتی خاطرم نیست و لذا بگو آیا یک پایه این مقاومت فقط به امیتر قدرت متصله و به هیچ قطعه و انشعاب دیگری متصل نیست ؟

سپاس

درود استاد

در مورد سوال اولتون
مثلاً اگه ولتاژ کلکتور تغییراتی کنه طبعا ولتاژ بیس هم تغییر می‌کنه که برای تاپت نگهداشتن بایاس ترانزیستور یه مقاومت خیلی کوچیک رو پایه امیتر سری میکنن که دیگه پایه امیتر زمین نیست و ولتاژ کوچیکی داره که طبق قانون اهمVE=RE×IE محاسبه میشه
همچنین جریان امیتر هم با فرمول IE=VE/RE .....

و کلی معادله گیج کننده دیگه

نتیجه:

هنوز روی مقاومت 22%اهم یقین ندارم چون نمیدونم چطور محاسبه شده (اینکه مقدارش زیر یک اهم هست مطمنم)
تو این مدار مقاومت هایR1,R2 مقسم ولتاژ نتونستم پیدا کنم

پایه ۷ ولتاژمنفی .. ولتاژ مرجع ۷.۱۵ولت پایه ۶ و کنترل جریان پایه های ۲ و ۳ ایسیlm723 هستن اصلا فیدبک منفی به ۷۲۳ نمیاد
اینا به کنار LM324 اینجا چکاره هست تا جایی که من میبینم این یارو 723 توپ جمع کنه بازیکن اصلی lm324
استاد بزار نقشه رو تا سال دیگه آماده کنم (چند روز دیگه)
آها یه چیز دیگه ...این منبع 0~30v هست وقتی اتصال بود ولتاژ روی 43v ثابت مونده بود یعنی ولتاژ ترانس تقریبا ۳۲ ولت چطور میشه من روی کلکتور ولتاژ 24 رو دارم حتی روی خازن بعد یکسو سازی هم 24v دارم

پاسخ سوال دوم
بله یک پایه هر دو مقاومت مستقیم به امیتر وصله و سری هست

مقاومت یک کیلو با پایه ۱۱ و ۱۲ سری کردم
یک دونه ترانزیستور قدرت فعلا نصب کردم
مقاومت 22% گیر نیاوردم بجاش میتونم ۴ یا ۵ تا مقاومت یک اهم یک‌چهارم وات بزارم؟
ایسی lm723 تو سوکت گذاشتم
هر وقت فرمودید تست کنم

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد

در مورد سوال اولتون
مثلاً اگه ولتاژ کلکتور تغییراتی کنه طبعا ولتاژ بیس هم تغییر می‌کنه که برای تاپت نگهداشتن بایاس ترانزیستور یه مقاومت خیلی کوچیک رو پایه امیتر سری میکنن که دیگه پایه امیتر زمین نیست و ولتاژ کوچیکی داره که طبق قانون اهمVE=RE×IE محاسبه میشه
همچنین جریان امیتر هم با فرمول IE=VE/RE .....

و کلی معادله گیج کننده دیگه

نتیجه:

هنوز روی مقاومت 22%اهم یقین ندارم چون نمیدونم چطور محاسبه شده (اینکه مقدارش زیر یک اهم هست مطمنم)
تو این مدار مقاومت هایR1,R2 مقسم ولتاژ نتونستم پیدا کنم

پایه ۷ ولتاژمنفی .. ولتاژ مرجع ۷.۱۵ولت پایه ۶ و کنترل جریان پایه های ۲ و ۳ ایسیlm723 هستن اصلا فیدبک منفی به ۷۲۳ نمیاد
اینا به کنار LM324 اینجا چکاره هست تا جایی که من میبینم این یارو 723 توپ جمع کنه بازیکن اصلی lm324
استاد بزار نقشه رو تا سال دیگه آماده کنم (چند روز دیگه)
آها یه چیز دیگه ...این منبع 0~30v هست وقتی اتصال بود ولتاژ روی 43v ثابت مونده بود یعنی ولتاژ ترانس تقریبا ۳۲ ولت چطور میشه من روی کلکتور ولتاژ 24 رو دارم حتی روی خازن بعد یکسو سازی هم 24v دارم

پاسخ سوال دوم
بله یک پایه هر دو مقاومت مستقیم به امیتر وصله و سری هست

مقاومت یک کیلو با پایه ۱۱ و ۱۲ سری کردم
یک دونه ترانزیستور قدرت فعلا نصب کردم
مقاومت 22% گیر نیاوردم بجاش میتونم ۴ یا ۵ تا مقاومت یک اهم یک‌چهارم وات بزارم؟
ایسی lm723 تو سوکت گذاشتم
هر وقت فرمودید تست کنم

درود
فرمودی
مثلاً اگه ولتاژ کلکتور تغییراتی کنه طبعا ولتاژ بیس هم
تغییر می‌کنه
چه کسی این ادعا رو کرده ؟

چندین بار سوال کردم ملاک تشخیص مقدار مقاومت برای شما چی بوده و با جملات مختلفی سوال کردم بازم جواب منو ندادی
چرا جواب نمیدی ؟
یعنی بازم تکرار کنم که دوباره تکرار کردم و اگه نمیخوای جواب بدی لااقل اطلاع بده و بگو جواب نمیدم که اینقدر تکرار نکنم
.

اگه یک پایه مقاومت وات بالا فقط و فقط به امیتر قدرت متصله نمیتونه بالای ۱ اهم باشه
اگه برای امیتر چند تا یکچهارم وات موازی با هم استفاده میکنی نباید جریان زیاد از خروجی بگیری چون میسوزه

اگه میتونستم بدون نقشه وظیفه قطعات را تحلیل کنم دراینصورت نقشه نمیخواستم

اگه یک کیلو با تغذیه ای سی سری کردی تست کن

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
چندین بار سوال کردم ملاک تشخیص مقدار مقاومت برای شما چی بوده و با جملات مختلفی سوال کردم بازم جواب منو ندادی
چرا جواب نمیدی ؟
یعنی بازم تکرار کنم که دوباره تکرار کردم و اگه نمیخوای جواب بدی لااقل اطلاع بده و بگو جواب نمیدم که اینقدر تکرار نکنم.
سلام استاد من جواب سوال شما رو تو پست ۳۵ دادم فک کنم متوجه نشدین

عرض کردم (ملاک بنده تصاویر و نقشه های پست اول بود)
در پست اول خودتون تصاویر واضح از برد مشابه قرار دادین که مقاومت 22% استفاده شده و کاملا رنگ بندی مشخص می‌کنه مقدار 22% اهمه
که تصویر ضمیمه شد

https://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=162166&d=1578998780

ضمنا استاد اگه محبت کنین یه نگاهی به نقشه که پایین گذاشتم بندازید خیلی کمکتون می‌کنه(هنوز کامل نشده) و اگه ایرادی دیدین بگین اصلاح کنم

https://uupload.ir/files/wplb_adak_ps302.jpeg

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد من جواب سوال شما رو تو پست ۳۵ دادم فک کنم متوجه نشدین

عرض کردم (ملاک بنده تصاویر و نقشه های پست اول بود)
در پست اول خودتون تصاویر واضح از برد مشابه قرار دادین که مقاومت 22% استفاده شده و کاملا رنگ بندی مشخص می‌کنه مقدار 22% اهمه
که تصویر ضمیمه شد

https://www.irantk.ir/attachment.php?attachmentid=162166&d=1578998780

ضمنا استاد اگه محبت کنین یه نگاهی به نقشه که پایین گذاشتم بندازید خیلی کمکتون می‌کنه(هنوز کامل نشده) و اگه ایرادی دیدین بگین اصلاح کنم

https://uupload.ir/files/wplb_adak_ps302.jpeg

سپاس

درود

بله در پست ۳۵ ملاک خود را با جملات مبهم و بصورت گنگی فرمودید و ولی فرمودید و متوجه نشده بودم

بعدا نقشه شما رو بررسی میکنم الان کاری دارم

سپاس

بالا