آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوییچ نشدن پاور گرین 430w

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
تستی که عرض میکنم انجام بده و اعلام نتیجه کن

به این صورت که اگر تستر دیجیتال پاور داری به پاور وصل باشه و از مدار سری لامپ 100 وات هم استفاده کن

hidden content may not be quoted

اگه با اتصال این دو نقطه پاور روشن ایراد از کجاست؟

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
پایه 2 و 3 این آی سی رو با احتیاط به هم دیگه اتصال بده پاور باید شروع بکار کنه
روی تستر ببین چه ولتاژهایی مشکل دارن و چه خطایی رخ میده
آقا پیر شدیم و کسی نگفت وقتی این اتفاق می افته مشکل از کجاست؟
روی یه پاور gp430A-HE هم این کارو کردم تستر روشن شد همه ولتاز ها درست هستن فقط پاور گود رو صفر میزنه،هیچ قطعه خرابی رو هم هنوز نتونستم پیا کنم.
کل دیودها روی هیت سینگ دوم رو هم عوض کردم.

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام دوست خوبم
به نظر من پایه دو ورودی ارو امپلیفایر است. وپایه سه خروجی ارو امپلیفایر است. در واقع ورودی مقایسه کنندهای است که مستقیما از طریق پایه 3 نیز در دسترس قرار گرفته است.
و با اتصال کوتاه کردن این دو پایه اپ امپ در تشخیص خطا دچار اشتباه میشه . و فکر میکنه ولتاژ ورودی های اپ امپ صحیح است .و اجازه کار کردن ای سی را صادر میکنه.
ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MOHSEN&A

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
سلام دوست خوبم
به نظر من پایه دو ورودی ارو امپلیفایر است. وپایه سه خروجی ارو امپلیفایر است. در واقع ورودی مقایسه کنندهای است که مستقیما از طریق پایه 3 نیز در دسترس قرار گرفته است.
و با اتصال کوتاه کردن این دو پایه اپ امپ در تشخیص خطا دچار اشتباه میشه . و فکر میکنه ولتاژ ورودی های اپ امپ صحیح است .و اجازه کار کردن ای سی را صادر میکنه.
ممنونم
سلام
این مطلب درسته که شما میگی ولی من سوالم این هست که مشکل از کجا میتونه باشه وقتی همه ولتاژها دقیق هستن و نمی تونم هیچ قطعه سوخته ای رو پیدا کنم.
چی داره باعث پروتکت میشه یا با گول زدن ای سی مدارراه می افته.

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
با اتصال اون دو تا پایه پاور روشن میشه همه ولتاژها حدود سه دهم بالاتر هستن و تستر ارور پی جی میده که کدشم صفر میلی ثانیه.

mehdi_hidden

کاربر vip
کاربر
2019-09-30
11
6
38
سلام. با توجه به پیشنهاد دوست عزیزمون که فرمودند این سه مورد رو تعویض کنید
1-
اپتوکپلر تعویض کن
2- دیود شاتکی چک کن ( کمتر دچار سوختگی میشن )
3- نمونه گیر tl431 تعویض کن
(تو یه پست نوشتید که دیودهای پست دوم رو هم همه تعویض کردید ، خوب اشتباه کردید اونها رو تعویض کردید دیود های شاتکی سه پایه اگه بسوزن که تو تست مشخصه و نیازی نیست با ضریب خطا اینکار رو کنید من زیاد موارد به پستم خورد که شاتک های هیس سینک دوم به ندرت میسوزه که اتصالی شدیدی در مدار رخ داده باشه)

ببینید اطراف سیم پاور گود شما که یه آی سی هم وجود داره تمام خازن های اطرافش رو تعویض کنید اینجا نیازی به تست هم نیست چون ممکنه با خازن تستر هم درست نشون بده ولی زیر بار ایرادشون نشون داده بشه
بعد از تعویض اینها اگر درست نشد آی سی پاور گود هم تعویض کنید و پس از تست (با پاور تستر) اگر مقادیر درست نبود دوتا پتانسیومتر نارنجی زنگ در قسمت خروجی مدارتون هست اونها رو با پیچگوشتی تنظیم کنید تا به اون ولتاژ دلخواه برسید. اطراف سیم پاور گود کمتر پیش میاد که دیود زنر بسوزه ولی باز هم اونها رو چک کنید مقاومت ها و عدسی و سایر قطعاتی که خراب نمیشن رو روش وقت نزارید. پس علاوه بر اون سه موردی که دوستمون پیشنهاد دادن به اینها هم عمل کنید
نکته : دیتاشیت آی سی قسمت پاور گود رو هم بیرون بیارید و پایه vcc اون رو هم در حالت روشن بودن مدار ولتاژگیری کنید و هم در حالت خارج از مدار پایه هاش رو ولتاژ گیری کنید که ببینم تغییری تو ولتاژ مشاهده میکنید.
خازن های صافی ولتاژ بالا هم از سالم بودنشون مطمئن باشید و اگر خازن تستر دارید حتما اندازه گیری کنید ولتاژ تثبیت شده به مدار نرسونن مدار رو میتونن دچار اختلال کنن.
یه نکته هم که عینا تو اپتوکوپلر و مقاومت و غیره زیاد دیدم بعضی وقت ها از زیر برد دچار سوختگی میشن و از بالا که شما نگاه میکنید هیچی مشخص نیست و زمانی که از برد خارج میکنید میبینید تا سوختگی از پشت قطعه بوده !!!

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود

2-3 مورد این مشکل رو تو پاور 330 گرین داشتم با تعویض آی سی سوپروایزر درست شده

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
سلام. با توجه به پیشنهاد دوست عزیزمون که فرمودند این سه مورد رو تعویض کنید
1-
اپتوکپلر تعویض کن
2- دیود شاتکی چک کن ( کمتر دچار سوختگی میشن )
3- نمونه گیر tl431 تعویض کن
(تو یه پست نوشتید که دیودهای پست دوم رو هم همه تعویض کردید ، خوب اشتباه کردید اونها رو تعویض کردید دیود های شاتکی سه پایه اگه بسوزن که تو تست مشخصه و نیازی نیست با ضریب خطا اینکار رو کنید من زیاد موارد به پستم خورد که شاتک های هیس سینک دوم به ندرت میسوزه که اتصالی شدیدی در مدار رخ داده باشه)

ببینید اطراف سیم پاور گود شما که یه آی سی هم وجود داره تمام خازن های اطرافش رو تعویض کنید اینجا نیازی به تست هم نیست چون ممکنه با خازن تستر هم درست نشون بده ولی زیر بار ایرادشون نشون داده بشه
بعد از تعویض اینها اگر درست نشد آی سی پاور گود هم تعویض کنید و پس از تست (با پاور تستر) اگر مقادیر درست نبود دوتا پتانسیومتر نارنجی زنگ در قسمت خروجی مدارتون هست اونها رو با پیچگوشتی تنظیم کنید تا به اون ولتاژ دلخواه برسید. اطراف سیم پاور گود کمتر پیش میاد که دیود زنر بسوزه ولی باز هم اونها رو چک کنید مقاومت ها و عدسی و سایر قطعاتی که خراب نمیشن رو روش وقت نزارید. پس علاوه بر اون سه موردی که دوستمون پیشنهاد دادن به اینها هم عمل کنید
نکته : دیتاشیت آی سی قسمت پاور گود رو هم بیرون بیارید و پایه vcc اون رو هم در حالت روشن بودن مدار ولتاژگیری کنید و هم در حالت خارج از مدار پایه هاش رو ولتاژ گیری کنید که ببینم تغییری تو ولتاژ مشاهده میکنید.
خازن های صافی ولتاژ بالا هم از سالم بودنشون مطمئن باشید و اگر خازن تستر دارید حتما اندازه گیری کنید ولتاژ تثبیت شده به مدار نرسونن مدار رو میتونن دچار اختلال کنن.
یه نکته هم که عینا تو اپتوکوپلر و مقاومت و غیره زیاد دیدم بعضی وقت ها از زیر برد دچار سوختگی میشن و از بالا که شما نگاه میکنید هیچی مشخص نیست و زمانی که از برد خارج میکنید میبینید تا سوختگی از پشت قطعه بوده !!!

سلام
تمام این موارد چک شده ولی هنوز مشکل پارجاست و فقط با اتصال اون دوپایه روشن میشه که توضیح دادم.

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
درود

2-3 مورد این مشکل رو تو پاور 330 گرین داشتم با تعویض آی سی سوپروایزر درست شده
سلام
دیگه خودمم به همین نتیجه رسیدم ولی اراک نمی تونم این قطعه رو پیدا کنم فعلا گذاشتمش کنار تا اوراقش برسه دستم
ای سی هم PS223 هست.

بالا