آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: استفاده از برق به جای باطری برای مولتی متر

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام خدمت دوستان گرامی
این روشی که در بالا گفتم دیشب روی مولتی متر خوب جواب داد ولی امروز که دوباره خواستم از برق شهر ولتاژ بگیرم دیدم که درست کار نمی کنه
ظاهرا دوباره خراب شده و فقط عدد یک نشون می ده
البته وقتی که پاور کامپیوتر را روشن کردم مولتی متر روی off نبود نمی دونم استارت اولیه پاور برق ۱۲ ولت رو از همون ابتدا می ده یا از صفر شروع می کنه و رگلاتور هم اگر زیر ۵ ولت ورودی داشته باشه ۹ ولت رو خروجی نمی ده و البته خروجی رگلاتور دیشب ۹ولت با تلرانس +0.1 بود آیا این مساله باعث خراب شدنش شده یا نه ؟
اما وقتی مولتی متر رو روشن میکنم و میبرم روی ولتمرش اول یک عدد ۶۶۶ می زنه و بعد ۱ رو نشون می ده در ضمن روی صفحه نمایش وقتی ولتاژ های مختلف رو انتخاب میکنم اعشار رو درست تشخیص می ده
دوستان می دونن چه مشکلی پیدا کرده ؟
و آیا قابل تعمییر هست و اصلا چرا مشکل پیدا کرده؟
ممنون

پاور از زمان روشن شدن ۱۲ ولت میده
شما به اندازه ای که مولتی متر در مدت سالها از نظر قیمتی نیاز به باطری داشت ضرر کردی, چه اصراری به استفاده نکردن از باطری دارید

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
این مولتی متر ارزون قیمت بود من ۲۰هزار تومان خریده بودم
زیاد جای نگرانی نیست و به تجربش می ارزه

از نظر قیمت هر یک عدد باطری کتابی ۹ ولت فکر کنم حدود ۵۰۰۰ت باشه و قیمت مولتی متر حدود ۵ تا باتری هست پس فکر کنم ارزشش رو داره

البته اگر دوستان یاری کنند و علت رو کشف کنیم که برای مورد بعدی بتونیم این کار را به درستی انجام بدیم
حالا فکر میکنید مشکل کجای کار بوده
و الان قابل تعمییر هست ؟
هر چی نگاه کردم در مدارش یک یری مقاومت هست و خازن ویک چیزی که مثل غیر روش ریختن و احتمالا آی سی زیرش باشه به نظر شما چیه؟
چیز دیگه ای برای خراب شدن نمی بینم!
لینک عکسهاش رو در زیر قرار دادم
لطفا بررسی بفرمایید
http://www.mediafire.com/view/34j0l2i3h1c1yjv/20191019_153428.jpg/file

http://www.mediafire.com/view/qipyb10551gyekm/20191019_153505.jpg/file

در مورد عیب یابی جناب amirnero گفتند که پاور از زمان روشن شدن برق ۱۲ ولت رو می ده پس نمی تونه مشکل از این مورد باشه
آیا ممکنه به خاطر چینی بودن مولتی متر قطعات ضعیفی بکار برده باشند که حتی به مقدار 0.1 ولت بیشتر از ولتاژ ۹ ولت و نوسانی نه ثابت بتونه بهش آسیب برسونه؟ یا این مورد هم منتفی هست؟
یک نکته رو هم عرض کنم که وقتی دیشب درست کار میکرد و میذاشتم روی ولتاژ گیری خود مولتی متر حتی وقتی پرابهاش آزاد بود روی صفر نبود و یک گاهی مقدار کمی رو نشون می داد اون هم با نوسان یعنی روی یک مقدار ثابت نبود این می تونه ربطی داشته باشه؟

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
من سالهاست که در مورد اهم متر های سه ولتی از باتری لیتیوم نوکیا در داخل دستگاه استفاده میکنم برای شارژ هم یک پورت micro usb یک مقاومت 5اهم لازمه که در بدنه اهم متر کار میزارم

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
سلام دوست عزیز ازیه آداپتورمودم تی پی لینک یاهرمدل دیگه ای استفاده کن مشکلی پیش نمیاد من این کاروکردم چندساله فقط حواست باشه۹ولت باشه آداپتور باترانس فرق میکنه اینم درنظربگیر موفق باشی

درود
لطف می کنید ولتاژ دقیق آداپتورتون رو با ولتمتر اندازه بگیرید و ببنید آیا مثلا تو ۳۰ ثانیه یا یک دقیقه حتی در حد صدم یا دهم ولت نوسان داره یا نه ؟
آیا نوسانش به سرعت هست یا گه گاه نوسان داره؟

این خیلی برای روشن شدن مطلب به من کمک میکنه
ممنون

آخرین ویرایش:

یاسین دهمرده

کاربر vip
کاربر
2019-08-05
52
88
گلستان
سلام ثابت۹ولت میده مثل باطری فرقی نداره اگه واقعامیخوای اهم متر درست ودرمون داشته باشی یه دونه ژاپنی بخر اسمش هیوکی هست قیمتشم تقریبا۵۰۰تومنه ولی هم دقیقه هم اتوماتیکه هم باباطری۳ولت کارمیکنه هم تااخرعمربرات کارمیده

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران گرامی
از آنجایی که کار با مولتی متر زیاد انجام می دم و باطری ۹ ولتی اینها خیلی زود تموم میشه به فکر این مساله افتادم که مداری سر راهش قرار بدم که بتونم از برق شهر برای اون استفاده کنم
برای این منظور ابتدا بایستی برق شهر را به ولتاژ ۹ ولت برسونم که برای این منظور از یک آداپتور فریتی که قابلیت تنظیم ولتاژ های ۱.۵ و ۳ و .... ۹ و ۱۲ ولت را داره استفاده کردم و با توجه به پلاریته به جای باطری وصل کردم که متاسفانه مولتی متر قاطی کرد و خراب شد البته در این بین پاور کامپیوتر هم استفاده کردم که باز همین اتفاق افتاد
استاد گرامی ممنون میشم بفرمایید اشکال از کجا هست؟
با تشکر

دوست گرامی
شما مطمعن هستید پلاریته ها رو درست متصل کرده بودید ؟
البته باطری ولتاژ کاملا صاف و بدون ریپل در اختیار قرار میده
کل پستها رو خوندم و واقعا متاثر شدم از زیانی که متحمل گشتید
بنده نظر خودمو عرض میکنم ولی با توجه به قیمتهای بسیار بالا حتی به امتحان کردن هم نمی ارزه

با احترام به نظر دیگر کاربران بنده اصولا هیچ منبع تغذیه ای رو به ترانسهای خطی ترجیح نمیدم
در صورت استفاده از ترانسهای خطی یا قدیمی شما در خروجی ولتاژی کاملا ایزوله دارید ،
ولتاژی که در صورت استفاده صحیح در هیچ شرایطی محاله به مصرف کننده آسیب برسونه
در آخر اینکه عمری و ابدی خواهد بود مگر اینکه توان بسیار بالاتری دریافت نمایید

در مقابل منابع سوییچینگ
سرشار از نویز ، سرشار از مشکلات ، در بهترین شرایط و بهترین مارکها با یه خروار قطعه مصرفی سرو کار دارید که هر کدام یه دنیا مشکلات پشت سر خواهند داشت

لذا اگر روزی خودم بخواهم کار شما رو انجام دهم محاله غیر از ترانس تغذیه دیگری انتخاب نمابم بخصوص بابت اینچنین مصرف کننده های بسیار حساس
در نهایت با دیود و خازن صافی و جهت اطمینان یک رگلاتور عمر ابدی به مصرف کننده خواهید بخشید

هر چند با توجه به زیانی که متوجه شدید حتی ارزش امتحان مجدد هم نخواهد داشت مگر اطمینان صد در صدی داشته باشید

پایدار باشید

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
خرید یک مولتی متر خوب در برنمم هست
ولی می خوام در هر حال از خرید باطری های مکرر که زود هم خال میشم خلاص بشم
راهکارهای خوبی در پستهای قبلی دوستان ارائه دادند مثل استفاده از آداپتور
ولی می دونیم که آداپتور سوئیچینگ هم گرونه و از طرفی می خوام سعی کنم بایک مدار ساده که برای همه قابل دسترس بشه اینکار رو با کمک دوستان به سرانجام برسونیم
خب خودم یک پست زدم که با استفاده از رگلاتور بود
ولی مولتی متر بعد از مدت کمی استفاده دچار مشکل شد
سوالاتی را مطرح کردم که احتمال علت خرابی باشه که دوتا از اونها با راهنمایی دوستان مشخص شد یکی اینکه آداپتوری که دوستمون برای تی پی لینک استفاده کرده هیچ نوسانی نداشته که درست کار می کنه
پس احتمال اینکه مولتی متر چینی من ضعیف بوده و در برابر کوچکترین نوسانی دوام نیاورده چون همونطور که گفتم با رگلاتور ۹ ولت در حد 0.1 ولت ولی با نوسان شدیدی همراه بود که البته از برق ۱۲ ولت پاور کامپیوتر که اون خودش دارای نوسان هست استفاده کرده بووم که شاید همین باعث نوسان خروجی رگلاتور شده ولی از اونجا که رگلاتور کارش تثبیت ولتاژ هست تعجب میکنم و شاید هم رگلاتور که البته در ورودی و خروجی خازن هم قرار دادم نمی تونه ۱۰۰ درصد خروجی صاف و بی نوسانی بده البته من نمی دونم و دوستان لطفا راهنمایی کنند
پس اگر فرض براین علت باشه که نوسان هرچند اندک که البته فکر نمی کردم این نوسان اندک بتونه آسیب زننده باشه ، باید راهی برای صاف کردن کامل برق ۹ ولت از رگلاتور پیدا کنیم
دوستان اگر راهی دارند ممنون میشم ارائه کنند یا اگر جایی رو اشتباه گفتم متذکر بشن
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kataag

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
بعید می دونم ولتاژ در حد ۰.۱ صدمه ای بزنه. اصلا ولتاژ باتری کتابی نو حدود ۱۰ ولت هست. به نظرم بدای این کار استفاده از آداپتور ترانس دار و یک رگولاتور ۹ ولت بهتر از آداپتورهای سویچینگ هست چون آداپتور سویچینگ نویز زیادی داره و تصورم این هست که روی وسیله حساسی مثل مولتی متر تاثیر بذاره.

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
974
خرید یک مولتی متر خوب در برنمم هست
ولی می خوام در هر حال از خرید باطری های مکرر که زود هم خال میشم خلاص بشم
راهکارهای خوبی در پستهای قبلی دوستان ارائه دادند مثل استفاده از آداپتور
ولی می دونیم که آداپتور سوئیچینگ هم گرونه و از طرفی می خوام سعی کنم بایک مدار ساده که برای همه قابل دسترس بشه اینکار رو با کمک دوستان به سرانجام برسونیم
خب خودم یک پست زدم که با استفاده از رگلاتور بود
ولی مولتی متر بعد از مدت کمی استفاده دچار مشکل شد
سوالاتی را مطرح کردم که احتمال علت خرابی باشه که دوتا از اونها با راهنمایی دوستان مشخص شد یکی اینکه آداپتوری که دوستمون برای تی پی لینک استفاده کرده هیچ نوسانی نداشته که درست کار می کنه
پس احتمال اینکه مولتی متر چینی من ضعیف بوده و در برابر کوچکترین نوسانی دوام نیاورده چون همونطور که گفتم با رگلاتور ۹ ولت در حد 0.1 ولت ولی با نوسان شدیدی همراه بود که البته از برق ۱۲ ولت پاور کامپیوتر که اون خودش دارای نوسان هست استفاده کرده بووم که شاید همین باعث نوسان خروجی رگلاتور شده ولی از اونجا که رگلاتور کارش تثبیت ولتاژ هست تعجب میکنم و شاید هم رگلاتور که البته در ورودی و خروجی خازن هم قرار دادم نمی تونه ۱۰۰ درصد خروجی صاف و بی نوسانی بده البته من نمی دونم و دوستان لطفا راهنمایی کنند
پس اگر فرض براین علت باشه که نوسان هرچند اندک که البته فکر نمی کردم این نوسان اندک بتونه آسیب زننده باشه ، باید راهی برای صاف کردن کامل برق ۹ ولت از رگلاتور پیدا کنیم
دوستان اگر راهی دارند ممنون میشم ارائه کنند یا اگر جایی رو اشتباه گفتم متذکر بشن
با تشکر

درود به نظر من اگر بخاطر صرفه جویی در هزینه باطری کتابی هست که میتونید یدونه باطری کتابی شارژی بخرید.

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
یکی از دوستان اشاره کرد که مدتهاست از آداپتور ۹ ولتی تی پی لینک استفاده می کنه و ولتاژش رو هم اندازه گرفت و گفت که هیچ نوسانی نداره مثل باطری
نوع این آداپتور سوئیچینگ هست یا نه ؟

بالا