آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با تشکر از توجهتان جناب غزال گرامی
در مورد مشخصات موتور باید عرض کنم که حدود ۸۰ آمپر می تونه جریان بکشه ولی یک موتور کنترلر سر راهش هست که نمی ذاره بیشتر از ۴۰ آمپر بکشه و ولتاژ کاریش هم ۷۲ ولت مستقیم هست

از توضیحاتتان چنین متوجه شدم که دیود ها به علت تحمل کمشون در آمپر باید سوخته باشند
من دوتا پل دیود فلزی دارم یکی ۶ آمپری هست ودیگری ۳۵ آمپری که البته نمی خواستم ازشون استفاده کنم مگر اینکه نتونم خودم بسازم
اگر لازمه بفرمایید تا استفاده کنم برای اینها هم باید مقاومت سری بذارم؟
درست گفتید مقاومت سری نکرده بودم
اما من به جای استفاده از ترانس از یک دیمر حدود ۳۰۰۰ واتی استفاده کرده ام که جریان رو تا ۱۶ آمپر می تونه ترایاکش تحمل کنه از ترایاک BTA16 استفاده کرده ام چون اون استادم که نقشه را تقریبی پیشنهاد داده بود گفت که در تجربیاتش در نیروگاه برق دیده بود که درسیستمشون در یک ترانس از دیمر استفاده کرده بودند و اون ترانس آمریکایی بود و قوی بود
اما من نمی دونم اتلاف انرژی در دیمر به چه صورت هست
من دیمر را به صورت سری قبل از دیود پل قرار داده ام و فعلا برای تستها ولتاژ خروجی را روی ۹۰ ولت تنظیم کرده بودم
در مورد تعویض مقاومتها نظر ندادید
حالا من در مورد دیودها چه کنم؟ با مقاومت میشه کاری کرد یا دیود دیگری پیشنهاد می دهید
ممنون
درود

۴- با توجه به پستهای قبلی در کلصلاح می دانید که15k=R3 و R1=1k جایگزین کنم؟
بله
البته R2 باید ۱ کیلو بشه نه R1

توصیه های مهران عزیز را اجرا کن.
اگه موتور شما80 آمپر باشه این مدارها رو کنار بذار و اساسا بسادگی نمیتونی موفق بشی ولی مطمئنم اشتباه میکنی مگر اینکه دو نفری نتونین موتور را بلندش کنین که دراینصورت وتهیه قطعات برای این جریان پشیمونت میکنه
دیودها باید ۴ تا باشه و ولتاژ بایاس معگوسش هم مهمه و فقط جریانش ملاک نیست. ضمنا اگه موتور۸۰ آمپری هست دیودها باید ۲۰۰ آمپری باشه و همچنین ترانزیستور که پیدا نمیکنی و مجبوری تریستوری استفاده کنی

اگه میخوای از تغییر ولتاژ با بار سبک یعنی بدون موتور تست کنی دیود ۴۰۰۷ هم برای تست با بار سبک کافیه مثلا بجای موتور لامپ یخچال استفاده کن

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
استاد شرمنده م که مزاحم میشم اما هنوز منتظرم پاسخ پست شماره 6 و 9 رو دریافت کنم. راستش تحلیل شما کاملاً درسته اما میخوام بدونم کجای تحلیل من اشتباهه تا در جاهای دیگه اشتباه نکنم. ممنون

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

بدلیل محدودیت ۳۰۵۵ ولتاژ ورودی نمیتونه بزرگتر از ۱۰۰ ولت باشه و اتصال به برق شهر نادرسته
اما اگه ترانزیستور مناسب باشه ۱۰۰۰ ولت هم اشکال نداره
زمانیکه بیس ۲۲۲۲ بزرگتر از ۲.۴ بشه با توجه به جریان بیس موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه
مثلا اگه پتانسیومتر صفر اهم باشه ولتاژ خروجی بیشتر از ۳ ولت نمیشه و هر چقدر مقاومت پتانسیومتر بیشتر بشه ولتاژ خروجی بزرگتر میشه بمیزانی که به بیس ۲۲۲۲ با تقسیم ولتاژ مقدار ۳ ولت برسه.
Bچیه؟

سپاس
سلام استاد طبق جایگاه ولوم r1 که در بالا و یک سرش به مثبت وصل است هر چقدر اهم r1 کمتر بشه مگر ولتاژ مثبت بیشتری به بیس 2n2222نمیرسد ؟ اگر جواب بله است منفی از طریق زینر و پایه امیتر کلکتور 2222 به بیس 3055 ها میرسه و ولتاز خروجی کم میشود ؟

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
جناب استاد غزال گرامی
در واقع چون شما مشخصات موتور را خواستید خدمتتان عرض کردم
اما قطعاتی که من می خوام براشون منبع تغذیه را درست کنم ۸۰ آمپر برق بهشون نمی رسه و در ضمن من این منبه تغذیه را برای مدارات دیگری هم لازم دارم
من در واقع می خوام برای ماکزیمم ۲۵ تا ۳۰ آمپر جریان استفاده کنم که البته باز هم مقداری زیادتر از آنچه که لازم دارم هست
به همین خاطر از دیمر هم استفاده کرده ام که ولتاژ رو تا ۱۰۰ ولت بیارم پایین ولی دوست داشتم طور باشه که مدار تا ولتاژ ۳۰۰ ولت را خروج بده
اینکه فرمودید دیودها باید ۴ تا باشند متوجه نشدم چون در هر دیود پل ۴ تا دیود هست
اما اگر زحمت بکشید یک نقشه اصلاحی با مشخصات قطعات قرار بدید فکر کنم خیلی ابهامات برطرف میشه و زودتر به نتیجه می رسیم
سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
جناب استاد غزال گرامی
در واقع چون شما مشخصات موتور را خواستید خدمتتان عرض کردم
اما قطعاتی که من می خوام براشون منبع تغذیه را درست کنم ۸۰ آمپر برق بهشون نمی رسه و در ضمن من این منبه تغذیه را برای مدارات دیگری هم لازم دارم
من در واقع می خوام برای ماکزیمم ۲۵ تا ۳۰ آمپر جریان استفاده کنم که البته باز هم مقداری زیادتر از آنچه که لازم دارم هست
به همین خاطر از دیمر هم استفاده کرده ام که ولتاژ رو تا ۱۰۰ ولت بیارم پایین ولی دوست داشتم طور باشه که مدار تا ولتاژ ۳۰۰ ولت را خروج بده
اینکه فرمودید دیودها باید ۴ تا باشند متوجه نشدم چون در هر دیود پل ۴ تا دیود هست
اما اگر زحمت بکشید یک نقشه اصلاحی با مشخصات قطعات قرار بدید فکر کنم خیلی ابهامات برطرف میشه و زودتر به نتیجه می رسیم
سپاسگزارم

درود

جسته گریخته اطلاعاتی داری و تصورات نادرستی میکنی
دیمری که داری احتمالا حداکثر ۴ آمپری است و ارتباطی با نیاز مصرف کننده نداره
اگه بار نیاز به ۳۰ آمپر داره گسی نمیتونه ۲ امپر بهش بده دراینصورت کار نمیکنه یا میسوزه
اگه موتور قابل استفاده نیست چرا گفتی برای موتور نیاز داری؟
اگه دیود پل داری باید بگی دیود پل دارم ولی گفتی دیود دارم

فرض که دیود پل داری اما آیا میدونی ولتاژش چقدره ؟

اینکه دوست داری تا ۳۰۰ ولت ۳۰ آمپر قابل تغییر باشه اشکال نداره اما آیا میتونی قطعاتش را تهیه کنی ؟
برای بار ۳۰ آمپری اگه موتور باشه لااقل باید تحمل قطعات ۱۰۰ امپر باشه و اگه غیر موتور است لااقل ۵۰ آمپر باشه
با چونه زدن توانایی قطعات بیشتر نمیشه و تخفیف نمیده .

عرض کردم ابتدا برای روشن کردن لامپ یخچال از ۴۰۰۷ و قطعات ضعیف استفاده کن اگه موفق شدی دنبال قطعات قویتر باش و جایگزین کن

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد شرمنده م که مزاحم میشم اما هنوز منتظرم پاسخ پست شماره 6 و 9 رو دریافت کنم. راستش تحلیل شما کاملاً درسته اما میخوام بدونم کجای تحلیل من اشتباهه تا در جاهای دیگه اشتباه نکنم. ممنون

درود

چون تحلیل کوتاه و ساده ای هست اشکال شما رو بررسی کردم اما من هنر کنم تحلیل درست را تقدیم کنم و فقط بغهمم تحلیل شما اشتباه است یا درسته
اما اینکه ببینم شما چطور به اینجا رسیدی و چرا اشتباه میکنی و نحوه تحلیل شما رو اصلاح کنم درواقع وظیفه خود را بمن محول میکنی و اگه چند نفر این وظیفه را بمن محول کنند دیگه زمانی برام باقی نمیمونه
شما تحلیل درست را داری باید ببینی کجا اشتباه میکنی
همانطور که نویسنده هیچ کتابی دنبال تک تک خواننده ها نمیره که برداشت ناصحیح انها را اصلاح کنه
از ابوعلی سینا نقل است که یکصد بار یک کتاب را مطالعه کرد تا فهمید .

اشتباه شما اینه که ۲۲۲۲ را اشباع فرض میکنی اما هیچوقت اشباع نمیشه که ولتاژ کلکتور امیتر ۲. / ولت باشه. همیشه بین روشن و خاموشه
ولتاژ خروجی کم بشه یا مقاومت پتانسیومتر را زیاد کنی ۲۲۲۲ خاموش تر میشه تا ولتاژ خروجی بالا بره تا جایی که ولتاژ بیس ۳ ولت بشه و جلوی افزایش ولتاژ را بگیره و همونجا متوقف و پایدار میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد طبق جایگاه ولوم r1 که در بالا و یک سرش به مثبت وصل است هر چقدر اهم r1 کمتر بشه مگر ولتاژ مثبت بیشتری به بیس 2n2222نمیرسد ؟ اگر جواب بله است منفی از طریق زینر و پایه امیتر کلکتور 2222 به بیس 3055 ها میرسه و ولتاز خروجی کم میشود ؟

درود

بله همینطوزه که فرمودید.

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

چون تحلیل کوتاه و ساده ای هست اشکال شما رو بررسی کردم اما من هنر کنم تحلیل درست را تقدیم کنم و فقط بغهمم تحلیل شما اشتباه است یا درسته
اما اینکه ببینم شما چطور به اینجا رسیدی و چرا اشتباه میکنی و نحوه تحلیل شما رو اصلاح کنم درواقع وظیفه خود را بمن محول میکنی و اگه چند نفر این وظیفه را بمن محول کنند دیگه زمانی برام باقی نمیمونه
شما تحلیل درست را داری باید ببینی کجا اشتباه میکنی
همانطور که نویسنده هیچ کتابی دنبال تک تک خواننده ها نمیره که برداشت ناصحیح انها را اصلاح کنه

اشتباه شما اینه که ۲۲۲۲ را اشباع فرض میکنی اما هیچوقت اشباع نمیشه که ولتاژ کلکتور امیتر ۲. / ولت باشه. همیشه بین روشن و خاموشه
ولتاژ خروجی کم بشه یا مقاومت پتانسیومتر را زیاد کنی ۲۲۲۲ خاموش تر میشه تا ولتاژ خروجی بالا بره تا جایی که ولتاژ بیس ۳ ولت بشه و جلوی افزایش ولتاژ را بگیره و همونجا متوقف و پایدار میشه.

سپاس
از اینکه وظیفه خودم رو روی دوش شما گذاشتم عذر میخوام و بابت محبتی که کردین متشکرم

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
فکر کنم منظورم را درست نرسانده ام
موتور قابل استفاده هست ولی من از ابتدا عرض کردم که برای اضافه کردن امکاناتی به این موتور و تست مدارهایى که میخواهم اضافه کنم، منبع تغذیه لازم دارم ولی چون شما مشخصات موتور را خواستید برایتان نوشتم و از طرفی چون شما گفتیه برای ۸۰ آمپر میسر نیست عرض کردم که برای موتور هم نشود برای مدارات دیگر لازم دارم
امیدوارم مشخص شده باشد
در مورد تست اولیه با لامپ یخچال من هم موافقم ولی مشكل اوليه اینبود که بدون اتصال هیچ باری دیودها سوختن وفیوز پريد
اين یعنى کلا مدار يك مشکلی دارد
در پست های قبلی شما گفتید که چون مقاومت با پل دیود سری نكرده ام سوخته
با توجه به اینکه هیچ باری به مدار وصل نكرد ام و دیودها سوخته آيا مشکل با سری کردن، یک مقاومت حل میشود
من مدار را بدون بار دوباره با دیودIN4007 ببندم و نتيجه را اعلام کنم؟
در واقع مشكل در حال حاضر بر سر توانایی ۳۰آمپر مدار نيست بلکه بدون هیچ باری و هیچ آمپری دیودها سوخته اند
و من حتی الآن با این مدار نمیتونم چراغ یخچال رو هم تست کنم
بنابراین با نظر شما موافق هست و به نظر شما یک مقاوت قبل از پل دیود قرار بدم دیگر دیودها بدون هیچ بار نمیسوزند
اگر تغییر دیگری باید بدهم لطفا بفرمایید
ممنون

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا