آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد گرامی

به نظر من وقتی دوسر سیم پیچ ولتاژ بالا آزاد گذاشته میشه ، وقتی دستگاه روشنه انرژی سیم پیچ اولیه در ثانویه القا میشه . در حالت عادی که دستگاه داره کار میکنه این انرژی مصرف میشه و مشکلی پیش نمیاد . ولی وقتی دوسرش آزاد میشه ، در هر القا با فرکانس بالا ، انرژی ذخیره شده در سیم پیچ ثانویه نمیتونه تخلیه بشه و تبدیل به گرما میشه (البته اگه دو سر سیم به هم نزدیک باشن احتمال جرقه و تخلیه الکتریکی هم وجود داره) این عمل تو تعداد بالا در ثانیه باعث داغ شدن و آسیب دیدن عایق نازک سیم پیچ ثانویه و در نتیجه سوختن اون میشه .

با تشکر

درود بر شما

بعنوان شخص مبتدی ( از نظر الکترونیک ) آفرین داری و اشاره های مختصری داشتی اما در مجموع پاسخ های صحیحی نیست.

سپاس و تقدیر

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
با تشکر از استاد گرامی بابت پاسخ
تو سوال های قبلی از دوستان پاسخ هایی مطرح کردن که برای من هنوز سواله ، برای مدارهای سوال جنابعالی ، مدار معادل قرار دادن . جسارتا تفاوت دو مدار و فلسفه وجود ترانزیستور رو متوجه نشدم . چه دلیلی داره از ترانزیستور استفاده کنیم ؟
به خاطر سوال پیش پا افتاده ام عذرخواهی می کنم .
IMG_20191022_160309_996.jpg
IMG_20191023_221025_030.jpg

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
درود بر شما

بعنوان شخص مبتدی ( از نظر الکترونیک ) آفرین داری و اشاره های مختصری داشتی اما در مجموع پاسخ های صحیحی نیست.

سپاس و تقدیر

استاد عزیز

اگه زحمتی نبود و وقت داشتید منت میذاشتید و اشاره میکردید که کدوم قسمت ها رو درست و کجا رو اشتباه گفتم تا بتونم بیشتر راجع به اشتباهات فکر کنم .

ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از استاد گرامی بابت پاسخ
تو سوال های قبلی از دوستان پاسخ هایی مطرح کردن که برای من هنوز سواله ، برای مدارهای سوال جنابعالی ، مدار معادل قرار دادن . جسارتا تفاوت دو مدار و فلسفه وجود ترانزیستور رو متوجه نشدم . چه دلیلی داره از ترانزیستور استفاده کنیم ؟
به خاطر سوال پیش پا افتاده ام عذرخواهی می کنم .
مشاهده فایل‌پیوست 168193
مشاهده فایل‌پیوست 168194

با تشکر

درود

اغلب سوال ها را بجهت فعالیت ذهنی مخاطب مطرح میکنم زیرا تسلط بر یک حرفه به رفع ابتکاری مشکلات کمک شایان توجهی میکنه اما کاربرد مدار مورد اشاره زیاده .

مثلا میخوای با جریان ناچیزی ، مصرف کننده پر قدرتی را بدلخواه خاموش و روشن کنی که مزیت قابل توجهی است .
مثلا کلید هویه های هفت تیری تعمیرگاهم مکررا بدلیل جرقه کلید خراب میشد و با استفاده از ترایاک و مدار مشابهی هرگز خراب نشده و سالیان درازی است که کار میکنه.

یا رله چراغ راهنمای ماشینم که البته جوانان بود بدلیل جرقه خراب میشد و با یک ترانزیستور و مدار مشابه برای همیشه رفع شد.

و الی ماشاء ا.. موارد استفاده داره.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد عزیز

اگه زحمتی نبود و وقت داشتید منت میذاشتید و اشاره میکردید که کدوم قسمت ها رو درست و کجا رو اشتباه گفتم تا بتونم بیشتر راجع به اشتباهات فکر کنم .

ممنون

درود

همانطورکه در پست قبل عرض کردم سوالات با هدف فعالیت ذهنی مطرح میشه و اگر احیانا بدلایلی از جمله نیاز علاقمندان و کمک به امور فنی ، دسترسی به پاسخ ضروری باشه با راهنمایی هایی دستیابی به پاسخ را ساده تر و سریعتر میکنم و در غیراینصورت ثمری جز توقف فعالیت های ذهنی نداره .

البته با توجه به اطلاعات شما که در این رشته تحصیلات و تجربیاتی نداشتید دسترسی شما به پاسخ صحیح بسیار بعیده و بهمین باوجودیکه پاسخ صحیح ارائه نفرمودید اما اشاره گذرا و ناچیز به پاسخ قابل تحسین بود ، و در این سوال ، اشاره و هرگونه راهنمایی من ، پاسخ را مشخص و فعالیت ذهنی را متوقف میکنه.

از پیگیری و فعالیت قابل تحسین و مجدانه حضرت عالی سپاسگزارم.

سپاس و تقدیر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد گرامی

به نظر من وقتی دوسر سیم پیچ ولتاژ بالا آزاد گذاشته میشه ، وقتی دستگاه روشنه انرژی سیم پیچ اولیه در ثانویه القا میشه . در حالت عادی که دستگاه داره کار میکنه این انرژی مصرف میشه و مشکلی پیش نمیاد . ولی وقتی دوسرش آزاد میشه ، در هر القا با فرکانس بالا ، انرژی ذخیره شده در سیم پیچ ثانویه نمیتونه تخلیه بشه و تبدیل به گرما میشه (البته اگه دو سر سیم به هم نزدیک باشن احتمال جرقه و تخلیه الکتریکی هم وجود داره) این عمل تو تعداد بالا در ثانیه باعث داغ شدن و آسیب دیدن عایق نازک سیم پیچ ثانویه و در نتیجه سوختن اون میشه .

با تشکر

درود

هرچند آین راهنمایی درواقع پاسخ را مشخص میکنه اما با توجه به اشاره و تلاش شما راهنمایی میکنم که:

حرارت ، عامل صدمه چنین ترانسی نمیشه .

سپاس

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
درود

اغلب سوال ها را بجهت فعالیت ذهنی مخاطب مطرح میکنم زیرا تسلط بر یک حرفه به رفع ابتکاری مشکلات کمک شایان توجهی میکنه اما کاربرد مدار مورد اشاره زیاده .

مثلا میخوای با جریان ناچیزی ، مصرف کننده پر قدرتی را بدلخواه خاموش و روشن کنی که مزیت قابل توجهی است .
مثلا کلید هویه های هفت تیری تعمیرگاهم مکررا بدلیل جرقه کلید خراب میشد و با استفاده از ترایاک و مدار مشابهی هرگز خراب نشده و سالیان درازی است که کار میکنه.

یا رله چراغ راهنمای ماشینم که البته جوانان بود بدلیل جرقه خراب میشد و با یک ترانزیستور و مدار مشابه برای همیشه رفع شد.

و الی ماشاء ا.. موارد استفاده داره.

سپاس

با تشکر از استاد گرامی
توضیحاتی که فرمودید به نظرم مربوط به عکس اول که کلید داره است . در عکس دوم کلیدی وجود نداره که بخواد از جایی فرمان بگیره ، به جز قطع و وصل کردن منبع ولتاژ . آیا در کاربردهایی که فرمودید ، نیاز به اضافه کردن کلید به مدار در عکس دوم (7)برای قطع و وصل کردن بیس به کلکتور است ؟
این دو مدار مزیتی نسبت به هم دارن ؟

با تشکر

پیوست‌ها

• Like

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
درود

هرچند آین راهنمایی درواقع پاسخ را مشخص میکنه اما با توجه به اشاره و تلاش شما راهنمایی میکنم که:

حرارت ، عامل صدمه چنین ترانسی نمیشه .

سپاس

استاد گرانقدر
دلایل سوختن یک ترانس مگر غیر از این گزینه هاست :
1.عبور جریان زیاد یا جذب انرژی بدون تخلیه ، ایجاد حرارت و سوختن
2.ضعف عایق ، نشتی یا جرقه داخل سیم پیچ

با فرض سالم بودن عایق و فاصله مناسب سر های آزاد سیم پیچ (برای جلوگیری از جرقه ) آیا آسیب دیگری متوجه سیم پیچ می شود ؟

با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از استاد گرامی
توضیحاتی که فرمودید به نظرم مربوط به عکس اول که کلید داره است . در عکس دوم کلیدی وجود نداره که بخواد از جایی فرمان بگیره ، به جز قطع و وصل کردن منبع ولتاژ . آیا در کاربردهایی که فرمودید ، نیاز به اضافه کردن کلید به مدار در عکس دوم (7)برای قطع و وصل کردن بیس به کلکتور است ؟
این دو مدار مزیتی نسبت به هم دارن ؟

با تشکر

درود

نگفتم دقیقا همین مدار جایگزین کلید میشه بلکه گفتم هدفم فعالیت ذهنی مخاطب هست که اطلاعاتش عمیق بشه و با اطلاعاتی که از این مدار حاصل میشه میتونی چنین استفاده هایی داشته باشی.

وقتی گفتم با استفاده از این مدار میتونی از کلید بسیار ارزان و مینیاتوری و با جریان ناچیز استفاده کنی یعنی باید کلید استفاده کنی و این مدار برای کلیدزنی مطرح نشده ولی برای این منظور قابل استفاده است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد گرانقدر
دلایل سوختن یک ترانس مگر غیر از این گزینه هاست :
1.عبور جریان زیاد یا جذب انرژی بدون تخلیه ، ایجاد حرارت و سوختن
2.ضعف عایق ، نشتی یا جرقه داخل سیم پیچ

با فرض سالم بودن عایق و فاصله مناسب سر های آزاد سیم پیچ (برای جلوگیری از جرقه ) آیا آسیب دیگری متوجه سیم پیچ می شود ؟

با تشکر

درود

من سوال کردم که شما پاسخ را پیدا کنید و اگه قرار بود خودم پاسخ را تقدیم کنم موضوع را بصورت سوال مطرح نمیکردم .

سپاس

بالا