آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

تاج

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-03-15
458
1,639
اهواز
فرمایشتون درست ولی اونموقع ارثیه باستانی شده برا بازماندگانمون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
فرمایشتون درست ولی اونموقع ارثیه باستانی شده برا بازماندگانمون

درود

همینطوره
هرچند عمر دستگاه برای طول عمر خودمون مورد نظر است
اما صحت دستگاه برای بازماندگان ، درواقع توفیق اجباری است

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سوال ۱۱ هم بله
بخاطر کیفیت ساخت قطعه ک جوری طراحی شده بسته بشرایطش مدت زمان مشخصی دووم بیاره،شما بگو صدسال ولی بلاخره سوختنی پشتش هس

درود

بابت کیفیت قطعات
و مرتبط با سوال 11

شاید باور نکنید که بر خلاف تصور عمومی ، طول عمر نیمه هادی ها هیچگونه ارتباطی با کیفیت و مرغوبیت آنها نداره و قادریم طول عمر نامرغوب ترین نیمه هادی ها را هم بینهایت و ابدی کنیم.

و من قادرم بدترین و نامرغوب ترین نیمه هادی از جمله دیودها را هم با طول عمر ابدی استفاده کنم و روش مورد نیاز را بعدا در جریان پاسخ سوال تقدیم میکنم .
به این ترتیب اگه قطعات نامرغوب و خیلی ارزون ببینم حتما به تعداد زیادی تهیه و با روش خودم استفاده میکنم
.

[COLOR="#F22222D"]
بعنوان مثال اگه لامپ ۵۰ وات مرغوب بقیمت ۱۵۰ تومن و نامرغوب ترین لامپ ۵۰ وات با قیمت ۲۰ تومن عرضه بشه حتما بتعداد زیادی لامپ ۲۰ تومنی تهیه و دقیقا با همون کارایی لامپ مرغوب با طول عمر بینهایت و ابدی استفاده میکنم .

باورش سخته اما بعد از تقدیم راهکار برخی میفرمایند :
این که چیز مهمی نیست خودمم بلد بودم. همون دستمزدی که استاد صابری عزیز بایت خازن سری گرفت.
چون معما چو حل گشت آسان شود .

[/COLOR]

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

با توجه به گزارش علاقمندان که مقرون به صحت نیز هست

سوال 12

چرا تعداد لامپ های سوخته در لامپ led با توان بالاتر بیشتر است ؟​

نتیجه مفید گزارشات و تحلیل و پاسخ سوال فوق اثبات میکنه
بجای لامپ پرقدرت باید از تعداد کافی لامپ ضعیف تر برابر با توان و شدت نور مورد نیاز استفاده کنید
مضافا که لامپ های ضعیف تر ، علاوه بر مزیت یاد شده که موجب کاهش خسارت میشه ضمنا دارای مزایای دیگری هم هست ازجمله :
نور یکنواخت تری خواهید داشت و در یک نقطه متمرکز نمیشه.
بدون اصلاحیه هم دیرتر میسوزه
ناگزیر به استفاده از حداکثر نور نیستید و متناسب با نیاز وقت استفاده میکنید.
و غیره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

راهنمایی سوال 11
درخصوص قطعات مکانیکی موضوع کیفیت قابل قبول و صحیحه و جنس ماده نقش بسیار موثری در طول عمر آنها داره زیرا درصد خلوص مواد و نحوه ترکیب عناصر مختلف در میزان و شدت تحمل انها در برابر فشار و زنگ زدگی و سایش و غیره بسیار موثر است.

اما قطعات نیمه هادی الکترونیکی اینگونه نیستند و آنچه ما بعنوان کیفیت نیمه هادی ها میشناسیم صحیح نیست بلکه کلیه نیمه هادی ها مرغوبند و قطعه نیمه هادی نامرغوب وجود نداره .
بطوریکه این حقیقت را ثابت میکنم و عملا خواهید دید که حق با منه و قبول میکنید که میتوانید از کلیه نیمه هادی ها بویژه از led ها بعنوان قطعه مرغوب استفاده کنید

اما با این وجود اگه مثلا تمامی 2n3055 ها مرغوبند دراینصورت چرا برخی از آنها بسرعت میسوزند و برخی از آنها طول عمر طولانی تری دارند ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد مهربانم
در مورد ال ای دی های که حدودا پنچ سال پیش برای دوستانم ال ای دی های تابلو ثابت به رنگ قرمز و سبز و...... درست میکردم.
حالا در مورد طول عمر ال ای دی که در تابلو ثابت استفاده میکردم
1. در تابلو ثابت های که ال اد دی را با یک مقاومت سری میکردم ( پنج عدد ال ای دی قرمز روال با مقاومت 220 اهم ) طول عمرشان زیادتر است شاید دلیل طول عمرشان ولتاژ کاری ال ای دی باشه که روی بسته ال ای دی ولتاژ کاری 2.2 ولت نوشته من ولتاژ کاری 2 ولت در نظر میگرفتم با کمتر شدن 0.2 ولت درسته که نور ال ای دی خیلی کم ضعیف تر میشه اما طول عمرش زیاد تر میشه و با مقاومت 220 اهم اگر نوسانات برق هم باشه روی مقاومت میفته
بعد از گذشته پنج سال حتی یک ال ای دی نسوخته وبا همان شدت نور اول است
2. در تابلو ثابت بدون مقاومت ( شش عدد ال ای دی قرمز روال)
سوختگی ال ای دی واز همه مهمتر نور بعضی از ال ای دی ها کمتر شده است حتی با یک نگاه میشه فهمید .بعد از پنج سال
به نظر من طول عمر ال ای دی یکی از دلیل هایش ولتاژ کاری ال ای دی است. در نوسانات برق طول عمر ال ای دی کمتر میشه. استاد مهربانم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام بر استاد مهربانم
در مورد ال ای دی های که حدودا پنچ سال پیش برای دوستانم ال ای دی های تابلو ثابت به رنگ قرمز و سبز و...... درست میکردم.
حالا در مورد طول عمر ال ای دی که در تابلو ثابت استفاده میکردم
1. در تابلو ثابت های که ال اد دی را با یک مقاومت سری میکردم ( پنج عدد ال ای دی قرمز روال با مقاومت 220 اهم ) طول عمرشان زیادتر است شاید دلیل طول عمرشان ولتاژ کاری ال ای دی باشه که روی بسته ال ای دی ولتاژ کاری 2.2 ولت نوشته من ولتاژ کاری 2 ولت در نظر میگرفتم با کمتر شدن 0.2 ولت درسته که نور ال ای دی خیلی کم ضعیف تر میشه اما طول عمرش زیاد تر میشه و با مقاومت 220 اهم اگر نوسانات برق هم باشه روی مقاومت میفته
بعد از گذشته پنج سال حتی یک ال ای دی نسوخته وبا همان شدت نور اول است
2. در تابلو ثابت بدون مقاومت ( شش عدد ال ای دی قرمز روال)
سوختگی ال ای دی واز همه مهمتر نور بعضی از ال ای دی ها کمتر شده است حتی با یک نگاه میشه فهمید .بعد از پنج سال
به نظر من طول عمر ال ای دی یکی از دلیل هایش ولتاژ کاری ال ای دی است. در نوسانات برق طول عمر ال ای دی کمتر میشه. استاد مهربانم

درود

آفرین

درواقع آنچه ما در خصوص نیمه هادی ها با عنوان مرغوب و نامرغوب میشناسیم صحیح نیست اما بدلایلی مشخصات واقعی برخی از نیمه هادی ها مطابق ادعای سازنده نیست و بعنوان نامرغوب موجب خسارت میشه که ابتدا باید ماهیت آنها را بشناسیم تا بتوانیم بعنوان عالیترین قطعه و با طول عمر ابدی استفاده کنیم

ابتدا تصور کنید دو نوع قطعه مشابه اما با عنوان نامرغوب ترین و مرغوبترین قطعه خریده اید که اگر در انبار نگهداری کنید ۱۰۰ سال دیگه هم سالمند

حالا از هر کدام در جریان و ولتاژ پایین استفاده کنید که دراینصورت نیز هرگز هیچکدام صدمه نمی بینند

و کم کم انتظار و توقع را بالا و بالاتر ببرید تا جایی که قطعه نامرغوب صدمه می بینه اما دیگری همچنان سالمه چرا ؟

در مثال دیگری اگر از هر کدام از آنها در دو دستگاه کاملا مشابه استفاده کنید مثلا می بینید قطعه نامرغوب زودتر صدمه می بینه
اما همان دو قطعه را در دو دستگاه مشابه دیگر که ضعیفترند استفاده کنید هرگز هیچکدوم صدمه نمی ینند . چرا ؟

زیرا واقعیت اینه که مثلا دو قطعه 1N4007 که یکی را بنام مرغوب و دیگری بنام نامرغوب خریده اید فقط مشخصات متفاوتی دارند وگرنه با رعایت مشخصات واقعی هر دو مرغوبند .

یعنی اولی واقعا مطابق ادعای سازنده قادر به تحمل ۱۰۰۰ ولته اما همین قطعه با عنوان نامرغوب قادر به تحمل ۶۰۰ ولت و یا ۱۰۰ ولت است.
بطوریکه این محدودیت ارتباطی به کیفیت نداره و اتفاقا ساختن قطعاتی با این مشخصات هم ضروری است و محدودیت ۶۰۰ ولت بعنوان عیب محسوب نمیشه کمااینکه 1N4005 با ولتاژ ۶۰۰ ولت و 1N4002 با ولتاژ ۱۰۰ ولت ساخته میشه .

لذا آنچه موجب نارضایتی شده کیفیت نیست بلکه مشخصات غیرواقعی قطعه است
فلذا درصورتیکه با آزمایشاتی قادر به کشف مشخصات نامرغوب ترین قطعه باشید میتوانید از هر نیمه هادی بعنوان قطعه بسیار مرغوب استفاده کنید .

بنابرین نیمه هادی نامرغوب درواقع قطعه مرغوبی است که مشخصات واقعی آن مطابق ادعای سازنده نیست و باید شخصا کشف کنید تا با رعایت مشخصات واقعی بعنوان مرغوبترین قطعه استفاده کنید.

جهت اثبات مدعا تصویر مشخصات 1N4001 الی 4007 را پیوست میکنم که ولتاژ آنها از ۵۰ تا ۱۰۰۰ ولت است

حالا به لامپ led برمیگردیم
آیا دیود یکسوساز و ترانزیستور و آی سی طول عمری داره ؟ نه
پس چرا برای led طول عمر قائل هستید درحالیکه led هم یک نوع دیود است ؟
چون از led در محدوده غیرمجاز استفاده میکنیم و به این ترتیب هر لحظه امکان تخریب ساختار آن بیشتر میشه
همانطور که اگر از دیود ۱۰۰ ولتی در ولتاژ ۱۱۰ ولت استفاده کنید مدت زیادی دوام نمیاره و صدمه می بینه

بنابه آنچه گفته شد شما نمیتوانید لامپ led پیدا کنید که با رعایت مشخصات واقعی بعد از ۱۰۰۰ سال هم قادر به تخریب ساختار داخلی و سوزاندن آن باشید زیرا آنچه موجب تخریب نیمه هادی ها میشه استفاده از آنها در شرایط غیرمجاز ( ولتاژ ، جریان ، توان و حرارت و ... غیرمجاز ) است .

یعنی در بازار هم لامپ ۱ وات ۲ ولت با حرارت و شدت نور ضعیف عرضه میشه و هم لامپ led با توان ۳ وات ۶ ولت با حرارت و شدت نور بالا و متوسط و قس علیهذا

و لذا آنچه موجب خسارت و زیان و طول عمر کوتاه قطعات میشه ، اعتماد به ادعای سازنده است و بهمین علت من به معتبرترین دیتاشیت هم اطمینان ندارم ، به دو دلیل :

اولا معلوم نیست مارک قطعه ، واقعی باشه و دیتاشیت متعلق به اون سازنده باشه
ثانیا هر سازنده ای با نظر مساعد اطلاعات میده و ممکنه اطلاعات دیتاشیت با غلو منتشر شده باشه

و لذا اگه اراده کنم از قطعه ای با طول عمر بینهایت استفاده کنم مشخصات لازم را شخصا استخراج میکنم و بهمین علت با قاطعیت معتقدم همه نیمه هادی ها مرغوبند و اتفاقا قطعات نامرغوب سود آوری بیشتری هم دارند ، زیرا بسیار ارزان تر هستند ولی استفاده از آنها عملیات خاصی میطلبد .

ساده ترین شیوه استفاده از لامپ در محدوده مجاز
ساده ترین روش اینه که اگه میدونی لامپ های یک مدل مدتی قادر به تحمل شرایطی که سازنده لامپ مقرر کرده هستند کافی است اولا ولتاژ و جریان غیرمجازی که هیچگونه نور اضافه و ثمری جز تولید حرارت نداره حذف کنید یعنی اگر ولتاژ و جریان را تا جایی کاهش دهید که تغییری در نور احساس نکند درواقع جریان و ولتاژ غیر مجازی را حذف کرده اید که سازنده جهت کسب سود بیشتر تحمیل کرده تا پس از مدتی صدمه ببینه.

ثانیا ولتاژ و جریان را باز هم به اندازه ای کمتر کنید که نور لامپ اندکی ، از نور نرمال هم کمتر بشه تا دراینصورت حوادث ناهنجار احتمالی و افزایش تصادفی ولتاژ و حرارت غیرمجاز محیط را هم لحاظ و پیش بینی کرده باشید و به این ترتیب سوزاندن این لامپ جایزه داره.

و خوشحال میشم ادعا و نظر خلاف خود را مطرح و در صورت خطا ، اصلاحم فرمایید.

سپاس

IMG_20200219_165458_708.jpg

آخرین ویرایش:

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,874
10,557
سلام
علاوه بر فرمایشات استاد غزال بحث دیگری هم در طراحی به اسم ضریب ایمنی مطرحه
قبلا ضریب ایمنی را بالا می گرفتند ولی الان از اون صرف نظر می کنند
به طور مثال وقتی قرار بود قطعه ای 3 امپر تحمل داشته باشه تا 3.5 امپر هم مشکلی براش پیش نمی اومد و حتی امپر بالاتر اسیب چندانی نمی دید .ولی الان وقتی عنوان میشه 3 امپر یعنی در بهترین شرایط و به صورت لحظه ای تحمل 3 امپر داره به محض اینکه به 3 امپر رسید مثل فیوز میسوزه . و در اصل این قطعه تحمل 2 امپر مداوم را هم نداره

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

با توجه به گزارش علاقمندان که مقرون به صحت نیز هست

سوال 12

چرا تعداد لامپ های سوخته در لامپ led با توان بالاتر بیشتر است ؟​

نتیجه مفید گزارشات و تحلیل و پاسخ سوال فوق اثبات میکنه
بجای لامپ پرقدرت باید از تعداد کافی لامپ ضعیف تر برابر با توان و شدت نور مورد نیاز استفاده کنید
مضافا که لامپ های ضعیف تر ، علاوه بر مزیت یاد شده که موجب کاهش خسارت میشه ضمنا دارای مزایای دیگری هم هست ازجمله :
نور یکنواخت تری خواهید داشت و در یک نقطه متمرکز نمیشه.
بدون اصلاحیه هم دیرتر میسوزه
ناگزیر به استفاده از حداکثر نور نیستید و متناسب با نیاز وقت استفاده میکنید.
و غیره

سپاس

درود

راهپمایی سوال ۱۲

اگر در دو دستگاه ۱ و ۲ از قطعات کاملا مشابه مانند led استفاده شده اما همیشه در دستگاه شماره ۱ خسارت بسیار بالاتر و زودتر وارد میشه تردید نکنید
اینکه زودتر صدمه می بینه ثابت میکنه در دستگاه ۱ تحت فشار بیشتری قرار داره .
لذا باید عامل فشار را پیدا کنی.

و اینکه خسارت بیشتری وارد میشه تردید نکنید ، بمحض کوچکترین صدمه ای ، قطعات سالم تحت فشار شدیدتری قرار میگیرند و خسارت تا قطع شدن جریان گسترش می یابد .
یعنی آنقدر خسارت وارد میکنه تا بالاخره جریان قطع بشه و بعبارت دیگر امکان قطع جریان کمتره
اما جریان دستگاه ۲ پس از خسارت اولیه سریعتر قطع میشه و لذا اجازه گسترش خسارت پیدا نمیکنه.
یعنی بمحض کوچکترین خسارتی جریان قطع میشه و لذا خسارت متوقف میشه.
و اینجا باید دلیل قطع سریعتر جریان در دستگاه ۲ (لامپ ضعیف ) و تاخیر دستگاه ۱ ( لامپ پر قدرت ) را پیدا کنی

حالا پاسخ سوال را پیدا کنید .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد مهربانم
اگر هر دو دستگاه مثلا لامپ های ال ای دی کم مصرف کاملا مشابه هم در یک شرایط روشن شوند .در طول کارکرد دستگاه به مرور زمان مشخصات قطعات تقییر میکند. ( ترانزیستور . فیت . مقاومت و....) مثلا در یکی از دستگاه مقاومت اهمی در اثر کارکرد بالا میرود . که باعث کم شدن جریان و قطع مدار میشود. با کمترین خسارت .ودر یکی از دستگاه همان مقاومت اهمش پایین میاد و جریان بیشتر که باعث خسارت بیشتر .

آخرین ویرایش:
بالا