آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: سوال های ساده و پر محتوا

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
ببخشید که سوالم یکم خارج از بحثه
لطفا در مورد دلیل لزوم استفاده از مقاومت سری در دیودهای موازی و مقاومت موازی در دیودهای سری توضیح بیدید. منظورم در مورد دیودهای یکسوساز هست. این چیدمان کجا کاربرد داره؟

درود

قبلا به تفصیل بحث شد و لذا با جستجو قابل استفاده است.
از جمله پست ۵۸ همین تاپیک

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سوال ۴​

تفاوت ساختاری زینر و دیود یکسوساز
چیست
که
زینر در ولتاژ شکست ، سر حال میشه و وظیفه خود را آغاز میکنه
اما یکسوساز بمحضی که به ولتاژ شکست برسه فاتحه رو خونده و سوخته

بعبارتی چرا زینرها با رسیدن به ولتاژ شکست وظیفه خود را آغاز میکنند ولی یکسوسازها بمحض رسیدن به ولتاژ شکست ، بلافاصله میسوزند ؟

بسیار بسیار بعیده که پاسخ این سوال را در اینترنت یا کتابی پیدا کنی
ببینم چکار میکنی ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

سوال ۵

با توجه به نیاز مقاومت سری در دیودهای موازی
و نیاز به مقاومت موازی در دیودهای سری
و بی نیازی زینر های سری به تمهید و کلکی
و لذا با توجه به اطلاعات قابل توجهی که در این خصوص مطرح گردید و بررسی عمقی موضوع را میسر ساخته ، بررسی فرمایید
حکم زینرهای موازی چیست ؟​

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

سوال ۵

با توجه به نیاز مقاومت سری در دیودهای موازی
و نیاز به مقاومت موازی در دیودهای سری
و بی نیازی زینر های سری به تمهید و کلکی
و لذا با توجه به اطلاعات قابل توجهی که در این خصوص مطرح گردید و بررسی عمقی موضوع را میسر ساخته ، بررسی فرمایید
حکم زینرهای موازی چیست ؟​

سپاس

سلام
استاد زینر ها موازی بشوند جریان عبوری با توجه به اینکه ممکنه ولتاژ شکستشون فرق داشته باشه
مثلا زینر های 15 ولت شاید یکی در 14.99 و یکی در 15.01 به ولتاژ شکست برسند و جریان رو عبور بدهند بنابراین جریان هاشون باید فرق داشته باشه
پس مقاومت سری با هر کدوم احتمال میدم لازم باشه که بتونیم جریان های یکسان از هر کدوم عبور بدهیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
استاد زینر ها موازی بشوند جریان عبوری با توجه به اینکه ممکنه ولتاژ شکستشون فرق داشته باشه
مثلا زینر های 15 ولت شاید یکی در 14.99 و یکی در 15.01 به ولتاژ شکست برسند و جریان رو عبور بدهند بنابراین جریان هاشون باید فرق داشته باشه
پس مقاومت سری با هر کدوم احتمال میدم لازم باشه که بتونیم جریان های یکسان از هر کدوم عبور بدهیم

درود

آفرین

اگرچه مقاومت سری موجب اختلال ناچیزی در عملکرد زینر میشه و درواقع خطای زینر را افزایش میده اما هدف از طرح سوال مذکور اینه که به درک عمیقی از عملکرد و وظایف قطعات برسیم تا تسلط کافی جهت تحلیل و ابتکار احتمالی حاصل بشه که در خصوص دیودها به درک جامعی رسیدید لذا کاملا درسته.

مضافا که در صورت چشم پوشی از خطای ناچیز تثبیت کنندگی زینر ، راهکار پیشنهادی قابل استفاده است .
و ازآنجاکه قبل از طرح سوال جستجوی مفصلی کردم و مطمئنم این راهکار در منبعی مطرح نشده و ناشی از درک شخصی و عمیق و قابل تحسین شماست.

بعنوان مثال در صورت استفاده از مقاومت سری مناسب میتونیم چند زینر ۱۵ ولتی را با خطای یکدهم ولت با روش مورد اشاره جهت افزایش توان زینر موازی کنیم.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود

آفرین

اگرچه مقاومت سری موجب اختلال ناچیزی در عملکرد زینر میشه و درواقع خطای زینر را افزایش میده اما هدف از طرح سوال مذکور اینه که به درک عمیقی از عملکرد و وظایف قطعات برسیم تا تسلط کافی جهت تحلیل و ابتکار احتمالی حاصل بشه که در خصوص دیودها به درک جامعی رسیدید لذا کاملا درسته.

مضافا که در صورت چشم پوشی از خطای ناچیز تثبیت کنندگی زینر ، راهکار پیشنهادی قابل استفاده است .
و ازآنجاکه قبل از طرح سوال جستجوی مفصلی کردم و مطمئنم این راهکار در منبعی مطرح نشده و ناشی از درک شخصی و عمیق و قابل تحسین شماست.

بعنوان مثال در صورت استفاده از مقاومت سری مناسب میتونیم چند زینر ۱۵ ولتی را با خطای یکدهم ولت با روش مورد اشاره جهت افزایش توان زینر موازی کنیم.

سپاس و تقدیر

استاد من بدون جستجو و با انتقال تجربیات شما به خودم به این درک رسیدم که مدیون شما هستم
ولی سوال چهارم شما رو باید کمی جستجو کنم چون حتما مقدار ناخالصی دیود ها با هم فرق داره ولی خوب باید دقیق بهتون بگم و حرف بیخودی نزده‌ باشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

سوال ۶​

میدانیم ترانزیستورها با ولتاژ و جریان ناچیزی ، میتوانند ولتاژ و جریان قابل توجهی را کنترل کنند .

با توجه به حقیقت فوق در مدار پیوست با بسته شدن کلید ، چه اتفاقی برای پاسخ مدار پیش بینی میکنید و چرا ؟
ازآنجاکه ارزیابی پاسخ صحیح موجب توقف تبادل نظر میشه لذا پس از دریافت چند پاسخ به ارزیابی جملگی پاسخ ها میپردازم.
در صورت چشم پوشی احتمالی از صدمه ترانزیستور میتوانید عملا تست و دلیل حادثه را مطرح سازید .

سپاس

IMG_20191022_160309_996.jpg

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

درود

سوال ۶​

میدانیم ترانزیستورها با ولتاژ و جریان ناچیزی ، میتوانند ولتاژ و جریان قابل توجهی را کنترل کنند .

با توجه به حقیقت فوق در مدار پیوست با بسته شدن کلید ، چه اتفاقی برای پاسخ مدار پیش بینی میکنید و چرا ؟
ازآنجاکه ارزیابی پاسخ صحیح موجب توقف تبادل نظر میشه لذا پس از دریافت چند پاسخ به ارزیابی جملگی پاسخ ها میپردازم.
در صورت چشم پوشی احتمالی از صدمه ترانزیستور میتوانید عملا تست و دلیل حادثه را مطرح سازید .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160231

استاد خوب مسلما ترانزیستور می سوزه
چون بیس این ترانزیستور ها ولتاژی بین 0.5 تا 0.8 ولت (با توجه به ناحیه کاری) لازم دارند و جریان بسیار ناچیزی
وقتی سر ورودی بیس مقاومت نداشته باشیم جریان زیادی وارد بیس میشه و می سوزه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد من بدون جستجو و با انتقال تجربیات شما به خودم به این درک رسیدم که مدیون شما هستم
ولی سوال چهارم شما رو باید کمی جستجو کنم چون حتما مقدار ناخالصی دیود ها با هم فرق داره ولی خوب باید دقیق بهتون بگم و حرف بیخودی نزده‌ باشم

درود

سوال هایی که من مطرح میکنم نیاز به اطلاعات تخصصی پیچیده نداره و با همون روشی که آموزش میدم قابل پاسخگویی است.
و درصورت نیاز به روابط علمی به روابط بسیار ابتدایی و ساده نیاز داره.
و لذا دنبال اطلاعات پیچیده و غیرقابل هضمی که خارج از روش من هست نباشید.
پاسخ سوال بسیار ساده است و نیاز به جستجو نداره.
فقط لازمه به عملکرد زینر و یکسوساز مسلط باشید.

سپاس

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44

درود

سوال ۶​

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 160231

استاد اشتباه کردم حرفم رو پس میگیرم
اشتباه بزرگم این بود که ولتاژ بیس نسبت به زمین سنجیدم در صورتی که امیتر ترانزیستور با یک مقاومت به زمین وصل شده و افت ولتاژ دو سر مقاومت داریم
ولتاژ بیس باید به امیتر سنجیده بشه
از طرفی یادمه در پستی گفتید که دیود بیس امیتر مثل یک زنر 0.7 ولتی هست که 0.7 دوسرش ثابت هست
الان هم 0.7 ولت دو سر بیس امیتر داریم که روشن میشه و 9.3 ولت هم دو سر مقاومت افت میکنه
ولی اگر این مقاومت نبود کل ولتاژ روی بیس امیتر می افتاد و می سوخت

بالا