آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: تبدیل ترانس قدیمی و سلکتوری پشت کنتور به ترانس جوشکاری ac

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,167
گنبد کاووس
درود،
برای ۴۵۰ دور باید چند گرم سیم ۱میل بخرم و برای ۵۰ دور ثانویه چندگرم سیم شماره۴
درشهرما فقط یک فروشنده سیم لاکی هست که متاسفانه اخلاق خودشو شاگرداش به طرز عجیبی بد وطلبکارانه است، و بهیچ عنوان کمک ومشاوره واسه خریدنمیدن،بهمین خاطر دقیقا باید بگی چند گرم میخوای و دیگه چیزی نگی ونپرسی،پول قرقره خالی رو دوبل بایدحساب کنی و..

متاسفانه دقیق نمیتونم محاسبه کنم
فروشندگان سیم هم اصولا کیلویی یا متری سیم میفروشند
اخلاق همشون به همین صورت هست
ولی حدودی میتونم بگم باید 1.5 یک و نیم کیلو سیم مسی نمره یک تهیه کنی
قیمت سیم مسی هم بالا هست
ممکنه برات مقرون بصرفه نباشه خصوصا که وضعیت ترانس شما شما هم نابسامان هست و معلوم نیست بتونی این حجم سیم رو داخلش جا بدی یا خیر
اگر بتونی ترانس کارکرده سالم از اوراقی ها تهیه کنی خیلی مناسب تر در میاد
زحمت محاسبات هم قبلا طراح کشیده و شما فقط تغییرات جزئی در اون انجام میدی

چرا چند تصویر درست درمون از ترانس قرار نمیدی ؟

Majidsh7369

کاربر
2020-05-26
3
4
25
درود سلام به همه اعضا و استاد عزیز استادغزال که تجربیات ارزشمندخودشونو بااخلاق خوب و دنیایی ازحوصله دراختیار ماجوان ها قرارمیدهد.
راستش منم این ترانس رو تهیه کردم مثل همین که اقاحبیب زحمتشوکشیدن ب انجام رسوندن .برای من سیمی ک استفاده کردن فکرکنم نازکتراز1میل باشه البته وسیله اندازه گیری این موضوعات روندارم مقایسه‌ای باعکس هایی ک درتایپک موجود است وجود دارد میخاستم ببینم میشه بجای یک سیم مفتولی چندرشته ازخودهمون سیم استفاده کردمثلا ثانویه چندرشته سیم نازکتراز1میل بجای 4میل واولیه هم 2یا4رشته ازخود سیم بهش اضافه و مجدد سیم پیچی کرد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
درود سلام به همه اعضا و استاد عزیز استادغزال که تجربیات ارزشمندخودشونو بااخلاق خوب و دنیایی ازحوصله دراختیار ماجوان ها قرارمیدهد.
راستش منم این ترانس رو تهیه کردم مثل همین که اقاحبیب زحمتشوکشیدن ب انجام رسوندن .برای من سیمی ک استفاده کردن فکرکنم نازکتراز1میل باشه البته وسیله اندازه گیری این موضوعات روندارم مقایسه‌ای باعکس هایی ک درتایپک موجود است وجود دارد میخاستم ببینم میشه بجای یک سیم مفتولی چندرشته ازخودهمون سیم استفاده کردمثلا ثانویه چندرشته سیم نازکتراز1میل بجای 4میل واولیه هم 2یا4رشته ازخود سیم بهش اضافه و مجدد سیم پیچی کرد.

درود

اولیه نیاز به سیم ضخیم تر نداره
ولی برای ثانویه حتی المقدور تا جایی که فضای خالی داره از سیم ضخیم و یا چند لا ، استفاده کن .
و برای اینکه فضای خالی بیشتری برای ثانویه آماده کنی ، باید تعدادی از سیم های اولیه را حذف کنی . ( حدود یک یا دو پله )

کلیه اطلاعات لازم در این تاپیک موجوده ، بطوریکه جناب حبیب کل مراحل را با ضعیف ترین ترانس گزارش کردند ( اگه اشتباه نکنم ترانس ایشون ۲ کیلو وات بود )

سپاس

Majidsh7369

کاربر
2020-05-26
3
4
25
بله استاد ممنونم ازشما وهمه کاربران منم ب لطف شما شروع به سیم پیچی میکنم نتیجه کارو ایشالله اگه مثل ترانس اقاحبیب دربیاد براتون میفرستم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
بله استاد ممنونم ازشما وهمه کاربران منم ب لطف شما شروع به سیم پیچی میکنم نتیجه کارو ایشالله اگه مثل ترانس اقاحبیب دربیاد براتون میفرستم.
سپاس

درود

چند تصویر از ترانس و قاب ترانس ارسال کن که حجمش قابل ارزیابی باشه مثلا یک خودکار روی ترانس باشه که حجمش قابل تشخیص باشه.

ضمنا اگه پلاک و مشخصاتی داره گزارش کن یا تصویر پلاک یا لیبل مشخصات را ارسال کن.
سیم پیچ اولیه خودش قابل استفاده است و کل سیم پیچ اولیه را باز نکن ولی تعدادی از تعداد دور سیم اولیه باید حذف بشه تا جاییکه با ۲۲۰ ولت و در حالت بی باری بصورت غیرعادی داغ نشه

ابتدا ۲۰ دور حذف کن اگه بازم حرارتش غیرعادی نبود بیشتر حذف کن .تا فضای بیشتری برای ثانویه داشته باشی.
میتونی بدون حذف هم تست کنی مثلا فرض کن ۲۰ دور از آخرین سیم ها وجود نداره و ولتاژ را به بعد از ۲۰ دور متصل کن تا نتیجه را ببینی و اگه نتیجه خوبی داشت و حرارتش عادی بود اون تعداد را حذف کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
سلام
اقا بنده هم یه دونه از این ترانس ها دارم البته مال استابلایزر اتوماتیک بوده و سلکتوری نیست میشه باهاش نقطه جوش ساخت برای اتصال پلیت باتری های لیتیومی؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
سلام
اقا بنده هم یه دونه از این ترانس ها دارم البته مال استابلایزر اتوماتیک بوده و سلکتوری نیست میشه باهاش نقطه جوش ساخت برای اتصال پلیت باتری های لیتیومی؟

درود

میشه ولی خیلی قویتر از نیاز شماست و حیفه ، اما اگه هدر رفتن توانایی برات مهم نیست ، اشکال دیگری نداره.
ترانس بسیار کوچکتری در حد و اندازه ترانس مکروفر کافیه.

اتفاقا مدار ساده ای هم در این خصوص طراحی و تست شد که با توجه به قدرت ترانس شما ، برای هر نوع صفحه ضخیم و نازک قابل استفاده است.
https://www.irantk.ir/threads/111120-تحلیل-نقشه-بسیار-ساده-نقطه-جوش?p=627271&viewfull=1#post627271

سپاس

آخرین ویرایش:

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
درود

میشه ولی خیلی قویتر از نیاز شماست و حیفه ، اما اگه هدر رفتن توانایی برات مهم نیست ، اشکال دیگری نداره.

اتفاقا مدار ساده ای هم در این خصوص طراحی و تست شد که با توجه به قدرت ترانس شما ، برای هر نوع صفحه ضخیم و نازک قابل استفاده است.
https://www.irantk.ir/threads/111120-تحلیل-نقشه-بسیار-ساده-نقطه-جوش?p=627271&viewfull=1#post627271

سپاس

بسیار عالی استادnamaste
نه اتفاقا حیف نیست یه استابلایزر قدیمی فاران (مال حداقل 20 سال پیش) گوشه انباری افتاده بود که چندین بار مادر گرامی قصد فروشش به نان خشکی رو داشتند که بنده ممانعت کردم و گفتم احتمالا یک روزی به درد بخوره!
قصد ساخت نقطه جوش ماسفتی رو داشتم که مدار درست و حسابی ای پیدا نکردم تا اتفاقا این تاپیک رو دیدم. تو تعطیلا عید میرم تو کارش!:88000000:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
درود

سپاس

استاد وارنیش نسوزی که این دوستمون جناب habbib استفاده کردن چه سایزی هست؟ 2 میل یا 3 میل؟
تو بازار وارنیش با این سایزها موجود هست : 2 - 3 - 5 - 6 - 10
منظور حداکثر قطر سیمی هست که داخل وارنیش قرار میگیره.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
استاد وارنیش نسوزی که این دوستمون جناب habbib استفاده کردن چه سایزی هست؟ 2 میل یا 3 میل؟
تو بازار وارنیش با این سایزها موجود هست : 2 - 3 - 5 - 6 - 10
منظور حداکثر قطر سیمی هست که داخل وارنیش قرار میگیره.

درود

وارنیش نسوز باید متناسب با سیم باشه که سیم داخل وارنیش بره و بعنوان روکش نسوز سیم ثانویه نصب بشه.

اگه برای ثانویه سیم چند لا استفاده میکنی نباید روی تک تک سیم ها وارنیش قرار بگیره بلکه فقط یک وارنیش روی چند لا کافیه .

اولیه نیاز به وارنیش نداره.

سپاس

بالا