آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افت ولتاژ در خروجی منبع تغذیه

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

خیر دیود پایه ۴ همون یکسوسازی است که آی سی را تغذیه میکنه و مورد نظرم نیست
دیود مورد نظرم با قطعه ای سری میشه و بین دو سر اولیه ترانس( که یک سرش به پایه ۵، ۶،۷،۸ متصله ) قرار میگیره و کاتدش بسمت ۳۱۰ ولت برق شهر است و آندش بسمت پایه های مذکور است.
این دیود با چه قطعاتی سری شده؟
ضمنا قبل از تهیه دیود ، خازن ۱۰۰۰ میکرو را با ۵ ولت هم موازی کن و نتیجه را اعلام کن
کدوم ولتاژ از طریق دو مقاومت به گراند متصل شده که سر مشترک دو مقاومت به پایه رفرنس ۴۳۱ متصل شده
یعنی پایه رفرنس ۴۳۱ به سر مشترک دو مقاومتی متصله که یکی از آنها به گراند و دیگری به ولتاژ خروجی متصل شده
لذا اولا به کدام ولتاژ متصل شده؟
ثانیا مقادیر دو مقاومت چند اهمه؟

سپاس

سلام
دیود HER107 ، که با یک مقاومت 100k و یه خازن عدسی 1kv سری شده
1000 میکرو رو به 5ولت موازی کردم ولتاژ 4.87 و 9.34 نشون میده که تغییر نکرد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

خیر دیود پایه ۴ همون یکسوسازی است که آی سی را تغذیه میکنه و مورد نظرم نیست
دیود مورد نظرم با قطعه ای سری میشه و بین دو سر اولیه ترانس( که یک سرش به پایه ۵، ۶،۷،۸ متصله ) قرار میگیره و کاتدش بسمت ۳۱۰ ولت برق شهر است و آندش بسمت پایه های مذکور است.
این دیود با چه قطعاتی سری شده؟
ضمنا قبل از تهیه دیود ، خازن ۱۰۰۰ میکرو را با ۵ ولت هم موازی کن و نتیجه را اعلام کن
کدوم ولتاژ از طریق دو مقاومت به گراند متصل شده که سر مشترک دو مقاومت به پایه رفرنس ۴۳۱ متصل شده
یعنی پایه رفرنس ۴۳۱ به سر مشترک دو مقاومتی متصله که یکی از آنها به گراند و دیگری به ولتاژ خروجی متصل شده
لذا اولا به کدام ولتاژ متصل شده؟
ثانیا مقادیر دو مقاومت چند اهمه؟
اگه موازی کردن خازن بی اثر بود ، مقاومت ۱ کیلو با ولتاژ های خروجی موازی و تست کن ( خصوصا با ولتاژی که نمونه گیری شده )

بابت اتصال ناخواسته که موجب پروتکت شده و ناگزیر به قطع و وصل برق شهر شده اید مفصلا در تاپیکی توضیح دادم ولی خلاصه اینکه چون ولتاژ لحظه استارت درصورتی تولید میشه که خازن بزرگ تخلیه باشه و از آنجاکه تغذیه به برق متصله و لذا خازن تخلیه نیست و حالا اگه به هر دلیلی ازجمله اتصال ناخواسته ، موجب اختلال کار آی سی بشوید باید استارت بشه تا کارش آغاز بشه اما بدلیل پر بودن خازن ولتاژ استارت تولید نمیشه و لذا ناگزیر به قطع و وصل برق شهر هستیم بطوریکه اگه برق شهر را با سرعت قطع و وصل کنید هم ممکنه خازن بمقدار لازم تخلیه نشده باشه و در برخی از تغذیه ها با توجه به مقدار مقاومتی که با خازن موازی است ممکنه استارت نشه و مکث طولانی تری نیاز داشته باشه.

سپاس
سلام
ولتاژ نمونه رو از 5 ولت میگیره
مقاومت 19.5k به خروجی 5 ولت
و مقاومت 20k به گراند وصله و یک سر مشترک با 431 دارن
مقاومت 1k رو به خروجی 5 ولت موازی کردم ولتاژها 4.86 و 9.76 شدن. مقداری ولتاژ افزایش یافت

سپاس
IMAG0018.jpg
IMAG00199.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
ولتاژ نمونه رو از 5 ولت میگیره
مقاومت 19.5k به خروجی 5 ولت
و مقاومت 20k به گراند وصله و یک سر مشترک با 431 دارن
مقاومت 1k رو به خروجی 5 ولت موازی کردم ولتاژها 4.86 و 9.76 شدن. مقداری ولتاژ افزایش یافت

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 157290
مشاهده فایل‌پیوست 157291

درود

دو تا خروجی منفی و مثبت ۱۲ ولت داره آیا هر دو مساوی هستند و به یک اندازه افت دارند؟
اگر مقاومت ۲۰ کیلو که کنار ۱۹،۵ کیلو هست عوض کردی مقدارش صحیح بنظر نمیرسه و اگه مقاومتی با ۲۰ کیلو موازی کنی ولتاژ خروجی بالا میره ولی اگه مقاومت اصلی است تغییرش کار درستی نیست و باید ایراد مشخص بشه.

سپاس

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
درود بر شما

اتفاقا بابت راهنمایی های شما که کمک شایان توجهی به من و متقاضیان محترم است سپاسگزارم.
قرار نیست کلیه نظرات ما درست باشه و هر کسی نظر خودش را اعلام میکنه و مسلما کلیه نظرات من هم درست نیست و به حد بضاعتم اظهار نظر میکنم و گاها مرتکب اشتباه شدم و پس از اطلاع ، عذرخواهی هم کردم
بسیاری از همکاران حرفه ای هم نظر شما را دارند ولی ۴۳۱ بسیار بسیار بندرت و در شرایط خاصی ممکنه بسوزه
اما در این تغذیه اون شرایط هم بوجود نمیاد که با احتمال ناچیز هم بسوزه مگر با اتصالات ناخواسته و سهوی که شریط صدمه را فراهم کنه.
لذا اگر اتصال ناخواسته و نادرستی اتفاق نیافته امکان صدمه ۴۳۱ در این تغذیه محال محاله

اما بطور کلی تست هر قطعه ای را میتوانید بر اساس عملکردش روی برد و بدون خارج کردن آن انجام بدین
مثلا در اینجا کافیه مقاومتی با مقاومت نمونه گیر موازی کنید که ولتاژ بیشتری به پایه رفرنس برسه دراینصورت اگر ولتاژ خروجی کم شد سالمه.
ضمنا نحوه تست ۴۳۱ را در خلال تحلیل ها تقدیم کردم که جستجوی آن دشواره ولی در تغذیه ای که ولتاژ تولید میکنه مانند همین تغذیه بنحو فوق تست میشه .

سپاس
سلام استاد گرامی.بسیار ممنونم از بذل لطف و محبت حضرتعالی و سپاس ویژه بابت راهنماییهای ارزنده شما.هم صحبتی با حضرتعالی آرزو و مایه افتخار بنده است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد گرامی.بسیار ممنونم از بذل لطف و محبت حضرتعالی و سپاس ویژه بابت راهنماییهای ارزنده شما.هم صحبتی با حضرتعالی آرزو و مایه افتخار بنده است

درود

بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم.
یکی از اعتقادات من اینه که « نظر بد هم خوبه »
فقط بی تفاوتی و بلااثر بودن بد هست و خیلی هم بد است.
هرچند نظر بدی مطرح نفرمودید اما اگر نظر خود را در مورد ۴۳۱ مطرح نمیکردید آیا مخاطبان این تاپیک با مطالعه پست ها ، از نحوه تست ۴۳۱ مطلع میشدند ؟
بنابرین این بخش از تاپیک محصول اظهار نظر شماست که منجر به تکمیل و تنویر نظر شده.

گاهی نظرات بد و ناصحیح ، اثرات بسیار ارزنده و چشمگیری داره و کمترین فایده نظرات ناصحیح اینه که موجب فتح بابی برای شفافیت و روشن شدن موضوع میشه.
بدیهی است کسی که بی تفاوته و درحالیکه قادر به مشارکت هست ولی مشارکتی نمیکنه و نظری نمیده هیچوقت مرتکب خطایی هم نمیشه اما چنین افراد درستکاری نه تنها خودشون به جایی نمیرسن بلکه جای افراد موثر را تنگ میکنن و کوچکترین نقشی در جامعه ندارند و با تکه آجر تفاوتی ندارند.
بزهکاران و کلاهبرداران ، بسیار مفیدتر از چنین افرادی هستند زیرا برخلاف افراد بی تفاوت ، یک مجرم موجب حرکت و پیشرفت و ارتقاء بینش و علوم جامعه میشه.

آیا اگر هکرها و مجرمین اینترنتی نبودند ضرورتی برای خلق سیستم های حفاظتی و ترقی و تکمیل علوم مربوطه احساس میشد ؟

بنابرین صرفا بی تفاوتی نامطلوبه و البته پافشاری بر نظر ناصحیح هم خوب نیست ولی زیان پافشاری بر نظر ناصحیح فقط به صاحبنظرش میرسه نه به دیگران زیرا طرح نظر ناصحیح بالاخره منجر به شفافیت موضوع و داوری افراد بیطرف میشه و نظر نادرست پس از ایفاء نقش مفیدش ، قادر به ادامه حیات نخواهد بود .
اما زیان بی تفاوتی برای همیشه به کل جامعه تحمیل میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

دو تا خروجی منفی و مثبت ۱۲ ولت داره آیا هر دو مساوی هستند و به یک اندازه افت دارند؟
اگر مقاومت ۲۰ کیلو که کنار ۱۹،۵ کیلو هست عوض کردی مقدارش صحیح بنظر نمیرسه و اگه مقاومتی با ۲۰ کیلو موازی کنی ولتاژ خروجی بالا میره ولی اگه مقاومت اصلی است تغییرش کار درستی نیست و باید ایراد مشخص بشه.

سپاس
با سلام
خروجی های 12 ولت دقیقا یکیه و تفاوتی ندارن .
ولتاژهای 12 رو که به صورت انفرادی میگیرم 9.34 نشون میده ولی وقتی که منفی و مثبت 12 رو با هم میگیرم 18 ولت نشون میده
مقاومت های نمونه گیری رو عوض نکردم
استاد دیشب یه پس از شما رو دیدم که گفته بودین افت ولتاژ برای قطهات الکترونیکی مضر نیست بلکه عمرشون رو افزایش میده ، پس مطابق فرمایشات شما من میتونم تغذیه رو به برد وصل کنم بدون اینکه مشکلی برای برد پیش بیاد.
میتونم تست کنم؟
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام
خروجی های 12 ولت دقیقا یکیه و تفاوتی ندارن .
ولتاژهای 12 رو که به صورت انفرادی میگیرم 9.34 نشون میده ولی وقتی که منفی و مثبت 12 رو با هم میگیرم 18 ولت نشون میده
مقاومت های نمونه گیری رو عوض نکردم
استاد دیشب یه پس از شما رو دیدم که گفته بودین افت ولتاژ برای قطهات الکترونیکی مضر نیست بلکه عمرشون رو افزایش میده ، پس مطابق فرمایشات شما من میتونم تغذیه رو به برد وصل کنم بدون اینکه مشکلی برای برد پیش بیاد.
میتونم تست کنم؟
با سپاس

درود

بله افت ولتاژ برای دستگاه های الکترونیکی زیانی نداره و منم در اولین پست پیشنهاد کردم تغذیه را به دستگاه متصل کن چون ممکنه سالم باشه و افت ولتاژ با ارتباط به دستگاه رفع بشه و تصور کردم انجام دادی.

دیود تهیه نکردی ؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: david6357

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

بله افت ولتاژ برای دستگاه های الکترونیکی زیانی نداره و منم در اولین پست پیشنهاد کردم تغذیه را به دستگاه متصل کن چون ممکنه سالم باشه و افت ولتاژ با ارتباط به دستگاه رفع بشه و تصور کردم انجام دادی.

دیود تهیه نکردی ؟

سپاس[/QUOT

باسلام
متأسفانه امروز فرصت نشد برم بازار تا دیود رو تهیه کنم و شنبه این کار ورمیکنم و نتیجه رو اعلام میکنم
استاد من تغذیه رو به برد وصل کردم و دستگاه روشن شد . بعد ولتاژ گرفتم 4.89 و 11.9 شده بود. به نظرتون نرماله یا دقیقا باید 12 و 5 ولت بشه ؟ صدای ویز ویز هم زیر بار خیلی ضعیف میشه و سخت شنیده میشه
به نظرتون دیود رو عوض کنم دیگه مشکلی نداره و میشه دستگاه رو جمع کنم ؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

دیود تهیه نکردی ؟

سپاس[/QUOT

باسلام
متأسفانه امروز فرصت نشد برم بازار تا دیود رو تهیه کنم و شنبه این کار ورمیکنم و نتیجه رو اعلام میکنم
استاد من تغذیه رو به برد وصل کردم و دستگاه روشن شد . بعد ولتاژ گرفتم 4.89 و 11.9 شده بود. به نظرتون نرماله یا دقیقا باید 12 و 5 ولت بشه ؟ صدای ویز ویز هم زیر بار خیلی ضعیف میشه و سخت شنیده میشه
به نظرتون دیود رو عوض کنم دیگه مشکلی نداره و میشه دستگاه رو جمع کنم ؟
سپاس

درود

تغذیه سالمه
اگه به اولین توصیه من عمل میکردی اینقدر به درازا نمیکشید.
چون برخی از تغذیه ها پس از ارتباط با دستگاه کامل میشه و تصور کردم به این توصیه من عمل کردی و نتیجه ای نداشته .

در هر صورت تغذیه سالمه و نیاز به تهیه دیود نیست.

سپاس

david6357

کاربر
2012-02-12
26
53
مشهد
درود

تغذیه سالمه
اگه به اولین توصیه من عمل میکردی اینقدر به درازا نمیکشید.
چون برخی از تغذیه ها پس از ارتباط با دستگاه کامل میشه و تصور کردم به این توصیه من عمل کردی و نتیجه ای نداشته .

در هر صورت تغذیه سالمه و نیاز به تهیه دیود نیست.

سپاس

سلام و درود فراوان خدمت استاد عزیز
بله احتمالا من خوب متوجه نشدم و عذرخواهم
و من به توصیه شما که گفتین جهت اطمینان بیشتر خازن 1000 میکرو و مقاومت 1k را موازی کنم عمل کردم
درسته به درازا کشد ولی من توو این تاپیک کلی چیز از شما و یاد گرفتم . به هرحال از شما به خاطر پیگیری و و پاسخگویی متشکرم
درضمن ما بی صبرانه منتظر دوره های آموزشی شما هستیم
سپاس

بالا