آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

یکسره شدن محافظ برق

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
باتوجه به اینکه ولتاژ 14 ولت را دارید لطفا عکس از ای سی که خریداری کرده اید قرار بدهید چون ای سی مرغوب 324 در بازار کم شده و اکثرا جواب نمیدهند مگر مارک st استفاده کنید.
در خصوص روشن شدن ال ای دی سبز با این دلیل است که مدار رله با ال ای دی سبز تکمیل میشود و هر موقع که رله جذب شود ال ای دی سبز روشن میشود و اینکه ای سی رو از مدار خارج کردید رله جذب شد احتمال زیاد مربوط به طراحی مدار است که در صورت کنجکاوی نقشه محافظ را ترسیم کنید تا علتشو بگم.
اگر ظرفیت خازن های کوچک اطراف ای سی را تغییرات دادید احتمالا دلیل عیب جدید شماست.چون این خازن ها برای شارژ و دشارژ شدن و همچنین پرشدن خازن است و چون ظرفیت خازن تغییراتی پیدا کرده زمانی طولانی ویا اصلا ناشدنی میبرد تا رله جذب شود.

موفق باشید.

ابتدا از پاسختون سپاسگزارم.بزرگوار هیچ قطعه ای رو تغییر ماهیت ب جهت ظرفیت یا ولتاژ ندادم و عیناً قطعه رو عوض کردم.اگر کتابی یا جزوه ای در مورد عیب یابی مدار میشناسین ممنون میشم معرفی کنین.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
بزرگوار طبق فرمایشات شما قطعاتی ک فرمودین رو از مدار خارج کردم و ولتاژ دو سر خازن صافی ک مشخص فرمودین رو در کسری از ثانیه مشخص کردم ک حدود ۱۵ولت بود.ال ای دی قرمز یک سرش ب مقاومت شماره ۱۶ مدار وصله و سر دیگش ب پایه شماره ۱ آی سی ک همزمان ب مقاومت شماره ۱۱ مدار و دیود شماره ۳ مدار متصل هست.احساس کردم بخاطر طولانی شدن تاپیک ک ایجاد کردم،کمی ناراحت شده اید چون فضای افراد حرفه ای قالبه و حقیر آماتور،ابتدا لازم میدونم از این جهت عذرخواهی کنم و خدمت شریف عرض کنم هر زمان دستور بفرمایید تاپیک رو میتونید غیرفعال یا حتی پاک کنین.و یه سوال داشتم:اگر کتابی در مورد نحوه عیب یابی مدار یا جزوه ای با این موضوع میشناسین،ممنون میشم بهم بگین ک منم مطالعه کنم و کمی با این حوزه بیشتر آشنا بشم.مجدد از همه عزیزان سپاسگزارم
پایه ال ای دی که به مقاومت 16 وصله به جز مقاومت 16 به جایی دیگه وصله؟ سوالی که برای من است و ان طوری که در عکس مشخصه پایه منفی به مقاومت 16 وصله و مقاومت 16 هم به جایی وصل نیست درصورتی که ال ای دی روشنه!
--------------
حالا زنر را لحیم کنید سپس ولتاژ همان نقطه را که در پست قبل گفتم اعلام کنید.
عکس ای سی رو هم قرار بدید.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
ابتدا از پاسختون سپاسگزارم.بزرگوار هیچ قطعه ای رو تغییر ماهیت ب جهت ظرفیت یا ولتاژ ندادم و عیناً قطعه رو عوض کردم.اگر کتابی یا جزوه ای در مورد عیب یابی مدار میشناسین ممنون میشم معرفی کنین.

این ای سی مرغوبه و همان مارک st است.
زنر را لحیم کنید اگر ولتاژ به 14 ولت افت کرد ای سی را قرار بدید به برق بزنید و حدود 10 دقیقه صبر کیند و علاعم برد را گزارش کنید.
همچنین اعلام کنید که خازن های کوچیک رو برد را تعویض کردید یا خیر.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
زنر را لحیم کنید اگر ولتاژ به 14 ولت افت کرد ای سی را قرار بدید به برق بزنید و حدود 10 دقیقه صبر کیند و علاعم برد را گزارش کنید.
در هنگامی که به برق زدید و دارید تست عملکرد محافظ پس از 10 دقیقه را میگیرید ولتاژ خازن نزدیک ای سی را بگیرید و اعلام کنید. ولتاژ خازن کنار ای سی باید داعما در حال افزایش باشد یعنی از صفر شروع و تا محدوده ای متوقف و رله عمل میکند.

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
در هنگامی که به برق زدید و دارید تست عملکرد محافظ پس از 10 دقیقه را میگیرید ولتاژ خازن نزدیک ای سی را بگیرید و اعلام کنید. ولتاژ خازن کنار ای سی باید داعما در حال افزایش باشد یعنی از صفر شروع و تا محدوده ای متوقف و رله عمل میکند.

متاسفانه همون شکل سابق ال ای دی زرد روشنه فقط و خازن نزدیک آی سی در نبود ترتنزیستور شارژ میشد و زمانی ک ترانزیستور رو در مدار قرار دادم ولتاژ از ۱.۲ شروع و بعد ده دقیقه ب ۰.۳۳ رسید

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
در برد ۳خازن قرار داره ک همه رو عوض کرده بودم

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
پایه ال ای دی که به مقاومت 16 وصله به جز مقاومت 16 به جایی دیگه وصله؟ سوالی که برای من است و ان طوری که در عکس مشخصه پایه منفی به مقاومت 16 وصله و مقاومت 16 هم به جایی وصل نیست درصورتی که ال ای دی روشنه!
--------------
حالا زنر را لحیم کنید سپس ولتاژ همان نقطه را که در پست قبل گفتم اعلام کنید.
عکس ای سی رو هم قرار بدید.
مقاومت ک فرمودید یک سرش ب منفی ال ای دی قرمز و سر دیگش ب آی سی و وصله

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297

smm9297

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2015-02-11
586
1,058
سلام مهندس . تاپیکی که معرفی شد حتما مطالعه بفرمایین.در ضمن وقتی مدار به برق نیست چک کنید پایه 4 و 11 آی سی به هم اتصال نشدن؟احساس میکنم این اتفاق افتاده.اگر اتصال بود اعلام بفرمائین لطفا

Mahyar17348

کاربر
2017-05-04
67
60
سلام مهندس . تاپیکی که معرفی شد حتما مطالعه بفرمایین.در ضمن وقتی مدار به برق نیست چک کنید پایه 4 و 11 آی سی به هم اتصال نشدن؟احساس میکنم این اتفاق افتاده.اگر اتصال بود اعلام بفرمائین لطفا

بله طبق فرمایش جناب عالی هم با آی سی و هم بدون آی سی دو پایه۴و۱۱ تست بازر انجام دادم و بهم راه میداد در تست بازر با آی سی عدد ۸۰۰ و بدون آی سی عدد۱۲۰۰ رو نشون میداد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297
بالا