آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: منبع تغذیه سوئیچینگ 700 وات مخصوص آمپلی فایر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,540
با سلام :
و با سپاس از دوستان با پشتکار ستودنی ( بخصوص استاد بزرگوار و گرامی جناب غزال )
البته بنده تمام تاپیک را مطالعه نکردم اما موردی که خلاصه وار برداشت کردم در چنین موارد و مشابه ... (نقل قول : اما سوالات:
1 - وقتی تو خروجی خازن با ظرفیت بالا (6800 میکرو فاراد 100 ولتی ) میزارم و مدار رو به برق وصل می کنم، از مدار یه صدایی میاد ....)

اما در متون بدان مورد پرداخته نشده احتمالا من ندیدم>> این است که خروجی چاپر های سویچینگ معمولا شکل موج مربعی ندارند ( بخاطر استفاده از روش PWM و.... ) در صورنیکه خازن صافی بعد از بریچ یا دیود رکتفایر در خروجی چاپر مقدار ظرفیتی بیش از میزان طراحی شده استفاده گردد موجب خواهد شد که شکل موج خروجی تغییر پیدا کرده و موجب بهم زدن مدار فیدبک و.... و نامتعارف شدن مقدار ولتاژ نامی گردد لذا توصیه ناقابل بنده این است که ظرفیت مقدار خازن ها را طبق پیشنهاد طراح بکار بگیرید .... در یک کلمه و خلاصه وار دلیل این مورد اینکه ممکن هست جهت نمونه برداری از ولتاژ خروجی در ایده طراح شکل خروجی فرضا پالس سوزنی باشد که در صورت استفاده از خازنهای ظرفیت بالاتر این شکل موج به ذوزنقه ای یا شکلی به غیر از ایده طراح گردد که در بازده و کنترل مدار تاثیر بشزایی را در بر خواهد داشت و....
مسلما اگر بعد از رکتفایر و قبل از مدار نمونه بردار از سیم پیچ های جیران کننده استفاده شود و بعد از این مدار خازن مورد نظر در مدار تعبیه شود تا حدودی مشکل مرتفع خواهد شد .....
موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
با سلام :
و با سپاس از دوستان با پشتکار ستودنی ( بخصوص استاد بزرگوار و گرامی جناب غزال )
البته بنده تمام تاپیک را مطالعه نکردم اما موردی که خلاصه وار برداشت کردم در چنین موارد و مشابه ... (نقل قول : اما سوالات:
1 - وقتی تو خروجی خازن با ظرفیت بالا (6800 میکرو فاراد 100 ولتی ) میزارم و مدار رو به برق وصل می کنم، از مدار یه صدایی میاد ....)

اما در متون بدان مورد پرداخته نشده احتمالا من ندیدم>> این است که خروجی چاپر های سویچینگ معمولا شکل موج مربعی ندارند ( بخاطر استفاده از روش PWM و.... ) در صورنیکه خازن صافی بعد از بریچ یا دیود رکتفایر در خروجی چاپر مقدار ظرفیتی بیش از میزان طراحی شده استفاده گردد موجب خواهد شد که شکل موج خروجی تغییر پیدا کرده و موجب بهم زدن مدار فیدبک و.... و نامتعارف شدن مقدار ولتاژ نامی گردد لذا توصیه ناقابل بنده این است که ظرفیت مقدار خازن ها را طبق پیشنهاد طراح بکار بگیرید .... در یک کلمه و خلاصه وار دلیل این مورد اینکه ممکن هست جهت نمونه برداری از ولتاژ خروجی در ایده طراح شکل خروجی فرضا پالس سوزنی باشد که در صورت استفاده از خازنهای ظرفیت بالاتر این شکل موج به ذوزنقه ای یا شکلی به غیر از ایده طراح گردد که در بازده و کنترل مدار تاثیر بشزایی را در بر خواهد داشت و....
مسلما اگر بعد از رکتفایر و قبل از مدار نمونه بردار از سیم پیچ های جیران کننده استفاده شود و بعد از این مدار خازن مورد نظر در مدار تعبیه شود تا حدودی مشکل مرتفع خواهد شد .....
موفق باشید

درود بر استاد بزرگ و بسیار عزیزم

ضمن تشکر از یاری ارزشمند استاد بزرگ و بسیار عزیزم
علاوه بر تغییر خازن و اختلالات ناشی از آن که در سوئیچینگ کلیه معادلات را بهم میزه و با شرح شایسته ای اشاره و تاکید فرمودید ، اصولا در ولتاژ ۵۰ ولت ، ظرفیت بالای خازن صافی در فرکانس بالا موجب شوک قابل توجهی میشه و صدمه خازن را زودرس میکنه و بهمین علت تا آنجاکه اطلاع دارم حتی در ولتاژ های پایین برای دستیابی به ظرفیت بالا از تعدادی خازن با ظرفیت پایین تر استفاده میشه تا علاوه بر پیشگیری از صدمات زودرس خازن ضمنا خاصیت سلفی خازن ها که در فرکانس بالا موجب اختلال کار خازن میشه کمتر بشه

و لذا تا آنجا که بخاطر دارم حتی در ولتاژ ۱۰ ولت و فرکانس بالا ، خازن ۴۷۰۰ میکرو ندیدم چه رسد به ۵۰ ولت و فرکانس بسیار بالا ، فلذا در ولتاژ ۵۰ ولت چنین ظرفیتی بویژه به تعداد ۴ عدد غیر عادی بنظر میرسه بویژه که تعداد دور سیم پیچ و استفاده از آی سی ۳۵۲۵ گویای فرکانس بسیار بالاست و لذا زیر بار و در زمان شارژ خازن ها با توجه به ولتاژ و فرکانس بسیار بالا جریان لحظه ای شدیدی به سیستم تحمیل میکنه و احتمالا اختلال سیستم با خازن ظرفیت بالا بدلیل پروتکت ناشی از جریان شدید شارژ خازن است که با اتصال منبع خارجی به خازن صافی خروجی که جریان شارژ را از منبع خارجی دریافت کنه صحت و سقم این موضوع مشخص میشه که جریان شدید شارژ خازن عامل اختلاله یا نه .

صرفنظر از ظرفیت خازن نحوه تثبیت ولتاژ ، صرفا با استفاده از کوپلر و بدون ۴۳۱ ، ضعیفه و تغییر ولتاژ خروجی حتی بیش از حدود ۱ ولت را بسیار بدیهی میکنه و از دلایل اعتبار ناچیز طراحی بنظر میرسه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Parviz_roohi

کاربر vip
vip
کاربر
2021-09-19
27
14
33
درود

فرمودید

نمیدونم این منابع را از کجا پیدا میکنید که ساده ترین بخش این ترانس ( بدلیل قرینه بودن سیگنال) را با چنان پیچیدگی تشریح کرده که متوجه نشدی
درحالیکه پاسخ شما در خصوص جهت پیچیدن کلیه سیم پیچ های اولیه و ثانویه این ترانس سوئیچینگ اینه
از هر طرف بپیچی درسته
دیگه موضوع و مطلبی ساده تر از این وجود داره ؟

فرمودید

عجیبه که غالبا زحمات زیادی تحمل میکنی و وقتی کارها را به انتها میرسونی تازه متوجه میشی راه های بهتر و ساده تر و مطمئن تر و دقیقتری وجود داره.
چه کسی گفته تهیه ولتاژ دوبل با استفاده از پاور کامپیوتر و تعویض سیم پیچ ترانس سوئیچینگ ناممکنه ؟
اساسا پیچیده ترین بخش ترانس سوئیچینگ محاسبه سیم پیچ اولیه است که در صورت استفاده از پاور کامپیوتر نیاز به دستکاری نداره و بسادگی با تعویض و اصلاح ثانویه ترانس قادر به تهیه ده ها ولتاژ دوبل هستید.

هر ترانسی که دراختیار دارید اگر دور هسته مثلا ۱۰۰ دور سیم بپیچید بشما ولتاژ مثلا ۱۰ ولت میده
بنابرین در این ترانس هر ۱۰ دور ۱ ولت میده
دیگه بعد از پیدا کردن این ؛ دور بر ولت ؛ مثل آب خوردن هر ولتاژی از جمله دوبل قابل تهیه است
اگه ۱۰۰ دور دیگه بپیچی میتونی ۱۰ ولت دوبل بگیری
اگه ۵۰۰ دور بپیچی میتونی ۵۰ ولت بگیری و دو باره ۵۰۰ ولت بپیچی ۵۰ ولت دوبل میگیری
البته تعداد دور در سوئیچینگ بسیار کمتره و پیچیدنش راحت تره مثلا اگه شما ۸ دور پیچیدی و ۵۰ ولت گرفتی دراینصورت هر دور ۵ ولت میده و اگه ۱۰۰۰ ولت میخوای باید ۲۰۰ دور بپیچی.

ولی مطابق معمول این مطلب بسیار ساده را پس از تحمل زحمات فراوان متوجه شدی
امید غیر عادی شما برام خیلی عجیبه که بدون اعتماد به صحت و سقم نقشه ها ، با چه جرآتی آنهم چنین نقشه های شلوغ و پرزحمتی را مونتاژ میکنید
بویژه که محاسبه قطر و تعداد دور سیم اولیه کار حضرت فیله و لذا صحت محاسبات چنین طراحی بسیار بسیار بعیده که اگه بدون لامپ سری و با باری حدود ۵۰ درصد جریان و توانایی تست کنید مشخص میشه کُت تن کیه ؟

در مورد ۱۲ ولت با توجه به جریان بسیار ناچیز ، با یک مقاومت آجری و زینر هم قابل تامین است.

سپاس

سلام عرض میکنم خدمت استاد عزیز.... استاد بنده این مدار و تقریبا دو سال پیشمون مونتاژ کردم برای راه اندازی انواع پاور و پاور میکسر و آمپلی... به تعداد هم تولید کردیم هم مدل Dip این مدار هم مدل smd..... خیلی هم خوب جواب داده.... البته بازم میگم یه مقدار دستکاری هم کردم... برای مثال برای تهیه ولتاژ ای سی ها ترانس و حذف کردم و با یه top221 و... ولتاژ و درست کردم.... روش کنترل فن هم گذاشتم و یه سری چیزای دیگه که برای راه اندازی دستگاه های مورد نظر که گفتم...

بالا