آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: چگونه سوال و مشکلمان را خوش شانس کنیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

چگونه سوال و مشکلمان را خوش شانس کنیم

اگر بخواهیم سوال و مشکلمان از شانس بیشتری برخوردار بشه و اساتید بیشتری برای رفع آن مشارکت و تلاش کنند ، فقط و فقط ، باید و باید اشتیاق مشارکت و مساعدت آنان را برانگیزیم و راه دومی وجود نداره.

اما چگونه؟​
ازآنجاکه احدی برای پاسخگویی اجرت و حقوقی دریافت نمیکنه و وظیفه ای نداره .
بنابرین راهش ، نه تنها بی احترامی و توهین و دستور و گلایه و شکایت نیست بلکه ازآنجاکه پاسخگو باید برای رفع مشکلات و پاسخ سوالاتمان ، اوقات آزاد خود را برایگان و با محبت و مساعدت دراختیار بگذاره و او زیان کنه و ما استفاده .

لذا اگر به هر دلیل صحیح یا ناصحیحی بِرَنجه باید بدانیم خود را از مساعدت او محروم کرده ایم.
بنابرین باید روشی پیدا کنیم که اساتید مجرب برای کمک به ما از زیان اتلاف وقت چشم پوشی کنند

و ساده ترین شیوه آنست که خود را بجای آنان فرض کنیم تا بسرعت و سادگی عالیترین شیوه ها را پیدا کنیم.

آیا حاضرید برای کمک به افرادی زیان کنید که توهین میکنند ؟
و پاسخ شما را نمیدهند ؟
و با جملات ناقص و غلط اوقات بیشتری از وقت شما را تلف میکنند ؟
و زحمت و تکلیف خود را بشما محول میکنند
و دقت نمیکنند و به کسی احترام نمیکنند؟
و قس علیهذا .

دراینصورت جهت خوش شانس کردن سوال و رفع سریع مشکلات بسادگی نکاتی بشرح زیر کشف میکنید که رعایت آنها الزامی است .

۱- اولین و مهمترین عامل ، عنوان تاپیک است که باید جلب توجه کنه .

اگر آغازکننده تاپیک هستید ، ازآنجاکه اولین نگاه و توجه هر مخاطبی بر عنوان تاپیک هاست
بنابرین باید بیشترین تلاش خود را ، برای انتخاب مناسب عنوان تاپیک معطوف کنیم تا مخاطب را مشتاق ورود و مشارکت کنه.

و لذا اگه عنوانی انتخاب کنیم که در اولین نگاه ثابت کنه ، سهل انگار و لاقید و بی دقت و بی صداقت هستیم ، اشتیاق پاسخگو را به صفر میرسونیم و درواقع با دست خود تابلوی ورود ممنوع را در عنوان تاپیک نصب میکنیم .

ضمنا اگرچه جذابیت عنوان از عوامل افزایش اشتیاق است اما اگه پاسخگو ببینه عنوان جذاب تاپیک ، مغایر با محتوای تاپیک و بجهت فریب مخاطب انتخاب شده ، بدون شک ، تاپیک را با تنفر شدیدی ترک میکنه و نتیجه معگوسی میگیریم .

۲- محتوای اولین پست
اولویت دوم ، محتوای اولین پست است و باید با حداکثر دقت و ظرافت و زیرکی بنحوی تنظیم شود که اولین پاسخ اساتید محترم را دریافت کنه .

چنانکه اگر راهنما ، زحمت اولین پاسخ را تقبل کنه دیگه مطمئن باشید با احتمال ۹۰٪ تا پایان راه و رسیدن به توفیق نهایی همراه شماست زیرا کسی حاضر به زایل کردن زحمت خود نیست بویژه که هر چه بیشتر پاسخ بده ترک تاپیک دشوارترش میشه و بیشتر تلاش میکنه زحمتش به بار بشینه .

بنابرین بیشترین تلاش و دقت خود را مصروف اولین پست کنید و گزارش کامل و بی نقص و شفافی ارسال کنید تا اولین پاسخ بیشترین اساتید محترم را دریافت کنید .
به این ترتیب لازم است در پست اول

# ضمن تنظیم گزارش کامل و مفهوم و شفاف و حتی المقدور بدون غلط از اقداماتی که تاکنون انجام داده اید گزارش کاملی ارسال کنید.
@ ضروریات پست اول​

#. معرفی مارک و مدل دستگاه
# ارسال تصاویری از دستگاه و بردهای مربوطه
#. لیست کامل قطعاتی که تا به حال عوض کرده اید .
# لیست کلیه قطعاتی که تشخیص داده اید سوخته
# اعلام صادقانه توانایی و یا ضعف فنی
که نقش مهمی در نحوه پرسش و پاسخ داره و توقع گزارش حرفه ای یا غیرحرفه ای را مشخص میکنه.
مثلا اگه متقاضی دارای تحصیلات عالیه الکترونیک ولی فاقد تجربه عملی باشه و اعلام نکنه دراینصورت بدیهی است از اصطلاحات فنی تعمیرکاران بی اطلاعه و اساسا سوال راهنما رو درک نمیکنه و باوجودیکه ارتباطی با میزان علم وی نداره اما گاها جهت مخفی کردن واقعیت ، پاسخ نمیده و پس از تکرار مکرر سوال ، بناگزیر پاسخ ناصحیح و بی ربطی میده و نهایتا حقیقت مشخص و عامل عصبانیت و کدورت با راهنما میشه ، زیرا مخفی کردن واقعیت منجر به زحمات و پست های بی حاصل شده.

اما اگه در پست اول توانایی و ضعف خود را صادقانه اعلام میکرد ، راهنمای وی ، سوالات را بگونه ای مطرح میکرد که درک کنه .
کمااینکه در سوابق تاپیک های خودم علاقمندانی که توانایی خود را در حد صفر اعلام کردند بسرعت و بدون زحمت بیمورد به نتیجه رسیدند و برعگس علاقمندانی که برخلاف حقیقت ، خود را حرفه ای و مجرب معرفی کردند پس از پست های بی حاصل و بیمورد بیشماری ، زحماتم را مستحق دشنام و توهین ساختند و نتیجه ای نگرفتند و چنان سابقه ای بیادگار گذاشتند که با نام کاربری جدیدی اقدام کردند و با این وجود هرگز به توفیقی نرسیدند و با نام های کاربری متفاوت فقط توهین و تهدید و ناسپاسی فرمودند و حتی جهت تخریب و تحقیر راهنما ، توجه اساتید دیگر سایت ها را به آثار راهنما معطوف ساختند تا بلکه خدمات رایگان دریافتی را با کشف و اعلام خطا و ضعف احتمالی راهنما جبران کنند.
بنابرین :

@ موضوع را در بخش و تاپیک مناسبی مطرح کنیم تا متقاضیان و علاقمندان به اون موضوع ، حتی المقدور در زمان کمتری آنرا کشف و استخراج و از نتایج مربوطه استفاده کنند و موجب اکراه راهنما نیز نگردد.

@ مراقب باشیم در لیست سیاه پاسخگویان مجرب قرار نگیریم زیرا اگر به هر دلیلی در لیست سیاه قرار گیریم شانس خود را به صفر رسانده ایم.
.

@. ارائه کلیه لوازم پاسخگویی از قبیل نقشه و دیتاشیت
که وقت پاسخگو برای تهیه آن ها تلف نشود .

@ بررسی مکرر جملات و فایل های پیوست پست ،که فاقد خطا باشه

همه و همه اشتیاق مشارکت اساتید را به اوج خود میرساند
ضمنا سوالات شخصی که استفاده عمومی نداره از شانس ناچیزی برخورداره.

و به این ترتیب تا اینجا 90% شانس را بدست آوردید ولی بدلایل زیر بهتر است با رعایت نکات بعدی 10% باقیمانده را هم از دست ندهید.

زیرا اگرچه تا همینجا با احتمال 90٪ به توفیق نهایی خواهید رسید و ترک تاپیک از سوی پاسخگویان دشوار میشه و حاضر به زایل کردن زحمات خود نیستند ‌.
اما اگر شدت بی توجهی به نکات بعدی بگونه ای موجب آزردگی آنها بشه که از زحمات اولین پست پشیمان شوند قطعا تاپیک را ترک و توفیق شما را ناکام خواهند ساخت .
اما در صورت رعایت نکات باقیمانده اولا توفیق تاپیک قطعی میشه و ثانیا سابقه ای جهت ارزیابی رفتار و شخصیت شما خواهد شد و در تاپیک های بعدی ، نام شما اثر مهمی در تصمیم اساتید خواهد داشت.

و لذا چنانچه ۱۰٪ باقیمانده را نیز رعایت فرمایید ، علاوه بر توفیق حتمی تاپیک ، توفیق تاپیک های بعدی خود را نیز بدلیل سابقه شایسته تضمین کرده اید .

.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

10٪باقیمانده ، نکات مهمی بشرح زیر است که اگه رعایت بشه​
:

اولا پاسخگو سنگ تمام میذاره و ثانیا شخصیت شایسته متقاضی را بخاطر میسپارد که در تاپیک ها و مشکلات بعدی کمک شایان توجهی به وی میکنه.
درغیراینصورت نتیجه معگوس خواهد داد و اگر پاسخگو بتونه این تاپیک را تا توفیق نهایی تحمل کنه اما پس از این تاپیک هرگز در مشکلات بعدی این کاربر مشارکت نمیکنه.

ازآنجاکه شرایط خاصِ من ، حداقل توقع و کمترین انتظار را میطلبه لذا احساس و توقع خودم را بعنوان کف انتظارات و توقع پاسخگویان مطرح میکنم .

بطور کلی و در یک کلام ، افرادی که جهت دریافت کمک و مساعدت از دیگران ، تا حد امکان امور مقدور خود را شخصا انجام میدهند تا حتی المقدور فشار کمتری به راهنما تحمیل بشه و اوقات کمتری از آنان را صرف مشکل خود کنند ، از نگاه پاسخگو ، دارای شخصیت موجه و قابل احترامی هستند .

بنحوی که اگه برای ارتقاء سطح فنی مخاطب روزها تایپ و تحلیل کنم خسته نمیشم .
اما اگه بدلایل غیر موجه به اندازه تایپ یک جمله هم ناگزیر به اتلاف وقت بیمورد بشم بشدت خسته و عصبی میشم بویژه در موارد زیر:

الف ) اگر بموجب بی توجهی مخاطب ناگزیر به تکرار سوالم باشم.

ب) اگر مخاطب بمدت طولانی ، غیبت غیر موجه داشته باشه که جهت یادآوری موضوع ، ناگزیر به مطالعه پست های قبلی باشم.

ج) اگر به هر دلیلی منو ناگزیر به جستجو در پست های قبلی کنه.

مثلا میگه ولتاژ کلکتور مانند پست دوم و ولتاژ نقطه a مانند پست پنجم است .

یعنی برو در پست های قبلی جستجو کن ببین ولتاژ کلکتور و نقطه a چند ولت بوده چون خودم فرصت ندارم ، بنابرین وقت بیشتری صرف مشکلم کن تا خودم وقت کمتری صرف مشکلم کنم که رفتار بسیار توهین آمیزی محسوب میشه.
نمیدونم اینگونه افراد با چه منطق و استدلالی حاضرن دیگران نیم ساعت از وقت خود را خارج از وظیفه در خدمت ایشان باشن تا خودشان یک دقیقه کمتر برای حل مشکل خود به وظیفه خود عمل کنن .

د) اگر بدلیل نقص جملات ، ناگزیر باشم معنای جملات نامفهوم را سوال کنم.
مثلا بجای اینکه گزارش کنه نقطه a دارای ولتاژ ۵ ولت و نقطه b دارای ولتاژ ۹ ولت است.
گزارش فوق را اینجور گزارش میکنه.
a5, b9

ه ) درحالیکه مبتدی است و اساسا معنی اصطلاحات فنی را در جملات و سوالاتم نمیدونه اما جهت مخفی کردن ضعف فنی ، پاسخ های کیلویی بده که دراینصورت پس از پست های بی حاصل و اتلاف وقت فراوان بالاخره مشخص میشه مبتدی بوده و پاسخ های ناصحیحی داده اما دراینصورت سابقه خود را در لیست سیاه قرار داده.

و) درحالیکه قادر به تهیه لوازم پاسخگویی مانند دیتاشیت و نقشه هست اما این وظیفه را به پاسخگو محول کنه..

ز ) از دستکاری خودسرانه بشدت پرهیز بشه زیرا اگر دستگاه بدون اطلاع راهنما دستکاری و انگولک بشه کلیه زحمات قبلی راهنما به باد میره زیرا شرایط دستگاه تغییر میکنه و ممکنه اجرای توصیه های قبلی منجر به خسارت بشه.

مثال : فرض کنید شخص مبتلا به بیماری a که بعد از چند روز منجر به درد شدیدی میشه به پزشک مراجعه میکنه و پزشک میگه هر زمان احساس درد متوقف شد فورا اطلاع بده .
بیمار میره و بدون اطلاع پزشک یک خروار مسکن میخوره و دردی احساس نمیکنه و به پزشک اطلاع میده و پزشک هم با این تصور که مبتلا به b شده دارویی تجویز میکنه که منجر به تشدید a میشه و بابای مریض درمیاد .
چون توقف درد بواسطه داروی خودسرانه بوده و نه ناشی از مراحل بیماری

بنابرین اگر به متخصص مراجعه کردی دیگه اجازه نداری با میل خودت اقدام کنی و اگر مرتکب این خطا شدی باید حتما اطلاع بدی که گمراه نشه و خسارت سنگینی نبینی .

ح) گاهی آه و فغان و گلایه شدیدی میشه که چرا اساتید بمن پاسخ نمیدن و هر سوال و مشکلی از ناحیه فلانی مطرح بشه پاسخ میدن که یکی از دلایل مهمش بشرح زیر است.
ازآنجاکه هر مجموعه ای دارای مقرراتی هست که اگه بهش مراجعه کردیم مکلف به احترام و اجرای مقررات آن هستیم ، مضافا که اخلاقا موظف به جبران خدمات دریافتی هم هستیم .

لذا قبل از طرح مشکل آزادیم اما اگه مشکل و سوالی مطرح کردیم دیگه اجازه نداریم به میل خود آنرا رها و تاپیک را ناقص و مخاطبان را در خماری بگذاریم و دراینصورت در لیست سیاه اساتید قرار میگیریم و هرگز پاسخی دریافت نمیکنیم.

ط) اطلاعات پایه و مقدماتی از لوازم بدیهی گفتگوی فنی است و لذا اگر اطلاعات مقدماتی نداریم ، باید قبل از طرح مشکل ، اطلاعات لازم را از تاپیک های موجود در انجمن کسب کنیم و درغیراینصورت زحمت بی حاصلی به خود و اساتید محترم تحمیل کرده ایم .

آشنایی با گراند یا بدنه یا زمین دستگاه های الکترونیکی ، از مهمترین اطلاعات مقدماتی است که اگر مطلع نباشیم قادر به اندازه گیری ولتاژها نیستیم و با پاسخ ناصحیح خود موجب گمراهی پاسخگو خواهیم شد که در تاپیک زیر تقدیم گردیده.

پیدا کردن بدنه ( یا شاسی یا گراند) برای اتصال به پروب مشکی ولتمتر
https://www.irantk.ir/threads/53608...وب-مشکی-ولتمتر?p=297281&viewfull=1#post297281

ی ) مورد بعدی نحوه اعلام نتیجه است که غالبا از این جمله استفاده میشه که توصیه شما را مو به مو اجرا کردم و نتیجه ای نداشت یا ...
، درحالیکه این شیوه ، بدترین نوع گزارش است.چرا ؟

فرض کنید یک راهنما درخصوص ترانزیستور یک برد توصیه میکنه .
یک پیچ گوشتی بزرگ بخر بزن بین پایه چپ و راست و نتیچه را گزارش کن.

متقاضی گزارش میکنه «مو به مو انجام دادم و جفتک انداخت»
میپرسه یعنی چی که جفتک انداخت مگه ترانزیستور جفتک میندازه

خلاصه بعد از چندین پست و پرسش و پاسخ مشخص میشه برداشت وی از توصیه راهنما که « پیچ گوشتی بزرگ بخر بزن ...» این بوده که « یک پیچ گوشتی بزرگ به خر بزن »که خری پیدا کرده و نتیجه این تست را گزارش کرده.

هرچند مثال فوق را با طنز و مبالغه مطرح کردم اما واقعیتی است که اهمیت برداشت از جملات را مشخص میسازه که به وفور اتفاق میافته و لذا اگه در اولین گزارش از عبارت مو به مو و امثالهم استفاده نکنیم و قبل از اعلام نتیجه ، ابتدا نحوه اجرای توصیه را به این صورت گزارش کنیم :

همانطور که توصیه فرمودید یک پیچ گوشتی بزرگ را بین پای چپ و راست یک خر زدم که جفتک انداخت و تاثیری در دستگاه الکترونیکی نداشت .
دراینصورت سوء برداشت در اولین گزارش مشخص میشه.
لذا بسیار ضروری است که ابتدا نحوه اجرای توصیه و سپس نتیجه را گزارش کنیم .

فلذا هرگز از جملات :
توصیه شما را مو به مو اجرا کردم و یا
طبق توصیه شما بدقت عمل کردم و یا
با دقت ، تمامی دستورات شما را اجرا کردم و جملات اینچنینی استفاده نکنید.

زیرا مشخص نمیکنه چه برداشتی از توصیه داشتید و چه کارهایی انجام دادید .

ادامه دارد .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

باید بدانیم که پاسخگو داره محبت و لطف میکنه و متقاضی از محبت و لطف او استفاده میکنه .
بنابرین شرایط طرفین بسیار متفاوته و لذا اگه پاسخگو مرتکب خطا یا قصوری بشه قابل شماتت نیست زیرا متقاضی هیچگونه حقی نزد پاسخگو نداره که قابل سرزنش بشه.

لذا اگر دیر پاسخ داد یا پاسخ نداد.
اگر از جملات ناقص و غلط استفاده کرد که منجر به اتلاف وقت متقاضی شد.
اگر مرتکب خطای فنی شد.
و در هر صورت مرتکب هر خطای فنی شد با این وجود نیز ، متقاضی باید برای خدماتی که گرفته سپاسگزار باشه و برای خدماتی که نگرفته و برای خسارتی که تحمل کرده ، نباید سرزنش و توهین کنه.

فرض کنید ماشینم نیاز به هل دادن داره و از رهگذری که با دو فرزند عبور میکنه تقاضای کمک میکنم و او یکی از فرزندان را با هر دلیل صحیح یا ناصحیحی معاف میکنه و فقط با یک فرزند بکمکم میاد و ماشینم روشن نمیشه و با فشار نادرستی که وارد کردن چراغ راهنما میشکنه یا سپر کنده میشه.

دراینصورت من حق ندارم بابت خساراتی که عامدانه نبوده توهین کنم و یا با توهین بگم اگه فرزند دوم را هم بکمکم آورده بودی ماشینم روشن میشد .
بلکه وظیفه من فقط قدردانی از محبت مقدور وی است هرچند بی ثمر بوده و هرچند بدلایل ناصحیح و حتی مضحکی دلش نخواسته فرزند دوم کمک کنه و هرچند که کمکش منتهی به خسارت هم شده باشه.
باید بدانیم خدمات رایگان در حداقل زمان ارائه میشه و کسی قادر نیست وقت فراوانی برایگان مصرف کنه و سپس با مشکل معیشتی مواجه بشه و لذا فرصت ناچیز ، احتمال خطا رو تقویت میکنه .

بنابرین شایسته است بابت زحماتی که پاسخگو تحمل میکنه فقط قدردانی کنیم .
درغیراینصورت اگر پاسخگو ، متقاضیِ ناسپاس را از زحمات و خدمات آتی خود محروم کنه، بسیار قابل انتظار و طبیعی است .

ذکر مثالی خالی از لطف نیست.
یکروز در جوانی که اطلاعات حقوقی و قضایی نداشتم و آشنایی مختصری با یک قاضی بسیار صادق و سالم داشتم ، برای دعوای بسیار حساسی بهش مراجعه کردم و جدا سنگ تمام گذاشت ولی خطایی در طرح دعوا کرد که شدیدا بزیانم شد و قابل اصلاح نشد و سرافکنده شدم که البته در مراحل پیگیری پرونده که سعی کرد اصلاح کنه و نشد و متوجه شد بانی چه خسارتی شده ، نهایتا از من عذرخواهی کرد که خواستم بابت تواضعش دستشو ببوسم که اجازه نداد.
گفتم مگه شما قصد و نیتی علیه من داشتید که عذرخواهی میکنید؟
نتایج ماجرا کوچکترین ارتباطی با زحمات صادقانه شما نداره و حتی اگه زحمات صادقانه منجر به اعدامم هم بشه ، قابل تقدیره ، .
به هر تقدیر بهش ثابت کردم قلبا بابت زحماتش خودم را مدیون میدونم نه طلبکار.

بنحوی که این ماجرا منجر به صمیمیت و دوستی ریشه دار و بسیار سنگینی شد که من محرم تر از فرزندش شدم و حقیقتا همیشه شخصا و بدون درخواستم ، پیگیر مشکلاتم بوده و بارها بدون اطلاعم منو از مشکلات بزرگی نجات داده.

صرفنظر از اینکه پس از چند سال همون خطای اول ، شدیدا بنفع من شد بنحوی که طرف دعوی تصور کرد با زیرکی و پیش بینی چنین روزی عمدا مرتکب خطا شده بودم که ظاهرا بزیانم بنظر برسه ولی محصول اصلی پس از چند سال بنفع من بشه.

در هر صورت یادمون باشه اگر کمک و مساعدت افراد خصوصا افراد ماهر ، منجر به خسارت شد ، هرگز به وی توهین نکنیم زیرا نیت و هدفش ، کمک بوده که پاسخی جز تقدیر و تحسین نداره ،
دراینصورت صرفنظر از اینکه اصول اخلاقی را رعایت کردید ، ضمنا مطمئن باشید این رفتار حسنه ، بدون پاداش نخواهد ماند.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام بر استاد مهربانم استاد غزال
این یک نظر شخصی است . و در خیلی از تعمیرات بدون پرسیدن سوال مشکلم را حل کردم.من در موقع تعمیرات قبل از سوال یک تحقیقی از قطعات روی برد انجام میدم . مثلا دیتاشیت ترانزیستور از نوع مثبت یا منفی است . ولتاژ کاری و جریان و...... و یا دیتاشیت ای سی و مشخص کردن پایه ها و تغذیه پایه ها و ....................
و تهیه نقشه در صورت امکان و در صورت نبودن کشیدن نقشه در حدی که جوابگو بدونه قطعات با چه قطعاتی در ارتباط است. و..... و در روی برد لاین منفی و مثبت هر قسمت را مشخص میکنم که در موقع ولتاز گیری منفی را درست انتخاب کنم. ولتاژ گیری صححیح .
و مطالعه آموزش ها و تعمیرات پیشین در انجمن . و.خیلی کار های که میشه قبل از سوال پرسیدن انجام داد.
و تمام این اطلاعات را در پست سوالم قرار میدهم.
و در اخر میببینی که قطعه خراب را پیدا کردی بدون سوال پرسیدن ( شوخی )
در ضمن از فرست غنیمت شمرده از استاد عزیزم غزال از تمام مطالب هایش و آموزش هایش که در انجمن نوشته اند تشکر و قدر دانی مکنم. خدا شاهد همیشه دعا گویشان هستم .
متشکرم

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران

با سلام و عرض ادب و خدا قوت خدمت استاد غزال 
عزیز و تشکر از ایشان به خاطر طرح موضوع فوق 
و با اجازه ی استاد خواستم چند مورد را هم بنده در
خصوص موضوع مربوطه اضافه کنم:
علاوه بر مواردی که استاد فرمودند در خصوص
ده درصد نکات باقی مانده: یکی اینکه در ادامه ی
پست مشابه دیگران اقدام به طرح مشکل یا
سوال نکنیم، عزیزانی هستند در ادامه ی پست 
دیگران اقدام به طرح سوال یا مشکل خود می کنند
و وقتی میگی چرا اینجا؟ میگن حق عضویت 
نپرداختم، این عزیزان باید بدانند باید در مقابل
اطلاعاتی که از انجمن می گیرند باید حتما حق 
عضویت بپردازند و ضمن اینکه نباید فکر کنیم چون
حالا به ما اخطار داده نمی شود پس مجازیم هر جا
پستی ایجاد کنیم.

سوالاتی که نیاز به ابزار و قطعات مربوطه دارند باید
پس از فراهم کردن آنها و نصب و گزارش کامل اقدام
به طرح یا ادامه دادن موضوع مربوطه کرد.

پاسخگویی به تمام سوالات پاسخگو به گونه ای که 
هیچ سوالی بی جواب نماند به گونه ای که پاسخگو
نباید مجددا سوال خود را از میان پست های قبل
پیدا کرده،بخواند و مجددا سوال خود را تکرار کند.

گزارش را به گونه ای تنظیم کنیم که پاسخگو به
طور کامل متوجه منظور ما شده باشد اگر متوجه
راهنمایی پاسخگو نشده ایم سوال کنیم به گونه ای
نباشد که پاسخگو با زور،التماس و بازجویی از ما
حرف بکشد پس به وقت و ارزش پاسخگو احترام
بگذاریم.
در خصوص سوالات و مشکلات تعمیرات تخصصی
باید پاسخگو با مقدمات الکترونیک آشنایی با 
اهم متر و قطعات الکترونیک و نماد آنها تا تست و 
ولتاژگیری و نقشه کشی را بداند یعنی وقتی پاسخگو
بگه فلان کار را انجام بده بداند چه کاری را انجام
دهد.
بارها گفته شده نباید به کمک و لطف پاسخگو
بی تفاوت بود کوچکترین کاری که میشود در
برابر لطفی که بهمون از طرف پاسخگو میشه فشردن
کلید تشکر هست و احترام کسی است که وقت
خودش رو در اختیار ما قرار داده، حتی اگر راهنمایی
ایشان درست نباشد، حتی اگر ایشان بازنشست شده
باشند و پست قدیمی باشد باید از پست مفید ایشان
تشکر کرد،ولی متأسفانه کمتر به این نکته توجه میشه.

ادامه در پست بعدی.​

آخرین ویرایش:

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,309
ایران

مورد دیگر: کارهایی که پاسخگو گفته مو به مو و 
با دقت انجام شود و هر جایی سوالی داشته باشد
دوباره سوال کند ولی نباید بی اطلاع از پاسخگو
شانسی خودش اقدام به دستکاری کند چون کار
خراب تر میشود و زحمت و وقت پاسخگو هدر 
میشه،پس پیش از هر کاری مشورت انجام شود.

مورد دیگر: صداقت در پاسخگویی به سوالات هست
هیچ نکته ای را از پاسخگو پنهان نکنیم و اگر هر کاری
کرده ایم با صداقت کامل بگوییم و احیانا اگر 
نکته ای فراموش شده سریع ذکر کنیم.

نکته ی دیگر تا سوال اولمان تمام نشده و به نتیجه
نرسیده، اقدام به سوالی که مربوط به مشکل دیگری
است نکنیم.

عجله ای برای پاسخ نداشته باشیم، هر کس در وقت
آزاد میتونه پاسخ بده تا زمانی که پاسخگو جوابی
به سوالمان بده نباید پاسخگو را مجبور کنیم که الان 
باید جواب سوال رو بدهی! و مرتب بگوییم چرا
راهنمایی نمی کنید؟ یعنی هیچکس اینجا نیست
به داد ما برسه؟ و...

نکته ی دیگر: وقتی مشکلمان توسط راهنمایی های
پاسخگو و اساتید حل شد، با دقت اولین پستی که
دقیقا با راهنمایی ایشان مشکلمان حل شده و 
درست ترین پاسخ هست را به عنوان صحیح ترین
پاسخ انتخاب کنیم تا هم موضوع تاپیک به عنوان
حل شده قرار بگیره هم پاسخگو به حقش برسه و
نباید پست خودمان را به عنوان صحیح ترین
پاسخ انتخاب کنیم.

مورد دیگری که خیلی مهم هست بی توجهی و 
رها کردن تاپیک به حال خودش هست یعنی مشکل
من حل شد (د برو که رفتیم) این یعنی بی احترامی
به انجمن و تمام کسانی که مرا راهنمایی کردند یعنی
بی معرفتی و... اگر مشکلمان حل شد و تاپیک را
بی نتیجه رها کردیم دیگر نباید انتظار داشته باشیم
در دفعات بعدی به سوالات ما پاسخ داده شود،
حتی اگر مشکل حل نشد باید به اطلاع برسانیم،
هیچ بهانه ای هم در این مورد قبول نیست باید قبل
از بستن دستگاه و تحویل به مشتری
 حتما عکسی از محل قطعات تعویضی
همراه با توضیحات شفاف و کامل در مورد رفع
مشکل و مقدار آنها بیان کنیم و این کوچکترین 
کاریست که در مقابل لطف پاسخگویان به ایشان
در مقابل زحمات آنها انجام می دهیم. سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
آفرین
آفرین به جناب مرادی عزیز و جناب سجاد عزیزم

نکته های کلیدی و مهمی اشاره فرمودید و همیشه هم رعایت فرمودید که نهایتا در پست دوم و سوم جمع بندی میکنم.

تا بیاری حق در جو صمیمانه تری به تبادل فنون و تجربیات خود بپردازیم.

آفرین

آخرین ویرایش:

Mersad1116

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-11-26
448
901
اصفهان
aqayetamir.ir
سلام و عرض ادب خدمت تمامی استادید عزیزاستاد غزال عزیز یه مساله ای هم هست که خدمتتون عرض کنم در رابطه با پرسش و پاسخ، انجمن هست و هرکسی به نحوی دوست داره کمک کنه ولی خود من دیدم که عزیزی سوالی مطرح میکنه در رابطه با تعمیر یک قطعه ای،بعد دوستان زحمت میکشن و پاسخ میدن اما چندین پاسخ مختلف هست مثالش در یکی از تاپیک ها که بنده هم پاسخ دوستمون رو دادم مربوط به یک مودم ایسوس بود ، مشکل کلا نرم افزاری بود اما همه این بحث رو کشیده بودن سمت تعمیر سخت افزار و جوری شده بود که شاید دوستمون برمیداشت آیسی عوض کنه، کلا میخوام بگم سعی کنیم وقتی میخوایم راهنمایی کنیم همه مسائل رو بسنجیم تا پاسخ گیرنده هم کمتر گیج بشه و اگر واقعا بلد نیستیم حدس و گمان هامون رو مطرح نکنیم چون همین موضوع باعث میشه که نتیجه گرفتن پاسخ گیرنده سخت تر بشه یا کلا به نتیجه نرسه .
البته میدونم انجمن هست و انجمن یعنی مشارکت همه و...
دوستان هم که مطرح کردن در رابطه با پاسخ دهنده ها و... تشکر از آقای مرادی ، آقا سجاد و شما استاد عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و عرض ادب خدمت تمامی استادید عزیزاستاد غزال عزیز یه مساله ای هم هست که خدمتتون عرض کنم در رابطه با پرسش و پاسخ، انجمن هست و هرکسی به نحوی دوست داره کمک کنه ولی خود من دیدم که عزیزی سوالی مطرح میکنه در رابطه با تعمیر یک قطعه ای،بعد دوستان زحمت میکشن و پاسخ میدن اما چندین پاسخ مختلف هست مثالش در یکی از تاپیک ها که بنده هم پاسخ دوستمون رو دادم مربوط به یک مودم ایسوس بود ، مشکل کلا نرم افزاری بود اما همه این بحث رو کشیده بودن سمت تعمیر سخت افزار و جوری شده بود که شاید دوستمون برمیداشت آیسی عوض کنه، کلا میخوام بگم سعی کنیم وقتی میخوایم راهنمایی کنیم همه مسائل رو بسنجیم تا پاسخ گیرنده هم کمتر گیج بشه و اگر واقعا بلد نیستیم حدس و گمان هامون رو مطرح نکنیم چون همین موضوع باعث میشه که نتیجه گرفتن پاسخ گیرنده سخت تر بشه یا کلا به نتیجه نرسه .
البته میدونم انجمن هست و انجمن یعنی مشارکت همه و...
دوستان هم که مطرح کردن در رابطه با پاسخ دهنده ها و... تشکر از آقای مرادی ، آقا سجاد و شما استاد عزیز

درود

بله مشکلاتی از اون طرف هم وجود داره همین که فرمودید از این دسته مشکلات است که علاقمندان محترم نمیدانند به کدامیک از پاسخ ها توجه کنند که راه داره .

راه حل این مشکل ارزیابی سوابق پاسخگوهای عزیز است بطوریکه پس از بررسی و تحقیق در سوابق اساتید و توفیقات ایشان که برجسته‌ترین و تواناترین اساتید را قابل شناسایی میسازد باید ضمن تقدیر از زحمات و پاسخ دیگر اساتید ، توجه خود را به پاسخ های مجرب ترین استاد معطوف نماییم.

اتفاقاً جا داره در این راستا استاد بزرگ الکترونیک کشور و به ویژه تلویزیون را به نام مهندس sonysony عزیز که از اساتید بزرگ و بزرگوار خودم هستند معرفی کنم ولی متاسفانه به دلیل عدم شناخت کاربران محترم استفاده شایسته‌ای از توانایی های فنی و منحصر بفرد ایشان نشده .

لذا اگرچه من در حد و اندازه ای نیستم که توانایی فنی ایشان را ارزیابی و تایید کنم اما به جهت آشنایی علاقه‌مندان ، ایشان را به عنوان استاد بزرگ و از تواناترین اساتید بزرگ کشور معرفی می کنم و با قاطعیت و تمام قد اعلام می کنم وجود و حضور ایشان در هر تاپیک شانس بزرگی است که توفیق قطعی آن تاپیک را در سریعترین زمان ممکن تضمین می کند.
ولذا اگر توصیه فنی فرمودند بدون درنگ و بدون کمترین تردیدی اجرا و توفیق قریب الوقوع را تجربه فرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

sonysony

مدیر تعمیرات تخصصی صوتی و تصویری
مدیر تالار
2012-09-20
1,296
6,975
تهران
درود

بله مشکلاتی از اون طرف هم وجود داره همین که فرمودید از این دسته مشکلات است که علاقمندان محترم نمیدانند به کدامیک از پاسخ ها توجه کنند که راه داره .

راه حل این مشکل ارزیابی سوابق پاسخگوهای عزیز است بطوریکه پس از بررسی و تحقیق در سوابق اساتید و توفیقات ایشان که برجسته‌ترین و تواناترین اساتید را قابل شناسایی میسازد باید ضمن تقدیر از زحمات و پاسخ دیگر اساتید ، توجه خود را به پاسخ های مجرب ترین استاد معطوف نماییم.

اتفاقاً جا داره در این راستا استاد بزرگ الکترونیک کشور و به ویژه تلویزیون را به نام مهندس sonysony عزیز که از اساتید بزرگ و بزرگوار خودم هستند معرفی کنم ولی متاسفانه به دلیل عدم شناخت کاربران محترم استفاده شایسته‌ای از توانایی های فنی و منحصر بفرد ایشان نشده .

لذا اگرچه من در حد و اندازه ای نیستم که توانایی فنی ایشان را ارزیابی و تایید کنم اما به جهت آشنایی علاقه‌مندان ، ایشان را به عنوان استاد بزرگ و از تواناترین اساتید بزرگ کشور معرفی می کنم و با قاطعیت و تمام قد اعلام می کنم وجود و حضور ایشان در هر تاپیک شانس بزرگی است که توفیق قطعی آن تاپیک را در سریعترین زمان ممکن تضمین می کند.
ولذا اگر توصیه فنی فرمودند بدون درنگ و بدون کمترین تردیدی اجرا و توفیق قریب الوقوع را تجربه فرمایید.

سپاس

درود همکار گرامی .
استاد بزرگ غزال عزیز .
شما خود استاد هستید و لطف شما شامل حال این حقیر است .
بنده نوازی می فرمایید استاد شاگردی بیش نیستم
که هنوز هم همانند روز اول تشنه فراگیری و علوم جدید از شما استاد بی بدیل کشور
و دیگر اساتید گرامی و همه اعضا و بزرگواران این سایت وزین هستم .

بحث جالبی را در این تایپیک مطرح فرموده اید
که جای سخن بسیار دارد
امیدوارم که در آینده با تصویب قوانین در خصوص پستهای ارسالی
و مخصوصا منابع تشویقی به این مهم دست یابیم .
متشکرم

بالا