آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: استفاده از ترایاک به جای تریستور

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
استاد در مدارات المنتی مانند اتوی مو، آیا مجاز به استفاده از ترایاک به جای تریستور هستیم. البته میدونم که در صورت تحریک گیت، تریستور فقط از یک سمت هدایت میکنه و ترایاک از هر دو سمت، با توجه به همین نکته، آیا استفاده از یک ترایاک سری با یک دیود(سری با یکی از ترمینالهای ترایاک) به جای یک تریستور کار صحیحی هست؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
استاد در مدارات المنتی مانند اتوی مو، آیا مجاز به استفاده از ترایاک به جای تریستور هستیم. البته میدونم که در صورت تحریک گیت، تریستور فقط از یک سمت هدایت میکنه و ترایاک از هر دو سمت، با توجه به همین نکته، آیا استفاده از یک ترایاک سری با یک دیود(سری با یکی از ترمینالهای ترایاک) به جای یک تریستور کار صحیحی هست؟

درود

بهترین راه ، برای استفاده از ترایاک بجای تریستور
باید گیت را در نیم سیکل تحریک کنید زیرا در صورتیکه دیود سری با بار ، با مشکلی مواجه نشه بدلیل تحمل جریان زیاد ، موجب صدمه زودرس دیود میشه و بی جهت ناگزیر به استفاده از دیودی با جریان و ولتاژ بالا هستید.

اگه از تریستور استفاده کرده اتفاقا بهتره با تغییراتی از ترایاک استفاده بشه تا عمر المنت زیاد بشه
البته اگه ولتاژ المنت پایینه ناگزیر به استفاده از ناحیه نزولی نیم موج هستی و اگه در سیستم کنترل پیش بینی نکرده ، کمی دردسر داره و باید چند قطعه اضافه بشه یا از دیمر آماده استفاده کنی که قیمتش مناسبه.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

باید گیت را در نیم سیکل تحریک کنید زیرا در صورتیکه دیود سری با بار ، با مشکلی مواجه نشه بدلیل تحمل جریان زیاد ، موجب صدمه زودرس دیود میشه و بی جهت ناگزیر به استفاده از دیودی با جریان و ولتاژ بالا هستید.

اگه از تریستور استفاده کرده اتفاقا بهتره با تغییراتی از ترایاک استفاده بشه تا عمر المنت زیاد بشه
البته اگه ولتاژ المنت پایینه ناگزیر به استفاده از ناحیه نزولی نیم موج هستی و اگه در سیستم کنترل پیش بینی نکرده ، کمی دردسر داره و باید چند قطعه اضافه بشه یا از دیمر آماده استفاده کنی که قیمتش مناسبه.

سپاس
استاد سر راه گیت ترایاک نمیشود دیود گذاشت که فقط در یک جهت هدایت کنه البته اگر با این کار قطعه به حالت قفل نره ؟
تریستور بدلیل دیسی کردن شکل موج و ولتاژ ماکس 310 عمر المنت را کم میکنه برای همین فرمودین ترایاک مناسبتره ؟

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

سپاس

با تشکر فراوان از استاد عزیزم
راستش یه اتو مو برام آورده بودن که تریستورش سوخته بود و من چون تریستور نداشتم بجای تریستور از یه ترایاک سری با دیود 1n4007 استفاده کردم و تست کردم. روشن شده و المنت ها داغ شد. المنتش با 220 کار میکنه. میخواستم بدونم اگه همینجوری تحویل مشتری بدم مشکلی براش پیش نمیاد؟
من تغییری در مسیر تحریک گیت ایجاد نکردم. البته اینم بگم که یه مقاومت smd در مسیر تحریک گیت (متصل به گیت) سوخته بود که من مقدارش رو نمیدونستم و یه یک کیلو به جاش قرار دادم. فعلاً کار میکنه. دستگاه هنوز دستمه . اگه این کارهایی که انجام دادم اشتباهه، بفرمایید تا اصلاحش کنم. البته مدارش خیلی فضا برای اعمال تغییرات نداره.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد سر راه گیت ترایاک نمیشود دیود گذاشت که فقط در یک جهت هدایت کنه البته اگر با این کار قطعه به حالت قفل نره ؟
تریستور بدلیل دیسی کردن شکل موج و ولتاژ ماکس 310 عمر المنت را کم میکنه برای همین فرمودین ترایاک مناسبتره ؟

درود

بله با افزودن دیود به گیت مقدوره اما نصف نیم سیکل خارج از کنترل میشه
یعنی اگه نیم سیکل منفی حذف بشه با افزودن فقط یک دیود به گیت در نیم سیکل مثبت در زمان صعود قادر به روشن کردن ترایاک هستیم یعنی از صفر تا ۳۱۰ ولت ابتدای نیم سیکل قادر به انتخاب زمان آتش هستیم اما از ۳۱۰ تا صفر ولت خارج از کنترل میشه و همیشه هدایت میکته.
همون حالتی میشه که برای هر دو نیم سیکل در هیتر استفاده کردم و اینجا برای نیم سیکل اتفاق میافته.
بهمین دلیل گفتم اگه ولتاژ المنت پایین باشه ناگزیر به استفاده از ناحیه نزولی نیم سیکل مثبت هستیم بعبارتی زاویه فاز حداکثر ۱۸۰ درجه بشه تا در هر زمانی از هر نیم سیکل قادر به انتخاب و صدور پالس آتش باشیم.
ضمنا ولتاژ dc بهترین ولتاژ برای تولید حرارت است و لذا هر چه به dc نزدیکتر باشه بهتره.
و اگه از عبارت من استنباط معکوسی کردید یا در تنظیم موضوع دچار خطایی شدم بدینوسیله اصلاح میکنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر فراوان از استاد عزیزم
راستش یه اتو مو برام آورده بودن که تریستورش سوخته بود و من چون تریستور نداشتم بجای تریستور از یه ترایاک سری با دیود 1n4007 استفاده کردم و تست کردم. روشن شده و المنت ها داغ شد. المنتش با 220 کار میکنه. میخواستم بدونم اگه همینجوری تحویل مشتری بدم مشکلی براش پیش نمیاد؟
من تغییری در مسیر تحریک گیت ایجاد نکردم. البته اینم بگم که یه مقاومت smd در مسیر تحریک گیت (متصل به گیت) سوخته بود که من مقدارش رو نمیدونستم و یه یک کیلو به جاش قرار دادم. فعلاً کار میکنه. دستگاه هنوز دستمه . اگه این کارهایی که انجام دادم اشتباهه، بفرمایید تا اصلاحش کنم. البته مدارش خیلی فضا برای اعمال تغییرات نداره.

درود

بدلیلی که در پست قبل اشاره کردم دیود تحت فشاره و لذا با گیت سری کن که همون کار با جریان ناچیز انجام بشه
یعنی با سری کردن با گیت ، دیود تحت فشار نیست ولی همون کار انجام میشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا