آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: استفاده از برق به جای باطری برای مولتی متر

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران گرامی
از آنجایی که کار با مولتی متر زیاد انجام می دم و باطری ۹ ولتی اینها خیلی زود تموم میشه به فکر این مساله افتادم که مداری سر راهش قرار بدم که بتونم از برق شهر برای اون استفاده کنم
برای این منظور ابتدا بایستی برق شهر را به ولتاژ ۹ ولت برسونم که برای این منظور از یک آداپتور فریتی که قابلیت تنظیم ولتاژ های ۱.۵ و ۳ و .... ۹ و ۱۲ ولت را داره استفاده کردم و با توجه به پلاریته به جای باطری وصل کردم که متاسفانه مولتی متر قاطی کرد و خراب شد البته در این بین پاور کامپیوتر هم استفاده کردم که باز همین اتفاق افتاد
استاد گرامی ممنون میشم بفرمایید اشکال از کجا هست؟
با تشکر

amin1366am

کاربر vip
vip
کاربر
2006-10-23
132
195
سلام دوست عزیز من به همین دلیل یه آداپتور۹ولت ثابت وصل کردم وچندسال کارمیده هیچ مشکلی هم نداشته

aminreno

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام خدمت اساتید و بزرگواران گرامی
از آنجایی که کار با مولتی متر زیاد انجام می دم و باطری ۹ ولتی اینها خیلی زود تموم میشه به فکر این مساله افتادم که مداری سر راهش قرار بدم که بتونم از برق شهر برای اون استفاده کنم
برای این منظور ابتدا بایستی برق شهر را به ولتاژ ۹ ولت برسونم که برای این منظور از یک آداپتور فریتی که قابلیت تنظیم ولتاژ های ۱.۵ و ۳ و .... ۹ و ۱۲ ولت را داره استفاده کردم و با توجه به پلاریته به جای باطری وصل کردم که متاسفانه مولتی متر قاطی کرد و خراب شد البته در این بین پاور کامپیوتر هم استفاده کردم که باز همین اتفاق افتاد
استاد گرامی ممنون میشم بفرمایید اشکال از کجا هست؟
با تشکر

خروجی تغذیه شما بیشتر از ۹ ولت بود

tanin arian

کاربر vip
vip
کاربر
2016-12-19
21
36
با سلام دوست عزیز ترانس های معمولی برق یکنواخت و صاف ندارند.شما از یک اداپتور 9 ولت سوئیچینگ استفاده بفرمایید.من خودم مدت هاست استفاده میکنم و هیچ مشکلی نداره.

یاسین دهمرده

کاربر vip
کاربر
2019-08-05
52
88
گلستان
سلام دوست عزیز ازیه آداپتورمودم تی پی لینک یاهرمدل دیگه ای استفاده کن مشکلی پیش نمیاد من این کاروکردم چندساله فقط حواست باشه۹ولت باشه آداپتور باترانس فرق میکنه اینم درنظربگیر موفق باشی

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود
از دو عزیز بزرگوار جهت پاسخ و به اشتراک گذاشتن تجربیاتشان سپاسگزارم
من هم عرض کنم که تا شما پاسخ دهید من هم یک ابتکاری به خرج دادم که جواب گرفتم و مطرح میکنم باشد که مفید واقع شود
از پاور کامپیوتر برق ۱۲ ولت گرفتم ولی پاور کامپیوتر ۵۳۰ وات گرین من حدود 0.5 ولت شدیدا در نوسان بود لذا از آنجایی که می ترسیدم این یکی مولتی مترم هم بسوزه یک رگلاتور ۷۸۰۹ با دو خازن ۵۰ ولت در ورودی اون 0.33uf و در خروجی 0.1uf قرار دادم تا صاف شود و خروجی ۹ولت با نوسان کمتر از 0.1 ولت (تا 0.1 ولت بیشتر از ۹ ولت) را بدست آوردم و به مولتی متر وصل کردم و خوشبختانه جواب گرفتم و نسوخت

اما دو سوال داشتم
جناب tanin_arian به نظر شما از آداپتور فریتی هم می شه استفاده کرد یانه ؟ اگه دلیل رو هم می دونید ممنون میشم

وسوال دوم
جناب یاسین دهمرده ممنون میشم لطف بفرمایید کمی فرق ترانس و آداپتور و مزیت و معایبشان نسبت به همدیگر را توضیح دهید
با تشکر

kataag

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-03-27
679
973
درود
من هم عرض کنم که تا شما پاسخ دهید من هم یک ابتکاری به خرج دادم که جواب گرفتم و مطرح میکنم باشد که مفید واقع شود
از پاور کامپیوتر برق ۱۲ ولت گرفتم ولی پاور کامپیوتر ۵۳۰ وات گرین من حدود 0.5 ولت شدیدا در نوسان بود لذا از آنجایی که می ترسیدم این یکی مولتی مترم هم بسوزه یک رگلاتور ۷۸۰۹ با دو خازن ۵۰ ولت در ورودی اون 0.33uf و در خروجی 0.1uf قرار دادم تا صاف شود و خروجی ۹ولت با نوسان کمتر از 0.1 ولت (تا 0.1 ولت بیشتر از ۹ ولت) را بدست آوردم و به مولتی متر وصل کردم و خوشبختانه جواب گرفتم و نسوخت

اما دو سوال داشتم
جناب tanin_arian به نظر شما از آداپتور فریتی هم می شه استفاده کرد یانه ؟ اگه دلیل رو هم می دونید ممنون میشم

وسوال دوم
جناب یاسین دهمرده ممنون میشم لطف بفرمایید کمی فرق ترانس و آداپتور و مزیت و معایبشان نسبت به همدیگر را توضیح دهید
با تشکر

با سلام و کسب اجازه از جناب دهمرده،من یه اطلاعات ناچیزی راجع به موضوع دارم که در اختیار شما میذارم.
اصولا ترانس که به منبع تغذیه خطی هم معروفه سنگینتره،راندمان پایین تری داره،بیشتر داغ میکنه و بزرگترین عیبش اینه با کم و زیاد شدن ولتاژ ورودی ولتاژ خروجی هم کم و زیاد میشه و ممکنه به مصرف کننده آسیب بزنه.
اما منبع سوئیچینگ هم جمع و جوره هم تلفاتش کمتره و هم اینکه در خروجی همیشه ولتاژ ثابت داریم.(البته با توجه به طراحی مدار و کیفیت قطعات درصد ناچیزی خطا وجود داره که قابل چشم‌پوشی هست.)
در کل باید گفت منابع تغذیه خطی یا همون ترانس دیگه منسوخ شده هست(البته غیر از موارد خاص ) و منابع تعذیه سوییچینگ در اوج دوران طلایی خودشون هستن و تقریبا در همه وسایل الکترونیکی مورد استفاده هستن.

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود

اما دو سوال داشتم

وسوال دوم
با تشکر

با سلام خدمت دوستان گرامی
این روشی که در بالا گفتم دیشب روی مولتی متر خوب جواب داد ولی امروز که دوباره خواستم از برق شهر ولتاژ بگیرم دیدم که درست کار نمی کنه
ظاهرا دوباره خراب شده و فقط عدد یک نشون می ده
البته وقتی که پاور کامپیوتر را روشن کردم مولتی متر روی off نبود نمی دونم استارت اولیه پاور برق ۱۲ ولت رو از همون ابتدا می ده یا از صفر شروع می کنه و رگلاتور هم اگر زیر ۵ ولت ورودی داشته باشه ۹ ولت رو خروجی نمی ده و البته خروجی رگلاتور دیشب ۹ولت با تلرانس +0.1 بود آیا این مساله باعث خراب شدنش شده یا نه ؟
اما وقتی مولتی متر رو روشن میکنم و میبرم روی ولتمرش اول یک عدد ۶۶۶ می زنه و بعد ۱ رو نشون می ده در ضمن روی صفحه نمایش وقتی ولتاژ های مختلف رو انتخاب میکنم اعشار رو درست تشخیص می ده
دوستان می دونن چه مشکلی پیدا کرده ؟
و آیا قابل تعمییر هست و اصلا چرا مشکل پیدا کرده؟
ممنون

آخرین ویرایش:
بالا