آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن مکرر آی سی ACT4060 در آیفون suzuki SZ-727M

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام و عرض ادب خدمت اساتید و همکاران عزیز
مانیتور SUZUKI با مدل SZ-727M فقط تصویر ندارد
با بررسی های به عمل آمده متوجه گردیدم که آی سی با شماره ACT4060A سوخته و همین امر سبب گردیده است که مانیتور فاقد تصویر باشد
از این آی سی پس از کلی جستجو جایی گیر آوردم و پنج تا تهیه نمودم
یکی از آی سی ها از اول خراب بود از چهارتای باقی مانده سه تا به محض وصل برق سوختند و تنها یکی از آنها تقریبا یک روز به درستی کار کرد و پس از آن آنهم سوخت
در مسیر هیچ قطعه خراب یا اتصال کوتاهی پیدا نکردم

مطمین نیستم که آی سی هایی که خریده بودم بی کیفیت بود یا جایی از مدار دارای اشکال است

ممنون و سپاسگذار هستم از راهنمایی دوستان عزیز

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
سلام و عرض ادب خدمت اساتید و همکاران عزیز
مانیتور SUZUKI با مدل SZ-727M فقط تصویر ندارد
با بررسی های به عمل آمده متوجه گردیدم که آی سی با شماره ACT4060A سوخته و همین امر سبب گردیده است که مانیتور فاقد تصویر باشد
از این آی سی پس از کلی جستجو جایی گیر آوردم و پنج تا تهیه نمودم
یکی از آی سی ها از اول خراب بود از چهارتای باقی مانده سه تا به محض وصل برق سوختند و تنها یکی از آنها تقریبا یک روز به درستی کار کرد و پس از آن آنهم سوخت
در مسیر هیچ قطعه خراب یا اتصال کوتاهی پیدا نکردم

مطمین نیستم که آی سی هایی که خریده بودم بی کیفیت بود یا جایی از مدار دارای اشکال است

ممنون و سپاسگذار هستم از راهنمایی دوستان عزیز

با درود

آی سی مورد نظر یک آی سی DC to DC هست که برای کاهش ولتاژ استفاده میشه در واقع یک Step Down Converter هست .

میتونید ولتاژ خروجی آی سی رو اندازه بگیرید و به جای این آی سی از یک برد جایگزین DC to DC کاهنده مثل برد زیر استفاده کنید .

ماژول مبدل DC-DC LM2596 کاهنده خروجی 1.23V-30V 3A

پایه ورودی پایه دو و پایه خروجی پایه سه هست که پایه سه به یک سلف متصل میشه خروجی سلف خروجی ولتاژ هست .

ضمنا میتونید با یک منبع تغذیه آزمایشگاهی به خروجی آی سی ولتاژ بدید و ببینید در این حالت مدار چقدر جریان مصرف میکنه ؟ البته باید آی سی در مدار نباشه و اگر جریان مصرفی مدار نرمال بود احتمالا اشکال از نامرغوب بودن آی سی یا اشکالی در مدار راه انداز آی سی هست ... در غیر اینصورت ممکن هست مصرف بیش از حد جریان به دلیل خرابی قطعه ای که خروجی آی سی اونو راه اندازی میکنه باشه ...

با سپاس

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
با درود

آی سی مورد نظر یک آی سی DC to DC هست که برای کاهش ولتاژ استفاده میشه در واقع یک Step Down Converter هست .

میتونید ولتاژ خروجی آی سی رو اندازه بگیرید و به جای این آی سی از یک برد جایگزین DC to DC کاهنده مثل برد زیر استفاده کنید .

ماژول مبدل DC-DC LM2596 کاهنده خروجی 1.23V-30V 3A

پایه ورودی پایه دو و پایه خروجی پایه سه هست که پایه سه به یک سلف متصل میشه خروجی سلف خروجی ولتاژ هست .

ضمنا میتونید با یک منبع تغذیه آزمایشگاهی به خروجی آی سی ولتاژ بدید و ببینید در این حالت مدار چقدر جریان مصرف میکنه ؟ البته باید آی سی در مدار نباشه و اگر جریان مصرفی مدار نرمال بود احتمالا اشکال از نامرغوب بودن آی سی یا اشکالی در مدار راه انداز آی سی هست ... در غیر اینصورت ممکن هست مصرف بیش از حد جریان به دلیل خرابی قطعه ای که خروجی آی سی اونو راه اندازی میکنه باشه ...

با سپاس

بسیار سپاس گزارم از توجه شما

ولی بنده الان چون آی سی سالمی ندارم نمی دونم خروجی آی سی برای مدار چند ولت بود
از طرفی در دیتا شیت آی سی خروجی رو ۲/۵ ولت ۲ آمپر ذکر کرده
ولی ۲/۵ ولت مقدور نیست
چون این ولتاژ مستقیما ورودی یک آی سی ۱۱۱۷
۳/۳ ولتی میشود در نتیجه بایستی از ۳/۳ ولت بیشتر باشد

فردا با منبع تغذیه ۴ ، ۵ ولت اعمال می کنم و نتیجه رو گزارش می کنم

بازهم ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ramintkh

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
بسیار سپاس گزارم از توجه شما

ولی بنده الان چون آی سی سالمی ندارم نمی دونم خروجی آی سی برای مدار چند ولت بود
از طرفی در دیتا شیت آی سی خروجی رو ۲/۵ ولت ۲ آمپر ذکر کرده
ولی ۲/۵ ولت مقدور نیست
چون این ولتاژ مستقیما ورودی یک آی سی ۱۱۱۷
۳/۳ ولتی میشود در نتیجه بایستی از ۳/۳ ولت بیشتر باشد

فردا با منبع تغذیه ۴ ، ۵ ولت اعمال می کنم و نتیجه رو گزارش می کنم

بازهم ممنون

با درود

صفحه پنجم دیتاشیت رو مطالعه کنید ، ولتاژ خروجی بوسیله مقاومت قابل تنظیم هست و هر ولتاژی میتونه باشه ...

01.jpg

پیوست‌ها

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
اون چهار ای سی به علاوه ای سی اصلی خودش به علت تعویض نکردن خازن ورودی ایسی و خازن خروجی ای سی سوختند

سلام و عرض ادب
بعد از سوزوندن سه آی سی
هنگام تعویض آی سی آخر هر چی خازن اطراف آی سی بود تعویض کردم
تمامی خازن ها به جز یک خازن 47uF/25V سالم بودند
و من هم احتمال می دادم که از خرابی همین خازن بوده است که آی سی ها می سوختند امیدوار به نتیجه شدم
ولی متاسفانه با تعویض خازن ها هم آی سی آخر سوخت
هرچند من به جای 47uFt25V از خازن 47uF/50V استفاده کرده بودم
ولی فکر نمی کنم که مشکل از خازن من بوده باشد
هرچند در دیتا شیت برای خازن ها Low ESR ذکر شده
سپاس

• Like

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
ایا خازن هایی که تعویض کردی نو بودند مخصوصا خازن ورودی که 25 ولت هست خرابیش باعث سوختن ای سی میشه به علت اینکه در ورودی ای سی یک سلف وجود داره که هنگام کار در صورت خرابی این خازن مثل یک افزاینده ولتاژ عمل میکنه و ای سی میسوزه اما اگه میخوای دیگه از ای سی استفاده نکن میتونی یک شارژر موبایل باکیفیت کوچک داخلش کار بزار خروجی پنج ولتش رو بده به جای ایسی ورودیش هم با 220 پاور یکی کن خودم چندین مورد این کارو کردم و خوب نتیجه داده حتی بهتر از اول

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
بله
خازن نو بود
ولی اینکه Low ESR هست یا نه نمی دونم

فریت سلف شکسته
ولی اتصال برقرار است ممکنه
این شکستگی فریت موثر باشه؟

پنج ولت شارژر رو امتحان می کنم

• Like

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
ایا خازن هایی که تعویض کردی نو بودند مخصوصا خازن ورودی که 25 ولت هست خرابیش باعث سوختن ای سی میشه به علت اینکه در ورودی ای سی یک سلف وجود داره که هنگام کار در صورت خرابی این خازن مثل یک افزاینده ولتاژ عمل میکنه و ای سی میسوزه اما اگه میخوای دیگه از ای سی استفاده نکن میتونی یک شارژر موبایل باکیفیت کوچک داخلش کار بزار خروجی پنج ولتش رو بده به جای ایسی ورودیش هم با 220 پاور یکی کن خودم چندین مورد این کارو کردم و خوب نتیجه داده حتی بهتر از اول
بله
خازن نو بود
ولی اینکه Low ESR هست یا نه نمی دونم

فریت سلف شکسته
ولی اتصال برقرار است ممکنه
این شکستگی فریت موثر باشه؟

پنج ولت شارژر رو امتحان می کنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Iman.z
بالا