آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
بنده چند سال پیش با یک ترانس های ولتاژ مایکروویو یک دستگاه نقطه جوش برای باطری های لیتیمی ساختم،الان میخواستم ببینم میشه از یک دیمر برای کنترل جریان خروجی استفاده کرد؟و اینکه اگه امکانش هست یه مداری برای تنظیم تایمش معرفی کنید.با تشکر از همکاری دوستان و اساتید محترم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
بنده چند سال پیش با یک ترانس های ولتاژ مایکروویو یک دستگاه نقطه جوش برای باطری های لیتیمی ساختم،الان میخواستم ببینم میشه از یک دیمر برای کنترل جریان خروجی استفاده کرد؟و اینکه اگه امکانش هست یه مداری برای تنظیم تایمش معرفی کنید.با تشکر از همکاری دوستان و اساتید محترم

بعید میدونم به این راحتی بتونی آمپر رو کنترل کنی
در نقطه جوش ولتاژ باید حدود ۲ الی ۳ ولت یا زیر ۵ ولت باشه با آمپر بالا
ولتاژ خروجی ac میباشد
اگر شما به هر روشی بخوای کنترلش کنی باید ابتدا به dc تبدیل کنی
اون هم با این آمپر دردسر میباشد

البته باید ببینیم نظر دوستان دیگه چیه

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ضمنا تنظیم تایم بابت چی میخوای؟
نیازی به تنظیم تایم نداره شما نهایت چند ثانیه تایم نیاز دارید
بسته به نوع نرمی و سختی ورق نازکی که میخوای ذوب کنی فرق میکنه و باید با فشار دست کنترلش کنید

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
بعید میدونم به این راحتی بتونی آمپر رو کنترل کنی
در نقطه جوش ولتاژ باید حدود ۲ الی ۳ ولت یا زیر ۵ ولت باشه با آمپر بالا
ولتاژ خروجی ac میباشد
اگر شما به هر روشی بخوای کنترلش کنی باید ابتدا به dc تبدیل کنی
اون هم با این آمپر دردسر میباشد

البته باید ببینیم نظر دوستان دیگه چیه

با تشکر از راهنمایی شما مطالبی که گفتید درست است اما من میخوام مدار دیمر رو تو ورودی کار بزارم یعنی با سیم پیچ اولیه سری کنم.

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
ضمنا تنظیم تایم بابت چی میخوای؟
نیازی به تنظیم تایم نداره شما نهایت چند ثانیه تایم نیاز دارید
بسته به نوع نرمی و سختی ورق نازکی که میخوای ذوب کنی فرق میکنه و باید با فشار دست کنترلش کنید

واقعیتش یک تایمر آماده تهیه کردم که از یک ثانیه به بالا کار میکنه( با تنظیم پتانسیومتر) یعنی یه کلید داره که با قطع و وصل کردنش می تونی مصرف کننده رو با تنظیم زمان وصل کنی و پس از اون خودکار قطع بشه.اما مشکل اینجاست که من میخوام مدت زمان وصل بودن رو به زیر یک ثانیه تغییر بدم. و اینکه این دستگاهی که ساختم رو اگه بیش از یک ثانیه وصل کنی باطری و پلیتشو آب میکنه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

نقطه جوش هایی که دیدم تا ولتاژ حدود ۱۰ ولت و قابل تغییر با کلید سلکتور بوده بطوریکه سیم پیچ اولیه را تغییر بده نه ثانویه.

اما برای استفاده از دیمر و تنظیم زمان باید از ترایاک مرغوب و آمپر بالا استفاده کنی
تنظیم زمان برای تولید انبوه ضروری هست و برای استفاده شخصی مقرون بصرفه نیست اما دشوار هم نیست .
مشکل اساسی تهیه ترایاک مرغوب آمپر بالاست.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
این عکسم نمونه جوش می باشد 20200419_234419.jpg20200419_234419.jpg

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

نقطه جوش هایی که دیدم تا ولتاژ حدود ۱۰ ولت و قابل تغییر با کلید سلکتور بوده بطوریکه سیم پیچ اولیه را تغییر بده نه ثانویه.

اما برای استفاده از دیمر و تنظیم زمان باید از ترایاک مرغوب و آمپر بالا استفاده کنی
تنظیم زمان برای تولید انبوه ضروری هست و برای استفاده شخصی مقرون بصرفه نیست اما دشوار هم نیست .
مشکل اساسی تهیه ترایاک مرغوب آمپر بالاست.

سپاس

درود استاد عزیزم
با تشکر از مشارکت شما،راستش توی یوتیوب خیلی این قضیه رو دنبال کردم چیزی که متوجه شدم این بود که تو دستگاههای خارجی دو تا پارامتر رو برای تنظیم در نظر گرفتن، اول تایم جوش دوم تعداد پالس(یا بگم تعداد سیکل) البته من اینجوری متوجه شدم،حالا چون خیلی توی این قضیه وارد نبودم گفتم شاید دوستان تجربه ای داشته باشن که بتونم دستگاه کاملتری بسازم و دیگران هم بتونن استفاده کنن.و اینکه یه مدار دیمر هم تهیه کردم که به زور تونستم شمارشو بردارم.عکسشو ارسال میکنم.
سپاسگزارم20200419_235217.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد عزیزم
با تشکر از مشارکت شما،راستش توی یوتیوب خیلی این قضیه رو دنبال کردم چیزی که متوجه شدم این بود که تو دستگاههای خارجی دو تا پارامتر رو برای تنظیم در نظر گرفتن، اول تایم جوش دوم تعداد پالس(یا بگم تعداد سیکل) البته من اینجوری متوجه شدم،حالا چون خیلی توی این قضیه وارد نبودم گفتم شاید دوستان تجربه ای داشته باشن که بتونم دستگاه کاملتری بسازم و دیگران هم بتونن استفاده کنن.و اینکه یه مدار دیمر هم تهیه کردم که به زور تونستم شمارشو بردارم.عکسشو ارسال میکنم.
سپاسگزارممشاهده فایل‌پیوست 165345

درود

شماره مهم نیست .
شماره فراوونه ولی شماره هایی که عرضه میشه واقعی نیستن
من قبلا ترایاک ۴۵ آمپر استفاده میکردم و قبل از ۷ یا ۸ سال خراب نمیشد الان همون شماره که جدیدا خریدیم در همون دستگاه دو روز کار نکرده و یک مورد و دو مورد نبوده .
من حاضرم ۵ برابر قیمت بخرم ولی واقعی باشه اما دیگه تهیه ترایاک با شماره واقعی ، مصیبت شده ، خصوصا برای تعمیرگاهم که با ضمانت کار میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
استاد با این تفاسیر حتی تو جریانهای لحظه ای هم جوابگو نخواهد بود؟چون دائم در حال هدایت نیست.و نظرتون درباره ولتاژ معکوسی که سیم پیچ اولیه در حال قطع و وصل لحظه ای ایجاد می کند چیست؟

بالا