آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: موج دارای حاشیه و نویز در اینورتر جوشا مدل mini el 201 بعد تعمیر برد اسیلاتور

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
با سلام. دستگاه مذکور با سوختگی شدید igbt ها اومد زنر ها سوخته بود که در شماتیک دو وات هستن ولی به توصیه اکید یکی از همکاران نیم وات بیست ولت smd گذاشتم که نمیدونم کار درستیه. و بعد تعویض مقاومتهای سوخته رفتم سراغ برد بالایی و متوجه شدم فرکانس نداره که بعد تعویض sg3525 و هر دو lm324 فرکانس اومد ولی روی خط خاموشی یک خط کمرنگ حاله مانند هست که تو بقیه بردهایی که قبلا تعمیر کردم نیست در ضمن خازن الکترولیت وسط برد مربوط به ایسی sg3525 هم توجهم رو جلب کرد که توی مدار موجود دستگاه در سایت یک میکرو فاراده ولی اینجا 47 میکرو هست و فکر نکنم قبلا تعویض شده باشه یعنی به نظرم کارخونه گذاشته البته کاملا سالمه خازنه. در نهایت با کلی ترس و استرس ترانزیستورا رو گذاشتم و دستگاه تست شد ولی میترسم این مشکل در شکل فرکانس باعث سوختن igbt های دوباره دستگاه بشه. لطفا اگه همکاران در مورد اول وات زنرها و دوم ظرفیت خازن الکترولیته و سوم راهکار از بین بردن این حاله در خط صفر یا خاموشی کمکم کنن ممنون میشم.در ضمن دستگاه از سری اولیا بدون نمایشگر هست. 1641897302042951012233.jpg

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام همکاران عزیز صاحب دستگاه عجله داره.
اگه لطف کنین راهنمایی کنین بینهایت ممنون میشم

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
سلام
تا اونجایی که من یادمه فرکانس دستگاه جوشا روی پایه های آی جی بی تی بصورت نیم سیکل بالای و کاملا صاف و بدون نویز باید باشه
اگر نیم سیکل پاینی را داره و دندانه داره یعنی آی سی های بعد از ترانس پالس به شماره های 4420 یا ترانزیستورهای بعدش به شماره 136 آسیب دیده
و اما دیود زنرها نیم وات باشه بهتره وقتی جریان از طرف آی جی بی تی های سوخته برگرده سریعتر میسوزه و آسیب کمتری به قسمت پالس میزنه
درضمن همراه با دیود زنرها مقاومت 20 اهمی یا 15 اهمی هم میسوزه که اونا هم باید تعویض بشه
بهترین حالت تست فرکانس روی پایه های آی جی بی تی هم بصورت فعال کردن قسمت تغذیه سویچینگ با یه ولتاژ 300 ولت خارجی و خاموش نگه داشتن قسمت آی جی بی تی هاست که تو این حالت نه آسیبی به دستگاه میرسه و نه هزینه تعمیر چند برابر میشه

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام
تا اونجایی که من یادمه فرکانس دستگاه جوشا روی پایه های آی جی بی تی بصورت نیم سیکل بالای و کاملا صاف و بدون نویز باید باشه
اگر نیم سیکل پاینی را داره و دندانه داره یعنی آی سی های بعد از ترانس پالس به شماره های 4420 یا ترانزیستورهای بعدش به شماره 136 آسیب دیده
و اما دیود زنرها نیم وات باشه بهتره وقتی جریان از طرف آی جی بی تی های سوخته برگرده سریعتر میسوزه و آسیب کمتری به قسمت پالس میزنه
درضمن همراه با دیود زنرها مقاومت 20 اهمی یا 15 اهمی هم میسوزه که اونا هم باید تعویض بشه
بهترین حالت تست فرکانس روی پایه های آی جی بی تی هم بصورت فعال کردن قسمت تغذیه سویچینگ با یه ولتاژ 300 ولت خارجی و خاموش نگه داشتن قسمت آی جی بی تی هاست که تو این حالت نه آسیبی به دستگاه میرسه و نه هزینه تعمیر چند برابر میشه
سلام دوست گرامی و ممنون از پاسخگویب شما. البته طبق شکل که گذاشتم خط بالا و پایین کاملا صاف هستن ولی در خط وسط یا همون خاموشی طبق شکل یه خط کمرنگ داره که توی بردهای مشابه نبود. البته برد اصلا فرکانس نداشت که بعد از تعویض sg3525 وlm324 و در نهایت چرخوندن اندکی پتانسیومترهای روی برد یکدفعه فرکانس اومد و فرکانس رو از خروجی روی برد متصل به دستگاه بدون igbt گرفتم قبل از 4420 و کلا ترانس و 136 ها و البته بعد از اونها هم گرفتم تقویت شده بود ولی باز این خط کمرنگ رو داشت.

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
اگر طبق شکلی که فرستادی باشه اشکال داره
فرکانس مثبت 15 بالا تا منفی 15 پایین باید پیوسته باشه روی خط صفر نباید کشیده بشه
احتمال زیاد دیوتی سایکل فرکانست هم حدود سی تا چهل درصده
کل مدار و دستگاه خاموش باشه و فقط برد کنترل روی دستگاه را روشن کن و بعد فرکانس پایه های 11 و 14 آی سی sg3525 را با اسیلوسکوپ تست کن ببین فرکانس سالمه یا مشکل دار
اگر فرکانس خراب بود عیب از آی سی یا تغذیه آی سی یا قطعی ارتباط پایه یک و نه آی سی هست
اگر فرکانس سالم بود عیب از بعد از آی سی تا کانکتور ارتباطی روی برد اصلیه که دو تا پایه وسطی خروجی فرکانس از برد کنترله یعنی پایه های چهار و پنج پین هشت پایه
اگر فرکانس خروجی برد کنترل تا پین هشت پایه سالم بود عیب از بعدش تا آی سی های 4420 و تغذیه آی سی های 4420
و همینطور ادامه تا روی پایه های آی جی بی تی ها

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
اگر طبق شکلی که فرستادی باشه اشکال داره
فرکانس مثبت 15 بالا تا منفی 15 پایین باید پیوسته باشه روی خط صفر نباید کشیده بشه
احتمال زیاد دیوتی سایکل فرکانست هم حدود سی تا چهل درصده
کل مدار و دستگاه خاموش باشه و فقط برد کنترل روی دستگاه را روشن کن و بعد فرکانس پایه های 11 و 14 آی سی sg3525 را با اسیلوسکوپ تست کن ببین فرکانس سالمه یا مشکل دار
اگر فرکانس خراب بود عیب از آی سی یا تغذیه آی سی یا قطعی ارتباط پایه یک و نه آی سی هست
اگر فرکانس سالم بود عیب از بعد از آی سی تا کانکتور ارتباطی روی برد اصلیه که دو تا پایه وسطی خروجی فرکانس از برد کنترله یعنی پایه های چهار و پنج پین هشت پایه
اگر فرکانس خروجی برد کنترل تا پین هشت پایه سالم بود عیب از بعدش تا آی سی های 4420 و تغذیه آی سی های 4420
و همینطور ادامه تا روی پایه های آی جی بی تی ها

با تشکر فراوان. تست و اطلاع میدهم.
البته از روی برد یعنی همون سوکت هشت پین فرکانس گرفته شد و مشکل داشت.در زمان نبود igbt ها البته سه چهار عدد سیم نمره سه باهاش پشت سر هم بدون توقف جوش دادم اتفاقی نیوفتاد و خوب بود.
در ضمن همانطور که در بالا هم ذکر کردم بین پایه 8 و 9 که توی شماتیک خازن الکترولیت 1 میکروفاراده ولی توی این برد از 47 میکرو استفاده شده. به نظر شما ممکنه عیب کار از اینجا باشه. البته به نظر میومد از کارخونه گذاشتن.

آخرین ویرایش:

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
با تشکر فراوان. تست و اطلاع میدهم.
البته از روی برد یعنی همون سوکت هشت پین فرکانس گرفته شد و مشکل داشت.در زمان نبود igbt ها البته سه چهار عدد سیم نمره سه باهاش پشت سر هم بدون توقف جوش دادم اتفاقی نیوفتاد و خوب بود.
در ضمن همانطور که در بالا هم ذکر کردم بین پایه 8 و 9 که توی شماتیک خازن الکترولیت 1 میکروفاراده ولی توی این برد از 47 میکرو استفاده شده. به نظر شما ممکنه عیب کار از اینجا باشه. البته به نظر میومد از کارخونه گذاشتن.

دو تا برد کنترل دارم که روی یکی خازن یک میکرو هست و روی اون یکی خازن بیست و دو میکرو
البته هیچکدومش مشکلی نداره و فرکانسش هم درسته
فقط اون خازن بیست و دو میکرو حجمش بزرگتره و روی برد به حالت بدی وصل شده حالا چهل و هفت میکرو که بزرگتره و بدتر
با ابن تفاصیل خازن را عوضش کن و ببین نتیجه فرقی میکنی
ظرفیت بالای خازن باعث میشه که عمل شارژ و دشارژش طولانی تر بشه و تو عملکرد آی سی تاثیر میذاره
در ضمن احتمال داره آی سی که تعویض کردی فیک و غیر استاندارد باشه چند وقت پیش هم یه همچین مشکلی داشتم که خروجی جوش در حد جرقه بود و علتش هم همین آی سی بود که تعویضش کرده بودم و جنس بیخودی بود که بعد از تهیه آی سی مرغوب و البته گرونتر یعنی حدود چهار برابر قیمت اولی که چهل و دو هزار تومان شد تمام عیبهای دستگاه برطرف شد

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
دو تا برد کنترل دارم که روی یکی خازن یک میکرو هست و روی اون یکی خازن بیست و دو میکرو
البته هیچکدومش مشکلی نداره و فرکانسش هم درسته
فقط اون خازن بیست و دو میکرو حجمش بزرگتره و روی برد به حالت بدی وصل شده حالا چهل و هفت میکرو که بزرگتره و بدتر
با ابن تفاصیل خازن را عوضش کن و ببین نتیجه فرقی میکنی
ظرفیت بالای خازن باعث میشه که عمل شارژ و دشارژش طولانی تر بشه و تو عملکرد آی سی تاثیر میذاره
در ضمن احتمال داره آی سی که تعویض کردی فیک و غیر استاندارد باشه چند وقت پیش هم یه همچین مشکلی داشتم که خروجی جوش در حد جرقه بود و علتش هم همین آی سی بود که تعویضش کرده بودم و جنس بیخودی بود که بعد از تهیه آی سی مرغوب و البته گرونتر یعنی حدود چهار برابر قیمت اولی که چهل و دو هزار تومان شد تمام عیبهای دستگاه برطرف شد

سلام.دوتا نقشه تو انجمن دیدم که یکی همونی هست که شما هم فرستادین و دیگری نوشته مدل el201 و202 جالبه توی هر دو برد کنترل مشابه داره که یکی خازن یک میکرو گذاشته و دیگری 47 تنها تفاوت توی اون 47 میکرو اومدن پایه های 6بعد از ده کیلو و5بعد 220اهم و خازن یک نانو رو به گراند خازن 47 وصل کردن که توی دیتای مدار اول که شما هم فرستادین نیست و گراند نشدن.پس احتمالا توی این مدل چند نمونه خازن و طراحی داره. البته کل مدار رو چک کردم مابقی دقیقا شبیه همن.

آخرین ویرایش:
بالا