آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: اصلاح و بهینه سازی دستگاه های جوشکاری چینی

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
با درود //دوستان و همکاران گرامی چند وقت پیش یک مشکلی توی خونه پیش امد که نیاز به ترانس جوشکاری داشتم وچون در ارتفاع بود مجبور شدم یکی از این ترانس اینورتر های چینی ارزون قیمت مارک اینتمکس 200 بخرم البته کارم راه افتاد ولی کیفیت جوشکاری این دستگاه نسبتا پایین هستش و پاشش جوش زیاد داره و خیلی نرم هم جوش نمیده در صورتی که یک دستگاه چینی دیگه تقریبا کارش بهتره و الکترود نمیچسبه ....حالا میخواستم بدونم میشه این اینورتر ها را با تعویض قطعات بهینه کرد ؟ایا کسی از دوستان این کار را انجام داده؟دوستان لطفا راهنمایی فرمایید ///با سپاس

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام

این کار شدنی است . فقط باید از پارامتر های دستگاه مطلوب نمونه برداری کنید . (اسیلوسکوپ حافظه دار)+( بار متغییر و مولتی متر ) سپس با دستگاه خود مقایسه نموده و اصلاحات لازم را انجام دهید.
مقوله تیونینگ نیازمند ابزار الات تکمیلی بوده و بسیار زمان بر می باشد.

مسیر فیدبک جریان - بانک خازنی - فرکانس سویچینگ نقاط مناسبی برای شروع هستند

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
درود دوباره ///الان من دستگاه را باز کردم چیز خاصی نداره یک اسیلاتور هستش و 2تا فت igbtو 2تا دیود فست امپر بالا به همراه یک سلف //الان با اسکوپ که نمونه گرفتم یک فرکانس تقریبا 250khتوسط اسیلاتور ساخته میشه و به دو تا فت اعمال میشه و بعد توسط سلف و فت ها حالت سویچینگ ایجاد شده و در خروجی چوک یا همون سلف ولتاژ ایجاد شده با امپر بالا توسط دیود یکسو شده و به انبر جوشکاری میرود و....حالا من اگر سطح مقطع سیم های چوک را زیاد کنم (الان در وردی چوک سیم تقریبا 1یا 1.5 استفاده شده و در خروجی سیم 4یا4.5 )من به عنوان مثال حدود 20 تا 30 درصد سطح مقطع سیم را زیادتر کنم و از سیم با سطح مقطع بالاتر استفاده کنم و به همون منوال ترانزیستور های igbtرا هم از نوع امپر بالاتر استفاده کنم و دیگر قطعات را هم به همین صورت از قطعات امپر بالاتر و قوی تر استفاده کنم ..ایا این شدنی هست ؟

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام

به عقیده بنده نرمی و عدم پاشش مذاب با افزایش جریان در تضاد هستند.

منظور من از نمونه گیری با اسیلوسکوپ ، ترجیها نمونه گیری جریان جوشکاری بود که توسط پراب جریان انجام می شود. پراب جریان را موجود دارید؟

اگر ظرفیت بانک خازنی کم باشد ریپل برق شهری به خروجی منتقل شده و از کیفیت جوش می کاهد.

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
با سلام

به عقیده بنده نرمی و عدم پاشش مذاب با افزایش جریان در تضاد هستند.

منظور من از نمونه گیری با اسیلوسکوپ ، ترجیها نمونه گیری جریان جوشکاری بود که توسط پراب جریان انجام می شود. پراب جریان را موجود دارید؟

اگر ظرفیت بانک خازنی کم باشد ریپل برق شهری به خروجی منتقل شده و از کیفیت جوش می کاهد.

درود بر شما //پروپ اسکوب پروپ معمولی دارم که برای استفاده روزمره استفاده میکنم .ایا پروپ جریان نوع خاصی هست که باید تهیه کنم؟...در ضمن اگر خازن صافی را ظرفیتش را زیاد کنم میتونه در بهبود کار اثر بزاره؟ایا میتونم در خروجی هم از خارن استفاده کنم؟

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
درود دوباره ///الان من دستگاه را باز کردم چیز خاصی نداره یک اسیلاتور هستش و 2تا فت igbtو 2تا دیود فست امپر بالا به همراه یک سلف //الان با اسکوپ که نمونه گرفتم یک فرکانس تقریبا 250khتوسط اسیلاتور ساخته میشه و به دو تا فت اعمال میشه و بعد توسط سلف و فت ها حالت سویچینگ ایجاد شده و در خروجی چوک یا همون سلف ولتاژ ایجاد شده با امپر بالا توسط دیود یکسو شده و به انبر جوشکاری میرود و....حالا من اگر سطح مقطع سیم های چوک را زیاد کنم (الان در وردی چوک سیم تقریبا 1یا 1.5 استفاده شده و در خروجی سیم 4یا4.5 )من به عنوان مثال حدود 20 تا 30 درصد سطح مقطع سیم را زیادتر کنم و از سیم با سطح مقطع بالاتر استفاده کنم و به همون منوال ترانزیستور های igbtرا هم از نوع امپر بالاتر استفاده کنم و دیگر قطعات را هم به همین صورت از قطعات امپر بالاتر و قوی تر استفاده کنم ..ایا این شدنی هست ؟

سلام بر شما استاد عزیز
فرکانس کاری دستگاه های ijbt نهایتاً ۵۰ کیلو هرتز هست آیا دستگاه شما ۲۵۰ کیلو هست میشه تصاویر دستگاه رو ارسال کنید با تشکر

fazilatii

کاربر
2010-10-20
142
450
اصفهان
سلام
با تعویض خازنهای فعلی دستگاه با خازنهای 680 میکروفاراد و تعویض IGBT های دستگاه که 40 آمپری هست با نوع K75T60 که 75 آمپری میشه البته توشیبا ژاپن و همچنین اضافه کردن دیودهای دوبل خروجی و تعوض اونها با D92-02 اصلی کیفیت و قدرت جوشکاری خیلی فرق میکنه
من قبلا اینکار را برای مشتری کردم و به گفته مشتری کیفیت خیلی تغییر کرده

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
سلام بر شما استاد عزیز
فرکانس کاری دستگاه های ijbt نهایتاً ۵۰ کیلو هرتز هست آیا دستگاه شما ۲۵۰ کیلو هست میشه تصاویر دستگاه رو ارسال کنید با تشکر

درود بر شما //احتمالا همون 50 کیلو هرتز بوده من توی محاسبه روی اسکوپ اشتباه کرده باشم /عکس هم ارسال میکنم .الان دستگاه را یه کارایی روی خازن صافی انجام دادم الان بردم خونه تست کنم ببینم چطور هست چون توی مغازه نمیشه جوشکاری کرد

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,788
25,723
سلام
با تعویض خازنهای فعلی دستگاه با خازنهای 680 میکروفاراد و تعویض IGBT های دستگاه که 40 آمپری هست با نوع K75T60 که 75 آمپری میشه البته توشیبا ژاپن و همچنین اضافه کردن دیودهای دوبل خروجی و تعوض اونها با D92-02 اصلی کیفیت و قدرت جوشکاری خیلی فرق میکنه
من قبلا اینکار را برای مشتری کردم و به گفته مشتری کیفیت خیلی تغییر کرده

درود ب شما ///دستگاهی که شما این تغییرات را انجام دادید از همین مدلهای ارزون قیمت چینی بود؟در ضمن با این تغییرات کیفیت جوشکاری محسوس هستش .خودتون تست کردید؟

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود ب شما ///دستگاهی که شما این تغییرات را انجام دادید از همین مدلهای ارزون قیمت چینی بود؟در ضمن با این تغییرات کیفیت جوشکاری محسوس هستش .خودتون تست کردید؟

درود دوست گرامی
بنده این کار انجام دادم و نتیجه گرفتم
دستگاه شما برای مصارف خانگی تولید شده میتونید باهاش الکترود2.5 جوش بدید اونم با کیفیت نسبتاً پایین
احتمالا igbtهای دستگاه شما 40n60 و دیودهای خروجی احتمالا ۴۰ آمپری هستن که شماره های قطعات مربوطه رو اعلام کنید بهتر میشه گفت چکار کنید
احتمالا ۲ دو خازن ۴۰۰ ولت ۴۷۰ میکرو
و در انتها یه دیود پل فست ۳۵ آمپری
خب شما اگه بخواید کیفیت جوش دستگاه بهتر بشه میتونید بجای igbtهای 40n60 از مدل 60n60 smd برند on استفاده کنید جنس چینی برند سیلان استفاده نکن
با همین تغییر و کمترین هزینه کیفیت جوش بمراتب بهتر میشه....

اگه بخوابید اصولی پیش برید باید دیودهای خروجی رو هم ۶۰ آمپری بزارید یا میتونید دوتا دیود دیگه با همین دیودهای روی دستگاه موازی کنید تا گرما و فشار روی دیودهای تقسیم بشه
خازن های ۴۷۰ میکرو رو با ۶۸۰ میکرو تعویض
و در آخر از دیود پل فست ۵۰ آمپری بجای ۳۵ آمپری استفاده کنید
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا