آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش فلش کردن بایوس مادر بورد های گیگابایت و ... رو بزارید .

Avang2005

Banned
2009-02-16
354
2,052
سلام دوستان

من می خوام آی سی مادربوردمو پروگرام کنم ولی تازه کار هستم البته تازه کار

در این حرفه خودم تعمرکار TV هستم ولی به Mainboard پچ اشتباه دادم دیگه

روشن نمی شه من می خوام پروگرام Willem_3.1 رو درست کنم آیا با آداپتور های

این پروگرامر میشه این کار رو انجام داد ؟؟؟

ممنون میشم یکی از دوستان یک آموزش کلی واسه شناسایی آی سی و نحوه

بیرون آوردن آیسی و نحوه پروگرام کردن این آیسی با این نوع پروگرامر واسم بزاره.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
سلام دوستان

موفق باشید

با سلام خدمت استاد گرامی من خودم رو willem کار میکنم ولی اونطور که دوستان میگند Ezoflash بهتر هست و با نرم افزار ویلیم هم کار میکند تو بخش میکرو کنترولر آقای رجبی ویلیم را فول آپلود کردند:bs_iloveyou:

Avang2005

Banned
2009-02-16
354
2,052
سلام دوست من

مشیه لینک بدید من 1000 تا نقشه بر پایه ویلم پیدا کردم .

من یک نقشه می خوام که کلیه سری های آی سی فلش رسیور و بایوس مادربورد

و سری Eprom - 24c** رو ساپورت کنه !!!

بنظر شما کدوم بهتره از اونجایی که کامپیوتر من پورت LPT نداره یه روش واسه نصب پروگرامر

به PC من بزارید .

اگه لطف کنید نحوه شناسایی آی سی بایوس مادر بورد رو بگید و نحو بیرون کشیدن آی سی

لطف بزرگی می کنید .

ممنون از لطفتون

موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
سلام دوستان

موفق باشید

سلام

دوست عزيز روش هاي زير در اکثر موارد جواب ميده ؟

براي رفع مشکل بايوس هاي AMI چه بايد کرد ؟

ابتدا فايل بايوس يا همان فايل فلش مربوط به اين نوع بايوس را در فلاپي ديسک گپي کرده و نام اين فايل را به AMIBOOT.ROM تغيير مي دهيم .

فلاپي را در فلاپي درايو قرار مي دهيم .

سيستم را روشن کرده و همزمان کليدهاي CTRL+Home را فشار داده و در همان حالت نگه مي داريم . ( کليدها را آنقدر نگه مي داريم تا صداي beep شنيده شود و چراغ فلاپي روشن شود . )

آنقدر صبر کنيد تا صداي چهار beep شنيده شود . بعد از شنيدن صداي چهار beep بايوس پروگرام کامل شده است .

CTRL+Home - To restore missing code into system block and clear CMOS when programming went ok.

CTRL+Page Up - To restore missing code into system block and clear CMOS or DMI when programming went ok.

CTRL+Page Down - To restore missing code into system block and do not clear CMOS and DMI area when programming went ok
دقت کنيد که موارد دوم و سوم فقط براي AMIBIOS V.7 يا بالاتر کاربرد دارند و براي نسخه 6.26 مفيد نيستند ؟!

موارد فوق براي آپديت بايوسهاي AMI که داراي مشکل هستند ميباشد ، براي آپديت مادربردهايي که اصلا هيچ تصويري در مانيتور نمايش نمي دهند ، فايل بايوس سالم را در فلاپي ديسک با نام AMIBOOT.ROM کپي کنيد فلاپي را در فلاپي درايو قرار دهيد و سيستم را روشن کنيد ( احتياج به بوت کردن فلاپي ديسک نيست ) چون بايوس سيستم خراب مي باشد سيستم به صورت خودکار فلاپي را چک کرده و در صورت بودن AMIBOOT.ROM در فلاپي ديسک يک صداي Beep مي دهد ، و بعد از آن هم چهار بار صداي Beep شنيده مي شود ، در اين حالت بايوس AMI شما پروگرام شده است .

براي رفع مشکل بايوس هاي Award چه بايد کرد ؟

بايوس هاي Award به صورت اتوماتيک قادر به ريکاوري خود نيستند ، براي ريکاوري يا فلش اين نمونه بايوس احتياج به فايل فلش با پسوند Bin (باينري ) و يک فايل به نام AUTOEXEC.BAT و نرم افزار AWARD flash utility در فلاپي درايو داريد .

شما ابتدا بايد يک فلاپي بوت درست کنيد ، بعد فايل فلش باپسوند Bin به همراه نرم افزار مربوطه را در فلاپي ديسک قرار دهيد .

در فايل AUTOEXEC.BAT که هنگام ساختن فلاپي بوت در آن کپي مي شود اين نوشته ها را اضافه کنيد :

@ECHO OFF

AWARD822 BIOSFILE.BIN /py​
با اين تفاصيل نام نرم افزار آپديت بايوس بايد AWARD822.EXE و نام فايل باينري هم بايد BIOSFILE.BIN باشد .

آخرین ویرایش:

Avang2005

Banned
2009-02-16
354
2,052
سلام دوست من

با تشکر از راهنمایی رضای عزیز !

ولی من می خوام توسط پروگرامر این کار رو انجام بدم و یک چیز جدید رو یاد بگیرم !!

ممنون میشم یک پروگرامر که تمام صفات بالا رو که گفتم داشته باشه نقششو واسم بزارید !

و روش تشخیص آی سی بایوس ؟؟؟؟

روش بیرون کشیدن آیسی از روی مادربورد

ممنون رضا جان در این مورد بیشتر راهنمایی کن

موفق باشید

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,672
176,782
iRanTK.iR
سلام دوست من

مشیه لینک بدید من 1000 تا نقشه بر پایه ویلم پیدا کردم .

من یک نقشه می خوام که کلیه سری های آی سی فلش رسیور و بایوس مادربورد

و سری Eprom - 24c** رو ساپورت کنه !!!

بنظر شما کدوم بهتره از اونجایی که کامپیوتر من پورت LPT نداره یه روش واسه نصب پروگرامر

به PC من بزارید .

اگه لطف کنید نحوه شناسایی آی سی بایوس مادر بورد رو بگید و نحو بیرون کشیدن آی سی

لطف بزرگی می کنید .

ممنون از لطفتون

موفق باشید

سلام دوست من

ممنون میشم یک پروگرامر که تمام صفات بالا رو که گفتم داشته باشه نقششو واسم بزارید !

موفق باشید

سلام

دوست عزيز شما نوشتيد کليه آي سي هاي فلش ......

که در اين مورد اصلا فکر نکرديد ؟

اگر پروگرامر مجاني که همچين امکاناتي که شما از اون انتظار داريد وجود داشت ، شرکتهايي که پروگرامر ميساختند بايد کرکرشونو پايين ميکشيدند !

شما به گفته خودت هنوز بلد نيستي آي سي بايوس مادربرد رو از جاش دربياري ، اونوقت دنبال يک پروگرامر مجاني ميگردي که همه آي سي ها رو ساپورت کنه !!!

تازه فرض کنيم همچين پروگرامري ساختي ، فکر ميکني مبدل هاش داخل بازار ارزون قيمت هستند ، نه عزيزم فقط مبدل هاش بين 150 تا 200 هزارتومان در مياد .

به نظر من بهترين کار اينه که يک پروگرامر Tnm2000 بخري و خيال خودتو راحت کني .

البته پروگرامر Willem و Ezoflash هم پروگرامرهاي مجاني هستند که کار مي کنند ، ولي فکر نکنم نياز يک تعميرکار حرفه اي رو برآورده کنند .

موفق باشيد .

Avang2005

Banned
2009-02-16
354
2,052
سلام دوست من

با مرسی رضا جان از پاسخی که دادی !!!

ولی من فقط مشکلم با آی سی بایوس وگر نه آی سی فلش مادربورد رو با قرص قلع کش

در میارم و عوض می کنم ولی می ترسم که آی سی بایوس رو در بیارم آخه از 4 طرفه !!

در مورد پروگرامر هم توی همین انجمن یک پروگرامر Willem با تمام آداپتور هاش

هست که از اینجا دانلود کنید !!!

حالا می خوام ببینم تا حالا کسی اینو ساخته و جواب گرفته ؟؟؟

بازم ممنون از آقا رضا عزیز که راهنمایی کردن !

و یک راهنمایی برای خرید یک هیتر ؟؟

می خوام یک هیتر بخرم دو مدل وجود داره 1 . آنالوگ - 2 . دیجیتال

کدوم یکیشون بهتره و با صرفه تره ؟؟؟

با یک قیمت مناسب ؟؟

موفق باشید

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
سلام دوست من

با مرسی رضا جان از پاسخی که دادی !!!

ولی من فقط مشکلم با آی سی بایوس وگر نه آی سی فلش مادربورد رو با قرص قلع کش

در میارم و عوض می کنم ولی می ترسم که آی سی بایوس رو در بیارم آخه از 4 طرفه !!

در مورد پروگرامر هم توی همین انجمن یک پروگرامر Willem با تمام آداپتور هاش

هست که از اینجا دانلود کنید !!!

حالا می خوام ببینم تا حالا کسی اینو ساخته و جواب گرفته ؟؟؟

بازم ممنون از آقا رضا عزیز که راهنمایی کردن !

و یک راهنمایی برای خرید یک هیتر ؟؟

می خوام یک هیتر بخرم دو مدل وجود داره 1 . آنالوگ - 2 . دیجیتال

کدوم یکیشون بهتره و با صرفه تره ؟؟؟

با یک قیمت مناسب ؟؟

موفق باشید

پروگرمر ezoflash

www.ezoflash.com

پروگرمر willem

http://www.irantk.ir/showthread.php?t=5869

پروگرمرponyprog
http://www.lancos.com

با سلام هیتر من yaxun هست و خیلی راضی هستم

majid_tech

کاربر vip
vip
کاربر
سلام دوست من

موفق باشید

با پوزش از آقای شاطی زاده

روگرمر در واقع رابط بین کامپیوتر و ic است .

نرم افزار لودر ؟

پروگرمر مجهز به نرم افزار لودر است که برنامه یا فایل مورد نظر در آن لود میشود و از طریق پورت سریال . پارالل (پرینتر) . usb ,... به پروگرمر ارسال میشود پروگرمر نیز پس تامین ولتاژ مورد نیاز وتشخیص پروتکل پروگرمینگ آن ic شروع به پروگرم کردن ic میکند

هر خانواده از ic ها نیاز به نوعی آداپتور دارند

آدابتور چیست ؟

آدابتور برای تطبیق پایه های ic با خروجی پروگرمر و برای سهولت پروگرمینگ به کار میرود شما فرض کنید بایوسی 8 پایه است و بایوسی 64 پایه است مسلما پایه های تغذیه و پروتکل برنامه ریزی در هر کدام فرق میکند و بدون آداپتور ما هر دفعه که میخواهیم یک بایوس را آپدیت کنیم باید دیتاشیت آن را در بیاورم
اما با وجود آداپتور دیگر نیازی به دیتاشیت نداریم و خیلی ساده ic را روی آداپتور مربوط نصب کرده و آداپتور را نیز به پروگرمر نصب میکنیم و عملیات پروگرمینگ را شروع میکنیم

بعضی از پروگرمر ها مثل ویلیم باید به صورت دستی تنظیم شوند تا ic مربوطه را پروگرم کنند ولی بیشتر پروگرمر های امروزی مثل tnm 2000 , superpro 3000u به صورت اتوماتیک همه موارد لازم را تنظیم میکنند

موفق باشید

hamed-pc

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-10-21
336
775
<b>

سلام

دوست عزيز روش هاي زير در اکثر موارد جواب ميده ؟

براي رفع مشکل بايوس هاي AMI چه بايد کرد ؟

ابتدا فايل بايوس يا همان فايل فلش مربوط به اين نوع بايوس را در فلاپي ديسک گپي کرده و نام اين فايل را به AMIBOOT.ROM تغيير مي دهيم .

فلاپي را در فلاپي درايو قرار مي دهيم .

سيستم را روشن کرده و همزمان کليدهاي CTRL+Home را فشار داده و در همان حالت نگه مي داريم . ( کليدها را آنقدر نگه مي داريم تا صداي beep شنيده شود و چراغ فلاپي روشن شود . )

آنقدر صبر کنيد تا صداي چهار beep شنيده شود . بعد از شنيدن صداي چهار beep بايوس پروگرام کامل شده است .

CTRL+Home - To restore missing code into system block and clear CMOS when programming went ok.

CTRL+Page Up - To restore missing code into system block and clear CMOS or DMI when programming went ok.

CTRL+Page Down - To restore missing code into system block and do not clear CMOS and DMI area when programming went ok
دقت کنيد که موارد دوم و سوم فقط براي AMIBIOS V.7 يا بالاتر کاربرد دارند و براي نسخه 6.26 مفيد نيستند ؟!

موارد فوق براي آپديت بايوسهاي AMI که داراي مشکل هستند ميباشد ، براي آپديت مادربردهايي که اصلا هيچ تصويري در مانيتور نمايش نمي دهند ، فايل بايوس سالم را در فلاپي ديسک با نام AMIBOOT.ROM کپي کنيد فلاپي را در فلاپي درايو قرار دهيد و سيستم را روشن کنيد ( احتياج به بوت کردن فلاپي ديسک نيست ) چون بايوس سيستم خراب مي باشد سيستم به صورت خودکار فلاپي را چک کرده و در صورت بودن AMIBOOT.ROM در فلاپي ديسک يک صداي Beep مي دهد ، و بعد از آن هم چهار بار صداي Beep شنيده مي شود ، در اين حالت بايوس AMI شما پروگرام شده است .

براي رفع مشکل بايوس هاي Award چه بايد کرد ؟

بايوس هاي Award به صورت اتوماتيک قادر به ريکاوري خود نيستند ، براي ريکاوري يا فلش اين نمونه بايوس احتياج به فايل فلش با پسوند Bin (باينري ) و يک فايل به نام AUTOEXEC.BAT و نرم افزار AWARD flash utility در فلاپي درايو داريد .

شما ابتدا بايد يک فلاپي بوت درست کنيد ، بعد فايل فلش باپسوند Bin به همراه نرم افزار مربوطه را در فلاپي ديسک قرار دهيد .

در فايل AUTOEXEC.BAT که هنگام ساختن فلاپي بوت در آن کپي مي شود اين نوشته ها را اضافه کنيد :

@ECHO OFF

AWARD822 BIOSFILE.BIN /py​
با اين تفاصيل نام نرم افزار آپديت بايوس بايد AWARD822.EXE و نام فايل باينري هم بايد BIOSFILE.BIN باشد .

</b>
سلام دوست عزیز از آموزشتان متشکرم
من سیستم یکی از آشناهامون مشگل داشت که البته مشگلش ویندوز بود
اومدیم خوبی کنیم بدتر خرابش کردیم
دیدم بایوسش قدیمیه گفتم یه آپدیت کنم که بهتر بشه
با اینجال که بسیار زیاد این کارها رو انجام میدادم اما این بار شانس با ما یار نبود و بعد از آپدیت مادربرد بالا نیومد
مدل مادربرد به این شکل است
GA-945gcm-s2l
که از بایوسهای award هستش
مراحل شما را هم پیش رفتم اما تعغیری نکرد و مادربرد فایل بوت رو پیدا نمیکنه و در واقع هیچ تعغیری نمیکنه
حالا در صورتیکه براتون مقدوره بیزحمت شما فایلها را یه جا برام آپلود کنید ( شاید مشگل از کار من باشه ) که من از سلامت فایلها خیالم راحت باشه
لطفا راه نمایی بفرمایید
با تشکر

بالا