آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مادربورد MS-7142 ساتا را نمی خواند

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام دوستان مین AMD ساپورت است ، با هارد آی دی ای ویندوز نصب کردم و همه چیز سلامت ، ولی با ساتا هارد شناخته نمیشود ، دوستان تا جای که میدانستم توی ستاپ گشتم نتیجه نداد ، هارد - رم - دی وی دی رایتر سلامت هستند. لطفآ راهنمای کنید ، باتشکر

vahid_usb

کاربر vip
کاربر
2007-11-15
134
482
گرگان
سلام دوستان مین AMD ساپورت است ، با هارد آی دی ای ویندوز نصب کردم و همه چیز سلامت ، ولی با ساتا هارد شناخته نمیشود ، دوستان تا جای که میدانستم توی ستاپ گشتم نتیجه نداد ، هارد - رم - دی وی دی رایتر سلامت هستند. لطفآ راهنمای کنید ، باتشکر

سلام مشکل شما با توجه به تجربه منه حقیر و مطالعه باگ مادربرد از بایوسه شما اول بایوس رو آپدیت کنید لینک مادربرد رو واستون میزارم
http://www.msi.com/product/mb/K8MM-V.html#/?div=BIOS

2. این مادربرد نسل اول ساتا رو داره و احتمالا اگر در نصب ویندوز با اون مشکل دارید (درصورت برطرف نشدن مشکل با آپدیت بایوس) باید از یک cd ویندوز xp دانگرید شده استفاده کنید یا فلاپی رید این مدل رو بسازید

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
ممنون دوست خوبم ، ولی من عرض کردم ویندوز بی هیچ مشکلی نصب کردم ، نوشتن دوباری بایاس هم جواب نداد ،از توجوهتان ممنونم.

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
سلام دوست من ،
برای رسیدن به عیب شما مراحل زیر رو به ترتیب پیش برید انشا.. به جواب میرسید:
اول :
تست ویژوالی سوکت ساتا از نظر شکستگی و سلف پریدگی پایه ها در مسیر سوکت تا چیپ جنوبی.
دوم:
اندازه گیری مقدار کلاک ساتا رو پایه های آی سی کلاک.
برای اینکار شما به اسیلوسکوپ نیاز دارید . دیتاشیت آی سی کلاک مادربرد رو تو اینترنت پیدا کنید و ببینید کدوم پایه اون مربوط به CLK_SATA_SB و CLK_SATA_SB# هست. بعد با اسیلوسکوپ مقدار 100MHZ رو باید روی این پایه ها اندازه بگیرید. تا 10% خطا ایرادی نداره یعنی بین 90تا110MHZ.
سوم:
توسط مولتی متر موارد زیر رو چک کنید:
- اتصال پین های 1و4و7 سوکت ساتا با GND
- در حالت دیود پراب قرمز مادربرد به زمین و پراب مشکی به پایه های 2و3و5و6 که باید عددی در رنج 200 تا 450 بدهد.
چهارم:
تعویض چیپ جنوبی

مواردی که گفتم رو تست کنید و اطلاع بدید.
یا حق...

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
سلام استاد yp1248، راهکار سوم را چک کردم درست بود . ولی راهکار پایهای 2 3 5 6 اوهم 200 اصلآ نداشت ، ممنونم از راهنمایی شما

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: yp1248

yp1248

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2011-10-12
335
1,940
اصفهان
ببخش دوست عزیز چند وقتی بود نتونسته بودم سر بزنم شما مشکلتون هنوز پابرجاست؟ فرکانس گیری کردید از پینهای سوکت ؟
البته پیشنهاد دوم Vahid_USB رو هم باید انجام بدید یه فلاپی رید بسازید و مادربرد رو از روی فلاپی بوت کرده و رید رو نصب کنید.منتظر جواب شما هستم تا انشا... مشکل حل بشه...

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
991
62
اهواز - کرج
بله هنوز رفع نشده ، ولی لازمه دوباره بیارمش روی میز کار ،خیلی خیلی از شما ممنونم

بالا