آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تفاوت بین خازنهای الکترولیتی معمولی یکسان با اندازه های متفاوت ؟

dds1

کاربر vip
کاربر
2018-01-21
395
446
اراک
باسلام
علاوه بر تمام نکاتی که دوستان اشاره کردند، یک نکته هم اضافه کنم:

برخی از شرکت‌های تولید کننده، یک ظرفیت و بایک اُمپدانس را در چند حجم (باریک و دراز، یا حجیم و کوتاه) تولید می‌کنند تا دست طراح برای طراحی pcb بازتر باشه.

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
پس نتیجه اینکه :
ربطی به ژاپنی و چینی و آمریکایی و غیره و یا شرکتها ندارد ؟
جنس مرغوب و یا جنس غیر مرغوب .
و یا اینکه هر چه جثه اش در خازن الکترولیتی با مشخصات همنام ، بزرگتر باشد جریان را بهتر مدیریت می کند ؟
سلام این را هم ببینید بد نیست نمونه یک خازن چینی فیک و تقلبی

پیوست‌ها

• 136.3 کیلوبایت بازدیدها: 27
آخرین ویرایش:

404

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2023-10-31
191
249
اردکان
من الان یک برد پاور فابریک ریسیور فونیکس اندرویدی جدید جلوم هست . دو تا خازن 1000 پیکو 16 ولتی در کنار هم نصب است یکی با ابعاد بزرگتر و یکی کوچکتر . این در حالی است جای رنگ شده روی برد دقیقا متناسب با قطر این دو خازن طراحی و ساخته شده است که نشان از عدم شانسی بودن و اینکه با علم و طراحی اولیه این دو خازن دقیقا یک ظرفیت و یک ولتاژ با دو قطر مختلف طراحی و نصب شده است . آیا کسی دلیل آن را می داند؟ قطعا به قدیمی و جدید بودن تکنولوژی خازن مرتبط نیست.پس علت چیست؟
دوست عزیز لطفا عکس از برد ارسال بکنید

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
272
529
بوشهر
من الان یک برد پاور فابریک ریسیور فونیکس اندرویدی جدید جلوم هست . دو تا خازن 1000 پیکو 16 ولتی در کنار هم نصب است یکی با ابعاد بزرگتر و یکی کوچکتر . این در حالی است جای رنگ شده روی برد دقیقا متناسب با قطر این دو خازن طراحی و ساخته شده است که نشان از عدم شانسی بودن و اینکه با علم و طراحی اولیه این دو خازن دقیقا یک ظرفیت و یک ولتاژ با دو قطر مختلف طراحی و نصب شده است . آیا کسی دلیل آن را می داند؟ قطعا به قدیمی و جدید بودن تکنولوژی خازن مرتبط نیست.پس علت چیست؟
درود بر شما و دیگر دوستان

این مورد که شما میفرمایید در طراحی یک سری از مودم های tplink هم وجود داره
یعنی در بعض مدلها 4 خازن 470 میکرو 16 ولت با دو شکل متفاوت وجود داره
2 تاش که سایزشون کوچک تره تو بازار بسیار یافت میشه(عمومی تره) و 2 تای دیگه کمی بلند تر و کم یاب تر و البت گرون تر
من مدتی روی این داستان کنجکاو شدم و متوجه شدم او دوتایی که بلند تر هستن اغلب با پسوند low esr هستن
اویل که از خازنها معمولی بازر استفاده میکردم و جای اون low esr ها میزاشتم بعضی هاشون بعد از مدتی حدود 2 تا 3 ماه با همون ایراد باد کردگی خازنها برگشت میخوردن
احتمالا بسته به قوانین و معادلات طراحی برد، در بخشی از مدار برای پایداری بیشتر خازنهای low esr قرار میدن
این موردی که گفتم علمی نیست و جزو فرضیات من هست که شایدم اشتباه باشه
نیازه اساتید فروم نظر بدن و راهنمایی کنن

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

همانطور که علاقمندان و بویژه استاد رجبی بزرگ فرمودند خازن‌هایی با ظرفیت و ولتاژ یکسان ، با حجم متفاوت نیز تولید میشن که بی‌دلیل نیست.

زیرا مشخصه‌ و قابلیت و توانایی خازن‌ها فقط منحصر به ولتاژ و ظرفیت نیست.
ازجمله خازن بایپلار که حجم بسیار بیشتری میطلبد.
همچنین خازن هایی که در فرکانس و حرارت بالاتر استفاده میشه لز‌وما حجم بزرگتری دارند.
و همچنین جنس الکترولیت که بموجب پیشرفت‌های علمی ، امکان کاهش بیشتر فاصله صفحات خازن را میسر کرده ، لذا حجم خازن‌های تولید جدید را کاهش محسوسی داده.

سپاس

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,879
10,572
درود بر شما و دیگر دوستان

این مورد که شما میفرمایید در طراحی یک سری از مودم های tplink هم وجود داره
یعنی در بعض مدلها 4 خازن 470 میکرو 16 ولت با دو شکل متفاوت وجود داره
2 تاش که سایزشون کوچک تره تو بازار بسیار یافت میشه(عمومی تره) و 2 تای دیگه کمی بلند تر و کم یاب تر و البت گرون تر
من مدتی روی این داستان کنجکاو شدم و متوجه شدم او دوتایی که بلند تر هستن اغلب با پسوند low esr هستن
اویل که از خازنها معمولی بازر استفاده میکردم و جای اون low esr ها میزاشتم بعضی هاشون بعد از مدتی حدود 2 تا 3 ماه با همون ایراد باد کردگی خازنها برگشت میخوردن
احتمالا بسته به قوانین و معادلات طراحی برد، در بخشی از مدار برای پایداری بیشتر خازنهای low esr قرار میدن
این موردی که گفتم علمی نیست و جزو فرضیات من هست که شایدم اشتباه باشه
نیازه اساتید فروم نظر بدن و راهنمایی کنن
سلام
قبلا فرکانس کاری تغذیه های سوییچینگ و dc-dc converter نسبتا پایین و حدود 40 کیلو هرتز بود .اون موقع مشکل زیادی با esr نداشتیم ولی الان بعضا به 2 مگاهرتز و حتی بالاتر هم میرسه .
رفتار یک خازن هیچ گاه ایده آل نیست و در اصل به صورت شکل زیر عمل می کنه . یعنی یک مقاومت به صورت سری که esr نامیده میشه و یک سلف به صورت سری که esl نامیده میشه که برای کار در فرکانس های بالا هر دو بسیار مهم هستند .هر چه فرکانس بالاتر بره esrوesl بالاتر میره و اختلالات عجیبی توی مدار پیش میاد .
یکی از مواردی که روی esl موثر هست اندازه سیم خازنه. و بایستی در فرکانس بالا خازن با کمترین فاصله به برد چسبیده بشه و سیم اون را نباید بلند گرفت
esr بالا در فرکانس های بالا باعث ایجاد گرمای زیاد شده و عمر خازن را به شدت کم می کنه
علاوه بر این ساعت کاری خازن هم خیلی مهمه. شرکت های تولید کننده ساعت کاری خازن را در شرایط مختلف بیان می کنند.مثلا 2000 ساعت در 105 درجه سانتیگراد .یا 1000 ساعت در 150 درجه و .... برای تهیه خازن برای مدارات فرکانس بالا حتما از فروشنده ساعت کاری بالاتر را بخرید و اگر محیط کاری خازن گرم هست دمای کاری حتما لحاظ بشه

1.jpg

بالا