آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

ابتکار وصرفه جویی درخرید قطعات

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
751
1,475
استان گلستان
سلام.

دوست عزیز مشابه مناسب برای ماسفت را نفرمودید من هم میدانم 11 آمپر 1000 ولته و هچنین lf357 را اگر جایگزیی برایش مد نظر باشه بخاطر ماهیت

مشخصات ( دیتاشیت ) اصلا قابل مقیاس با 741 نیست.

از این گذشته شاید بتوان برای قطعات عمومی چنین تصمیمی گرفت ( نه برای قطعات دیگر مثل میکروکنترلر و ....) فارغ از اینکه قطعات مشابه هم بلحاظ

کیفیت قابل بحث است.

اصل ماجرا قطعات تقلبی و بعضا بی کیفیت است که متاسفانه داخل اکثر فروشگاه ها بوفور یافت میشود و برای خرید یک قطعه درست و درمان باید آواره این

فروشگاه آن فروشگاه شد.

حال اینکه این قطعات جزئی هستند و تقریبا ارزان ولی در مورد قطعات خاص یا گران قیمت باید چه کرد؟ من خودم آیسی TDA8954 SMD را از سه فروشگاه

با قیمتهای گزاف از 800 هزار تا 1200000 خریداری کردم که متاسفانه همگی فیک و تقلبی بودند اصلا باور نمی کردم ( فروشگاه های معتبر ) ابتدا بر این تصور

بودم شاید جای دیگر مدار عیب دارد و من اشتباها آیسی هایی را که خریداری و تعویض کردم تا اینکه از روی یک برد دیگر آیسی را دمونتاژ نمودم و جایگزین

کردم و دیدم اشکال از آیسی های خریداری بوده و برد آمپلی فایر سالم بود!

باز هم از نقطه نظر شما ممنونم.
با سلام مجدد،
مواردی که گفتم صرفا مثال بود.
دیتاشیت NE5532 رو بررسی کنید متوجه میشوید که مشخصات بسیار خوبی ( از جمله نویز کم و حساسیت بالاتر و.... ) داره.
حالا بگذریم.
تشخیص قطعه اصل از تقلبی کاری غیر ممکن نیست، بین یک قطعه اصل و تقلبی مسلما تفاوت های زیادی داره حتی از نظر ظاهری!
برای مثال مدتی قبل لازم شد IGBT به شماره 50JR22 تهیه کنم، در یک فروشگاه قطعه مدنظر رو با قیمت خوب پیدا کردم، اما بیشتر که دقت کردم متوجه شدم که تقلبی هست.
چطور؟ در واقع لوگو TOSHIBA روی IGBT تقلبی به شکل توخالی حک شده بود، در حالی که TOSHIBA اصلی باید با فونت توپر نوشته میشد.
یا یه نکته دیگه اینکه پایه آیسی های تقلبی معمولا جذب آهنربا میشه .
نکته جالبی هم که وجود داره این هست که گاها اختلاف قیمت قطعه تقلبی با قطعه اصلی خیلی زیاد نیست!
البته این تاپیک برای تفکر و خلاقیت در مورد استفاده از قطعات جایگزین هست و نه در مورد بحث درباره تشخیص قطعه اصل از تقلبی.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
820
1,383
با سلام مجدد،
مواردی که گفتم صرفا مثال بود.
دیتاشیت NE5532 رو بررسی کنید متوجه میشوید که مشخصات بسیار خوبی ( از جمله نویز کم و حساسیت بالاتر و.... ) داره.
حالا بگذریم.
تشخیص قطعه اصل از تقلبی کاری غیر ممکن نیست، بین یک قطعه اصل و تقلبی مسلما تفاوت های زیادی داره حتی از نظر ظاهری!
برای مثال مدتی قبل لازم شد IGBT به شماره 50JR22 تهیه کنم، در یک فروشگاه قطعه مدنظر رو با قیمت خوب پیدا کردم، اما بیشتر که دقت کردم متوجه شدم که تقلبی هست.
چطور؟ در واقع لوگو TOSHIBA روی IGBT تقلبی به شکل توخالی حک شده بود، در حالی که TOSHIBA اصلی باید با فونت توپر نوشته میشد.
یا یه نکته دیگه اینکه پایه آیسی های تقلبی معمولا جذب آهنربا میشه .
نکته جالبی هم که وجود داره این هست که گاها اختلاف قیمت قطعه تقلبی با قطعه اصلی خیلی زیاد نیست!
البته این تاپیک برای تفکر و خلاقیت در مورد استفاده از قطعات جایگزین هست و نه در مورد بحث درباره تشخیص قطعه اصل از تقلبی.

سلام

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,431
5,476
با سلام
دوستان جسارتا بنده احساس میکنم متوجه فرمایش جناب

حمیدکیانی

نشدید مثلا من در این تاپیک تهیه ترانزیستور MJ15025

مشکل تهیه ترانزیستور مرغوب و اصلی داشتم که چند عدد هم گرفتم یا زود سوخت یا اصلا کار نکرد که ایشون پیشنهاد جایگزین دادن که حتی ظاهرش هم فرق میکنه ولی طبق دیتا شیت خیلی نزدیک به مشخصات مورد نظر هست ضمن این که فراوان و اصلی و قیمت مناسب هست

البته هنوز نصب نکردم تا نتیجه عملی رو ببینم چون اینترنتی سفارش دادم تا به دستم برسه

بالا