آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

جوش نزدن دستگاه اینورتر جوش مدل ZX7-200

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام اقای استاد غزال و دوستان دستگاه زیر روشن میشه اما جوش نمیکند ال ای دی سبز علامت گذاری روشن میشه چراغ پروتکت قرمز جلو روشن نمیشه بعد از چند ثانیه صدای رله پایین میاد ولتاز 310 ولت روی برد بالا سوکت قرمز و مشکی دارم ترانزیستورهای قدرت در پایه وسط 310 ولت هست و اتصال نشون نمیده دیودهای پایین هم با تست اهمی سالم هستن از یکطرف نسبت به پایه وسط اهم دارن از طرف دیگرندارن همون اول دیدم خازن کنار رگولاتور 12 بادکرده بود تعویض کردم که رگولاتور به شدت داغ میکرد رگولاتور خروجی نداشت عوضش کردم ولتاز 12 خروجی اومد وروی ای سی 16 پایه 3525 ولتاز تغذیه ای سی 12 ولت داشتم ازمایش کردم جوش نزد به ناچار با کمک یکی از دوستان ای سی 3525عوض کردم ولی بازم جوش نمیزنه و خروجی ولتاز نداریم استاد لطفا کمکم کنید در این برد ترانس جریان که سی تی میگن کدومه؟ایا این جوش نزدن از اون ای سی 8 پایه هست؟
06617058025260283137.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام اقای استاد غزال و دوستان دستگاه زیر روشن میشه اما جوش نمیکند ال ای دی سبز علامت گذاری روشن میشه چراغ پروتکت قرمز جلو روشن نمیشه بعد از چند ثانیه صدای رله پایین میاد ولتاز 310 ولت روی برد بالا سوکت قرمز و مشکی دارم ترانزیستورهای قدرت در پایه وسط 310 ولت هست و اتصال نشون نمیده دیودهای پایین هم با تست اهمی سالم هستن از یکطرف نسبت به پایه وسط اهم دارن از طرف دیگرندارن همون اول دیدم خازن کنار رگولاتور 12 بادکرده بود تعویض کردم که رگولاتور به شدت داغ میکرد رگولاتور خروجی نداشت عوضش کردم ولتاز 12 خروجی اومد وروی ای سی 16 پایه 3525 ولتاز تغذیه ای سی 12 ولت داشتم ازمایش کردم جوش نزد به ناچار با کمک یکی از دوستان ای سی 3525عوض کردم ولی بازم جوش نمیزنه و خروجی ولتاز نداریم استاد لطفا کمکم کنید در این برد ترانس جریان که سی تی میگن کدومه؟ایا این جوش نزدن از اون ای سی 8 پایه هست؟

سلام
آیا برد اسیلاتور که دارای آی سی 3525 است سوکتی است یا لحیمی ؟

آیا بازم رگلاتور 12 ولت داغ میکنه ؟

آیا خروجی زمان جوش دادن یک لحظه جرقه کوچکی میزند یا نه ؟

پین 7 و 6 و 2 آی سی CA3140 (که 8 پین و در برد اسیلاتوره ) چند ولته ؟

پین 2 و 8 و 9 و 13 و 15 آی سی 3525 چند ولته ؟

وقتی روشن میکنید صوت بلندی میکشه و کم کم ضعیف و خفه میشه ؟

اگر مطابق تصویر زیر ، روی برد اسیلاتور بسمت شما باشد و پایه های آنرا از چپ بشمارید پایه 13 نسبت به بدنه در داخل مدار چند اهمه (از دو طرف )
( اگر اسیلاتور سوکتی باشه پایه 13 برد اسیلاتور به D2 , Q2 داخل برد اسیلاتور متصله )
اینم جمالش
DSC01113.JPG
سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد 1=لحیمیه
2=رگولاتور دیگه داغ نمیکنه ولتاز خروجیهم 12 ولت میده
3=نه فکر کنم اصلن جرقه ای نمیزنه
4= بدنه رگولاتور زدم منفی اهممتر دیجیتال پایه 7 ای سی 8 پایه نسبت به منفی 12/05 ولت پایه 6 =0/005 ولت پایه 2 =0/096 ولت
5=پایه 2 ای سی 3525 نسبت به زمین 5 ولت پایه 8=4/7 ولت پایه 9=4/08 پایه 13 =11/62 و پایه 15 12/06 ولت
6=وقتی روشن میشه یه صدای سوت میاد و چند ثانیه بعد رله میزنه وقتی خاموش میشه بازم صدای سوت میاد ضعیف میشه در همین حال ال ای دی سبز هنوز روشنه و بعد رله قطع میشه
7=پایه 13 یکبار نسبت به بدنه اهمی در حد مگا و اصلا نشان نمیده در یکطرفه دیگه 204 کیلو اهم نشون میده حرف شما درست بود پایه 13 هم یه سرش به پایه کناری ترانزیستور َشماره 2 mcr100اتصال و به منفی دیود 2 متصل است

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد 1=لحیمیه
2=رگولاتور دیگه داغ نمیکنه ولتاز خروجیهم 12 ولت میده
3=نه فکر کنم اصلن جرقه ای نمیزنه
4= بدنه رگولاتور زدم منفی اهممتر دیجیتال پایه 7 ای سی 8 پایه نسبت به منفی 12/05 ولت پایه 6 =0/005 ولت پایه 2 =0/096 ولت
5=پایه 2 ای سی 3525 نسبت به زمین 5 ولت پایه 8=4/7 ولت پایه 9=4/08 پایه 13 =11/62 و پایه 15 12/06 ولت
6=وقتی روشن میشه یه صدای سوت میاد و چند ثانیه بعد رله میزنه وقتی خاموش میشه بازم صدای سوت میاد ضعیف میشه در همین حال ال ای دی سبز هنوز روشنه و بعد رله قطع میشه
7=پایه 13 یکبار نسبت به بدنه اهمی در حد مگا و اصلا نشان نمیده در یکطرفه دیگه 204 کیلو اهم نشون میده حرف شما درست بود پایه 13 هم یه سرش به پایه کناری ترانزیستور َشماره 2 mcr100اتصال و به منفی دیود 2 متصل است

سلام

احتمالا بعد از تعویض آی سی برد اسیلاتور را برعکس جا زده اید
پایه 1 برد باید به خروجی رگلاتور 12 ولت متصل باشه ( باید شبیه تصویر ارسالی شما باشه
و اگر جهت برد درسته در اینصورت با احتمال زیاد CA3140 سوخته

ضمنا فرمودید بعد از چند لحظه رله عمل کرده و سپس قطع میکنه که در اینصورت ولتاژ اوت پوت ها نباید 310 ولت باشه و اگر 310 ولت نیست ربطی به خرابی آی سی نداره

ولتاژ خروجی چند ولته؟
ضمنا قبل از هر کاری کنتاکت رله را اتصال کوتاه کنید و تاثیر آنرا اعلام فرمایید
سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
سلام استاد غزال برد دقیقا جاش درسته برای اینکه ای سی عوض کنم برد در نیاوردیم رو همین برد عوض کردیم
در مورد رله قطع و وصل نمیشه من بد توضیح دادم وقتی دستگاه روشن میکنیم یه صدای صوت تیز میاد رله میزنه تا اینجا درسته و دستگاه روشنه و دیگه صدای رله نمیاد و فن هم روشنه در خروجی مثبت منفی دستگاه ولتاژ هیچی نشون نمیده منظورم از قطع موقعی بود که کلید خاموش میزنیم بازم یه صدای سوت میاد و ال ای دی سبز همچنان روشنه و بعد از چند ثانیه فکر کنم خازن تخلیه میشه بازم صدای رله میاد که اینبار قطع میشه
بر روی چشم فردا در اولین فرصت ای سی 8 پایه عوض میکنم فقط چند سوال داشتم
ما که دست نزدیم ایا دستکاری پتانسیومتر ابی جلوی برد اسیلاتور ایراد ساز باشه ؟
ترانس جریان همون ترانس کوچیکه پشت برد سوئیچینگ هست کنار دو خازن پلی استر یا اونیکی که کنار سه تا خازن پلی استر هست روی برد سواره ؟کدومه
4 تا فتی که کنار برد اسیلاتور هستن اونا چیکارن؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام استاد غزال برد دقیقا جاش درسته برای اینکه ای سی عوض کنم برد در نیاوردیم رو همین برد عوض کردیم
در مورد رله قطع و وصل نمیشه من بد توضیح دادم وقتی دستگاه روشن میکنیم یه صدای صوت تیز میاد رله میزنه تا اینجا درسته و دستگاه روشنه و دیگه صدای رله نمیاد و فن هم روشنه در خروجی مثبت منفی دستگاه ولتاژ هیچی نشون نمیده منظورم از قطع موقعی بود که کلید خاموش میزنیم بازم یه صدای سوت میاد و ال ای دی سبز همچنان روشنه و بعد از چند ثانیه فکر کنم خازن تخلیه میشه بازم صدای رله میاد که اینبار قطع میشه
بر روی چشم فردا در اولین فرصت ای سی 8 پایه عوض میکنم فقط چند سوال داشتم
ما که دست نزدیم ایا دستکاری پتانسیومتر ابی جلوی برد اسیلاتور میتونه ایراد ساز باشه ؟
ترانس جریان همون ترانس کوچیکه پشت برد سوئیچینگ هست کنار دو خازن پلی استر یا اونیکی که کنار سه تا خازن پلی استر هست روی برد سواره ؟کدومه
4 تا فتی که کنار برد اسیلاتور هستن اونا چیکارن؟

سلام
آیا اول خازن و بعدا آی سی را تعویض کردی یا برعکس ؟

اگه منظورت ترانس ct است جلوی برد اسلاتوره که اولیه اش نیم دور سیم کلفته و ترانس کوچکی است و ربطی به این عیب نداره

4 فت جلوی اسیلاتور ، درایور هستند .

با گزارش جدید شما احتمال سوختن ca3140 بیشتر شده ولی جهت اطمینان :
درحالیکه پتانسیومتر آمپر را از مینیمم تا ماکزیمم می چرخانید ، ببینید ولتاژ پایه 6 برد اسیلاتور از چند ولت تا چند ولت تغییر میکنه

روی برد مین 3 برد کوچکه که یکی خیلی کوچیکه که کاری باهاش نداریم و دومی اسیلاتور و سومی تقریبا به اندازه برد اسیلاتوره و دارای ترانس کوچک حلقوی است که روی همین برد مین خوابیده

جلوی 4 فت درایور دو سیم (غالبا مشکی حدود 10 سانتیمتر ) به ترانس حلقوی برد کوچک سومی متصله
ولتاژ متناوب این دوسیم نسبت بهم چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

ICT-ELEC

کاربر
2011-09-10
109
323
بعد از تعویض خازن و رگولاتور دیدم جوش نمیکنه و مجبور شدم ای سی 3525 عوض کنم که نتیجه نداد با دقت لحیم زدم جاشم دقت کردم
امکان داره ای سی نو خراب باشه؟درایور کارش چیه؟
فردا تست میزنم منظور شما از چپ پایه6 است مثل پایه 13 که اهمش گرفتم؟

آخرین ویرایش:
بالا