آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طریقه تست خازن

seee

Banned
2009-02-05
141
616
با سلام.
استاد در مقاله گفته شده که این خازن با اهمتر و تست خازنی و تست مقاومت داخلی سالم نشان داده شده است ولی با اعمال ولتاژ بالا در حد 250 ولت (با میگر) به خازن مقاومت کمی نشان داده شده است که بیانگر شکستن عایق خازن در ولتاژ بالاست.(همان تحلیلی که شما بزرگوار در پستهای قبلی کردید). با اعمال ولتاژ کم تست سالم نشان داده شده است ولی با ولتاژ بالا نه.
مقاله توسط آقای یانگ نوشته شده که بالغ بر 20 سال تجربه در تعمیرات الکترونیک دارد و مقالات جالبی در این زمینه ارائه میدهد.
با تشکر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
با سلام.
استاد در مقاله گفته شده که این خازن با اهمتر و تست خازنی و تست مقاومت داخلی سالم نشان داده شده است ولی با اعمال ولتاژ بالا در حد 250 ولت (با میگر) به خازن مقاومت کمی نشان داده شده است که بیانگر شکستن عایق خازن در ولتاژ بالاست.(همان تحلیلی که شما بزرگوار در پستهای قبلی کردید). با اعمال ولتاژ کم تست سالم نشان داده شده است ولی با ولتاژ بالا نه.
مقاله توسط آقای یانگ نوشته شده که بالغ بر 20 سال تجربه در تعمیرات الکترونیک دارد و مقالات جالبی در این زمینه ارائه میدهد.
با تشکر.

سلام

بله من هم عرض کردم وی نمونه ای را بعنوان اصل کلی ارائه کرده که از نظر من بعنوان قاعده کلی مردوده

درسته که 20 سال تجربه قابل تامل و ارزشمنده اما دلیل قطعیت نظریه وی نیست کما اینکه سابقه کار و تجربه من دو برابر وی است ولی در قبال اساتید حاذق و صاحب نام سایت که گاها سابقه فعالیت آنها خیلی کمتر از حقیره احساس حقارت میکنم

لذا عرض کردم شاید اشتباه کنم ولی استدلال و دلایلی برای رد ادعای وی دارم که یکی از موارد نقض ادعای وی را بشرح زیر اعلام میکنم

اصولا هر خازنی دارای یک مقاومت ناخواسته موازی و سری هم هست و این مقاومت ها بویژه مقاومت موازی بستگی به نوع الکترولیت و فاصله دو صفحه داره

مثلا خازن 1 میکرو الکترولیت 1000 ولتی با همین خازن از نوع سرامیکی و یا کاغذی و غیره تفاوت عمده ای از حیث مقاومت دارند
همچنین خازن های دارای پلاریته و بایپلار با ظرفیت و ولتاژ یکسان (مثلا همان 1 میکرو 1000 ولتی ) تفاوت فاحشی از حیث فاصله و لذا تفاوت عمده ای از حیث مقاومت دارند
و همچنین خازنهای حرارت پایین و بالا
و همچنین خازنهای فرکانس پایین و بالا

لذا این تفاوت ها یکی از موانعی است که اندازه گیری اهمی را بی اعتبار میکنه

قطعا تابحال دیده اید که حتی دو خازن الکترولیت و حتی با ظرفیت و ولتاژ یکسان دارای مقاومت یکسانی نیستند و مقاومت برخی از آنها بقدری است که با اهم متر ساده هم مشخص میشه اما هر دو سالمند

مثلا مقاومت یکی از آنها بنام A دارای مقاومت 1 مگا اهمه و خازن B تولید شرکت دیگر دارای مقاومت بسیار بزرگتری است که با اهم متر ساده قابل تشخیص نیست اما هر دو نو و سالمند

حالا اگه مقاومت خازن B بدلایلی 1 مگا اهم بشه دراینصورت هر دو خازن دارای مقاومت و ظرفیت یکسانی شده اند و میگر هر دو را سالم میدونه درحالیکه A سالمه و B معیوب

اساسا اگر ساختار بخشی از الکترولیت بموجب واکنش ناشی از ولتاژ غیرمجاز و یا حرارت غیر مجاز بگونه ای تغییر کنه که مقاومت آن بخش ناچیز ، چه بسا بیشتر از مقاومت الکترولیت بشه دراینصورت تست اهمی با میگر آنرا سالم تر از قبل میدونه درحالیکه خرابه

و قس علیهذا
لذا روش ساده ای که با یک تست ، خازن را از هر حیث تست کنیم وجود نداره و البته طی آزمایشات متعدد قابل کشف است که نیاز به زمان قابل توجه داره و تعویض آزمایشی اینگونه خازنهای مشکوک خیلی بهتر و سریعتر ثابت میکنه که خرابه یا سالم

سپاس

آخرین ویرایش:

behzadpersia

کاربر
2011-11-18
42
85
سلام

تست قطعی خازنهای نانو و پیکو با ولتمتر

بطوریکه حتی با یک مورد خطا مواجه نشوید

1- خازن مورد نظر را با پروب ولتمتر ( اصطلاحا اهم متر ) سری کنید

2- ولتمتر آنالوگ را در حالت AC بگذارید چنانکه گویی میخواهید برق شهر را از طریق این خازن سری اندازه گیری کنید

باین ترتیب بدلایل علمی هر ظرفیت خاصی ، با ولتمتر شما همیشه یک ولتاژ خاصی را نشان میدهد

مثلا اگر برق شهر با خازن 1 نانو فارادی ، مقدار 50 ولت و با خازن 2 نانو فارادی 60 ولت به ولتمتر شما برساند دراینصورت تمام خازنهای سالم 1 نانوفارادی با ولتمتر شما همیشه باید 50 ولت و 2 نانو فارادی باید 60 ولت نشان دهد و الا خراب است

این روش کاملا علمی است و کوچکترین خطایی ندارد و سالیان درازی است باوجودیکه دستگاههای دقیق اندازه گیری دارم اما همواره از این روش ساده استفاده کرده ام و تاکنون با یک خطا هم مواجه نشدم

هرچند فقط تهیه خازنهای ولتاژ بالا و کوچک دشوار است و معمولا خازنهای بزرگ موجود است و بسرعت با جایگزینی قابل تست است

اما در صورت نیاز با تمهید دیگری میتوان خازنهای بزرگ و الکترولیتی را هم با ولتمتر تست کرد

سپاس
با سلام تشکر از روش و ایده های استاد غزالی
دوست عزیز برای خازن 4700 میکروفاراد و 6800 میکروفاراد 16 ولت 50 ولت
خازن 10000 میکروفاراد 80 ولت هم از این روش می شه استفاده کرد
با مولتی دیجیتال چه مقاومتی را موازی کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
با سلام تشکر از روش و ایده های استاد غزالی
دوست عزیز برای خازن 4700 میکروفاراد و 6800 میکروفاراد 16 ولت 50 ولت
خازن 10000 میکروفاراد 80 ولت هم از این روش می شه استفاده کرد
با مولتی دیجیتال چه مقاومتی را موازی کنم

درود

تابحال برای تست خازن بزرگ با مشگلی مواجه نبودم که برای خازن های بزرگ تست کنم
مضافا که با توجه به اینکه تفاوت خازن های بزرگ 100 و 470 و 1000 و امثالهم قابل اغماض نیست و هر خازن بزرگ متفاوت ، مقاومت متفاوتی میطلبد و با توجه به وفور خازن بزرگ که نقل و نبات هر دستگاه و هر تعمیرگاهی است و خازن بزرگ غالبا دارای پلاریته است که با این روش نمیشه و برای خازن بزرگ مقاومتی مورد نیازه که حدس میزنم داغ کنه لذا بهتره برای خازن بزرگ از خیرش بگذری و از شرش خلاص

اما جهت تحقیق میتونی مقاومت های متفاوتی تست کنی بطوریکه تفاوت ظرفیت خازن ( البته بایپلار ) موجب حرکت متفاوت عقربه ولتمتر بشه
وگرنه با مقاومت نامناسب چه 10 میکرو و چه 1000 میکرو مورد آزمایش باشه همواره ولتمتر 220 ولت نشون میده.

سپاس

آخرین ویرایش:

salar9998

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-07-08
385
754
البرز
سلام بنده با این روش خازن های الکترولتی را تست میکنم اهمتر انالوگ را روی رنج X10 قرار میدم پراپ منفی را به منفی خازن میزنم پراپ قرمز را به مثب خازن میزنم با اتصال هردو پر اپ به دوسر خازن عقربه تا انتها حرکت میکنه در صورت سالم بودم خازن عقربه به سرجاش برمیگرده اگه به سرجاش برنگشت خازن خراب است

bbbboooo

کاربر
2013-06-05
3
1
سلام ببخشید فرکانس 10کیلو و 1 کیلو و 100هرتز برای کدام رنج خازنها در ال سی آر متر خوب است

ahpa63

کاربر
2012-11-06
139
392
با سلام و تشکرخدمت اساتید محترم علی الخصوص استاد غزال عزیز
من با این روش خازنهای مختلفی از جمله خازن سرامیکی 222K و 250V و همچنین 474J و 400V و ... امتحان کردم اهم متر انالوگ در همگی همان ولتاژ برق شهر 215 ولت را نشان میدهد . لطفا برای استفاده صحیح از این روش حقیر را راهنمایی فرمایید.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,766
با سلام و تشکرخدمت اساتید محترم علی الخصوص استاد غزال عزیز
من با این روش خازنهای مختلفی از جمله خازن سرامیکی 222K و 250V و همچنین 474J و 400V و ... امتحان کردم اهم متر انالوگ در همگی همان ولتاژ برق شهر 215 ولت را نشان میدهد . لطفا برای استفاده صحیح از این روش حقیر را راهنمایی فرمایید.
با تشکر

درود

اگه اشتباه نکنم این موضوع هم قبلا مطرح شده
اصول کار این شیوه اینه که هر خازنی متناسب با جریان موجب افت ولتاژ میشه
بنابرین چرا بین 222 و 474 تفاوتی احساس نکرده؟
چون اگه مقدار جریان و یا مقاوت خازنی ، خیلی ناچیز باشه طبیعیه که افت ولتاژ هم ناچیزه و در چنین مواردی تقریبا تمام ولتاژ برق شهر را به مولتی متر میرسونه
بهمین دلیل چون بدون تردید مولتی متر شما از انواع مرغوبه که جریان ناچیزی مصرف میکنه لذا فقط خازنهای ظرفیت پایین را میتونه با این روش تست کنه
چاره چیه ؟
۱- مولتی متر نامرغوب و ارزون
اینجاست که جنس بد ، خوبه
اصولا اغلب تعمیرکاران مجرب بدلایل متعدد از مولتی متر نامرغوب استفاده و یکیش همین قابلیته

۲- مقاومتی با مولتی متر مرغوب خودت موازی کن که جریان مناسبی بکشه بعد تست کن
مقاومت های مختلف را آزمایش و انتخاب کن که بین خازن های مورد نظر شما تفاوت قائل بشه

۴- برای تست خازنهای نسبتا بزرگ ولتاژ بالاتر از ۲۰۰ ولت میتونی یک خازن حدود 1 الی 10 نانو ۴۰۰ ولت با مولتی متر موازی کن ولی بعد از هر تست کمی صبر کن تخلیه بشه
سپاس

آخرین ویرایش:

mohamadahw

کاربر
2017-03-16
8
6
با سلام
با فشردن كليد لامپ راهرو دستگاه ديجيتال ري استارت ميشود علت چيست ؟ و راه حل؟
با تشكر

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا