آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

موازی کردن تمام ال ای دی ها در تابلو ثابت

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
با سلام
من میخوام LEDها را 3تا 3تا باهم سری کنم و بعد بصورت موازی ببندم و نهایتا به پاور کامپیوتر وصل کنم (12ولت).... به نظرتون روش مناسبیه؟ پاور منبع تغذیه خوبی هست؟ اگر از 12ولت دیگه ای بخوام استفاده کنم چند آمپر باید باشه (در روش 3 به 3 ) ؟

یه سوال دیگه :
اگر به جای 3به3 مثلا 4به4 و یا 5به5 و.... لامپها بسته بشن اشکالی داره ؟
به نام خدا
سلام دوست عریز.
شما وقتی ال ای دی ها را 3 تایی سری میکنید باید برای هر سری یک مقاومت هم سری کنید وگرنه خواهند سوخت.
این مقاومت بستگی به ولتاژ و آمپر ال ای دی ها و همچنین ولتاژ مورد استفاده دارد.
نرم افزارهایی برای محاسبه مقاومت برای ال ای دی ها در سایت هست.
اگر هم تعداد سری را افزایش دهید؛ بسته به نوع ال ای دی مقدار مقاومت مورد استفاده باید کاهش یابد.
در ضمن اگر ال ای دی مثلا سفید استفاده کنید نمیتوانید آنها را بیش از 4 تایی سری کنید.

چون ولتاژ آنها حدود 3 ولت است و 12=3*4 میشود.
اما 5 تایی میشود 15=3*5 .یعنی ولتاژ 15 ولت برای تغذیهآن نیاز دارید.
اما برای ال ای دی قرمز تا 6 تایی هم میتوانید سری کنید(برای 12 ولت)
چون ولتاژ ال ای دی قرمز 2 ولت است و 12=2*6.
به هر حال برای تحصیل نتیجه درست باید به ولتاژ و آمپر ال ای دی ها دقت کنید.

baran17862

کاربر
2008-11-08
26
89
به نام خدا
سلام دوست عریز.
شما وقتی ال ای دی ها را 3 تایی سری میکنید باید برای هر سری یک مقاومت هم سری کنید وگرنه خواهند سوخت.
این مقاومت بستگی به ولتاژ و آمپر ال ای دی ها و همچنین ولتاژ مورد استفاده دارد.
نرم افزارهایی برای محاسبه مقاومت برای ال ای دی ها در سایت هست.
اگر هم تعداد سری را افزایش دهید؛ بسته به نوع ال ای دی مقدار مقاومت مورد استفاده باید کاهش یابد.
در ضمن اگر ال ای دی مثلا سفید استفاده کنید نمیتوانید آنها را بیش از 4 تایی سری کنید.

چون ولتاژ آنها حدود 3 ولت است و 12=3*4 میشود.
اما 5 تایی میشود 15=3*5 .یعنی ولتاژ 15 ولت برای تغذیهآن نیاز دارید.
اما برای ال ای دی قرمز تا 6 تایی هم میتوانید سری کنید(برای 12 ولت)
چون ولتاژ ال ای دی قرمز 2 ولت است و 12=2*6.
به هر حال برای تحصیل نتیجه درست باید به ولتاژ و آمپر ال ای دی ها دقت کنید.

با تشکر از شما

اگر LEDها را 3تا 3تا باهم سری کنم و بعد بصورت موازی ببندم به نظرتون روش مناسبیه؟

به نظرتون پاور کامپیوتر منبع تغذیه مناسبیه ؟

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
با تشکر از شما

اگر LEDها را 3تا 3تا باهم سری کنم و بعد بصورت موازی ببندم به نظرتون روش مناسبیه؟

به نظرتون پاور کامپیوتر منبع تغذیه مناسبیه ؟

به نام خدا
سلام دوست عزیز.
من که اینهمه توضیح دادم.
بستگی به نوع ال ای دی وولتاژ مورد استفاده دارد!
شما چه نوع و رنگ ال ای دی میخواهید استفاده کنید؟

baran17862

کاربر
2008-11-08
26
89
به نام خدا
سلام دوست عزیز.
من که اینهمه توضیح دادم.
بستگی به نوع ال ای دی وولتاژ مورد استفاده دارد!
شما چه نوع و رنگ ال ای دی میخواهید استفاده کنید؟

اوکی.... ببخشید
حق با شماست
حالا شما فرض بگیر رنگ سفید...

سوال:
در چه صورتی میشه ledها را بدون مقاومت سری کرد؟

و الان قیمت led سفید لیزری روی تعداد 1000تا چنده دونه ای؟کسی میدونه؟

xl150

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-10-01
1,393
13,754
USD
دوست عزیز روی بسته ال ای دی های که میخری اگه پلمپ باشه مقدار ولتاژ وجریانش نوشته است بهتره به اون توجه کنی چون مارک ها با ولتاژها وجریان مختلف وجود داره ال ای دی ها رو هم بهتره به صورت عمده بخری ارزون تر باهات تموم میشه در صورتی میشه ال ای دی ها رو بدون مقاومت سری کنی که ولتاژ منبع با ولتاژ ال ای دی های سری شده یکی باشه

Masoud_Y

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2007-05-30
1,379
7,185
اوکی.... ببخشید
حق با شماست
حالا شما فرض بگیر رنگ سفید...

سوال:
در چه صورتی میشه ledها را بدون مقاومت سری کرد؟

و الان قیمت led سفید لیزری روی تعداد 1000تا چنده دونه ای؟کسی میدونه؟

با سلام
به نظر من برای ال ای دی ها حتما از مقاومت استفاده کن چون عمر ال ای دی ها کم میشه و دلیلش هم اینه که مقاومت مانند یک ضربه گیر عمل میکنه و در برابر نوسان ولتاژ و به علت سوختن بعضی از ال ای دیها جریان رو محدود میکنه و نمیذاره بقیه اسیب ببینند
در ضمن اگر میخوای تابلویی که درست میکنی نور مناسب و حداکثر رو داشته باشه قانون مقاومت و سری موازی رو با مقاومت دقیق رعایت کن و از تجربه دوستان دیگه استفاده کن ضرر نمیکنی
من بر ای تابلوهام برای ال ای دی سفید از منبع تغذیه سوئیچینگ یا پاور کامپیوتر 12 ولت سه تا ال ای دی رو سری با یک مقاومت یک چهارم وات 220 اهم سری میکنم و واقعا هم مناسب و نور زیاد و عمر زیاد ی دارند

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
به نام خدا
سلام. همین که آقا مسعود گفتند صحیح است.
البته برای سفید و یا آبی.
برای قرمز نه.
اما اگر میخواهید بدون مقاومت بزنید که توصیه نمیکنم؛ باید 4 تایی سری کنید(البته برای سفید).

Ziner

کاربر
2012-11-27
2
35
سلام.خب بهتره نظر خودم رو بنویسم.این تابلویی ایشون میگن همه موازی هستن ، این تابلو من نظیرشو دیدم و کاملا با برق شهری 220 ولت کا میکنه که قبل از اون برق وارد یه فلشر میشه که زیاد افک آنچنانی نداره ...مدارش خیلی اسونه با یک آی سی 74595 ترجیحا مارک st و مقداری مقاوت و خازن و اتسالات بر روی برد و جامپر...کلا روش صحیحی نیست دوست عزیز چون ال ای دی در هر صورت دیودی عمل میکنه و احتمال نشتی و لوزی در ال ای دی بوجود میاره..یه هو میبینی تابلو شروع به لرزش میکنه و دیگه تعداد زیادی از ال ای دی ها کم نور کم نور شدن...ویا کامل سوختن.بهترین روش که الان من استفاده میکنم سری موازی کردن ال ای دی هاست بر اساس ولتاژ ال ای دی ها باید کا بشن و یک مقاومت 180 اهم و یا 220 اهم میونشون گذاشته بشه..قرمز چهارتا چهارتا و قبل از اینکه ولتاژ12 ولت رو روی پایه مثبت ال ای دی بذاری با یک مقاومت 180 اهم بهش لحیم بده و بعدش پایه مقاومت رو بر روی ولتاژ مثبت تغذیه بذار و پایه منفی تغذیه رو بر روی پایه منفی ال ای دی آخری بذار...در کل شما یک جریان کشیه سالم و اساسی و صحیح رو دارید.من خودم هم ساعت طرح هرم امام رضا کارمیکنم و تابلو روان و تابلو ثابت و تعمیر کاری .با تشکر..

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ziner

کاربر
2012-11-27
2
35
در کل ال ای دی قرمز و زرد ولتاژ 2 دارن و چهارتا چهارتا با مقاومت 180 هم و سبز و آبی و سفید ولتاژی 3 تا 3/2 دارن و 3 تا 3 تا و مقاومت 180 استفاده کن.مطمئن باش بهترین روشه..

mster0072000

کاربر vip
vip
کاربر
سلام من هیچی از اینها سرم نمیشه
فقط یکی واسه مغازه خودم درست کردم که اومدم همه رو موازی کردم و 12 ولت بهش دادم فقط واسه هر دسته نصبت به تعداد ال ای دی ها و رنگ انها مقدار مقاوتی که واسه بایاس کردن ترانزیستور بوده رو تعغییر دادم
البته روش من در اوردی بوده و فقط جهت کار راه اندازی نمیدونم درسته یا اشتباه

بالا