آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست مدار سویچینگ برای جوشکاری از اساتید محترم

heidary

کاربر
2007-05-13
13
39
آیا کسی مدار سویچینگ که بجای ترانسهای جوش قدیمی بکار رفته را دارد
در این اینورتورها بجای ترانس از مدارات الکترونیکی استفاده شده است که کاهش قابل توجهی در وزن و حتی کیفیت جوشکاری پیدا شده است

مصطفی رحمانیان

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
آیا کسی مدار سویچینگ که بجای ترانسهای جوش قدیمی بکار رفته را دارد
در این اینورتورها بجای ترانس از مدارات الکترونیکی استفاده شده است که کاهش قابل توجهی در وزن و حتی کیفیت جوشکاری پیدا شده است

سلام
دوست خوبم من چند تا از این مدارها را از نزدیک دیدم
قطعات بکار رفته آمپر بالا هستند و کمیاب
به نسبت مدار پیچیده ای هم دارند و ضمخت که ساخت آن را کمی مشکل می کند
گمان نکنم ساختش به صرفه باشد
ولی در مورد این گونه مدارات آقای رجبی تجربیات خوبی دارند که می توانید از ایشان کمک بگیرید
اسم کاربری ایشان gadraj است
موفق باشید

thr

کاربر
2006-11-21
7
27
https://t.me/pump_upp
t.me
با سلام
اگر کسی از وستان میتونه برای ساخت یک نمونه با آمپر پایین برای مصارف خانگی راهنمایی کنه لطفا این تایپک رو در دست بگیره و ادامه بده فکر میکنم ارزش بحث و گفتگو رو داشته باشه
داشتن یک دستگاه جوش سوییچینگ با آمپر 60 یا 70 میتونه نظر خیلی از کاربرها از جمله خود من رو به خودش بکشونه و فکر میکنم ساختنش برای استادانی همچون آقای رجبی زیاد دور از عمل نباشد.
از همینجا از آقای رجبی درخواست میکنیم که اگر لطف کنند یک توضیح بدهند که آیا این کار عملی میشود وما میتوانیم با کمک ایشان این ترانس جوش را بسازیم یا دور از عمل میباشد
باتشکر از دستاندرکاران سایت و جناب رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,557
با سلام
اگر کسی از وستان میتونه برای ساخت یک نمونه با آمپر پایین برای مصارف خانگی راهنمایی کنه لطفا این تایپک رو در دست بگیره و ادامه بده فکر میکنم ارزش بحث و گفتگو رو داشته باشه
داشتن یک دستگاه جوش سوییچینگ با آمپر 60 یا 70 میتونه نظر خیلی از کاربرها از جمله خود من رو به خودش بکشونه و فکر میکنم ساختنش برای استادانی همچون آقای رجبی زیاد دور از عمل نباشد.
از همینجا از آقای رجبی درخواست میکنیم که اگر لطف کنند یک توضیح بدهند که آیا این کار عملی میشود وما میتوانیم با کمک ایشان این ترانس جوش را بسازیم یا دور از عمل میباشد
باتشکر از دستاندرکاران سایت و جناب رجبی
با سلام :
همينطور كه اقاي رحمانيان فرمودند در حال حاضر قطعات مناسبي { هم از نظر قيمت و هم كيفيت } در بازار ايران پيدا نكردم و خودم چند وقتي هست كه پيگيرش هستم به محض وصول حتما در خدمت دوستان خواهم بود
موفق باشيد .

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,050
19,275
تهران - ساوه
با سلام دوستان اين عكسهاي برد فرمان به شماره فني TEB-861دستگاه جوشكاري مي باشد تمام آي سي هاي بكار رفته LM324N و آن هشت پايه اي هم 741 مي باشد و آن 6پايه ايها هم Switches and Relays TLP541G ميباشد ظاهرا دستگاه مربوطه در شركت مشكل پيدا كرده قرار است دستگاه جهت تعمير آورده شود نحوه كار دستگاه وهر اطلاعاتي از طرف شما درخواست ميشود PIC 1.JPGPIC 1 (1).JPGSwitches and Relays.jpgPIC 1 (2).JPGPIC 1 (3).JPGPIC 1 (6).JPG

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,557
با سلام دوستان اين عكسهاي برد فرمان به شماره فني TEB-861دستگاه جوشكاري مي باشد تمام آي سي هاي بكار رفته LM324N و آن هشت پايه اي هم 741 مي باشد و آن 6پايه ايها هم Switches and Relays TLP541G ميباشد ظاهرا دستگاه مربوطه در شركت مشكل پيدا كرده قرار است دستگاه جهت تعمير آورده شود نحوه كار دستگاه وهر اطلاعاتي از طرف شما درخواست ميشود
با سلام :
دوست عزیز طراحی اصلی این مدار توسط خود بنده هست که قبلا به سفارش یک شرکت تولیدی ارایه شده و با توجه به منسوخ شدن تاریخ مصرفی ان از نظر {کپی رایت }.... بنده در خدمتون هستم اگر مشکل خاصی دارید مطرح کنید در خدمتون هستم .
توضیح مختصر عمل کرد مدار :
[hide] [/hide]
[hide]یک برق سه فاز { 80 ولت با ا امپر } توسط سوکت 6 پین وارد مدار شده و پس از گذشتن از مقاومت های محدود کننده جریان وارد ایسی های 324 شده و با تغییر شکل موج و تغییر درجه فاز انها - از 120 درجه تا 90 درجه { توسط دو پتانسیومتر 10 دور } خروجی اپ امپ ها در هم ادغام میشه و سه نوع پالس که نسبت به هم چند درجه اختلاف فازی دارند {بستگی به تنظیم پتانسیومتر ها } به شکل دندان اره ای در میاد .
این پالس بعد از صافی ... نهایتا ورودی اپتوکپلر ها را تحریک کرده و خروجی سه اوپتو کپلر نیز به ترتیب تریستورهای قدرتی جوش را در زمان های عبور از صفر درجه اتش { روشن و خاموش } کرده و جریان جوشکاری به صورت دی سی را تامین میکند .
برای تست و تعمیر و تنظیم این مدار نیاز به اسیلوسکوپ دارید .
بهترین حالت تنظیم در صورتی به دست میاد که خروجی اپ امپ ها توسط پتانسیومتر مربوطه تیز ترین حالت را داشته باشد و هر گونه انحراف از زاویه اتش موجب { پراکندگی (غور جرقه ) جوش خواهد شد .
ابتدا از دقیق بودن خروجی رگولاتور ها که باید کاملا متقارن و روی منفی 15 ولت و مثبت 15 ولت تنظیم گردد مطمین شوید برق این رگولاتور ها توسط یک ولتاژ 24 ولتی سه سیمه متناوب تامین و توسط دیود پل یکسوسازی میشود.
تا اونجایی که حضور ذهنی دارم سه پین ابتدایی سوکت ورودی مربوط به این برق و بقیه مربوط به 80 ولت ها میباشند احتمالا نقشه سیم بندی این مدار با تریستور و .... را در همین بخش اپلود کرده ام .
یک نقش ایسی های دیگر برای کنترل سه فاز میباشد بدین صورت که با قطع یکی از سه فاز مدار قفل کرده و عمل نخواهد کرد .
قطعه های سفید شش پایه که {
Switches and Relays } گفتین همون اوپتوکوپلر ها میباشند .
[/hide]

اگه مشکل خاصی داشتین پیام بزارید .
موفق باشید .

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
این مدار مربوط به دستگاه جوش (اینورتر)سه فازه و یک شرکت در شیراز تولید کننده آنه و عمرش کمه و قیمتش هم کمه لذا بعداز سه ماه کار دایم دستگاه آنرا بلافاصله عوض می کنند و بورس این دستگاههای جوشکاری بیشتر حیابان غفاری ( پایین تر از چهارراه لشکر) تهران است.

leo.unique

کاربر
2009-03-23
1
6
سلاماین مدار مربوط به دستگاه جوش (اینورتر)سه فازه و یک شرکت در شیراز تولید کننده آنه و عمرش کمه و قیمتش هم کمه لذا بعداز سه ماه کار دایم دستگاه آنرا بلافاصله عوض می کنند و بورس این دستگاههای جوشکاری بیشتر حیابان غفاری ( پایین تر از چهارراه لشکر) تهران است.
تک فازش هم پیدا میشه؟؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,557
سلام
این مدار مربوط به دستگاه جوش (اینورتر)سه فازه و یک شرکت در شیراز تولید کننده آنه و عمرش کمه و قیمتش هم کمه لذا بعداز سه ماه کار دایم دستگاه آنرا بلافاصله عوض می کنند و بورس این دستگاههای جوشکاری بیشتر حیابان غفاری ( پایین تر از چهارراه لشکر) تهران است.
با سلام :
دوست عزیز مجوز و تولید این دستگاه فقط در انحصار شرکت تولیدی ایران کالا بوده و در حال حاضر با توجه سیستم های پیشرفته سویچینگی جدید و پیشرفته - تولید این مدل از رده خارج و منسوخ شده هست حالا اگر افرادی هم مبادرت به تولید انبوه نمایند مصرف کننده ای ندارد و هدف از مطرح کردن در اینجا تشریح و عمل کرد مدار و صرفا به جهت اشنایی و اموزش بوده است .
با تشکر .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,557
با سلام :
مدار زیر شامل یک دستگاه جوشکاری خانگی با خروجی حداکثر 100 امپر { برای مصارف خانگی - لوله کشی گاز و.... } که به روش سویچینگ { روسی } میباشد که تست شده و با اینکه از قطعات رایجی {IGBT } در ساختار ان استفاده شده - کارایی خوبی دارد .
[hide]جزییات هسته و ... در متن نقشه ها و عکس ها موجود و کامل هست برای باز کردن فایل ها از نرم افزار {viewlayout50 } یا بالاتر استفاده کنید [/hide]
[hide][/hide]
[hide].[/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

بالا