آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

معرفي نرم افزار هاي الكترونيكي

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
نرم افزار کاملی برای خواندن خازنها

با سلام :
ان عده از دوستان مبتدی که در جمع کردن خازنهای سری و موازی و همچنین تشخیص ظرفیت و خواندن مقدار از روی اعداد و ارقام روی انها و تبدیل به واحد های دیگر {به صورت مثال و مصور } مشکل دارند دانلود و استفاده از نرم افزار کم حجم و ساده زیر توصیه میشود .
دانلود : [hide] kondansator-tipleri-menu-animasyon.gifمشاهده فایل‌پیوست kondansator-tipleri-dc.zip[/hide]
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
نرم افزار محاسبه منبع تغذيه بدون ترانس

سلام :
در مباحث منابع تغذيه به مدارات پاورساپلاي اشاره شده كه فاقد هر گونه ترانس ميباشند در اين مدارات اگر خطر برق گرفتگي در حين كار با انها رعايت شود مدارات مفيد و ساده و كم خرج با بازده بالايي هستند {معمولا در داخل چراغ قوه و ابزارهاي شارژ كم حجم اخير كه با ال اي دي هاي سفيد و ابي و.... ليزري استاندارد ساخته شده اند كاربرد دارند . انواع ارزانتر (چيني )فاقد استابليزر هستند }
هر چند محاسبه و طراحي اين مدارات در ولتاژ و جريانهاي مختلف كار چندان دشواري نيست {در تاپيك هاي مربوطه به فرمولهاي ان اشاره شده است } با اين حال بجا ديدم نرم افزار ساده و كم حجمي را براتون تقديم كنم دوستانيكه حوصله يا مهارت كافي محاسباتي ندارند استفاده كنند .
توجه كنيد كه مدار با استفاده از يك موس فيت خيلي رايج كه در اكثر پاورها كار برد دارد كاملا ولتاژ خروجي را استابليز ميكند .ka2545 / in60 xx و مشابهات .
جريان در اين مدارات وابسته به ظرفيت خازن سري در ورودي و مقدار ولتاژ خروجي وابسته به اهم مقاومت r1 خواهد بود كه ولتاژ باياس گيت موسفيت را كنترل ميكند .
توصيه ميكنم دانلود كنيد .. [hide] مشاهده فایل‌پیوست TLstab.rar[/hide]
احتياط ... احتياط ... خطر برق گرفتگي به همراه دارد
موفق باشيد .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
محاسبه مدارات سري led

سلام:
خيلي از كاربران هنوز در انتخاب نوع ال اي دي و محاسبه سري تعداد و ولتاژ ورودي انها مشكل دارند نرم افزار زير مشك گشاي شماست .
فايل تصويري كم حجم راهنماي استفاده از نرم افزار ميباشد .
اينم خلاصه اي از اموزش :
در باكسهاي بالايي در حالت معمول :
1= ابتدا جريان لازم ال اي دي را وارد كنيد {در ال اي دي هاي رايج هر عدد بين 20 الي 30 ميلي امپر .
2= حال ولتاژ هر ال اي دي را وارد كنيد { بين 2ولت الي 3 ولت } .
3= ولتاژ ورودي را وارد كنيد .
4= تعداد ال اي دي را كه در مدار سري قرار خواهد گرفت وارد كنيد .
مقاومت لازم در سمت راست از اهم تا مگا اهم نشان داده خواهد شد .
در باكس زير نرم افزار نوع ال اي دي به قطر محاسبه ميشود .
در گزينه ها از ديتا شيت ال اي دي ها استفاده كنيد تا پاسخ دقيق در بياد .
اميدوارم مفيد واقع شود .
دانلود کنید سه فایل: [hide] مشاهده فایل‌پیوست LED lanacak seri .rarمشاهده فایل‌پیوست LEDDIREN.rarLED.JPG[/hide]
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
محاسبات ترانس سه فاز و تك فاز

با سلام :
نرم افزار كم حجم و كاربردي زير مشكل گشاي تعمير و باز پيچي ترانسهاي سوخته و بطور كلي ترانس پيچي با هسته فلزي تا 500 ولت امپر ميباشد .
[hide] مشاهده فایل‌پیوست trans.rar[/hide]
دانلود كنيد :

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
نرم افزار كاملي براي سيم پيچ ها و ترانس {هسته فريت و اهني و ...}

با سلام :نرم افزار mini Ring-core calculator program يكي از كم حجم ترين و جامع ترين نرم افزارهاي سيم پيچي براي فركانس هاي مختلف امواج { AF.RF } با هسته هاي فريت حلقوي و فلزي و هوايي و...... ميباشد .تب هاي مختلفي از نرم افزار را در عكس مشاهده مي كنيد :براي اموزش كار با نرم افزار فوق از تب راهنماي بالاي ان استفاده كنيد .
[hide] [/hide]
[hide]مشاهده فایل‌پیوست mini Ring-core calculator program.zip[/hide]
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 62.5 کیلوبایت بازدیدها: 1,258

reza1559

کاربر
2008-02-15
89
221
با سلام :
دوستان برای اشنایی بیشتر کار با نرم افزار 555 در این پست همراه من باشید :
ابتدا نرم افزار را از لینک زیر دانلود نمایید :
سپس ان را اجراکنید که ابتدا یک پیغام به شما می دهد که باید ان راOK نماییدسپس صفحه قوانین بالا می اید که باید انرا نیز تایید نمایید. بعد یک صفحه مانند عکس زیر ظاهر می شود :
clear.gif

سپس برای ابتدایکار بر روی گزینهDESIGNکلیلک نمایید و صفحه ای به شکل زیر ظاهر می شود :
clear.gif

در این قسمت شما می توانید 4 حالت تولید پالس را انتخاب کنید. یکی از حالت ها این است که نیم سیکل مثبت و منفی پالس خروجی با هم برابر باشدحالت دیگر این است که مدت زمان نیم سیکل مثبت از مدت زمان نیم سیکل منفی بیشتر باشدحالت سوم بر عکس حالت قبل است و حالت 4 این است که به مدت زمان معینی در خروجی یک پالس ظاهر شود.در این جا یک حالت از 4 حالت را برای شما توضیح می دهیم که در این حالت نیم سیکل مثبت از نیم سیکل منفی طولانی تر است زمانی که این حالت را انتخاب کردید صفحه ای مانند صفحه زیر ظاهر می شود :
clear.gif

شما باید در قسمت FREQUENCY باید فرکانس خروجی مدارخود را وارد نمایید که باید مقدار داده شده بر حسب هرتز باشد سپس در قسمت DUTY CYCLE باید در صد نیم سیکل مثبت به منفی را وارد نمایید که در این حالت باید عدد وارد شده بیشتر از 50 باشدسپس دکمه CALCULATE را بزنید که مقادیر مقاومت و خازن نوشتی می شود و شکل موج خروجی نیز رسم می شود :
clear.gif

در صورتی کهمقدار مقاومت وخازن بدست امده به طور صحیح نمی باشد و یا شاید باید چند مقاومت سریکنید تا مقاومت بدست امده را درست نمایید می توانید با زدن فلش هایی که در بالای شکل موج و در وسط صفحه و در سمت راست قرار دارد می توانید مقدار مقاومت و خازن را عوض کنید تا به یک مقدار کامل برسید ...
یک تو ضیح : همانطور که میدانید ای سی 555 در الکترونیک به عنوان ای سی تایمر و تقریبا همه کاره یاد می کنند . از این ایسی می توان استفاده های زیادی نمود مانند یک مدار تولید کننده انواع پالس ها یا یک مدار چشمک زن و مدارمبدل dc به dc و خیلی مدار های دیگر که در این جا از همه انها نمیتوان نام برد . اگر شما بخواهیدبا ای سی 555 یک مدار چشمک زن بسازید به طوریکه LED به مدت 1 ثانیه روشن باشد و به مدت 3 ثانیه LED خاموش شود چه کار می کنید؟ در صورتی که فرمول های ای سی 555 را یاد گرفته باشید باید بعد از فرمول نویسی طولانی میزان خازن و مقاومت که باید به پایه های ای سی متصل نمایید را بدست اورید و سپس مدار راببندید و نتیجه را ببینید که این کار به وقت و حوصله زیاد نیاز دارد و در صورتی که فرمول ها را به خوبی بلد باشید می توانید از مدار جواب دلخواه را بگیرید و در صورتیکه مدار به خوبی جواب ندهد دوباره باید فرمول نویسی را انجام دهید.اما به کمک این نرم افزار در حدود 5 ثانیه می توانید مقدار خازن و مقاومت را که توسط نرم افزار حساب می شود را ببینیدو از ان استفاده کنید و...
با تشکر .
موفق باشید .

آقای gadraj ببخشید که من خیلی آماتور هستم!
من چطوری باید میزان ال ای دی هایی رو که میخوام به این آی سی وصل کنم رو محاسبه کنم در ضمن واسه هر مدار که با این آی سی طراحی میشه چه ولتاژی با چه آمپری مورد نیاز هست چطور باید اینا رو محاسبه کنم؟
فرض کنید من میخوام 100 تا ال ای دی 6 ولت رو با این آی سی طراحی کنم؟ ال ای دی ها هم بصورت موازی بسته بشن.
ممنون میشم جواب بدین

reza1559

کاربر
2008-02-15
89
221
با سلام :
نرم افزار جالب و كم حجمي براي محاسبه اندوكتانس سيم پيچ هاي راديويي كه در فضاي ازاد {هسته هوايي } دارند .
بعد از نصب ابتدا نوع محاسبه را انتخاب و سپس با وارد كردن قطر سيم و طول سيم پيچ و تعداد دور سيم پيچ ظرفيت واقعي انرا در بياريد .
مي توانيد از نرم افزار با حدس و گمانه زني استفاده معكوسي داشته باشد يعني با داشتم مقدار ظرفيت سيم پيچ {مثل 75 ميكروهانري .... با چند بار گمانه زني توسط داده تعداد دور و ..... به مشخصات ظرفيت فوق برسيد .
با تشكر .
موفق باشيد .
استاد عزیز توی این نرم افزار شماره سیم مطرح نیست!
طول هسته-قطر هسته-تعداد دور سیم
نمره سیم این وسط چی میشه؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
آقای gadraj ببخشید که من خیلی آماتور هستم!
من چطوری باید میزان ال ای دی هایی رو که میخوام به این آی سی وصل کنم رو محاسبه کنم در ضمن واسه هر مدار که با این آی سی طراحی میشه چه ولتاژی با چه آمپری مورد نیاز هست چطور باید اینا رو محاسبه کنم؟
فرض کنید من میخوام 100 تا ال ای دی 6 ولت رو با این آی سی طراحی کنم؟ ال ای دی ها هم بصورت موازی بسته بشن.
ممنون میشم جواب بدین
سلام :
دوست عزيز اين نرم افزاريست كه برای طراحي با ايسي تايمر 555 ميشه استفاده كرد .
براي 100 تا ال اي دي نرم افزار مخصوصي داره كه در همين بخش اپلود شده است نرم افزار مربوطه را دانلود و استفاده كنيد .
توسط اين نرم افزار ميتوان مداري ساخت كه تعدادي { حدود 6 ال اي دي } را بطور ساده و زمان دار خاموش و روشن كرد .
فكر كنم شما دنبال مداري باشيد كه ال اي دي هاي زيادي را در حالت هاي مختلفي روشن و خاموش {چشمگ و لرزان و ...} كند .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
استاد عزیز توی این نرم افزار شماره سیم مطرح نیست!
طول هسته-قطر هسته-تعداد دور سیم
نمره سیم این وسط چی میشه؟
سلام :
دوست عزيز قطر سيم پيچ را مشخص كردين .
طول سيم پيچ را مشخص كردين .
تعداد دور هم كه مشخصه :
بايد از سيمي استفاده كنيد كه با همون تعداد دور طول سيم پيچ را پر كند .{بدون فاصله هوايي بين دورها }
{طول سيم پيچ تقسيم بر تعداد دور = قطر سيم پيچ }
موفق باشيد .

بالا